Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Audio crackling έχουν κάποια γκειμς, σε ηχεία με receiver ή με ακουστικά στο χειριστήριο κάποια έχουν θέμα όπως το Prey ή το Halo 5 που έπαιξα. 

Το Crash Bandicoot που επίσης παίζω δεν έχει θέμα. 

Άραγε με τα ακουστικά που έβγαλαν θα υπάρχει θέμα? 

To audio crackling είναι θέμα που κρατάει απο εποχές Οne, το είχα στο ONE X, το έχω και στο series X.
Δεν είναι μονο τα παιχνίδια, αμα παρατηρήσεις, το κάνει και στο dashboard σε φάσεις.
Το παθαίνω σε ενισχυτή + ηχεία αλλά και με ακουστικά.

Δεν είμαστε οι μονοι, δες και στο reddit και στο microsoft answers.
Software-ικο ειναι το θέμα, το αν λυθεί ποτέ ή σύντομα είναι άλλο θέμα.

Επεξ/σία από red1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ένα ακόμα θετικό review για τα ακουστικά, απο το DF αυτη τη φορα.

https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-xbox-wireless-headset-review

To headband θα πρέπει οντως να ειναι λίγο σφιχτο πάντως. Κατά τα άλλα καλο θα ειναι για 100 γιουρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Audio crackling έχω κι εγώ καμιά φορά στο home menu με ηχεία.

Εκτός από το crackling, γενικά κάτι δεν πάει καλά με τους ήχους του UI. Άλλες φορές τα κλικς των μενού ακούγονται δυνατά, άλλες φορές ίσα που μπορείς να τα καταλάβεις (χωρίς καν να πειράξεις την ένταση). 'Αλλες φορές ακούγονται από το δεξί μόνο ηχείο άλλες φορές από το αριστερό.. Ό,τι να ναι. Και το χειρότερο, δεν μπορείς και να τους απενεργοποιήσεις. Έτσι ακριβώς ήταν και στο One και δεν ξέρω αν η MS έχει σκοπό να το αλλάξει. Μπορεί να είναι και σκοπίμως έτσι. Κάποιος μάλλον θα σκέφτηκε ότι είναι καλή ιδέα να μην υπάρχει η παραμικρή συνοχή με την ένταση του συστήματος, την κατεύθυνση του ήχου και τον χειρισμό του UI.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kostiger είπε

Ένα ακόμα θετικό review για τα ακουστικά, απο το DF αυτη τη φορα.

https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-xbox-wireless-headset-review

To headband θα πρέπει οντως να ειναι λίγο σφιχτο πάντως. Κατά τα άλλα καλο θα ειναι για 100 γιουρια.

Δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα σε ακουστικα εαν σε κανουν μετα απο καποια ωρα να θες να τα βγαλεις.

Οτι review και να διαβασεις απο αυτους τους πλασιε του ιντερνετ,γιατι πλασιε ειναι οι πιο πολλοι θα τα βγαλουν γαματα.

Η πραγματικοτητα ομως διαφερει..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα σε ακουστικα εαν σε κανουν μετα απο καποια ωρα να θες να τα βγαλεις.

Οτι review και να διαβασεις απο αυτους τους πλασιε του ιντερνετ,γιατι πλασιε ειναι οι πιο πολλοι θα τα βγαλουν γαματα.

Η πραγματικοτητα ομως διαφερει..

 

Δεν ειναι ολοι για τσουβαλιασμα, οπως φυσικα δεν ειναι ολοι αμεροληπτοι. Το DF ας πουμε, εχει αδικαιολογητα κατα τη γνωμη μου, στο κλασιμο ολα τα μοντελα HyperX, στα σχετιζομενα με gaming ακουστικα αρθρα του. Δεν μπορει να ειναι τυχαιο αυτο το γεγονος.

 Απο χαρακτηριστικα τωρα τα εν λογω ειναι καλα, πιστευω θα ειναι τιμια στο ηχητικο κομματι.

Απο εκει και περα αν ειναι σφιχτα θα συμφωνησω οτι οσο καλα και να ειναι δεν παλευονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Audio crackling έχω κι εγώ καμιά φορά στο home menu με ηχεία.

Εκτός από το crackling, γενικά κάτι δεν πάει καλά με τους ήχους του UI. Άλλες φορές τα κλικς των μενού ακούγονται δυνατά, άλλες φορές ίσα που μπορείς να τα καταλάβεις (χωρίς καν να πειράξεις την ένταση). 'Αλλες φορές ακούγονται από το δεξί μόνο ηχείο άλλες φορές από το αριστερό.. Ό,τι να ναι. Και το χειρότερο, δεν μπορείς και να τους απενεργοποιήσεις. Έτσι ακριβώς ήταν και στο One και δεν ξέρω αν η MS έχει σκοπό να το αλλάξει. Μπορεί να είναι και σκοπίμως έτσι. Κάποιος μάλλον θα σκέφτηκε ότι είναι καλή ιδέα να μην υπάρχει η παραμικρή συνοχή με την ένταση του συστήματος, την κατεύθυνση του ήχου και τον χειρισμό του UI.

Το αυτό ακριβώς.
Δεν ξέρω αν είναι κάτι το οποίο γνωρίζουν και σκοπεύουν να φτιάξουν αλλά ώρες-ώρες ειναι ενοχλητικό.
Αν δεν κάνω λάθος, μερικές φορές φτιάχνει κάνοντας system reboot - και λέω "αν δεν κάνω λάθος" γιατί μπορεί να τυχαίνει απλά να "φτιάχνει" μετα απο reboot καθώς μετά απο λίγο επανέρχεται.

2 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα σε ακουστικα εαν σε κανουν μετα απο καποια ωρα να θες να τα βγαλεις.

Οτι review και να διαβασεις απο αυτους τους πλασιε του ιντερνετ,γιατι πλασιε ειναι οι πιο πολλοι θα τα βγαλουν γαματα.

Η πραγματικοτητα ομως διαφερει..

 

Πέρνα το βραδάκι απο μένα, κερνάω μπύρα Optimus ;)  (΄φορα μάσκα όμως).
Το αυτό - και δεν αναφέρομαι μόνο στα ακουστικά αυτά, γενική η παρατήρηση, έτσι ? Μιλάμε για ατομα που η δουλειά τους ειναι αυτή, το να είναι "πλασιέ", ΔΕΝ γίνεται ρε φίλε να είναι άκρως αντικειμενικοί και επικριτικοί γιατί αλλιώς μετά δεν έχει πλέον "κοκό" καθώς σταματάει το "τσαμπέ" και προφανώς η πηγή εσόδων.
Αυτο ισχύει για τα πάντα, απο καφετιέρες, μέχρι κινητά και...αυτοκίνητα.


Σχετικά με το xbox headset (΄η τα αντίστοιχα της Sony), προσωπικά δεν θα πήγαινα για μια συσκευή/προϊόν που μπορεί να χρησιμοποιηθεί μονο σε 1 είδος συσκευής και που θα με κλείδωνε σε αυτή, κοινώς, θα προτιμούσα ενα 3rd party το οποίο λειτουργεί με τα πάντα (PS/Xbox/PC/TV/Nintendo).
Επίσης, τα ακουστικά είναι κάτι σαν τα κράνη μοτοσυκλέτας - αν βγάλουμε την "γενική ποιότητα (κατασκευής/υλικών)®" απο την μέση , μένει το θέμα της εφαρμογής - και σίγουρα δεν ειναι ολα τα headset για ολα τα κεφάλια/αυτιά.
Τα hyperX cloud Alpha που έχω, δεν μπορώ να τα φορέσω πάνω απο 1ώρα και κατι ψιλά πχ γιατί με πίανει (ισχυρός) πόνος στα αυτιά, θέλουν και αυτά δοκιμή.Κρίμα είναι να πηγαίνεις να σκας 70, 80, 100€ και μετά να παρατηρέις πως δεν μπορείς να το φορέσεις για πάνω απο 1ώρα συνεχόμενα π.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, red1 είπε

To audio crackling είναι θέμα που κρατάει απο εποχές Οne, το είχα στο ONE X, το έχω και στο series X.
Δεν είναι μονο τα παιχνίδια, αμα παρατηρήσεις, το κάνει και στο dashboard σε φάσεις.
Το παθαίνω σε ενισχυτή + ηχεία αλλά και με ακουστικά.

Δεν είμαστε οι μονοι, δες και στο reddit και στο microsoft answers.
Software-ικο ειναι το θέμα, το αν λυθεί ποτέ ή σύντομα είναι άλλο θέμα.

Το είδα ότι γίνεται ψιλοχαμός, ο άλλος άλλαξε 3 Series X και είχαν όλα το ίδιο θέμα. Μας κάνουν πλάκα μου φαίνεται, το PS5 έχει τέτοιο θέμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, jimtriol είπε

Μου εχει συμβει και μενα να μην ανοιγει με το controller κανα 2 φορες και να πρεπει να το ανοιξω απο το κουμπι μετα απο crash νομιζω στο cod..Και στις 2 περιπτωσεις η κονσολα ηταν σε instant on και ειχα ενεργοποιημενο το HDMI-CEC .Κατι απο τα 2 πρεπει να βαραει κολλημα νομιζω,αλλα οκ dont worry

Και εμένα μου έχει συμβεί ακριβώς το ίδιο πράμα και μάλιστα δύο φορές.

Ενώ η κονσόλα ήταν κλειστή, δεν άνοιγε με τπτ από το controller. Διορθώθηκε με βγάλσιμο πρίζας του xbox, αναμονή κανά δίλεπτο και μετά κομπλέ.

Η κονσόλα είναι σε instant on συνέχεια,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nevermore είπε

Και εμένα μου έχει συμβεί ακριβώς το ίδιο πράμα και μάλιστα δύο φορές.

Ενώ η κονσόλα ήταν κλειστή, δεν άνοιγε με τπτ από το controller. Διορθώθηκε με βγάλσιμο πρίζας του xbox, αναμονή κανά δίλεπτο και μετά κομπλέ.

Η κονσόλα είναι σε instant on συνέχεια,

Μάλλον όλοι το έχουμε πάθει κάποια στιγμή. Εμένα έκανε και το άλλο με steelseries 9x. Έκλεινα τα ακουστικά και αποσυνδεόταν και το controller και έπρεπε να πατήσω το κουμπί από την κονσόλα για να κλείσει. Όταν πατούσα από το controller πάλι να ανοίξει μια χαρά όμως έπιανε. Εγώ δεν την έχω instant on. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Malthador είπε

 

Δεν με καίει τόσο το wireless της υπόθεσης, ίσα ίσα που θα ήθελα να αποφύγω ακόμα μία συσκευή με μπαταρία. Απλά θέλω το ποιοτικότερο στα €80-100.

Οπότε κοιτάζω πάλι για HyperX, θξ.

 

Κι εμένα μου διέφυγε αυτό tbh, αν είναι να δώσω τόσα λεφτά προτιμώ να πάρω ένα PS5 αντί για ακουστικά. :P

Δεν νομιζω να βρεις κατι καλυτερο σε αυτα (80-100 ευρω) τα χρηματα, ποσο μαλλον ασυρματα χωρις dongles και λοιπες παπατζες. Εκει ειναι το πλεονεκτημα των MS wireless πιστευω. Εμενα παντως το σχολιο που εκαναν αρκετοι reviewers για το μπασο (μερικοι ανεφεραν και το "muddy") λιγο με αποθαρυνει θα ελεγα για να τα παρω.

Αν δεν σε ενοχλει το καλωδιο, τοτε περαν των επιλογων σε HyperX υπαρχουν και τα εξαιρετικα coolermaster που εχουν το πλεονεκτημα οτι ειναι πιο ελαφρια, ενω απο ποιοτητα ειναι στο ιδιο επιπεδο με τα Cloud II.

Εγω προς το παρον και επειδη ξεφτισαν τελειως τα ψευτικα δερματα των Cloud σε headband και earcups, αγορασα απλα αυτα τα earcups για να αντικαταστασω τα παλια, ενω ξεφλουδισα και ολο το δερμα απο το headband για να μην γεμιζει κομματακια δερμα το μαλλι οταν τα τα φοραω. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostiger είπε

Ένα ακόμα θετικό review για τα ακουστικά, απο το DF αυτη τη φορα.

https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-xbox-wireless-headset-review

To headband θα πρέπει οντως να ειναι λίγο σφιχτο πάντως. Κατά τα άλλα καλο θα ειναι για 100 γιουρια.

Περιεργο γιατι οσα reviews διαβασα ολοι εκθιαζαν την ανεση τους ως ενα απο τα βασικοτερα χαρακτηριστικα τους.

Αυτο που κραταω απο το review ειναι οτι με τον wireless adapter που εχω ηδη στο pc για το xbox controller, οχι απλα παιζουν αλλα μειωνουν και το latency, γιατι ειναι ψιλοξενερα οτι δεν εχουν εστω και 3.5mm jack..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Malthador είπε

 

Δεν με καίει τόσο το wireless της υπόθεσης, ίσα ίσα που θα ήθελα να αποφύγω ακόμα μία συσκευή με μπαταρία. Απλά θέλω το ποιοτικότερο στα €80-100.

Οπότε κοιτάζω πάλι για HyperX, θξ.

Ποιοτικοτερα σαν ποιοτητα κατασκευης ειναι προφανως τα Cloud και λογικα και στο κομματι του ηχου.

Νομιζω ομως οτι οπως τα περιγραφεις και ο ι διος,ειναι μονοδρομος τα HyperX ή τελος παντων τα ενσυρματα ακουστικα.

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Crus είπε

Αυτο που κραταω απο το review ειναι οτι με τον wireless adapter που εχω ηδη στο pc για το xbox controller, οχι απλα παιζουν αλλα μειωνουν και το latency

Μιας και το ανεφερες,επειδη εχω και εγω τον ανταπτορα,γινεται να συνδεθουν τα ακουστικα+το controller ή θελει 1 για το καθενα?

3 ώρες πριν, optimus prime είπε

Οτι review και να διαβασεις απο αυτους τους πλασιε του ιντερνετ,γιατι πλασιε ειναι οι πιο πολλοι θα τα βγαλουν γαματα.

Η πραγματικοτητα ομως διαφερει..

Ισως να τα βγαζουν ετσι,γιατι ειναι καλα για την δουλεια/χρηση/κοινο που προοριζονται.

Δεν βγηκαν να ανταγωνιστουν σε ηχο τα Sennheiser,Bose,Sony,Akg,BeyerDynamic και δεν ξερω και εγω ποια αλλη εταιρεια ηχου.

Και μιας και μιλαμε και για Microsoft προιον σιγουρα θα τα δουμε πολυ συντομα/συχνα και σε εκπτωση που θα αξιζουν ακομα περισσοτερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...