Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Όχι.

Οι θύρες hdmi 2.0 δεν υποστηρίζουν 120hz

δεν υποστηρίζουν 4κ120,σε πιο κατω αναλυσεις μια χαρα υποστηρίζει,δηλαδη μονιτορ με 144hz και δεν θα ειχε θυρες για 144hz?ειναι λιγο ακυρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για δωσε μοντελο οθονης

παντως αυτοι που μιλατε για αποκλειστικοτητες εχετε εναν διαφορετικο τροπο σκεψης που δεν μας εκφραζει ολους. Θα έλεγα έναν τρόπο σκέψης της προηγούμενης δεκαετίας.

Εγω ως gamer με πεπερασμενο χρονο οτι και αν ειχα PS5 or Xbox θα επαιζα.

Επελεξα Xbox οχι λογω exclusives αλλα καθαρά λόγω gamepass και σιγουριάς ότι τα cross platform games που θα βγουν τα επομενα χρονια θα παιζουν χωρις προβλημα (καθως ειναι η πιο δυνατή κοσνόλα).

 Τωρα αν θα παιζω Forza motorsport ή Gran Turismo μικρη διαφορά θα μου κάνει.

Επεξ/σία από dstilio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταζεται τα μονιτορ που αγοραζετε ,γιατι μπορει να φορουν παλιες version hdmi και η διαφημιση ως 2κ 144hz να αφορα το display port.ωστοσο ταεκαρουμε και το firmware της οθονης μηπως θελει update

  Στο  asus 2κ που εχω παιζει κανονικα 2κ 120hz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν κάποια πραγματάκια:

- ήττα το Outriders. Μετά το campaign mode που ειναι ομορφο και διασκεδαστικό και μπορεις να παιξεις και μονος, παιζει αρκετα το mutliplayer σε End Game. Εκει αρχιζουν να φαινονται και τα πολλά προβληματα του παιχνιδιου. Αλλά τσαμπέ στο gamepass καρα-αξίζει να το παιξεις σολο. Κρίμα για αυτους που το πλήρωσαν 60ευρα σε άλλες πλατφόρμες.

- επέστρεψα σε Gears 5 και άρχισα να παιζω τις καμπάνιες. Συνήθισα το χειρισμό (προερχόμενος απο PC μου πηρε καιρο) και πλέον το ευχαριστιέμαι. Ωραίο παιχνίδι

- Παράλληλα τα Halo μου φαίνονται λίγο γερασμένα σε σχέση με τα δύο παραπάνω. Λογικό. Θα έπαιζα το νέο όταν βγει.

- Μετά απο το πολύ πιστολίδι από πάνω άνοιξα να παίξω το puzzle-adventure Trine (1,2,3,4). Το είχε σε προσφορά στο μαγαζί στα 15 ευρω όλη η τετράδα. Τι χαλαρωτικές παιχνιδάρες. Θεωρώ ότι χρειάζεται κάτι τέτοιο στη συλλογή για εξισορρόπηση στα άπειρα πιστολόδια του xbox. Εναλλακτικά το τσαμπέ (gamepass) Unravel 

- racing μια χαρά, αλλά νομίζω χωρίς τιμονιέρα άρχισα να τα βαριέμαι λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dstilio είπε

για δωσε μοντελο οθονης

παντως αυτοι που μιλατε για αποκλειστικοτητες εχετε εναν διαφορετικο τροπο σκεψης που δεν μας εκφραζει ολους. Θα έλεγα έναν τρόπο σκέψης της προηγούμενης δεκαετίας.

Εγω ως gamer με πεπερασμενο χρονο οτι και αν ειχα PS5 or Xbox θα επαιζα.

Επελεξα Xbox οχι λογω exclusives αλλα καθαρά λόγω gamepass και σιγουριάς ότι τα cross platform games που θα βγουν τα επομενα χρονια θα παιζουν χωρις προβλημα (καθως ειναι η πιο δυνατή κοσνόλα).

 Τωρα αν θα παιζω Forza motorsport ή Gran Turismo μικρη διαφορά θα μου κάνει.

  •  
Turbo-X Monitor 27" Nemesis NC27QGH Gaming Curved
 
Ειναι της Viotek στην ουσια η οθονη.
Επεξ/σία από eddiex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Watch Dogs: Legion επιτέλους με 60 FPS mode στο τελευταίο update.

Εύχομαι να μην ξανακυκλοφορήσει ποτέ game χωρίς 60 fps mode.

Πάντα θα υπάρχουν τα 30. Όσον γρήγορες και να γίνουν οι κάρτες πάντα στα 30 fps θα μπορείς να δείχνεις την διπλάσια "ποιότητα". Οπότε κάποιοι devs που δεν θεωρούν τα 60 σημαντικά για το είδος του παιχνιδιού που φτιάχνουν (πχ turn based RPG) τότε θα προτιμήσουν τα 30 για να δείξουν καλύτερα γραφικά και πιθανότατα χωρίς επιλογή για 60.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να δικαιολογεί την διαφορά για τα μισά καρέ. Αν θες στατική εικόνα για να δεις διαφορές εννοείται θα ενεργοποιείς τα 60FPS.

Αν η διαφορά είναι CP 2077 RT on/off, εκεί αλλάζει το πράγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Watch Dogs: Legion επιτέλους με 60 FPS mode στο τελευταίο update.

Εύχομαι να μην ξανακυκλοφορήσει ποτέ game χωρίς 60 fps mode.

Με αυτους τους επεξεργαστες και με το super resolution της amd

Δεν νομιζω να εχουμε θεμα σε  αυτη την γενια

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια, εχει λιγο coil whine η κονσολα οταν παιζετε forza ή gears σε 120 fps. Εμενα εχει και ακούγεται σε αποσταση 30 εκατοστών. Οπως εδω 

Επισης οταν η κονσολα ειναι ειτε σε full shutdown ειτε σε sleep mode(instant on enable) ακούγεται παλι λιγο whine αλλα μονο αν βαλω το αυτι στην σιτα ακριβως οπως εδω 

https://amp.reddit.com/r/XboxUnbroken/comments/meccfz/series_x_making_strange_squealing_noise_stops/

Να τονισω σαν κατοχος ps5 πως το series x μου σε σχέση με το coilwhine του ps5,που ακούγεται στα δυο μετρα με ηχο στην τηλεόραση, είναι τουλαχιστον στο 20%

Επεξ/σία από greenstation
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.purexbox.com/news/2021/06/e3_2021_has_released_the_full_schedule_for_this_years_event
 

Το προγραμμα της E3 κυριακη η ms + bethesda 20:00 οποτε παρτε  ρεπο η πειτε οτι κανατε self test και βγηκε πρασσινο !!! 
Για να δουμε παιχνιδαρες 😉😉😉😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malias4 είπε

https://www.purexbox.com/news/2021/06/e3_2021_has_released_the_full_schedule_for_this_years_event
 

Το προγραμμα της E3 κυριακη η ms + bethesda 20:00 οποτε παρτε  ρεπο η πειτε οτι κανατε self test και βγηκε πρασσινο !!! 
Για να δουμε παιχνιδαρες 😉😉😉😉

Πω ρε φιλε μερα και αυτη..να λες μη θελουν καμια βολτα. Θα το παιξω με πονο στομαχο και πιτσα ελαφρια μαργαριτα. Δεν περνανε οι μερες αλλο!!

Οσο το βλεπω αυτο το game τοσο πιο πολυ πορωνομαι!εχει να πεσει καψιμο  coop

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greenstation είπε

Παιδια, εχει λιγο coil whine η κονσολα οταν παιζετε forza ή gears σε 120 fps. Εμενα εχει και ακούγεται σε αποσταση 30 εκατοστών. Οπως εδω 

Επισης οταν η κονσολα ειναι ειτε σε full shutdown ειτε σε sleep mode(instant on enable) ακούγεται παλι λιγο whine αλλα μονο αν βαλω το αυτι στην σιτα ακριβως οπως εδω 

https://amp.reddit.com/r/XboxUnbroken/comments/meccfz/series_x_making_strange_squealing_noise_stops/

Να τονισω σαν κατοχος ps5 πως το series x μου σε σχέση με το coilwhine του ps5,που ακούγεται στα δυο μετρα με ηχο στην τηλεόραση, είναι τουλαχιστον στο 20%

Προσωπικά δεν παίζω κανένα παιχνίδι σε απόσταση 30 εκατοστών από την κονσόλα ούτε κολλάω το αυτί μου στην σίτα από συνήθεια. Οπότε δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

Πέρα από την πλάκα, αν η κονσόλα δεν ακούγεται σε φυσιολογικές συνθήκες παιχνιδιού, δεν καταλαβαίνω γιατί το ψηρίζετε τόσο πολύ και μπαίνετε στη διαδικασία να τρέφετε το OCD με YT videos...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...