Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, navigator0 είπε

http://www.eskote.gr/2020/03/delivery.html

Μια καταγγελία από ΟΤΕ που φαίνεται να έχει βάση! Θα δεχόσασταν τεχνικό στον χώρο σας τέτοιες μέρες; 

Και τι θα κάνει ο κοσμακης; Στην πολυκατοικία μου υπάρχει θέμα με το σήμα των τηλεοράσεων για παράδειγμα θα πρέπει να λυθεί σύντομα αλλιώς θα φριξουν 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

Και τι θα κάνει ο κοσμακης; Στην πολυκατοικία μου υπάρχει θέμα με το σήμα των τηλεοράσεων για παράδειγμα θα πρέπει να λυθεί σύντομα αλλιώς θα φριξουν 

Μπροστά σε όλα αυτά που βλέπουμε δεν ξέρω πόση σημασία έχει η τηλεόραση μπροστά στην υγεία, σε δουλειές που χάνονται, σε επιχειρήσεις που κλείνουν κτλ. Έτσι το βλέπω εγώ τουλαχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, navigator0 είπε

Μπροστά σε όλα αυτά που βλέπουμε δεν ξέρω πόση σημασία έχει η τηλεόραση μπροστά στην υγεία, σε δουλειές που χάνονται, σε επιχειρήσεις που κλείνουν κτλ. Έτσι το βλέπω εγώ τουλαχιστον

Ο καθενας εχει διαφορετικες προτεραιοτητες που προφανως δεν ειναι ιδιες αλλα σε τετοιες καταστασεις ειναι ολες ειναι δικαιολογημενες,πχ το 18χρονο εχει αγωνια για τις πανελληνιες,ο παππους εχει τρελλαθει που δε παει καφενειο,εργαζομενος δεν ξερει τι του ξημερωνει αυριο,ο φανταρος ειναι κλεισμενος σε στρατοπεδο κτλπ

Επεξ/σία από greengr21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Μην ανησυχείς δεν είμαστε όλοι αντιδραστικοί μόνο για τις εντυπώσεις. Υπάρχουν σοβαροί λόγοι ανησυχίας για πολλά απ'τα μέτρα που λαμβάνονται.

Πρώτα απ'ολα όλοι είναι μπροστά από μια οθόνη όπου βλέπουν απ'την μια τον σεβαστό επιστήμονα κύριο Τσιόδρα ο οποίος είναι το προσωπείο πολιτικών αποφάσεων (αυτό τις μετατρέπει στα μάτια πολλών σε απολίτικες αδιαμφισβήτητες αποφάσεις) και απ'την άλλη τα βιντεάκια με τους 10-30-100 συμπολίτες μας (είμαστε 10,700,000!) που ήταν κακά παιδάκια.

Από αυτό το πλαίσιο εκκίνησης, με δεδομένη την ελαχιστοποίηση της δυνατότητας αντίδρασης του κόσμου, λαμβάνονται σημαντικότατες πολιτικές αποφάσεις που έχουν να κάνουν με όλες τις εκφάνσεις της ζωής. Πολλά απ'αυτά τα μέτρα θα περάσει καιρός μέχρι να τα πάρουν πίσω, άλλα μπορεί να μην τα πάρουν ποτέ ακόμα και αν τα έχουν περάσει δήθεν λόγο της τωρινής κατάστασης. Επίσης, από τώρα με αποφάσεις σε όλο τον κόσμο κρίνεται αν το βάρος της κρίσης θα το επωμιστούν τα φιλαράκια των κυβερνήσεων (οι ολιγάρχες) ή οι καημένοι μεροκαματιάριδες. Στην Ελλάδα έχουν ήδη ληφθεί εξοργιστικά κακές αποφάσεις (ψάξε νέα με Βούτση) πάνω σε αυτό το θέμα.

Οπότε η μαγκιά δεν είναι να κάνουμε πως δεν βλέπουμε γιατί οι καταστάσεις είναι δύσκολες... με αποτέλεσμα να τα τρώμε όλα αμάσητα.

Τα παραπάνω είναι γενικότητες και θα μπορούσαν εύκολα να ειπωθούν για οποιαδήποτε κατάσταση, πολιτική, κοινωνική ακόμα και αθλητική. 

Εδώ μιλάμε για έναν νέο ιό που μεταδίδεται με αστραπιαίο ρυθμό και μάλιστα είναι θανατηφόρος. Όλοι φοβούνται για μια πανδημία,  ή μάλλον όχι όλοι,  κάποιοι απ ότι φαίνεται δεν ξέρουν τι τους γίνεται! 

Έχεις να πεις κάτι που έχει σχέση με τον ιό?  Έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο από αυτό που γίνεται σήμερα για να αποφευχθεί η μετάδοση? 

 

Γιατί αυτά που λες θα μπορούσαν να αφορούν και τις αποφάσεις ενός προπονητή σε ομάδα ποδοσφαίρου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, navigator0 είπε

Μπροστά σε όλα αυτά που βλέπουμε δεν ξέρω πόση σημασία έχει η τηλεόραση μπροστά στην υγεία, σε δουλειές που χάνονται, σε επιχειρήσεις που κλείνουν κτλ. Έτσι το βλέπω εγώ τουλαχιστον

φιλε έχεις ένα συνταξιούχο κλεισμένο όλη μέρα μέσα, τι θα κάνει χωρίς τηλεόραση; θα τρελαθεί

μη μου βάζεις τι βλέπεις εσύ ως προτεραιότητα και για μένα ασήμαντη είναι όπως και οι ζωές που χάνονται σε σχέση με την οικονομία ο καθένας πιστεύει τα δικά του

 

σε ο,τι αφορά πάντως αυτό που λένε για τους τεχνικούς να τους δώσουν κατάλληλα μέσα προστασίας και να πάνε , δε βρίσκω λόγο να μην πάνε,ίσα ίσα που βρίσκω τρομερά σημαντική την πρόσβαση στην τηλεόραση και ιντερνετ 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, patclo είπε

Δεν ειναι εκατομμύρια οι νεκροι. Αναλογα πως εγινε αρχικά η διασπορά ομως νούμερα που ακούστηκαν για 50 χιλιάδες δεν ειναι απίθανα. Το 3000 που λενε αυτοι ειναι πολυ δυσκολο. Πρεπει να εισαι πολυ τυχερός για κατι που δουλεύει μηνες πριν παρεις μετρα για να γινει τοσο μικρη διασπορά. Δες τι γινεται Ιταλια που δεν πηραν κατευθειαν μετρα. 

Δεν είναι απόλυτο ότι δεν πήραν μέτρα. Άργησαν μεν αλλά σε μια εβδομάδα έκτισαν νοσοκομεία!

Και δεν χρειάστηκε να πάρουν από αλλού ό,τι χρειάζονταν από εξοπλισμό καθώς εφοδιάζουν όλο τον πλανήτη.

Σταμάτησαν την παραγωγή άλλων προϊόντων και αύξησαν την παραγωγή σε ό,τι χρειάζονταν για να αντιμετωπίσουν την κατάσταση.

Το γεγονός ότι στέλνουν μάσκες και αναπνευστήρες κ.λπ. σε άλλες χώρες δείχνει ότι μάλλον έχει σταθεροποιηθεί η κατάσταση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

φιλε έχεις ένα συνταξιούχο κλεισμένο όλη μέρα μέσα, τι θα κάνει χωρίς τηλεόραση; θα τρελαθεί

μη μου βάζεις τι βλέπεις εσύ ως προτεραιότητα και για μένα ασήμαντη είναι όπως και οι ζωές που χάνονται σε σχέση με την οικονομία ο καθένας πιστεύει τα δικά του

σε ο,τι αφορά πάντως αυτό που λένε για τους τεχνικούς να τους δώσουν κατάλληλα μέσα προστασίας και να πάνε , δε βρίσκω λόγο να μην πάνε,ίσα ίσα που βρίσκω τρομερά σημαντική την πρόσβαση στην τηλεόραση και ιντερνετ 

Εγώ το βάζω σαν μέτρο προστασίας για την εξάπλωση του ιού και εννοείτε ότι όλα είναι σημαντικά αλλά ζούμε μια περίεργη κατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Δεν είναι απόλυτο ότι δεν πήραν μέτρα. Άργησαν μεν αλλά σε μια εβδομάδα έκτισαν νοσοκομεία!

Και δεν χρειάστηκε να πάρουν από αλλού ό,τι χρειάζονταν από εξοπλισμό καθώς εφοδιάζουν όλο τον πλανήτη.

Σταμάτησαν την παραγωγή άλλων προϊόντων και αύξησαν την παραγωγή σε ό,τι χρειάζονταν για να αντιμετωπίσουν την κατάσταση.

Το γεγονός ότι στέλνουν μάσκες και αναπνευστήρες κ.λπ. σε άλλες χώρες δείχνει ότι μάλλον έχει σταθεροποιηθεί η κατάσταση!

δεν ειναι απολυτο? απο μεσα νοεμβριου εσπερνε ο ιος και μετρα αρχισαν να παιρνουν μετα την 20 γεναρη ,οι ιταλοι δυο εβδομαδες αργησαν και εχει γινει χαμος.

Ασε που αμολυθηκαν και αγορασαν ολες τις μασκες στην αγορα σε ολη την ευρωπη.

Επεξ/σία από Perseus1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, giorgos_rom είπε

Δεν ξέρω αν το χει ξαναβάλει κάποιος άλλος πάντως αυτό δείχνει αρκετά ανησυχητικό.

για ποιο λόγο ακριβώς; υπάρχουν και νέα άτομα που έχουν πεθάνει από σκέτη γρίπη και από οτιδήποτε

το θέμα είναι το ποσοστό που μπορεί να σου συμβεί κάτι τέτοιο, άμα είναι να ανησυχείς για κάτι που έχεις απειροελάχιστες πιθανότητες να συμβεί καθώς ταυτόχρονα  ζεις σε ένα καθεστώς αποκλεισμού που κάνει τις πειθανότητες ακόμα πιο μικρές  (εκτός αν δουλεύεις σε νοσοκομείο ή σουπερ μάρκετ) στο τέλος θα πας από άγχος πριν σε βρει κάτι άλλο

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν, χιλιάδες Κινέζοι ηλικιωμένοι κυρίως πέθαναν Δεκέμβριο - Ιανουάριο και απλώς ως αιτία θανάτου δεν δηλώθηκε ο κορονοιός, γιατί απλά δεν γνωρίζαμε την ύπαρξη του.

Τους αναπνευστήρες απ'ότι διάβασα τους είχε παραγγείλει πριν καιρό ελληνική εταιρεία για να τους διαθέσει στην ελληνική αγορά (νοσοκομεία και ιδ.κλινικές). Όταν η παραγγελία ετοιμάστηκε, κατασχέθηκαν από τους Ιταλούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Οι Κινέζοι καπνίζουν και σε μεγάλο ποσοστό στον ανδρικό πληθυσμό

Σε σχέση με μας πώς τα πάνε σε αυτό το κομμάτι;

Ο Φαρσαλινός, που νομίζω είναι γνωστός γιατρός για θέματα ηλεκτρονικού τσιγάρου, λέει ότι δεν επηρεάζει το κάπνισμα. Έτσι δείχνουν τα στοιχεία μέχρι τώρα.

Όλοι οι άλλοι όμως λένε ότι επηρεάζει αρνητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, zio10 είπε

Ο Φαρσαλινός, που νομίζω είναι γνωστός γιατρός για θέματα ηλεκτρονικού τσιγάρου, λέει ότι δεν επηρεάζει το κάπνισμα. Έτσι δείχνουν τα στοιχεία μέχρι τώρα.

Όλοι οι άλλοι όμως λένε ότι επηρεάζει αρνητικά.

Ναι το είχα δει αυτό που έλεγε όπως και είχα δει και κάτι κινεζοερευνες πάνω στο θέμα (αυτό που λένε ότι αν καπνίζεις κάνει πιο ενεργούς τους υποδοχείς σου)  και στη σύγκριση μεταξύ ανδρών γυναικών

Στη κατανάλωση τσιγάρων ανά άτομο πάντως είμαστε περίπου στα ίδια με τους Κινέζους (βέβαια χώρες με περιορισμένα κρούσματα  όπως Κορέα, Ιαπωνία είναι πιο κοντά στην Ισπανία και Ιταλία)

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_cigarette_consumption_per_capita

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, zio10 said:

Ο Φαρσαλινός, που νομίζω είναι γνωστός γιατρός για θέματα ηλεκτρονικού τσιγάρου, λέει ότι δεν επηρεάζει το κάπνισμα. Έτσι δείχνουν τα στοιχεία μέχρι τώρα.

Όλοι οι άλλοι όμως λένε ότι επηρεάζει αρνητικά.

Κάθε φορά που κάποιος αναφέρει το όνομα του Φαρσαλινού, κάπου στον κόσμο πεθαίνει ένα γατάκι... Από πνευμονία... (μόλις σκότωσα κι εγώ ένα με το που τον μελετησα))

😁

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...