Προς το περιεχόμενο

Καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας - 800Ε Επίδομα


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Leuteris80 είπε

Ερώτηση και παρακαλώ πολύ ας απαντήσει μόνο εάν κάποιος γνωρίζει την απάντηση 

Καθηγητής δευτεροβαθμιας εκπαίδευσης σε τέσσερα διαφορετικά φροντιστήρια με τέσσερις διαφορετικούς εργοδότες. Τα τρία από τα τέσσερα έκλεισαν και με δήλωσαν κανονικά (έχω κανονικά ΔΠ....)

Στο τέταρτο φροντιστηριο εξακολουθώ να εργάζομαι διδάσκοντας διαδικτυακά .... Δικαιούμαι ή όχι το επίδομα των 800€ ????

Υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις που ο νόμος δεν τι διευεκριζει κάποιοι λένε ναι κάποιοι όχι αν και σήμερα κάπου πήρε το μάτι μου ότι αν σε μια σε δηλώσει στην άλλη εργάζεσαι κανονικά τότε δεν το παίρνεις ...

Ρώτα καλύτερα τον λογιστή σου αλλά παίζει και να μην το ξέρει και αυτός . Κάνε την αίτηση και βλέπεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 722
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν είχα ποτέ (δυστυχώς) λογιστή. Μόνος μου έκανα όλες τις συναλλαγές και δεν αντιμετώπισα ποτέ κάποιο πρόβλημα.

Αν σε κάποιον το ΑΦΜ τελειώνει σε 1 και είναι σε αντίστοιχη θέση ....τότε παρακαλώ πολύ να απαντήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2020 στις 3:33 ΠΜ, Mobid είπε

Όπως και οι περισσότεροι από εδώ έτσι και εγώ είμαι στην λίστα της αναμονής (αναστολή σύμβασης) 

Ξέρετε παιδιά να μου εξηγήσετε τι πρέπει να κάνω μπαίνω μόνος μου και το δηλώνω γ πάω λογιστή ; 

Το αφμ μου λήγει σε 2 άρα πρέπει να το κάνω την δεύτερη μέρα ; Έχει κανείς να γράψει οδηγίες 

Α και κάτι άλλο μπήκα στο Εργάνη καταλάθος εκεί που είναι για εργοδότες ενώ δεν είναι μπήκα με κωδικούς ταξις ΝΕΤ και εκεί με έδειχνε εργοδότη χωρίς κανένα φυσικά στοιχείο εκτός του αφμ θα έχω πρόβλημα με το επίδομα ; 

Είχα το ίδιο ακριβώς θέμα με εσένα για αυτόν ακριβώς το λόγο έφτιαξα λογαριασμό εδώ.

Μάλλον δεν θα έχουμε πρόβλημα με το επίδομα μιας και το σύστημα απλά τραβάει τα στοιχεία που έχεις από το taxis NET.

Δεν θεωρούνται έγκυρα και δεν αποθηκεύονται από ότι κατάλαβα με το που το κλείσεις. Αρκετοί θα έχουν κάνει το ίδιο λάθος επομένως χλωμό το βλέπω. 

Εγώ πάλι είμαι τη 4η μέρα. Από ότι κατάλαβα τα περισσότερα στοιχεία θα τα βρείς ήδη συμπληρωμένα με εξαίρεση το IBAN, το email, το ΑΜΚΑ (?) και ίσως τον αριθμό τηλεφώνου.

Δε νομίζω πως χρειάζεται λογιστής.

Αν γίνεται, πές μας αν τα κατάφερες με την αίτηση τη 2η μέρα γιατί έχω κι εγώ τον ίδιο προβληματισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, pararlama31 είπε

Είχα το ίδιο ακριβώς θέμα με εσένα για αυτόν ακριβώς το λόγο έφτιαξα λογαριασμό εδώ.

Μάλλον δεν θα έχουμε πρόβλημα με το επίδομα μιας και το σύστημα απλά τραβάει τα στοιχεία που έχεις από το taxis NET.

Δεν θεωρούνται έγκυρα και δεν αποθηκεύονται από ότι κατάλαβα με το που το κλείσεις. Αρκετοί θα έχουν κάνει το ίδιο λάθος επομένως χλωμό το βλέπω. 

Εγώ πάλι είμαι τη 4η μέρα. Από ότι κατάλαβα τα περισσότερα στοιχεία θα τα βρείς ήδη συμπληρωμένα με εξαίρεση το IBAN, το email, το ΑΜΚΑ (?) και ίσως τον αριθμό τηλεφώνου.

Δε νομίζω πως χρειάζεται λογιστής.

Αν γίνεται, πές μας αν τα κατάφερες με την αίτηση τη 2η μέρα γιατί έχω κι εγώ τον ίδιο προβληματισμό.

Τα τραβάει αυτόματα μπήκα και από του αδερφού να το δω και του κάνε το ίδιο οπότε κανένα πρόβλημα .. 

Επεξ/σία από Mobid
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους σας. Έκανα την αίτηση και θα ήθελα να ρωτήσω. Υπάρχει κάποιος αλλλος που την έκανε; Γιατί μόλις πάτησα υποβολή, δεν μου έβγαλε κάποιο μήνυμα, πως η αίτηση είναι κομπλέ. Ή κάποιο email. Και όταν μπαίνω να την ξανά κάνω μου βγάλει λάθος το ΙΒΑΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αφμ μου τελειωνει σε 1 και παω να κανω την αιτηση αλλα στο πεδιο με τον αριθμο πρωτοκόλλου ειναι αχνο και δεν με αφηνει να το επιλεξω.

μαλλον δεν την εχει κανει ο εργοδοτης ακομα να φανταστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, george_ath είπε

Καλημέρα σε όλους σας. Έκανα την αίτηση και θα ήθελα να ρωτήσω. Υπάρχει κάποιος αλλλος που την έκανε; Γιατί μόλις πάτησα υποβολή, δεν μου έβγαλε κάποιο μήνυμα, πως η αίτηση είναι κομπλέ. Ή κάποιο email. Και όταν μπαίνω να την ξανά κάνω μου βγάλει λάθος το ΙΒΑΝ.

Και εμένα λάθος το iban βγάζει , τι γίνεται βρε παίδες ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bill987 είπε

Και εμένα λάθος το iban βγάζει , τι γίνεται βρε παίδες ????

Εγώ έβαλα τον IBAN Copy-paste από το e-banking της Εθνικής και μου τον δέχτηκε με τη μια. 

 

Για άλλες τράπεζες δεν ξέρω.

11 λεπτά πριν, johnfree είπε

το αφμ μου τελειωνει σε 1 και παω να κανω την αιτηση αλλα στο πεδιο με τον αριθμο πρωτοκόλλου ειναι αχνο και δεν με αφηνει να το επιλεξω.

μαλλον δεν την εχει κανει ο εργοδοτης ακομα να φανταστω

Ναι αυτό που λες είναι το πιο πιθανό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, johnfree είπε

το αφμ μου τελειωνει σε 1 και παω να κανω την αιτηση αλλα στο πεδιο με τον αριθμο πρωτοκόλλου ειναι αχνο και δεν με αφηνει να το επιλεξω.

μαλλον δεν την εχει κανει ο εργοδοτης ακομα να φανταστω

Κάτσε δεν κατάλαβα. Έχεις αριθμό πρωτοκόλλου αλλά παρόλα αυτά δεν σε αφήνει να το εισάγεις; 

Ο εργοδότης σου δεν σου έχει στείλει αντίγραφο της δήλωσης του; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανένας δεν εισάγει τίποτα, είναι μη επιλέξιμο το πεδίο με αριθμό καταχώρησης.

Στην περίπτωση που έχει κάνει αναστολή ο εργοδότης συμπληρώνεται από το σύστημα το πεδίο.

Και από ότι καταλαβαίνεις αν το πεδίο είναι κενό δεν υπάρχει αντίστοιχος αριθμός καταχώρησης δήλωσης από τον εργοδότη.

Επεξ/σία από s1mplement
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εκανα την αιτηση χθες το βραδυ και το μονο που μου βγαζει ειναι να την εκτυπωσω, δεν γραφει καποιο λαθος κλπ...Νομιζω ετσι ειναι το σωστο? Τα ειχε ολα συμπληρωμενα εκτος φυσικα κινητο email iban

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, GhostDel είπε

Παιδια εκανα την αιτηση χθες το βραδυ και το μονο που μου βγαζει ειναι να την εκτυπωσω, δεν γραφει καποιο λαθος κλπ...Νομιζω ετσι ειναι το σωστο? Τα ειχε ολα συμπληρωμενα εκτος φυσικα κινητο email iban

ε ναι και σε εμενα έτσι είναι, οπότε λογικά είναι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...