Προς το περιεχόμενο

Καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας - 800Ε Επίδομα


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Snoob είπε

Εφόσον ο εργαζόμενος πληροί τις προϋποθέσεις, μπαίνει στο ταμείο.

Εννοείς τα απαραίτητα ένσημα τους τελευταίους 15 (ή κάτι τέτοιο) μήνες.

Thanks Snoob.

10 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Αν έχει αναστολή και να είναι ορισμένου θα πάρεις το επίδομα

OK, απλά ρώτησα τι γίνεται με τη σύμβαση ορισμένου χρόνου, αν παίρνει και αυτή παράταση δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 722
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εννοείς τα απαραίτητα ένσημα τους τελευταίους 15 (ή κάτι τέτοιο) μήνες.

Thanks Snoob.

OK, απλά ρώτησα τι γίνεται με τη σύμβαση ορισμένου χρόνου, αν παίρνει και αυτή παράταση δηλαδή.

στο 9:10 ξεκινάει για ορισμένου χρόνου. Λένε ότι δικαιούνται με αναστολή και ότι γίνεται επανεκκίνηση μετά την αναστολή για τον υπολειπόμενο χρόνο, οπότε υποθέτω ότι δεν μετράει ο χρόνος αναστολής, αλλα δεν είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Όχι, εγώ ρωτάω τι γίνεται με τη σύμβαση ορισμένου χρόνου σε αυτή την περίπτωση.

Και κάτι που ήθελα να ρωτήσω που είναι off topic αλλά μπορεί να γνωρίζει κάποιος: αν λήξει η σύμβαση ορισμένου χρόνου και δε γίνει ανανέωση, μπορεί να θεωρηθεί απόλυση ώστε να μπεις ταμείο ανεργίας μετά;

Έχω πάρει ταμείο με ορισμένου χρόνου, ισχύει αυτό που λέει ο snoob. 

Για το άλλο που ρωτάς εγώ καταλαβαίνω ότι παίρνει παράταση, δεν λήγει δηλαδή όσο ισχύει η αναστολή.

Με το θέμα της μείωσης ενοικίου σε ιδιώτες τι γίνεται τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Τι εννοείς ακριβώς; 

Είχανε πει ότι αυτό που θα ισχύσει για τις κλειστές επιχειρήσεις, ότι θα δώσουν το 60% του ενοικίου θα ισχύσει και για όσους σταμάτησαν να δουλεύουν. Αλλά δεν ξέρω αν ανακοινώθηκε κάτι επίσημα.

Είναι και δύσκολο να γίνει αυτό.

Σόρυ αν είμαστε και εκτός θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Δεν το είδα στα γρήγορα, θα ψάξω πάλι. Είναι και πολύ δύσκολο να εφαρμοστεί. Να δούμε.

καθόλου δύσκολο

αν σε έχει δηλώσει ο εργοδότης μόλις κάνεις κι εσύ τη δική σου αίτηση έχεις δικαιολογητικό στα χέρια σου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, phanispal είπε

Το θέμα είναι ότι δεν είπαν τίποτα σχετικά με τη μείωση ενοικίου.

αν ο εργαζομενος που ειναι κλειστη η εργασια του η κατοικια που μενει και νοικιαζει αν και μονο αν ειναι πρωτη κατοικια θα γινει και εκει μειωση ενοικιου.  αρκει ολα αυτα να φαινονται μεσω εφορια-ταξις νετ που θα τραβαει στοιχεια αλλα θα πρεπει να δηλωθει και φυσικα να πληρωνεται ηλεκτρονικα με καταθεση. αναλογα θα κινηθει και ο ιδιοκτητης της κατοικιας που νοικιαζει σε καποιο ατομο για να ενημερωθει ισως με καποια φοροαπαλλαγη οπως ειχαν πει. τα ειχαν πει την προηγουμενη εβδομαδα. οχι σημερα 30-3-20

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Geosim79 είπε

στην πλατφόρμα που θα χρειαστεί να μπει ο εργαζόμενος για να υποβάλει την δήλωση χρειάζεται κωδικός πρόσβασης ΤΑΧΙS;

φυσικα και χρειαζεται ταξις εκτος αν εχεις κωδικους εργανη. αλα μεσω αφμ τραβαει ολα τα στοιχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, xxatziva είπε

τα ειχαν πει την προηγουμενη εβδομαδα. οχι σημερα 30-3-20

Το θέμα είναι ότι απλά είχαν πει κάτι.

Έχουν οριστικοποιηθεί όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα να ρωτήσω κάτι κι εγώ ? 

 

Δουλεύω σε εστιατόριο με delivery , κολλάω ένσημα μερικής απασχόλησης σερβιτορου  . Δούλευα κανονικά μέχρι σήμερα ως ταμίας και από Απρίλη βγαίνω σε αναστολή εργασίας . Πόσα δικαιούμαι να πάρω ? 800 η πάει αναλογικά με τη ημερομηνία που βγήκα σε αναστολή ? Η μερική απασχόληση παίζει ρόλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, μια φίλη μου εργαζεται σε ένα ιδιωτικό μικροβιολογικό εργαστήριο από τον Ιούλιο.
Είχε ξεκινήσει με 2 τρίμηνες συμβάσεις(η πρώτη 8ωρη και η δευτερη 6ωρη) και τον Ιανουάριο έγινε η σύμβαση αορίστου 6ωρη.

Το πρόβλημα είναι ότι της χρωστάνε μισθούς εδώ και 4.5 μήνες. 
Με κάποιες ακόμη συναδέλφους της προχώρησαν σε καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας και τους είπαν ότι θα γίνει κλήση τον Ιούνιο.
Επειδή δεν μπορεί να δουλεύει άλλο και να μην την πληρώνουν, πήρε όλη της την άδεια με σκοπό στο τέλος του μήνα να παραιτηθεί, οπότε αυριο θα περάσει απο το εργαστήριο ώστε να υπογράψει την παραίτηση της.

Δικαιούται κάποιο επίδομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...