Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, Billie13 είπε

Κοίτα,το series X για να το χαρείς στο έπακρο,θες μια τηλεόραση με hdmi 2.1 για να εκμεταλλευτείς τα πάντα.Και με μια απλή 4Κ πάντως,θα έχεις την ανάλυση και τα 60 frames που θα υποστηρίζουν απ'ότι φαίνεται τα περισσότερα παιχνίδια.Αν δεν έχεις 4Κ,πας ντουγρου για το S.Και εγώ το s γλυκοκοιταζα λόγω χρημάτων αλλά το μωρό ξηγηθηκε τα μισά και πάω βουρ για το X.Εχω την C9 Oled και είναι κρίμα να μη την ξεζουμισω.

Εχω αυτήν jvc LT55K870 δεν βρίσκω τι hdmi έχει κάπου :( εχει κανεις καμια ιδέα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Εχω αυτήν jvc LT55K870 δεν βρίσκω τι hdmi έχει κάπου :( εχει κανεις καμια ιδέα? 

Δεν εχει 2.1 αλλα μια χαρα θα παιζεις και σε αυτη με το μεγαλο αν το αντεχει η τσεπη σου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostiger είπε

Δεν εχει 2.1 αλλα μια χαρα θα παιζεις και σε αυτη με το μεγαλο αν το αντεχει η τσεπη σου...

Οκ εφόσον δεν θα, εχω κολλήματα, και, θα, παιζει μια χαρά παω στο Χ. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Daredevil είπε

δεν ξέρω και 1080π να έχεις τώρα, κάποια στιγμή σίγουρα θα πάρεις 4κ

Συμφωνώ,απλά δε ξέρω την οικονομική κατάσταση του φίλου οπότε έβαλα όλα τα ενδεχόμενα.

9 λεπτά πριν, Agent_Orange είπε

Γιατι 4κ/60+hdr δεν είναι αρκετό;

Σαφώς και είναι απλά μιλάω για τη φουλ εμπειρία.Καποια παιχνίδια θα παίζουν και σε 120fps όπως το Dirt οπότε δε θα το παίξουν έτσι κάποιοι.Για κάποιους μικρό το κακό,για άλλους μεγάλο.

1 λεπτό πριν, GaGaS_Thess είπε

Οκ εφόσον δεν θα, εχω κολλήματα, και, θα, παιζει μια χαρά παω στο Χ. Ευχαριστω

Εννοείται ότι δε θα έχεις κανένα κόλλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GaGaS_Thess είπε

Οκ εφόσον δεν θα, εχω κολλήματα, και, θα, παιζει μια χαρά παω στο Χ. Ευχαριστω

Να εισαι καλα φιλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Billie13 είπε

Κοίτα,το series X για να το χαρείς στο έπακρο,θες μια τηλεόραση με hdmi 2.1 για να εκμεταλλευτείς τα πάντα.Και με μια απλή 4Κ πάντως,θα έχεις την ανάλυση και τα 60 frames που θα υποστηρίζουν απ'ότι φαίνεται τα περισσότερα παιχνίδια.Αν δεν έχεις 4Κ,πας ντουγρου για το S.Και εγώ το s γλυκοκοιταζα λόγω χρημάτων αλλά το μωρό ξηγηθηκε τα μισά και πάω βουρ για το X.Εχω την C9 Oled και είναι κρίμα να μη την ξεζουμισω.

Δεν είναι ανάγκη το HDMI 2.1, εκτός αν πούμε οτι θα τρέξει 4K 120 FPS με HDR10 , κομματάκι δύσκολο (γιατί για να τα τρέξει όλα αυτά με νόημα θέλει τηλεόραση OLED των ~€2000). Και με HDMI 2.0 μια χαρά είναι ειδικά αν υποστηρίζει και FreeSync η TV/Monitor

Εγώ που κοιτάω για monitor τώρα, έχω λοκάρει σε 1440p 27" με FreeSync. Τα panels με χαμηλό response time δεν είναι πολλά, ούτε φθηνά. €500 - €700 θα βγει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Χ θα παω . Τα θέλω τα 4κ είτε τώρα είτε σε 3 χρόνια δεν θέλω να μείνω σε fhd και να το μετανιωσω. Αμάν έκανα να την πισω για κονσολα που να το μετανιωσω με το s και να την πω θέλω αλλη.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Billie13 είπε

Τρέχει και το hdmi 2.0 4k/120;Αν ναι, τότε λάθος μου.Οπως και να έχει,ας πάει ντουγρου για series X ο φίλος.

Όχι δεν τρέχει 4K 120 . Το 2.0 μπορεί να τρέξει είτε 4κ60 8bit hdr είτε αν θες πραγματικό hdr , 4κ 30 hz 10 bit 4:4:4 . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γι'αυτους που αναρωτιούνται αν αξίζει η αγορά ενος "4Κ" μηχανήματος απο τη στιγμή που έχουν μονο 1080p οθόνη :

Yπάρχει αυτό το όμορφο πράμα που λέγεται "supersampling" , και ναι, λειτουργεί πολύ καλά :D 
Πέρα απο αυτό, εχεις και τα performance modes στις πιο ισχυρές κονσόλες με υψηλότερα frames( locked/unlocked 30fps Vs 60) , καλύτερο anisotropic filtering κτλπ κτλπ...

Ναι, με 1080p ΤV ή ακόμα και με μια "απλή 4Κ (βλέπε: HDMI 2.0b και οχι HDMI 2.1) κάποιες απο τις νέες λειτουργίες όπως 120Hz/120fps κτλπ δεν θα είναι προφανώς διαθέσιμες, παρόλα αυτά, μερικές τηλεοράσεις (mid-range samsung/LG και πάνω) υποστηρίζουν κάποιες απο τις "νέες" επιλογές όπως variable refresh rate, ALLM (auto latency low mode) κτλπ ακόμα και με HDMI 2.0.

Koινώς, η αγορά του πιο δυνατού μηχανήματος δεν θα πάει "χαμένη" ούτως ή άλλως, απλά, κάποιες λειτουργίες που θα προσφέρουν τα νεα μηχανήματα δεν θα μπορούν να αξιοποιηθούν (προφανώς).

Επεξ/σία από red1
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...