Προς το περιεχόμενο

Καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας - 800Ε Επίδομα


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, s1mplement είπε

Εγώ έβαλα τον IBAN Copy-paste από το e-banking της Εθνικής και μου τον δέχτηκε με τη μια. 

Για άλλες τράπεζες δεν ξέρω.

Ναι αυτό που λες είναι το πιο πιθανό.

Ωραίος, έτσι το πήρε και ξεμπέρδεψα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 722
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα, η εταιρια μου δεν εχει κανει ακομα την αιτηση για να μπει στο εργανη αν και το δικαιουται. Σε περιπτωση που γινει αυριο-μεθαυριο, εγω που εχω αφμ που τελειωνει σε 1 θα μπορω να κανω κανονικα την αιτηση και τις επομενες μερες η μπορω μονο σημερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια παιζει ρολο αν βαλω αλλη τραπεζα η μισθοδοσιας που ειχα; μισθοδοσια εχω αλφα μπανκ και εβαλα πειραιως εγω δεν νομιζω να παιζει ρολο αλλα ρωταω μπας και ξερετε.

Επεξ/σία από Rmacobra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lalakis1975 είπε

Καλήμερα, η έκπτωση ενοικίου για ποιον μήνα είναι; 

Τρεις επισημάνσεις:
α) Σύμφωνα με την ΠΟΜΙΔΑ, καθώς το μέτρο αφορά 45 ημέρες, η μείωση ενοικίου «πιάνει» δυο μήνες (μείον 40% x 2).
β) Αν έχει πληρωθεί ήδη το 100% του ενοικίου του πρώτου μήνα (π.χ. Μάρτιο), τότε για τον δεύτερο (π.χ. Απρίλιο) πρέπει να καταβληθεί το 20% του συνολικού ενοικίου.
γ) Η κατοικία για την οποία γίνεται η αίτηση πρέπει να είναι δηλωμένη ως κύρια κατοικία. Αυτό μπορείτε να το δείτε μέσα από τον πίνακα 5 της τελευταίας δήλωσης Ε1.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Leuteris80 είπε

Ερώτηση και παρακαλώ πολύ ας απαντήσει μόνο εάν κάποιος γνωρίζει την απάντηση 

Καθηγητής δευτεροβαθμιας εκπαίδευσης σε τέσσερα διαφορετικά φροντιστήρια με τέσσερις διαφορετικούς εργοδότες. Τα τρία από τα τέσσερα έκλεισαν και με δήλωσαν κανονικά (έχω κανονικά ΔΠ....)

Στο τέταρτο φροντιστηριο εξακολουθώ να εργάζομαι διδάσκοντας διαδικτυακά .... Δικαιούμαι ή όχι το επίδομα των 800€ ????

Συνάδελφε εγώ είμαι σε 7

"Ευτυχώς" εγώ έχω αναστολή και από τα 7, δεν ξέρω πόσες αιτήσεις θα χρειαστεί να κάνω, 1 ή 7; Έχω ΑΦΜ που λήγει σε 2, οπότε αύριο θα την κάνω.

Για την δικιά σου περίπτωση, σου προτείνω να δοκιμάσεις να κάνεις την αίτηση και να δεις τι θα συμβεί.

Επεξ/σία από tsioulak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, tsioulak said:

Συνάδελφε εγώ είμαι σε 7

"Ευτυχώς" εγώ έχω αναστολή και από τα 7, δεν ξέρω πόσες αιτήσεις θα χρειαστεί να κάνω, 1 ή 7; Έχω ΑΦΜ που λήγει σε 1, οπότε αύριο θα την κάνω.

Για την δικιά σου περίπτωση, σου προτείνω να δοκιμάσεις να κάνεις την αίτηση και να δεις τι θα συμβεί.

αφμ που λήγει σε 1 είναι σήμερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Everest είπε

Τρεις επισημάνσεις:
α) Σύμφωνα με την ΠΟΜΙΔΑ, καθώς το μέτρο αφορά 45 ημέρες, η μείωση ενοικίου «πιάνει» δυο μήνες (μείον 40% x 2).
β) Αν έχει πληρωθεί ήδη το 100% του ενοικίου του πρώτου μήνα (π.χ. Μάρτιο), τότε για τον δεύτερο (π.χ. Απρίλιο) πρέπει να καταβληθεί το 20% του συνολικού ενοικίου.
γ) Η κατοικία για την οποία γίνεται η αίτηση πρέπει να είναι δηλωμένη ως κύρια κατοικία. Αυτό μπορείτε να το δείτε μέσα από τον πίνακα 5 της τελευταίας δήλωσης Ε1.

ωπα δεν το καταλαβα καθολου αυτό....Τον Μαρτιο εβαλα 330 ευρω,ποσα θα βαλω τον απριλιο ; Στην ουσια χανω χρηματα η καταλαβα λαθος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

ωπα δεν το καταλαβα καθολου αυτό....Τον Μαρτιο εβαλα 330 ευρω,ποσα θα βαλω τον απριλιο ; Στην ουσια χανω χρηματα η καταλαβα λαθος ;

ta 330 ειναι ολοκληρο το ποσο ? ειναι πρωτη κατοικια το σπιτι που νοικιαζεις? πρωτη κατοικια για σενα φυσικα. λογικα 330 -40% -40% --> 330-132-79,2 =118,8 δηλαδη 330-132=198-40%=79.2 στο τελος αλλιως 330-80%=330-264=66 το επομενο νοικι. παρε και κανα λογιστη και το ε1 και φαινεται εκει η 1η κατοικια σου

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Everest είπε

Τρεις επισημάνσεις:
α) Σύμφωνα με την ΠΟΜΙΔΑ, καθώς το μέτρο αφορά 45 ημέρες, η μείωση ενοικίου «πιάνει» δυο μήνες (μείον 40% x 2).
β) Αν έχει πληρωθεί ήδη το 100% του ενοικίου του πρώτου μήνα (π.χ. Μάρτιο), τότε για τον δεύτερο (π.χ. Απρίλιο) πρέπει να καταβληθεί το 20% του συνολικού ενοικίου.
γ) Η κατοικία για την οποία γίνεται η αίτηση πρέπει να είναι δηλωμένη ως κύρια κατοικία. Αυτό μπορείτε να το δείτε μέσα από τον πίνακα 5 της τελευταίας δήλωσης Ε1.

Όσον αφορά τα παραπάνω υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο που μπορώ να το δω; Επίσης ο ιδιοκτήτης που θα του βάλω λιγότερο ενοίκιο πως θά παρει τα χρήματα που χάνει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, xxatziva είπε

ta 330 ειναι ολοκληρο το ποσο ? ειναι πρωτη κατοικια το σπιτι που νοικιαζεις? πρωτη κατοικια για σενα φυσικα. λογικα 330 -40% -40% --> 330-132-79,2 =118,8 δηλαδη 330-132=198-40%=79.2 στο τελος αλλιως 330-80%=330-264=66 το επομενο νοικι. παρε και κανα λογιστη και το ε1 και φαινεται εκει η 1η κατοικια σου

Δεν έχω δεύτερη κατοικία πρώτη είναι. 

Οπότε δίνω 66 ευρώ τον Απρίλιο το

Υπόλοιπο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Everest είπε

Τρεις επισημάνσεις:
α) Σύμφωνα με την ΠΟΜΙΔΑ, καθώς το μέτρο αφορά 45 ημέρες, η μείωση ενοικίου «πιάνει» δυο μήνες (μείον 40% x 2).
β) Αν έχει πληρωθεί ήδη το 100% του ενοικίου του πρώτου μήνα (π.χ. Μάρτιο), τότε για τον δεύτερο (π.χ. Απρίλιο) πρέπει να καταβληθεί το 20% του συνολικού ενοικίου.
γ) Η κατοικία για την οποία γίνεται η αίτηση πρέπει να είναι δηλωμένη ως κύρια κατοικία. Αυτό μπορείτε να το δείτε μέσα από τον πίνακα 5 της τελευταίας δήλωσης Ε1.

Έχω την εξής απορία μιας και με ρώτησε ένας

 

αν έχουμε ζευγάρι με το μισθωτήριο 50-50 και τον έναν σε αναστολή σύμβασης, η σύζυγος δουλεύει κανονικά, η μείωση στο ενοίκιο θα πάει στο ποσοστό του ενός συζύγου όπως λέει η λογική ή θα το έπιανε όλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, tsioulak said:

Έγραψα λάθος, σε 2 λήγει το ΑΦΜ μου.

μια χαρά τότε :) κανε ένα update όταν κάνεις την αίτηση.

η γυναίκα είναι σε 3, όλοι έχουν κάνει.

με βάση το παρακάτω άρθρο 

https://www.ethnos.gr/oikonomia/96993_koronoios-poioi-kai-pos-mporoyn-na-laboyn-analogia-misthoy-kai-800-eyro

Ο εργοδότης σου αν σε έχει τηλεργασία σου συμπληρώνει μέχρι να φτάσει στο μισθό.

Με 3 εργοδότες που ο ένας είναι 700 ο δεύτερος 200 και ο τρίτος 100 , έχουμε δηλαδή σύνολο 1000 το μήνα αντί για 533 αναλογικά του επιδόματος 

μαθήματα συνεχίζουν ηλεκτρονικά σε όλους

πως θα μοιραστεί το συμπλήρωμα έχει βρει κανείς?   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...