Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@enable_your_mind & τους υπόλοιπους (Έλληνες) φίλους που ενδιαφέρονται για streaming μέσω Xcloud :

Σήμερα έκανα μερικές δοκιμές ακόμα και κατέληξα στο εξής συμπέρασμα : 
M5MhSsp.png

Βλέπετε, τις προάλλες έκανα stream (κυρίως ) μέσω του Χperia XA Ultra μου.
Streaming : macroblocking παντού και πάντα, κοψίματα στον ήχο, input lag στο Θεό, refresh οθόνης καθε φορά που γινόταν κατι "βαρύ" στην οθόνη κτλπ κτλπ, γενική βαθμολογία : 2/10

Σήμερα, δοκίμασα (καλύτερα) στο Oneplus Nord μου : Εμπειρία 8/10, καλό stream χωρίς  macroblocking, κανένα κόψιμο στον ήχο και το input lag...διάολε, ναι, ειναι πάλι υπαρκτό αλλά...καμία απολύτως σχέση με πριν, καμία, τα παιχνίδια είναι playable, μέχρι και Halo κατάφερα να παίξω χωρίς να ρίχνω στο γάμο του Καραγκιόζη κάθε φορά που στόχευα.
Μιλάμε για τελείως playable καταστάσεις.

Τελικό συμπέρασμα : το Wi-fi και bluetooth chip του εκάστοτε κινητού  παίζουν ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ(ΤΑΤΟ) ρόλο, λογικό αμα το σκεφτεί κανείς αλλά μιλάμε για τεράστια διαφορά - η ποιότητα είναι τόσο καλή που και "επίσημα" να μας ενσωματώσουν στην υπηρεσία δε νομίζω να έχει και μεγάλη διαφορά στο τέλος καθώς, μπορείς να παίξεις κανονικότατα.

Και έρχομαι στο "τσιτσί" της υπόθεσης :
- Διαβάζω στο reddit κτλπ συχνά ερωτήσεις του στυλ "προτείνετέ μου ενα φτηνο tablet/android κινητό για το Xcloud αποκλειστικά" - και εδω ειναι το θέμα, που ξέρεις τι wi-fi ή/και ΒΤ chip φοράει η κάθε συσκευή ? Tablet 10άρι (ιντσες) βρίσκεις εύκολα στα 100-κάτι με 150 γιούρια, αμα ομως τα chip του είναι μάπα ? Τι κάνεις, το πετάς με το που το παίρνεις ? (το ιδιο και για τηλέφωνο).

- Το aspect ratio της κάθε συσκευής : Η καθεμιά απο αυτές εχει και διαφορετικό και τα fullscreen apps αρχίζουν να γίνονται πρόβλημα καθώς δεν μπορούν/δεν δέχονται όλα να τα stretch-αρεις για να καλύψεις ΟΛΗ την οθόνη.Απο αυτά που διάβασα, το συγκεκριμένο εξαρτάται απο τους devs του εκάστοτε app για να το εισάγουν.
Στο Nord μου λοιπόν, ενω το Gamepass app είναι fullscreen προφανώς, με το που ανοίγεις παιχνίδι...εχεις borders αριστερά-και-δεξιά της οθόνης και η "playable" εικόνα αντιστοιχεί περίπου στις 5ιντσες (απο τις 6.4 που είναι το κινητό μου)...no bueno προφανώς καθώς δεν μπορείς να κάνεις pinch την οθόνη για να την strech-άρεις (όπως στο youtube π.χ) - βάλτε στη μέση τώρα και τα μικροσκοπικά γράμματα/UI και...καταλαβαίνετε.Για 'μένα προσωπικά, αποτελεί μεγάλο πρόβλημα - ίσως όμως είναι κάτι που θα μπορεί να λυθεί στο μέλλον με upadate του app ? Δεν ξέρω αλλά το ελπίζω.
Επίσης, υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μην ανοίγει το ΧΟΝΕ κάθε φορά που πατάω το guide button για να συγχρονίσω το χειριστήριο με το κινητό ? καταντάει επίσης κουραστικό να χρειάζεται συνέχεια re-sync με την κονσόλα αφού τελειώσεις με το κινητό.

Απο εκεί και πέρα : 

- Mπορείτε να παίξετε κανονικότατα και απο Ελλάδα, το μόνο που χρειάζεται είναι ένα VPN μόνο μέχρι να ανοίξετε το app, μετά μπορείτε να το κλείσετε κανονικά (αφου μπείτε στο app δλδ καi δείτε ενεργοποιημένη την επιλογή "play").To Avira VPN στο store είναι καλή επιλογή καθώς Α) ειναι δωρεάν, Β) δεν χρειάζεται να εγγραφείτε και Γ) μπορείτε να επιλέξετε την Ιταλία ως χώρα σύνδεσης η οποία είναι η πλησιέστερη απο της υποστηριζόμενες χώρες).
- Δεν χρειάζεται 18543845665Mbps γραμμή για να παίξεις/κάνεις stream, η MS προτείνει 10Μbps (!) για να παίξεις (info μέσω του app), αυτό που παίζει σημαντικότερο ρόλο είναι να είσαι στα 5GHz με "καθαρή" γραμμή.
- Θα χρειαστεί κάποιο game-clip , ξέρει/έχει αγοράσει κανείς κανα' καλό ?

 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
1 hour ago, red1 said:

- Θα χρειαστεί κάποιο game-clip , ξέρει/έχει αγοράσει κανείς κανα' καλό ?

Αυτό κλασικά. Κινεζιά είναι, όπου το βρεις φθηνότερα.

Το Avira δεν μου δουλεύει, νομίζει ότι μπαίνω από Ελλάδα, ότι κι αν δοκιμάσω. Έχουμε άλλο free VPN;

Ούτε το Tunnelbear δουλεύει που μου δούλευε, τι κάνω λάθος γμτ.

Εντάξει άκυρο, Πόντιος εντελώς, προσπαθούσα να το κάνω από το Streaming app. Κομπλέ δουλεύει από το Game Pass app.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια καπου εχω μπερδευτει. Ας μου εξηγησει καποιος εδω χωρις λινκ. Το να, παιζεις online με αλλους και να εχεις προσβαση μονο απο κονσολα στο ultimate ποσο κοστιζει? 10 η 13 €? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, GaGaS_Thess said:

Ρε παιδια καπου εχω μπερδευτει. Ας μου εξηγησει καποιος εδω χωρις λινκ. Το να, παιζεις online με αλλους και να εχεις προσβαση μονο απο κονσολα στο ultimate ποσο κοστιζει? 10 η 13 €? 

Αν θες να παίζεις online (δηλαδή XBgold) και gamepass, το Ultimate είναι η μόνη συμφέρουσα λύση, άρα 13

On 04/08/2020 at 14:22, Demis said:

Το Game Pass χωρίζεται σε 3 κατηγορίες

  • Game Pass Console : 9,99 €/μήνα ( κατάλογος παιχνιδιών διαθέσιμα μόνο σε κονσόλα Xbox One)
  • Game Pass PC : 3,99 €/μήνα ( κατάλογος παιχνιδιών διαθέσιμα μόνο σε PC )
  • Game Pass Ultimate : 12,99 €/μήνα ( τα 2 από πάνω + το Xbox Live Gold που δίνει πρόσβαση σε online multiplayer, πακετάκι )

Το Game Pass έχει έναν κατάλογο που ενημερώνεται συνήθως μια με δύο φορές το μήνα ( προσθαφαιρούνται παιχνίδια ) που μπορείς να παίξεις όσο θες, αρκεί να υπάρχει το παιχνίδι στη συνδρομή. Αν υπάρχει, το κατεβάζεις και το παίζεις χωρίς περιορισμούς.

Τα first party της MS ( όπου βλέπεις Xbox Game Studios δηλαδή ) θα μπαίνουν Day 1 στην συνδρομή χωρίς κανένα έξτρα κόστος.

Ναι, υπάρχει περίπτωση να παίξεις ένα παιχνίδι και πριν το τελειώσεις να βγει από το πακέτο ( third party παιχνίδια μόνο, τα first party της MS μένουν για πάντα ) αλλά αυτό θα το ξέρεις ένα μήνα πριν έτσι ώστε είτε να το τελειώσεις μέχρι να βγει, είτε να το αγοράσεις για να σου μείνει με κάποια έκπτωση που έχουν όλοι όσοι έχουν Game Pass ( 10% μετά τον πρώτο μήνα κυκλοφορίας στο Game Pass, 20% αν περάσει 3μηνο. ) Να σημειωθεί πως χάνεις μόνο την πρόσβαση, τα save σου μένουν κανονικά σε περίπτωση που το αγοράσεις η ξαναβγεί στη συνδρομή το παιχνίδι. 

Κάνω το quote σε παλιότερη ερώτηση (κοίτα να δεις, πάλι σε σένα απευθυνόταν!) για να φρεσκαρεις λίγο τις συνδρομές. 

On 04/08/2020 at 14:22, Demis said:

 

 

Επεξ/σία από Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cenjuro είπε

Παιδιά εντάξει δεν άντεξα τον σανό που τάζε η Sony για δήθεν next gen games και θέλω να πάω τελικά σε Xbox.

Ερώτηση: Τα παιχνίδια και στο xbox θα κοστίζουν 80 ευρώ?

Ναι την ίδια τιμή θα έχουν.

Αλλιώς συνδρομή σε gamepass που θα έχει όλα τα games της MS day one και ότι θα υπάρχει από συμφωνίες με 3rd party (αυτά θα είναι για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα διαθέσιμα, όπως πχ. ταινίες στο Netflix)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο gamepass εχω δει πως κάνουν και αρκετές φορές καλύτερες τιμές σε παιχνίδια για όσους έχουν συνδρομή ! Μακάρι να μπορέσουν να το κάνουν αυτό σε περισσότερα καθώς και σε νέα παιχνίδια 🧐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Demis είπε

Αν θες να παίζεις online (δηλαδή XBgold) και gamepass, το Ultimate είναι η μόνη συμφέρουσα λύση, άρα 13

Κάνω το quote σε παλιότερη ερώτηση (κοίτα να δεις, πάλι σε σένα απευθυνόταν!) για να φρεσκαρεις λίγο τις συνδρομές. 

Εχεις δικαιο απλα η διαφορα του game pass console με την ultimate νομιζα οτι ειναιχκαθαρα οτι στην 2η μπορεις ναζπαιξεις τα παιχνιδια σου και σε pc. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, GaGaS_Thess said:

Εχεις δικαιο απλα η διαφορα του game pass console με την ultimate νομιζα οτι ειναιχκαθαρα οτι στην 2η μπορεις ναζπαιξεις τα παιχνιδια σου και σε pc. 

Συν το gold για να παίζεις online. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις κανείς αν μετά τη κυκλοφορία του series X συνεχίζουν να βγαίνουν παιχνίδια enhanced για το one X? Δεν εννοώ καινούριους αλλά παλιότερους τίτλους; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.enternity.gr/Article/Games/News/Jim-Ryan-«Υποστήριξη-στο-PS4-για-άλλα-3-4-χρόνια»/62171.html

Οταν η Microsoft ειπε 2 χρονια υποστηριξη στο One επεσαν ολοι να την φανε νομιζω ; Τωρα ; καλα κανει η sony γιατι ειναι μεγαλη η βαση χρηστων του PS4 ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GaGaS_Thess είπε

https://www.enternity.gr/Article/Games/News/Jim-Ryan-«Υποστήριξη-στο-PS4-για-άλλα-3-4-χρόνια»/62171.html

Οταν η Microsoft ειπε 2 χρονια υποστηριξη στο One επεσαν ολοι να την φανε νομιζω ; Τωρα ; καλα κανει η sony γιατι ειναι μεγαλη η βαση χρηστων του PS4 ? 

Έλα μωρέ, καλή καρδιά. Γενικά έχει κάνει διάφορες κωλοτουμπες. Αλλά δεν έχει σημασία γιατί πολλοί έχουν μικρή μνήμη. Ή απλά τους είναι αδιάφορο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες το Xbox Play Anywhere θα εξακολουθεί να ισχύει και στη νέα γενιά; Δεν πήρε το αυτί μου κάτι σχετικό και είναι μια υπηρεσία που με βολεύει προσωπικά. Μακάρι δηλαδή να έβαζαν και επιπλέον παιχνίδια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Vlad27 είπε

Παίδες το Xbox Play Anywhere θα εξακολουθεί να ισχύει και στη νέα γενιά; Δεν πήρε το αυτί μου κάτι σχετικό και είναι μια υπηρεσία που με βολεύει προσωπικά. Μακάρι δηλαδή να έβαζαν και επιπλέον παιχνίδια!!

Εχει δεσμευθει σχετικα ο Σπενσερ κατα το παρελθον, επομενως δεν περιμενουμε αλλαγες σε αυτο το κομματι..

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το xCloud δεν παίζει σε Windows 10; Πρέπει να κάνω αναγκαστικά χακιά με Android image;

Θα ήθελα να μπορώ να τρέχω games χωρίς να χρειάζεται να κατεβάζω 50 GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...