Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, Ren_of_Heavens είπε

 Μακάρι να συνεχίζουν έτσι τα πράγματα και να βλέπουμε περισσότερα games από Japanese τρίτες εταιρείες να ''επισκέπτονται'' τα λιμάνια της MS γιατί είναι κρίμα όσοι έχουν προτιμήσει Xbox να χάνουν πολλές εμπειρίες.

Αν ο κοσμος στηριξει με το πορτοφολι του τα παραπανω παιχνιδια,τοτε και οι αλλες εταιρειες θα παρουν ενα μνμα του οτι αξιζει να ασχοληθουν και με την πλατφορμα του xbox και να βγαλουν τα παιχνιδια τους σε αυτην.

 

18 ώρες πριν, dstilio είπε

Το octopath θα έχει καμία αλλαγή σε σχέση με το switch τώρα που έχει καλύτερο hardware ; Δεν το έχω δει σε pc. 
 

Περιμένω Dark Alliance ως φαν του είδους

Αν ειναι η ιδια εκδοση με το pc/steam,τοτε σιγουρα θα υποστηριζει 60fps και καποιες μικρο διαφορες σε textures/μοντελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αν ο κοσμος στηριξει με το πορτοφολι του τα παραπανω παιχνιδια,τοτε και οι αλλες εταιρειες θα παρουν ενα μνμα του οτι αξιζει να ασχοληθουν και με την πλατφορμα του xbox και να βγαλουν τα παιχνιδια τους σε αυτην.

 

Δεν χρειάζεται να αγοραστούν παιχνίδια. Οι εταιρείες πληρώνονται με το χρόνο παιξίματος στο pass ή με κάποια άλλα αντίστοιχα metrics! Αγορές παιχνιδιών Last Year!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Δεν χρειάζεται να αγοραστούν παιχνίδια. Οι εταιρείες πληρώνονται με το χρόνο παιξίματος στο pass ή με κάποια άλλα αντίστοιχα metrics! Αγορές παιχνιδιών Last Year!

Υπαρχει καπου κανα αρθρο της προκοπης που να εξηγει πως εστω στο περιπου πληρωνονται; Γενικα σαν μοντελο μου κανει αισθηση το πως και ποσοι μοιραζονται τα 3 με 14 ευρω της συνδρομης και καταφερνουν publishers και microsoft να βγαζουν και λεφτα της προκοπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο μπαινει στο game pass για pc και η ea play !!!!! Εδω οδηγιες πως θα κατεβασετε παιχνιδι της ea για πρωτη φορα στο pc μεσω του game pass 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Υπαρχει καπου κανα αρθρο της προκοπης που να εξηγει πως εστω στο περιπου πληρωνονται; Γενικα σαν μοντελο μου κανει αισθηση το πως και ποσοι μοιραζονται τα 3 με 14 ευρω της συνδρομης και καταφερνουν publishers και microsoft να βγαζουν και λεφτα της προκοπης.

Δεν μοιράζονται τα 3-14 ευρώ. Μοιράζονται τα δεκάδες εκατομύρια ευρώ(ανά μήνα) αν αναλογιστούμε ότι υπάρχει σταθερή βάση χρηστών. Για να καταλάβεις αν μέχρι και η ΕΑ, που είναι συνώνυμη με την απληστία τα τελευταία χρόνια, αποφάσισε να βάλει το ΕΑ Play μέσα σημαίνει ότι υπάρχει ψωμί. Τώρα αν αυτό το μοντέλο μακροχρόνια αποδειχτεί βιώσιμο, μένει να το δούμε.

 

Επεξ/σία από RedAlert539
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, RedAlert539 είπε

Δεν μοιράζονται τα 3-14 ευρώ. Μοιράζονται τα δεκάδες εκατομύρια ευρώ(ανά μήνα) αν αναλογιστούμε ότι υπάρχει σταθερή βάση χρηστών. Για να καταλάβεις αν μέχρι και η ΕΑ, που είνα συνώνυμη με την απληστία τα τελευταία χρόνια, αποφάσισε να βάλει το ΕΑ Play μέσα σημάινει ότι υπάρχει ψωμί. Τώρα αν αυτό το μοντέλο μακροχρόνια αποδειχτεί βιώσιμο, μένει να το δούμε.

Το θεωρω αυτονοητο οτι οι εταιριες βγαζουν χρηματα για να το εκαναν. Συνεχιζω ομως να μη μπορω να φανταστω πως βγαζουν χρηματα και δη σοβαρα χρηματα ολες οι πλευρες. Δεν υποννοω κατι. Απλα λεω μηπως καποιος εχει διαβασει τιποτα με αριθμους και με βοηθησει να το κατανοησω.

Η εξισωση του πως θα μοιραστουν τα δικα μου 3-14ευρω ειναι ιδια με το πως θα μοιραστουν το συνολο των χρηματων που προκυπτει απο εναν απλο πολλαπλασιασμο.

Ξαναλεω δε το ρωταω με καποιο αρνητισμο η για να καταληξω καπου. Απορια το εχω γιατι με τα δικα μου απλοικα μαθηματικα δε μπορω να το βγαλω.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Το θεωρω αυτονοητο οτι οι εταιριες βγαζουν χρηματα για να το εκαναν. Συνεχιζω ομως να μη μπορω να φανταστω πως βγαζουν χρηματα και δη σοβαρα χρηματα ολες οι πλευρες. Δεν υποννοω κατι. Απλα λεω μηπως καποιος εχει διαβασει τιποτα με αριθμους και με βοηθησει να το κατανοησω.

Η εξισωση του πως θα μοιραστουν τα δικα μου 3-14ευρω ειναι ιδια με το πως θα μοιραστουν το συνολο των χρηματων που προκυπτει απο εναν απλο πολλαπλασιασμο.

Ξαναλεω δε το ρωταω με καποιο αρνητισμο η για να καταληξω καπου. Απορια το εχω γιατι με τα δικα μου απλοικα μαθηματικα δε μπορω να το βγαλω.

Δεν είπα ότι έχω κάποιο επίσημο στοιχείο ούτε προσπάθησα να υποτιμήσω την νουμοσύνη σου. Και δεν υπονόησα αρνητισμό στο σχόλιό σου. Απλά θεώρησα ότι η λάθος προσέγγιση σου στο ερώτημα σε κάνει να απορείς και προσπάθησα να σου δώσω μια διαφορετική προοπτική. 😉

 

Επεξ/σία από RedAlert539
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια η καθε εταιρια δεν στηνει κατι και την αλλη μερα βγαζει δις.δεν προσπαθει να κανει αρπαχτη. Αυτοι υπολογιζουν σε πολλα εκατομμυρια συνδρομητες και για εκει το πανε. Ειναι εταιρια που εχει την δυναμη να στηριξει στην αρχη τετια επενδυση. Ειναι σαν να ριχνεις σε μια επιχείρηση 50 χιλιαρικα με την προυποθεση σε 2 3 5 χρονια να εχεις ετησιο τζιρο ικανοποιητικό για τα νουμερα τους.

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Υπαρχει καπου κανα αρθρο της προκοπης που να εξηγει πως εστω στο περιπου πληρωνονται; Γενικα σαν μοντελο μου κανει αισθηση το πως και ποσοι μοιραζονται τα 3 με 14 ευρω της συνδρομης και καταφερνουν publishers και microsoft να βγαζουν και λεφτα της προκοπης.

Δες εδώ. Τα λεει ομορφα

https://www.eurogamer.net/articles/2021-02-17-is-xbox-game-pass-too-good-to-be-true

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kostiger είπε

Η προσπαθεια ανασυγκροτησης του brand ξεκινησε αμεσως μετα την αναληψη καθηκοντων του Σπενσερ. Εκει ειναι που αρχιζει το καραβι να γυριζει χαρις στο συγκεκριμενο ανθρωπο. Ανεξαρτητα απο το πως προσεγγιζει κανεις το ΧΒΟΧ, το οραμα και οι ηγετικες ικανοτητες του εν λογω τυπου δεν αμφισβητουνται.

απο τοτε που βγηκε το x το 2017 ποτε βγηκε δε θυμαμαι αρχισε η ανακαμψη σιγα σιγα για την MS νομιζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, Mitroglou7 said:

Το θεωρω αυτονοητο οτι οι εταιριες βγαζουν χρηματα για να το εκαναν. Συνεχιζω ομως να μη μπορω να φανταστω πως βγαζουν χρηματα και δη σοβαρα χρηματα ολες οι πλευρες. Δεν υποννοω κατι. Απλα λεω μηπως καποιος εχει διαβασει τιποτα με αριθμους και με βοηθησει να το κατανοησω.

Το σύνηθες πρόβλημα στην κατανόηση αυτών των υπηρεσιών είναι ότι ο καταναλωτής ως ατομική οντότητα έχει μάθει να σκέφτεται με ποσά και όχι με όγκο. Έτσι προκύπτει ο εκφυλισμός του τύπου «μα καλά πως βγάζουν λεφτά όλες οι μεριές με 10 ευρώ». Και η απάντηση είναι ότι δεν μιλάμε για 10 ευρώ. Μιλάμε για 10 ευρώ το μήνα επί 15 εκατομμύρια συνδρομητές επί 12 μήνες. Με τον σκοπό να είναι τα 15 εκατομμύρια να γίνουν 25, 55 ή 105 και οι 12 μήνες να γίνουν 24, 48 ή 148.

Αν αναλογιστείς τα μεγέθη και τα νούμερα που προκύπτουν, τότε περισσότερη εντύπωση θα σου κάνει το γιατί οι άλλοι εμμένουν σε τακτικές του παρελθόντος βγάζοντας ένα ή δύο exclusives το χρόνο που θα τα πουλάνε για 70 ευρώ το ένα τα οποία θα τους αποφέρουν ψίχουλα μπροστά σε συνδρομές Game Pass και αντ' αυτού δεν έχουν ήδη αλλάξει το μοντέλο τους σε συνδρομητικό.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mitroglou7 είπε

Το θεωρω αυτονοητο οτι οι εταιριες βγαζουν χρηματα για να το εκαναν. Συνεχιζω ομως να μη μπορω να φανταστω πως βγαζουν χρηματα και δη σοβαρα χρηματα ολες οι πλευρες. Δεν υποννοω κατι. Απλα λεω μηπως καποιος εχει διαβασει τιποτα με αριθμους και με βοηθησει να το κατανοησω.

Η εξισωση του πως θα μοιραστουν τα δικα μου 3-14ευρω ειναι ιδια με το πως θα μοιραστουν το συνολο των χρηματων που προκυπτει απο εναν απλο πολλαπλασιασμο.

Ξαναλεω δε το ρωταω με καποιο αρνητισμο η για να καταληξω καπου. Απορια το εχω γιατι με τα δικα μου απλοικα μαθηματικα δε μπορω να το βγαλω.

Εγώ πιστεύω (όπως έχω ξαναγράψει) ότι τα λεφτά των συνδρομών μας πάνε για τα bonus του Nadella και του Phil. Τα πραγματικά λεφτά βγαίνουν από:

  • Αγορά DLCs για παιχνίδια που παίζουμε στο game pass
  • Microtransactions για παιχνίδια που παίζουμε στο game pass
  • Προώθηση των digital αγορών με "extra εκπτώσεις" λόγω subscription
  • Boost πωλήσεων pre-quels και sequels παιχνιδιών που είναι στο game pass 
  • Πωλήσεις / εκμετάλλευση δεδομένων συμπεριφοράς και προτιμήσεων χρηστών
  • Αγορά παιχνιδιών που κάποιος τα δοκίμασε στο game pass και του άρεσαν, διαφορετικά δεν θα τα αγόραζε. 
  • Boost πωλήσεων παιχνιδιών που ταιριάζουν στο profil του χρήστη μέσω διαφήμισης με βάση τις προτιμήσεις του
  • Και 100 άλλες περιπτώσεις που εμείς δεν μπορούμε να σκεφτούμε.

Συμπληρώνω επίσης ότι τα λεφτά είναι για προπληρωμένο χρόνο gaming και μπορούν να επενδύονται άμεσα!

Επεξ/σία από jokul7
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Mitroglou7 said:

Το θεωρω αυτονοητο οτι οι εταιριες βγαζουν χρηματα για να το εκαναν. Συνεχιζω ομως να μη μπορω να φανταστω πως βγαζουν χρηματα και δη σοβαρα χρηματα ολες οι πλευρες. Δεν υποννοω κατι. Απλα λεω μηπως καποιος εχει διαβασει τιποτα με αριθμους και με βοηθησει να το κατανοησω.

Η εξισωση του πως θα μοιραστουν τα δικα μου 3-14ευρω ειναι ιδια με το πως θα μοιραστουν το συνολο των χρηματων που προκυπτει απο εναν απλο πολλαπλασιασμο.

Ξαναλεω δε το ρωταω με καποιο αρνητισμο η για να καταληξω καπου. Απορια το εχω γιατι με τα δικα μου απλοικα μαθηματικα δε μπορω να το βγαλω.

Σκέψου ότι υπάρχουν και παιχνίδια free to play..χωρίς συνδρομή χωρίς τίποτα και ξέρεις από που βγάζουν χρήμα...και μιλάμε για δις όχι αστεία. Προσωπικά ελπίζω να μην καταλήξουν έτσι τα περισσότερα games ή όπως αναφέρθηκε παραπάνω να μην πληρώνονται οι εταιρίες απλά με τις ώρες που θα κρατήσουν τον χρήστη απασχολημένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...