Προς το περιεχόμενο

Καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας - 800Ε Επίδομα


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Dreammpompo είπε

Ρε παιδιά μήπως ξέρει κανένας ποτέ κάνουμε αίτηση για τα 800 ευρώ εμείς που έχουμε μαγαζί που έχει κλείσει με κρατική εντολή 

ο λογιστης / λογιστρια σου δε δηλωσε στο συστημα εργανη οτι εχει ανασταλει η λειτουργια του μαγαζιου ; 

επισης, θα παρεις 800 εσυ ως εργαζομενος/εργοδοτης & 800 η επιχειρηση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 722
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Lalakis1975 είπε

Άδικο ναι αλλά πως θα τους πληρώσουμε με τα 800 φίλε; δεν φτάνουν ούτε για πάνες τα 800 και το ξέρεις. 

και ο ιδιοκτητης πως θα ζησει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Αν είναι άεργος εισοδηματίας από επιλογή, κρίμα.

Αλλιώς, δουλειά δεν έχει; Σύνταξη;

μπορει και αυτος να ειναι σε αναστολη...κοροιδο θα  ειναι να πληρωσει τα σπασμενα? ο ενοικιαστης ας δουλευε να ειχε φτιαξει δικο του σπιτι,ενα ακινητο εχει πληρωθει για χρυσαφι με ενφιαδες φορους κληρονομιας κλπ

Αν δεν εχει ο ενοικιαστης δεν φταιει ο ιδιοκτητης για αυτο...Και ο ιδιοκτητης τα χρηματα που παιρνει τα εχει αναγκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση, ειδα οτι σαν ορο εχουν βαλει το εξης

Υπό την προϋπόθεση ότι δεν έχουν καταβάλει μηδενικό ΦΠΑ τους τελευταίους έξι μήνες θα μπορούν οι πληττόμενοι αυταπασχολούμενοι και οι επαγγελματίες με έως 5 άτομα προσωπικό να λάβουν την ειδική αποζημίωση των 800 ευρώ.

Επειδη ειμαι νεος στον χωρο εκανα εναρξη ατομικης επιχειρησης με καδ που πλητεται τον Ιανουαριο φετος, το μαγαζι μου το εχω κλεισει απο 15/3. Δεν εκλεισε με εντολη της κυβερνησης αλλα ο κλαδος μου ειναι στην λιστα που πλητονται. Απο αρχες του χρονου εχω κοψει 2 τιμολογια αλλα λογο κατασκευης καταστηματος και αγορα εξοπλισμου εχω δωσει πολλυ περισσοτερα οποτε φανταζομαι ο συμψιφισμος βγαινει για μηδενικο φπα. Επισης δεν ξερω και αν εχω προλαβει να κανω δηλωση για το φπα (θα ρωτησω τον λογιστη μου αυριο για ολα αυτα εννοειται) απλα θα ηθελα να μαθω αν ξερει καποιος αν με πεταει εκτος το συγκεκριμενο σκελος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, snik είπε

Ερωτηση, ειδα οτι σαν ορο εχουν βαλει το εξης

Υπό την προϋπόθεση ότι δεν έχουν καταβάλει μηδενικό ΦΠΑ τους τελευταίους έξι μήνες θα μπορούν οι πληττόμενοι αυταπασχολούμενοι και οι επαγγελματίες με έως 5 άτομα προσωπικό να λάβουν την ειδική αποζημίωση των 800 ευρώ.

Επειδη ειμαι νεος στον χωρο εκανα εναρξη ατομικης επιχειρησης με καδ που πλητεται τον Ιανουαριο φετος, το μαγαζι μου το εχω κλεισει απο 15/3. Δεν εκλεισε με εντολη της κυβερνησης αλλα ο κλαδος μου ειναι στην λιστα που πλητονται. Απο αρχες του χρονου εχω κοψει 2 τιμολογια αλλα λογο κατασκευης καταστηματος και αγορα εξοπλισμου εχω δωσει πολλυ περισσοτερα οποτε φανταζομαι ο συμψιφισμος βγαινει για μηδενικο φπα. Επισης δεν ξερω και αν εχω προλαβει να κανω δηλωση για το φπα (θα ρωτησω τον λογιστη μου αυριο για ολα αυτα εννοειται) απλα θα ηθελα να μαθω αν ξερει καποιος αν με πεταει εκτος το συγκεκριμενο σκελος. 

διαφορετικο το πιστωτικο & το μηδενικο φπα.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mclein² είπε

ο λογιστης / λογιστρια σου δε δηλωσε στο συστημα εργανη οτι εχει ανασταλει η λειτουργια του μαγαζιου ; 

επισης, θα παρεις 800 εσυ ως εργαζομενος/εργοδοτης & 800 η επιχειρηση ;

Φυσικά είχα κάνει αίτηση τότε για το ενοίκιο και είχε βγάλει και τον αριθμό πρωτοκόλλου για την υπάλληλο αλλά από τότε τπτ 

Λένε οι πρέπει να γίνει νέα αίτηση για τα 800 αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ και που σε πια πλατφόρμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eidikos33 είπε

και ο ιδιοκτητης πως θα ζησει? 

ο ιδιοκτητης ο δικος μου εχει ακομα 3-4 και παιζει με τα σπιτακια , εχει χρημα θα ζησει.

1 ώρα πριν, eidikos33 είπε

μπορει και αυτος να ειναι σε αναστολη...κοροιδο θα  ειναι να πληρωσει τα σπασμενα? ο ενοικιαστης ας δουλευε να ειχε φτιαξει δικο του σπιτι,ενα ακινητο εχει πληρωθει για χρυσαφι με ενφιαδες φορους κληρονομιας κλπ

Αν δεν εχει ο ενοικιαστης δεν φταιει ο ιδιοκτητης για αυτο...Και ο ιδιοκτητης τα χρηματα που παιρνει τα εχει αναγκη

αναστολη ; αφου θα παρει δωρεαν καποια πραγματα ΑΡΑ βγαζει κιολας ο καημενος ο ιδιοκτητης !!!!!!!!!!

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dreammpompo είπε

Φυσικά είχα κάνει αίτηση τότε για το ενοίκιο και είχε βγάλει και τον αριθμό πρωτοκόλλου για την υπάλληλο αλλά από τότε τπτ 

Λένε οι πρέπει να γίνει νέα αίτηση για τα 800 αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ και που σε πια πλατφόρμα 

https://www.ieidiseis.gr/oikonomia/item/40452-epidoma-800-evro-platforma-stin-aade-gia-atomikes-kai-eleytherous-epaggelmaties

1 λεπτό πριν, Lalakis1975 είπε

ο ιδιοκτητης ο δικος μου εχει ακομα 3-4 και παιζει με τα σπιτακια , εχει χρημα θα ζησει.

ο ιδιοκτητης εχει μαθει να ζει με 3Α.

ο λαλακης εχει μαθει να ζει με 2Α.

-

ο ιδιοκτητης θα παρει 1/4Α

ο λαλακης θα παρει 1Α.

-

να προσεχεις λαλακη γιατι θα το βρεις μπροστα σου.

ως γνωστον, ο καιρος εχει γυρισματα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Ρε παιδιά οι ιδιοκτήτες αφού θα χάσουν από το ενοίκιο θα πάρουν κάπως αλλιώς κάτι??

αν εχεις βεβαιωμενες οφειλες στη ΔΟΥ αυτες πανε τελος αυγουστου, και 25% εκπτωση αν τις ξοφλησεις εγκαιρα.

Προσωπικα δεν εχω οφειλες, οποτε παιρνω ... καλα βαιμπς 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, mclein² είπε

https://www.ieidiseis.gr/oikonomia/item/40452-epidoma-800-evro-platforma-stin-aade-gia-atomikes-kai-eleytherous-epaggelmaties

ο ιδιοκτητης εχει μαθει να ζει με 3Α.

ο λαλακης εχει μαθει να ζει με 2Α.

-

ο ιδιοκτητης θα παρει 1/4Α

ο λαλακης θα παρει 1Α.

-

να προσεχεις λαλακη γιατι θα το βρεις μπροστα σου.

ως γνωστον, ο καιρος εχει γυρισματα....

να κανουμε ερανω για τα παιδακια  μωρε πεινανε εχεις δικιο

Επεξ/σία από Lalakis1975
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Άρα σε πιθανή αντίδραση του ιδιοκτήτη προς τον ενοικιαστή τι γίνεται???

του πετας τον νομο και του λες τραβα  στον υπουργο , αλλιως του λες θα παρεις τα μισα για 6 μηνες και μη μιλας πολύ . Φυσικα σε 6 μηνες θα παιρνεις 300 μισθο οποτε το ενοικιο θα πεσει στα 100 ευρω, ετσι θα ριξουν ολοι τις απαιτησεις τους !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...