Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω παντως μετα τα χθεσινα κατεληξα στο Xbox Series X . Περιμενα κατι παραπανω απο την Sony μηπως και αλλαξω γνωμη γιατι ειμουν στο 80 - 20 αλλα χθες απογοητευτηκα .....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

εγω παντως μετα τα χθεσινα κατεληξα στο Xbox Series X . Περιμενα κατι παραπανω απο την Sony μηπως και αλλαξω γνωμη γιατι ειμουν στο 80 - 20 αλλα χθες απογοητευτηκα .....

Στο Series X τι είδες; Πραγματικά ρωτάω, δεν κοντράρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειδα κατι ιδιαιτερο ειδα μονο οτι η ms κανει προσπαθεια να ανεβει και το game pass ειναι τεραστιο πλεονεκτημα για εμενα που ειμια 41 χρονων και δεν μπορω να σκαω λογω οικογενειας 80 € για καθε παιχνιδι . Επισης η κονσολα εινια πιο ισχυρη και τα λεφτα ιδια . Τα exclusive με αφηνουν αδιαφορο :)

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

δεν ειδα κατι ιδιαιτερο ειδα μονο οτι η ms κανει προσπαθεια να ανεβει και το game pass ειναι τεραστιο πλεονεκτημα για εμενα που ειμια 41 χρονων και δεν μπορω να σκαω λογω οικογενειας 80 € για καθε παιχνιδι . Επισης η κονσολα εινια πιο ισχυρη και τα λεφτα ιδια . Τα exclusive με αφηνουν αδιαφορο :)

Fair enough. Το digital PS5 έχει ένα κατοστάρικο κάτω όμως και γενικά το bluray ψιλοάχρηστο είναι, βέβαια σε κάποιους ίσως είναι χρήσιμο οπότε εντάξει..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Fair enough. Το digital PS5 έχει ένα κατοστάρικο κάτω όμως και γενικά το bluray ψιλοάχρηστο είναι, βέβαια σε κάποιους ίσως είναι χρήσιμο οπότε εντάξει..

Εχεις δικαιο για το 100 € κατω . Αλλα εκει μπαινει στην μεση το game pass :) Εγω θελω να γυρισω σπιτι μετα απο μια εξαντλητικη μερα στην δουλεια ή ενα ωραιο Σαββατο και να κατσω με την μικρη να ανοιξω την κονσολα μου να βαλω μεσα το platform Μου και να παιξω με την συνδρομη μου . Δυστιχως δεν μπορω να σκαω 80 € οποτε θελω παιχνιδι :( . Ασε που μπορει να εχω να ακουμπησω DVD στα χερια μου 5 χρονια το οτι εχει Blu ray ειναι ενα θετικο για να βλεπω τον γαμο μου και να λεω τι μαλακια εκανα !!! χαχαχαχαχαχαχα

Επεξ/σία από GaGaS_Thess
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Fair enough. Το digital PS5 έχει ένα κατοστάρικο κάτω όμως και γενικά το bluray ψιλοάχρηστο είναι, βέβαια σε κάποιους ίσως είναι χρήσιμο οπότε εντάξει..

Ε ναι ρε, υπαρχει πολυς κοσμος με δισκακια, ταινιες, μουσικες και κυριως παιχνιδια, δεν την εχουν πεσει ολοι στο digital.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, σκοπεύω να πάρω το series X και έχω μια απορία καθώς δε ξέρω αν έχει ξεκαθαριστεί επίσημα.Όλα τα δισκάκια του xbox one θα παίζουν κανονικά στο series X; και αν ναι δε θα χρειαστεί να βγαίνουν remasters ή ports εκδόσεις των παιχνιδιών του one στο series x και οποιδήποτε update/upgrade θα είναι δωρεάν σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, pc gamer 1992 είπε

Καλημέρα, σκοπεύω να πάρω το series X και έχω μια απορία καθώς δε ξέρω αν έχει ξεκαθαριστεί επίσημα.Όλα τα δισκάκια του xbox one θα παίζουν κανονικά στο series X; και αν ναι δε θα χρειαστεί να βγαίνουν remasters ή ports εκδόσεις των παιχνιδιών του one στο series x και οποιδήποτε update/upgrade θα είναι δωρεάν σωστά;

 θα παίζουν όλα τα παιχνίδια του xbox one στο επόμενο xbox.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/7/2020 στις 5:30 ΜΜ, Darthvader είπε

Κοίτα με έχει πείσει περισσότερο η Sony λόγω του ότι προωθεί τα next gen assets πιο άμεσα. Η MS αν πραγματικά ήθελε να σπρώξει το Series X θα παρουσίαζε τώρα games που εκμεταλλεύονται το next gen hardware και θα διατεθούν με την έναρξη των πωλήσεων της νέας κονσόλας και  όχι το Halo infinite που για να τρέχει στο xbox one og θα φάμε στη μάπα όλα τα current gen assets.  Αποκλείεται σε 4 μήνες να έχει αλλάξει δραστικά αυτό που είδαμε, εκτός και το Halo είναι gaas και το πατσάρουν στον αιώνα τον άπαντα.

Το Forza που θέλει να είναι next gen game, όπως είδες δεν θα τρέχει καν σε xbox one.

Το συγκεκριμένο event δεν θα επρεπε να λέγεται "Xbox series X-Xbox Games Showcase" αλλά "GamesPass Games Showcase".

Οχι, την γνώμη μου υποστηρίζω. Από αυτό που παρουσίασε η MS, αυτό που εγώ κράτησα είναι :

1) Κράτα τα xbox one και το pc που έχεις και ανανέωσε τη συνδρομή σου στο game pass για να έχεις day one όλα τα MS exclusives, σε όποια πλατφόρμα από τις δυο αυτές επιθυμείς.

2) Σε 1-2 χρόνια προχώρα σε αγορά του series X , για να απολαύσεις πραγματικά next gen games.

Από ότι είδες όλα  Horizon 2, Miles Morales κτλ. (ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑ ΣΟΝΥ) θα παίζουν κανονικά σε PS4 άρα...; Μήπως όλα αυτά τα ανέβαζαν Youtube άτομα τα οποία είναι "φιλικά" προς κάποια εταιρεία; Επίσης όλα αυτά τα χρόνια αν έβλεπες εκδόσεις με ULTRA Settings-60 fps σε PC (πχ. Witcher 3) όντως έμοιαζαν next gen σε σχέση με την έκδοση των ps4 - Xbox One. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GSolari είπε

Από ότι είδες όλα  Horizon 2, Miles Morales κτλ. (ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑ ΣΟΝΥ) θα παίζουν κανονικά σε PS4 άρα...; Μήπως όλα αυτά τα ανέβαζαν Youtube άτομα τα οποία είναι "φιλικά" προς κάποια εταιρεία; Επίσης όλα αυτά τα χρόνια αν έβλεπες εκδόσεις με ULTRA Settings-60 fps σε PC (πχ. Witcher 3) όντως έμοιαζαν next gen σε σχέση με την έκδοση των ps4 - Xbox One. 

Αυτό που έγινε και με τη Sony είναι απαράδεκτο και θα κρατήσει τα next gen games πίσω μια διετία.

Σε ότι αφορά το witcher 3, όχι next gen δεν είναι η εκδοση pc σε σχέση με τα ps4/xbox one. Next gen είναι το witcher 2 vs witcher 3.

Όταν λέμε Next gen δεν αναφερόμαστε στην pc νοοτροπία, δηλαδή περισσότερα fps+ υψηλότερη ανάλυση, αλλά σε games που δεν θα μπορούσαν να βγούν στη προηγούμενη γενιά λόγω advanced physics, περισσότερους NPCs, βελτιωμένη ΑΙ κτλ. Οπότε ναι, πχ. το spiderman: miles morales όσο και καλυτερο να είναι στο PS5 (resolution, fps etc) δεν είναι next gen.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Αυτό που έγινε και με τη Sony είναι απαράδεκτο και θα κρατήσει τα next gen games πίσω μια διετία.

Σε ότι αφορά το witcher 3, όχι next gen δεν είναι η εκδοση pc σε σχέση με τα ps4/xbox one. Next gen είναι το witcher 2 vs witcher 3.

Όταν λέμε Next gen δεν αναφερόμαστε στην pc νοοτροπία, δηλαδή περισσότερα fps+ υψηλότερη ανάλυση, αλλά σε games που δεν θα μπορούσαν να βγούν στη προηγούμενη γενιά λόγω advanced physics, περισσότερους NPCs, βελτιωμένη ΑΙ κτλ. Οπότε ναι, πχ. το spiderman: miles morales όσο και καλυτερο να είναι στο PS5 (resolution, fps etc) δεν είναι next gen.

αν έχεις παίξει με την αλλαγή της γενιάς πχ κάποιο fifa, τα physics ειδικά και το variety φάσεων είναι αλλού στην έκδοση της νέας γενιάς. Από τη στιγμή που οι επεξεργαστές βασίζονται στην ίδια αρχιτεκτονική X86 δεν υπάρχει μεγάλο push back κατά τη γνώμη μου. Το RDR3 για παράδειγμα ήταν παιχνιδάρα και παίζει απο pc 3000 ευρώ μέχρι στο Xbox One του 1 ΤFLOP.

16 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Αυτό που έγινε και με τη Sony είναι απαράδεκτο και θα κρατήσει τα next gen games πίσω μια διετία.

Σε ότι αφορά το witcher 3, όχι next gen δεν είναι η εκδοση pc σε σχέση με τα ps4/xbox one. Next gen είναι το witcher 2 vs witcher 3.

Όταν λέμε Next gen δεν αναφερόμαστε στην pc νοοτροπία, δηλαδή περισσότερα fps+ υψηλότερη ανάλυση, αλλά σε games που δεν θα μπορούσαν να βγούν στη προηγούμενη γενιά λόγω advanced physics, περισσότερους NPCs, βελτιωμένη ΑΙ κτλ. Οπότε ναι, πχ. το spiderman: miles morales όσο και καλυτερο να είναι στο PS5 (resolution, fps etc) δεν είναι next gen.

Επίσης αυτό που με πείραξε και θα φάει άκυρο η Sony αυτή τη γενιά από μένα είναι η "μικροπολιτική" της. Δηλώσεις του στυλ Τα παιχνίδια δεν μπορούν  να παίξουν λόγω SSD στο Ps4 (DESIGN παιχνιδιού), που εβγαιναν προς τα έξω για να δώσουν αξία σε μία κονσόλα που ήταν χειρότερη σε H/W ήταν για μικρά παιδιά. Επίσης οι τιμές αν δεις στα παιχνίδια τους είναι στο θεό 10 ωρες gameplay Miles Morales όσο full game, remake Demon's Souls 80 δολάρια (αυτό γίνεται για να μετριάσουν τη χασούρα που αναγκάστηκαν να πουλήσουν φθηνότερα το PS5). Τα ακουστικά - controllers κτλ δεν υποστηρίζονται στο PS5 και αν έχει πχ Nacon controller που έσκασες τοσα χρήματα θα μπορείς να παίζεις μονο PS4 τιτλους με αυτόν στο Ps5.

 

Όπως έριξα το άκυρο στην Microsoft που σε ανάγκαζαν να πάρεις στην αρχή του XBOX one το κινεκτ και βγήκαν με πολιτικές να μην μπορείς να πουλήσεις το παιχνίδι σου, έτσι το ρίχνω τώρα στη Sony.

Επεξ/σία από GSolari
καλυτερη επεξηγηση
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GSolari είπε

αν έχεις παίξει με την αλλαγή της γενιάς πχ κάποιο fifa, τα physics ειδικά και το variety φάσεων είναι αλλού στην έκδοση της νέας γενιάς. Από τη στιγμή που οι επεξεργαστές βασίζονται στην ίδια αρχιτεκτονική X86 δεν υπάρχει μεγάλο push back κατά τη γνώμη μου. Το RDR3 για παράδειγμα ήταν παιχνιδάρα και παίζει απο pc 3000 ευρώ μέχρι στο Xbox One του 1 ΤFLOP.

Δεν διαφωνώ, αλλά πχ το rdr στο xbox σε σχέση με το pc των 3.000 ευρώ,είναι current gen. Τα next gen games θα τερματίζουν το series X και δεν θα τρέχουν κάν στο one (όπως πχ θα γίνει με το next gen Forza σε 2 χρόνια). Δεν είναι επιλογή της MS να μην τρέξει το Forza στο xbox box one, απλά είναι αδύνατο (δες το Forza 4 στο 360 με το Forza 5 στο xbox one....). Μη τα βλέπεις με την pc λογική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα απο ολη την παρουσιαση χθες δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε κατι. Εριξε η ms την τιμη χαμηλα κ την χαλασε στη sony , κ προσπαθει τωρα να παρει τα χαμμενα γιουρο πισω  με ακριβα παιχνιδια κ controlers! Οτι κοροιδευε η sony τα εφαγε τωρα ! Που ειναι τα παιχνιδια τα ουαου στο launch ?To spiderman  που ειναι cross gen ? Οταν το ειπε η ms οτι θα υποστηριξει 2 χρονια την προηγουμενη γενια πεσανε να τη φανε . Η μηπως το fortnite ; 😛 

Η το wanna be game pass απο τα lidl που δειξανε; Με παιχνιδια που τα εχουν δωσει τα πιο πολλα προ δεκαετιας ηδη δωρεαν με το plus

Θα το ξαναπω κ ακομα κ αν κανει διπλασιες πωλησεις το play η ms φετος τους εχει παρει τα σωβρακακια !!

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

της βγηκε σε πολυ κακο της sony οτι ανακοινωσε πρωτη τιμη η microsoft. Και ας λεει οτι την τιμη την ειχαμε αποφασισει απο τις αρχες του ετους .... εκατσε και το EA μαζι με το game pass εφαγε και απο εκει σφαλιαρα . Βγηκε και σε specs κατωτερο του X εφαγε και απο εκει ακομα μια . Αναγκαστικε να κανει price match και να βγαλει το δηθεν game pass της που ειναι για κλαμματα . Κινησεις πανικου ; Θα δειξει .... ολα εινια προς οφελος δικο μας οσα γινονται στην τελικη

To Gamepass θέλει πιστωτική κάρτα για να αγοραστεί ; ή μπορείς και με χρεωστική κάρτα Εθνικής ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...