Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, Lews said:

Ακριβώς αυτό είχε πει.

Τουλάχιστον δεν είχε πεί ότι ο Κορονοιός δεν μεταδίδεται εύκολα από άνθρώπο σε άνθρωπο σαν κάτι αλλούς που έχουν και πιο πλούσιο βιογραφικό τρομάρα τους.

Κακά τα ψέμματα, απλά έλεγαν αυτά που τους έλεγε ο ΠΟΥ. Εκ των πραγμάτων δεν μπορούσαν να ξέρουν περισσότερα, εκτός αν δεν θυμάμαι καλά και μπερδεύω τις χρονικές περιόδους.

Και εγώ έχω πολλές αμφιβολίες για πολλά πράγματα, αλλά σε αυτό όχι, αυτή την ενημέρωση είχαν τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, lightsout είπε

Ο Φαρσαλινός έχει κάνει σκοπό της ζωής του να αποδείξει τη μη βλαπτικότητα του ηλεκτρονικού τσιγάρου με μια πληθώρα δημοσιεύσεων και πρόθυμα διάφορες εταιρείες του κλάδου του παρέχουν δημόσιο βήμα. Ταπεινό απλό και άδολο ερευνητικό ενδιαφέρον, θα προσθέσω εγώ..

Αλήθεια, πού κάνει ιατρείο ο κύριος για να κλείσω ένα ραντεβού, γιατί έχω ψάξει όλο το ίντερνετ και δεν μπορώ να βρω που εξετάζει κλινικά!

Τι κάνει άραγε νιάου-νιάου στα κεραμίδια?

Το γατάκι του @billdanosπου πεθαίνει από τη πνευμονία..

Στα Πανεπιστημιακό νοσοκομείο Πατρών θα μπορέσεις να τον βρεις αν θες. Πάντως ο ίδιος δεν λέει πουθενά ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν είναι βλαβερό. Το μόνο που λέει σε όλες τις έρευνες του είναι ότι είναι πολύ λιγότερο βλαβερό από το κανονικό και μπορεί να γίνει ένα πρώτης τάξης βοήθημα για την διακοπή του.

Επεξ/σία από primeragt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akpe είπε

Κακά τα ψέμματα, απλά έλεγαν αυτά που τους έλεγε ο ΠΟΥ. Εκ των πραγμάτων δεν μπορούσαν να ξέρουν περισσότερα, εκτός αν δεν θυμάμαι καλά και μπερδεύω τις χρονικές περιόδους.

Και εγώ έχω πολλές αμφιβολίες για πολλά πράγματα, αλλά σε αυτό όχι, αυτή την ενημέρωση είχαν τότε.

 

Μόλις τώρα, akpe είπε

Κακά τα ψέμματα, απλά έλεγαν αυτά που τους έλεγε ο ΠΟΥ. Εκ των πραγμάτων δεν μπορούσαν να ξέρουν περισσότερα, εκτός αν δεν θυμάμαι καλά και μπερδεύω τις χρονικές περιόδους.

Και εγώ έχω πολλές αμφιβολίες για πολλά πράγματα, αλλά σε αυτό όχι, αυτή την ενημέρωση είχαν τότε.

Ετσι ακριβώς είναι όπως τα λές,απλά για επιστήμονες με το δικό τους βάρος δεν είναι σωστό να λένε πράγματα για τα οποία δεν υπήρχαν αρκετά στοιχεία,

ναι ο ΠΟΥ είναι ΠΟΥ, αλλά δεν υπήρχαν επαρκή στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, primeragt είπε

Στα Πανεπιστημιακό νοσοκομείο Πατρών θα μπορέσεις να τον βρεις αν θες. 

Δεν αναφέρεται στο προσωπικό καμίας κλινικής του Νοσοκομείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, zio10 είπε

Ο Φαρσαλινός, που νομίζω είναι γνωστός γιατρός για θέματα ηλεκτρονικού τσιγάρου, λέει ότι δεν επηρεάζει το κάπνισμα. Έτσι δείχνουν τα στοιχεία μέχρι τώρα.

Όλοι οι άλλοι όμως λένε ότι επηρεάζει αρνητικά.

Λιγότεροι καπνιστές αναλογικά σε νοσηλεία. Αυτό μπορεί να είναι τυχαίο, π.χ. σε μεγάλες ηλικίες που έχουμε νοσηλεία οι καπνιστές σε ποσοστό είναι λιγότεροι από ότι στο γενικό πληθυσμό. Δεν έχει λάβει υπόψη ηλικιακά γκρουπ π.χ. 60-80

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, lightsout είπε

Δεν αναφέρεται στο προσωπικό καμίας κλινικής του Νοσοκομείου.

Αν έφυγε καλώς. Μέχρι πέρσι εκεί ήταν πάντως. Τώρα βλέπω πως είναι στο Ωνάσειο. 

Επεξ/σία από primeragt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Σωστό κι αυτό, η ατμοσφαιρική μόλυνση ίσως είναι ακόμα χειρότερη από το κάπνισμα

Και να ισχυε αυτο, δεν ισχυει.
Τι εννοω? Και οι μη καπνιστες και οι καπνιστες δεχονται τις επιδρασεις τις ατμοσφαιρικης μολυνσης.
Αρα Α + Β > Α και μιας και το Β το καπνισμα δηλαδη, ειναι πολυ πολυ πολυ πολυ επιβλαβες(αρα Β>>0) !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, logistoulis είπε

για ποιο λόγο ακριβώς; υπάρχουν και νέα άτομα που έχουν πεθάνει από σκέτη γρίπη και από οτιδήποτε

το θέμα είναι το ποσοστό που μπορεί να σου συμβεί κάτι τέτοιο, άμα είναι να ανησυχείς για κάτι που έχεις απειροελάχιστες πιθανότητες να συμβεί καθώς ταυτόχρονα  ζεις σε ένα καθεστώς αποκλεισμού που κάνει τις πειθανότητες ακόμα πιο μικρές  (εκτός αν δουλεύεις σε νοσοκομείο ή σουπερ μάρκετ) στο τέλος θα πας από άγχος πριν σε βρει κάτι άλλο

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό γενικά με το άγχος δεν τα πάω καθόλου καλά και από πριν όλα αυτά.

Όχι δεν δουλεύω και δεν βγαίνω σχεδόν καθόλου μόνο για απαραιτητα άλλα και πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, primeragt είπε

Αν έφυγε καλώς. Μέχρι πέρσι εκεί ήταν πάντως.

Πρέπει να έχει φύγει

 

Ο Κωνσταντίνος Φαρσαλινός είναι ιατρός και ερευνητής στο πανεπιστήμιο King Abdulaziz, στο πανεπιστήμιο Πατρών και στη Σχολή Δημόσιας Υγείας του πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής. Πρόσφατα ανακυρήχθηκε Highly Cited Researcher 2019, μια λίστα επιστημόνων με τη μεγαλύτερη επιρροή στην παγκόσμια επιστημονική έρευνα την τελευταία δεκαετία.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lews είπε

Ετσι ακριβώς είναι όπως τα λές,απλά για επιστήμονες με το δικό τους βάρος δεν είναι σωστό να λένε πράγματα για τα οποία δεν υπήρχαν αρκετά στοιχεία,

ναι ο ΠΟΥ είναι ΠΟΥ, αλλά δεν υπήρχαν επαρκή στοιχεία.

Μιλάς ξέροντας πως λειτουργεί το σύστημα ή φαντάζεσαι ότι ο κάθε ένας κάνει του κεφαλιού του???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, volleyball είπε

Ηνωμένο Βασίλειο + 465 νεκροί.

Αυτοι εδωσαν σημερα εως τωρα μόνο 187 νεα κρουσματα. Προφανως θα υπαρχουν και άλλα αφου χθες ειχαν καπου 1400.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PostHelper είπε

Και να ισχυε αυτο, δεν ισχυει.
Τι εννοω? Και οι μη καπνιστες και οι καπνιστες δεχονται τις επιδρασεις τις ατμοσφαιρικης μολυνσης.
Αρα Α + Β > Α και μιας και το Β το καπνισμα δηλαδη, ειναι πολυ πολυ πολυ πολυ επιβλαβες(αρα Β>>0) !

ναι αλλά ποσο επιβαρύνει το ένα και το άλλο δεν το ξέρω

αν πχ το ένα επιβαρύνει 8 (τυχαία μόναδα μέτρησης )  και το άλλο 2 ναι μεν το 10 είναι χειρότερο από το 8, αλλά το 8 κάνει τη ζημιά μια χαρά , το άλλο είναι το κερασάκι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πάντως σοβαρά τώρα, κανείς δεν είπε ποτέ πως δεν κινδυνεύει κάποιος νέος χωρίς προβλήματα υγείας! Απλα οι πιθανότητες είναι παρα πολύ μικρές. Η πνευμονία είναι μια σοβαρή επιπλοκή σε κάθε περίπτωση. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...