Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Brazhlias είπε

Σαν να φτιαχνουν "εξειδικευμενα" gaming pc, για ολες τις κατηγοριες πελατων μοιαζει αυτο.

Αυτο ακριβως κανουν. Το μεγαλο τους προβλημα δεν ειναι η sony αλλα το Steam και τα υπολοιπα stores στην κατακερματισμενη pc πλατφόρμα, απο οπου χανουν το οικονομικο μεριδιο που τους αναλογει.

Για αυτο δημιουργησαν τα series X και S. Αυτη θα ειναι η κυρια gaming πλατφορμα της MS, και καθως τα high end pc’s θα απευθυνονται σε ολοενα και πιο niche αγορα, λογω κοστους, περιμενουν οτι θα τραβηξουν και θα κλειδώσουν περισσοτερο κοσμο (απο low-mid pc users) στο οικοσυστημα τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Darthvader είπε

Αυτο ακριβως κανουν. Το μεγαλο τους προβλημα δεν ειναι η sony αλλα το Steam και τα υπολοιπα stores στην κατακερματισμενη pc πλατφόρμα, απο οπου χανουν το οικονομικο μεριδιο που τους αναλογει.

Για αυτο δημιουργησαν τα series X και S. Αυτη θα ειναι η κυρια gaming πλατφορμα της MS, και καθως τα high end pc’s θα απευθυνονται σε ολοενα και πιο niche αγορα, λογω κοστους, περιμενουν οτι θα τραβηξουν και θα κλειδώσουν περισσοτερο κοσμο (απο low-mid pc users) στο οικοσυστημα τους.

Ακριβώς αυτό. Το Xbox πλέον γίνεται υπηρεσία (για αυτό και το multi login που ανέφερα σε προηγούμενο post). To Ps5 δεν είναι πλέον ανταγωνιστής για την Ms. To Ps5 παραμένει ότι ποιο κοντά στην έννοια της "κονσόλας" όπως την αντιλαμβανόμαστε. Ο Spencer εργάζεται πολύ μεθοδικά από την πρώτη μέρα που ανέλαβε προς αυτήν την κατεύθυνση και θυμόμαστε σε τι κατάσταση πήρε το brand Xbox (σε αποσύνθεση).
IMHO Η Sony δεν μπορεί να ακολουθήσει την Ms στο θέμα "υπηρεσίας" όπως και η Ms δεν μπορεί να "χτυπήσει" την Sony στο θέμα "κονσόλα". Έτσι κάπως τελειώνουν τα console wars όπου ο κάθε "παίχτης" παίρνει το κοινό του. Υπάρχει βέβαια και η Nintendo ...

Επεξ/σία από NewGascp
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.εχω κάνει προπαραγγελια στις 5 Οκτωβρίου για το series x από public.χθες βλέπω ότι το αφαίρεσαν από το site τους και το plaisio δείχνει ότι έχει εξαντληθεί οπότε λέω λογικά θα έχουν κάποια ενημέρωση για το αν θα παραλάβω day one.παιρνω τηλέφωνο για να μάθω πληροφορίες και μου λένε ότι θα ενημερωθώ με sms ΛΟΓΙΚΑ στις 10 Νοεμβρίου για να το παραλάβω από το κατάστημα που έχω επιλέξει.τοσο ανενημερωτοι είναι ή εμένα μου φαίνεται τόσο παράξενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimosxania είπε

Καλησπέρα.εχω κάνει προπαραγγελια στις 5 Οκτωβρίου για το series x από public.χθες βλέπω ότι το αφαίρεσαν από το site τους και το plaisio δείχνει ότι έχει εξαντληθεί οπότε λέω λογικά θα έχουν κάποια ενημέρωση για το αν θα παραλάβω day one.παιρνω τηλέφωνο για να μάθω πληροφορίες και μου λένε ότι θα ενημερωθώ με sms ΛΟΓΙΚΑ στις 10 Νοεμβρίου για να το παραλάβω από το κατάστημα που έχω επιλέξει.τοσο ανενημερωτοι είναι ή εμένα μου φαίνεται τόσο παράξενο;

 

κανονικά θα παραλάβεις  10/11.

Το κάνει για φάση μαρκετινγ η ΜΣ οπως και πολλές μεγάλες εταιρίες. (sony ps5, dji κτλ). Και καλά είναι τόσο μεγάλος ο χαμός που θα γίνει,  που δεν θα προλάβεις, για να το θες περισότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Αν ξεκίνησε από τώρα σε cross-gen το 900p/60fps & 1440p/30fps, δεν θέλω να σκέφτομαι πως θα τα πάει το series S σε next gen games...

Και εμένα μου φαίνεται τραγικό το 900p εν ετει 2020. Το S κοιτάζω για αγορά εντός του έτους αλλά αν είναι να τρέχει τα games σε 900p για να πιάσει 60αρι καλύτερα να μείνω με το One S και να πάρω το X όποτε μπορέσω οικονομικά. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lebron15 είπε

Και εμένα μου φαίνεται τραγικό το 900p εν ετει 2020. Το S κοιτάζω για αγορά εντός του έτους αλλά αν είναι να τρέχει τα games σε 900p για να πιάσει 60αρι καλύτερα να μείνω με το One S και να πάρω το X όποτε μπορέσω οικονομικά. 

Και καλά θα κάνεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Και καλά θα κάνεις...

+1 αλλα προφανώς και η κονσόλα απευθύνεται σε άλλες αγορές ή budget συστήματα στα οποία στα 1080/60 1440/30 είσαι φούλ ικανοποιημένος. Oυσιαστικά παίρνεις κάτι σαν xbox one X με ssd, που είναι τίμιο deal. Next gen απο άποψη specs προφανώς και δεν θα έιναι στα 300γιούρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000 φορες 900p/60 απο 1080-1440/30 η δικη μου γνωμη, χωρις να λεω στους δυνητικους μπατζετ αγοραστες, τραβηξτε τα βυζια σας και τρεξτε να παρετε το S. Απο την 1η στιγμη που αποκαλυφθηκε ξεκαθαρα ειχα αναφερει, πως μεταξυ των S και Χ η vfm επιλογη ειναι το 2ο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω ξαναπει και στο ps5 θρεντ οτι 1440p 60frames ειναι αρχοντια. Και αν κανει και upscale η τv 4k εισαι πιο αρχοντας.

Το ξερω οτι ειναι λογο του συγκεκριμενου παιχνιδιου οπου δεν τρεχει 4κ 60frames αλλα αυτο το 900p στο s βαραει λιγο. Προσωπικα θα το προσπερνουσα το s.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

900p δηλαδη παιδια, ειναι ας πουμε γενια xbox360-ps3;

Οχι. Ειναι το 60αρι σε μη καλο optimize game..χωρις 60αρι το βλεπεις βαραει και το s 1440p.

Ευτυχως βλεπω να δινουν βαση στα 60frames.

Αυτο θα ειναι και το μεγαλυτερο βημα στις νεες κονσολες παρα οι αναλυσεις τα textures κτλπ. 

Επιτελους θα βλεπουμε smooth κινηση στις κονσολες

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

900p δηλαδη παιδια, ειναι ας πουμε γενια xbox360-ps3;

Xbox One, νομίζω και το S. Μιλάμε για τεχνολογία 2013 και για κονσόλες που θεωρήθηκαν ήδη από τότε ξεπερασμένες τεχνολογικά. 

Τα ps360 έτρεχαν 720p.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστό σε όποιον γνωρίζει 2-3 πράματα,τα θέματα που έχει η μηχανή γραφικών και το μη optimization που έχει και είχε απο τις προηγούμενες εκδόσεις,το συγκεκριμένο παιχνίδι γιαυτό και πάλι καλά να λέτε. 🧐

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...