Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

Οι Κινέζοι καπνίζουν και σε μεγάλο ποσοστό στον ανδρικό πληθυσμό

Σε σχέση με μας πώς τα πάνε σε αυτό το κομμάτι;

Με τόση μόλυνση στην ατμόσφαιρα και στα νερά που έχουν... το τσιγάρο πιστεύω ότι είναι το λιγότερο που θα επιβάρυνε την υγεία τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Με τόση μόλυνση στην ατμόσφαιρα και στα νερά που έχουν... το τσιγάρο πιστεύω ότι είναι το λιγότερο που θα επιβάρυνε την υγεία τους...

Σωστό κι αυτό, η ατμοσφαιρική μόλυνση ίσως είναι ακόμα χειρότερη από το κάπνισμα

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην επηρεάζει το κάπνισμα την εξέλιξη του ιού στους πνεύμονες, αλλά όταν εξελιχθεί σε πνευμονία τα πνευμόνια ενός καπνιστή είναι σαφώς πιο ευάλωτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vali είπε

Μπορεί να μην επηρεάζει το κάπνισμα την εξέλιξη του ιού στους πνεύμονες, αλλά όταν εξελιχθεί σε πνευμονία τα πνευμόνια ενός καπνιστή είναι σαφώς πιο ευάλωτα.

αυτό το πιστεύω, ως καπνιστής που καλοστέκομαι σε σχέση με άλλους καπνιστές όποτε με χτυπήσει μικρόβιο στον πνεύμονα κλαίω

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Κάθε φορά που κάποιος αναφέρει το όνομα του Φαρσαλινού, κάπου στον κόσμο πεθαίνει ένα γατάκι... Από πνευμονία... (μόλις σκότωσα κι εγώ ένα με το που τον μελετησα))

😁

Πρώτη φορά τον αναφέρω γιατί έτυχε να το δω σήμερα και μου έκανε εντύπωση. Δεν ξέρω τι ρόλο παίζει γενικά και πόσο αξιόπιστος είναι. Απλά έχω ακούσει συχνά το όνομά του σε σχέση με το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Φαρσαλινός έχει κάνει σκοπό της ζωής του να αποδείξει τη μη βλαπτικότητα του ηλεκτρονικού τσιγάρου με μια πληθώρα δημοσιεύσεων και πρόθυμα διάφορες εταιρείες του κλάδου του παρέχουν δημόσιο βήμα. Ταπεινό απλό και άδολο ερευνητικό ενδιαφέρον, θα προσθέσω εγώ..

Αλήθεια, πού κάνει ιατρείο ο κύριος για να κλείσω ένα ραντεβού, γιατί έχω ψάξει όλο το ίντερνετ και δεν μπορώ να βρω που εξετάζει κλινικά!

Τι κάνει άραγε νιάου-νιάου στα κεραμίδια?

Το γατάκι του @billdanosπου πεθαίνει από τη πνευμονία..

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, zio10 said:

Ο Φαρσαλινός, που νομίζω είναι γνωστός γιατρός για θέματα ηλεκτρονικού τσιγάρου, λέει ότι δεν επηρεάζει το κάπνισμα. Έτσι δείχνουν τα στοιχεία μέχρι τώρα.

Όλοι οι άλλοι όμως λένε ότι επηρεάζει αρνητικά.

O Φαρσαλινός (sorry billdanos!) είπε πως σε μελέτη τους παρατηρήθηκε πως από τα καταγεγραμένα κρούσματα πολύ λίγα ήταν καπνιστές. Οπως τη διαβάζω, μόνο το 10.2% του συνόλου που μελέτησαν ήταν καπνιστές, σε σχέση με το 27,7%/31,3% των Κινέζων που καπνίζουν. Εντάξει, μπορεί να είναι και τυχαίο, είναι όμως περίεργο.

Αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να αρχίσουμε το κάπνισμα ή δεν πρέπει να το κόψουμε, αφού αν κάποιος προσβληθεί, ως καπνιστής σαφώς και διατρέχει μεγαλύτερο κίνδυνο. Ο ίδιος γράφει πως οι καπνιστές έχουν 14 φορές μεγαλύτερη πιθανότητα να έχουν επιπλοκές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι τι γίνεται με τους υγιείς που πεθαίνουν. Όχι ότι ήταν ασήμαντο που πέθαινε κόσμος με κάποια θέματα υγείας, αλλά αν πεθαίνουν και υγιείς...και το άλλο θέμα είναι η αντιμετώπιση που αν είναι λάθος χάνεται κόσμος τζάμπα όπως η νέα γυναίκα χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DOR1K1N είπε

ο Δημος της Ξανθης που μπηκε σε αποκλεισμο,μπορει να χαρακτηριστει σαν "ταξιδιωτες στην Τουρκια για τα απαραιτητα(βενζινη,ΣΜ,ρουχα)"..
προσωπικη αποψη εκφερω και μονο

Μάλλον δε ξέρεις γεωγραφία.

προσωπική άποψη εκφέρω και μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akpe είπε

O Φαρσαλινός (sorry billdanos!) είπε πως σε μελέτη τους παρατηρήθηκε πως από τα καταγεγραμένα κρούσματα πολύ λίγα ήταν καπνιστές. Οπως τη διαβάζω, μόνο το 10.2% του συνόλου που μελέτησαν ήταν καπνιστές, σε σχέση με το 27,7%/31,3% των Κινέζων που καπνίζουν. Εντάξει, μπορεί να είναι και τυχαίο, είναι όμως περίεργο.

Αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να αρχίσουμε το κάπνισμα ή δεν πρέπει να το κόψουμε, αφού αν κάποιος προσβληθεί, ως καπνιστής σαφώς και διατρέχει μεγαλύτερο κίνδυνο. Ο ίδιος γράφει πως οι καπνιστές έχουν 14 φορές μεγαλύτερη πιθανότητα να έχουν επιπλοκές.

Ακριβώς αυτό είχε πει.

Τουλάχιστον δεν είχε πεί ότι ο Κορονοιός δεν μεταδίδεται εύκολα από άνθρώπο σε άνθρωπο σαν κάτι αλλούς που έχουν και πιο πλούσιο βιογραφικό τρομάρα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lightsout είπε

Ο Φαρσαλινός έχει κάνει σκοπό της ζωής του να αποδείξει τη μη βλαπτικότητα του ηλεκτρονικού τσιγάρου με μια πληθώρα δημοσιεύσεων και πρόθυμα διάφορες εταιρείες του κλάδου του παρέχουν δημόσιο βήμα. Ταπεινό απλό και άδολο ερευνητικό ενδιαφέρον, θα προσθέσω εγώ..

Αλήθεια, πού κάνει ιατρείο ο κύριος για να κλείσω ένα ραντεβού, γιατί έχω ψάξει όλο το ίντερνετ και δεν μπορώ να βρω που εξετάζει κλινικά!

Τι κάνει άραγε νιάου-νιάου στα κεραμίδια?

Το γατάκι του @billdanosπου πεθαίνει από τη πνευμονία..

Καλά δεν είναι ο μόνος (αν υποθέσουμε ότι είναι) με τέτοιο ταπεινό και άδολο ερευνητικό ενδιαφέρον αλλά είναι άλλο θέμα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Το θέμα είναι τι γίνεται με τους υγιείς που πεθαίνουν. Όχι ότι ήταν ασήμαντο που πέθαινε κόσμος με κάποια θέματα υγείας, αλλά αν πεθαίνουν και υγιείς...και το άλλο θέμα είναι η αντιμετώπιση που αν είναι λάθος χάνεται κόσμος τζάμπα όπως η νέα γυναίκα χθες.

Δεν υπάρχει εύκολη απάντηση σε αυτό. Μπορεί μια επιπλοκή να οδηγήσει κι έναν υγιή στον θάνατο. Αλλά οι πιθανότητες είναι, συντριπτικά, με το μέρος του.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, akpe είπε

O Φαρσαλινός (sorry billdanos!) είπε πως σε μελέτη τους παρατηρήθηκε πως από τα καταγεγραμένα κρούσματα πολύ λίγα ήταν καπνιστές. Οπως τη διαβάζω, μόνο το 10.2% του συνόλου που μελέτησαν ήταν καπνιστές, σε σχέση με το 27,7%/31,3% των Κινέζων που καπνίζουν. Εντάξει, μπορεί να είναι και τυχαίο, είναι όμως περίεργο.

Αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να αρχίσουμε το κάπνισμα ή δεν πρέπει να το κόψουμε, αφού αν κάποιος προσβληθεί, ως καπνιστής σαφώς και διατρέχει μεγαλύτερο κίνδυνο. Ο ίδιος γράφει πως οι καπνιστές έχουν 14 φορές μεγαλύτερη πιθανότητα να έχουν επιπλοκές.

απλά οι κινέζοι στο δείγμα των ερευνών τους είχαν πολύ μικρό ποσοστό καπνιστών σε σχέση με το πόσοι όντως καπνίζουν 

τώρα αν αυτό ήταν τυχαία κακό δείγμα, ή τυχαίο γενικό ή αν όντως τους χτύπησε λιγότερο δε νομίζω να ξέρει κανείς 

 

εδώ έλεγε κάτι νουμεράκια 

 

https://www.thelancet.com/journals/lanres/article/PIIS2213-2600(20)30117-X/fulltext

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...