Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να κάνω μια ερώτηση; Μπορεί να έχει απαντηθεί, αλλά δεν έχω το κουράγιο να διαβάσω τόσες σελίδες.
Αν έχεις συμπτώματα ήπια και σου πει ο ΕΟΔΥ να μείνεις σπίτι και να μην πηγαίνεις για δουλειά ούτε εσύ ούτε όποιος μένει στο σπίτι μαζί σου, πληρώνεσαι αυτές τις 14 μέρες; Γιατί ξέρω ότι τεστ δεν σου κάνουν πλέον, έτσι ώστε να πάρεις αναρρωτική. Και 14 μέρες δεν είναι και λίγο αν δεν μετράνε ως αναρρωτική.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, manzana said:

Εδώ είναι όλα πεταμένα παντού εξω στους δρόμους και εμεις ανησυχουμε για τους κάδους? 😒

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Perseus1966 είπε

τωρα που το κοιταζω πιο καλα εαν εξαιρεσεις καποιον Σιντνευ που λεει οτι δεν ειναι γιατρος κανενας δεν ασχολειται με αυτο και ο συμβουλος υγειας λεει 

It is not true that respirators are missing from the

@ComunidadMadrid

. We have supplied and will continue to do so every day of the week. This week we will have increased by 29.8% the number of respirators in Madrid. And more will come. We fight to save the life of ALL patients.

Δηλαδη το σαββατο ειχαν 30% λιγοτερους αναπνευστηρες.

Αλλο πραγμα ο respirator αλλο ο ventilator. Στην εντατικη για να ζησεις θες ventilators. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Perseus1966 είπε

και δεν λεγαμε σε ρωτησα εαν διαβασες το αρθρο και απλα γελασες.

Δυστυχώς ναι, το διάβασα. Επιμένω στην αρχική μου παρατήρηση. Δεν κρύβονται εκατομμύρια νεκροί, απλά δεν κρύβονται πως να το κάνουμε;; Έχεις τρομακτικό confirmation bias, πράγμα που φαίνεται γενικότερα απ'τα αντι-Κινέζικα post σου. Να μου έλεγες πως έκρυψαν 10,000 νεκρούς να σκεφτόμουν "Μπορεί κάπως να το έκαναν οι άτιμοι". Όμως να μου δίνεις ένα στατιστικό πως σε περίοδο τρομακτικής κρίσης οι αριθμοί συνδέσεων έπεσαν από direct quote:  1600.957 million to 1579.927 million δηλαδή 1,4% και να σκέφτεσαι μετά "αυτό σημαίνει πως μας κρύβουν τους θανάτους" είναι τεράστια ασυναρτησία.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Pintsie είπε

Να κάνω μια ερώτηση; Μπορεί να έχει απαντηθεί, αλλά δεν έχω το κουράγιο να διαβάσω τόσες σελίδες.
Αν έχεις συμπτώματα ήπια και σου πει ο ΕΟΔΥ να μείνεις σπίτι και να μην πηγαίνεις για δουλειά ούτε εσύ ούτε όποιος μένει στο σπίτι μαζί σου, πληρώνεσαι αυτές τις 14 μέρες; Γιατί ξέρω ότι τεστ δεν σου κάνουν πλέον, έτσι ώστε να πάρεις αναρρωτική. Και 14 μέρες δεν είναι και λίγο αν δεν μετράνε ως αναρρωτική.......

Kανονικά, κρατάς το ονοματεπωνυμο του γιατρου που απάντησε στον ΕΟΔΔΥ (Αν ειναι γιατρος :P ) και ενημερωνεις τον γιατρό υπηρεσίας. Αυτός θα σου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CNN) — World-renowned chef Floyd Cardoz died Wednesday in New Jersey at age 59. Cardoz had tested positive for coronavirus.
"It is with deep sorrow that we inform you of the passing away of Chef Floyd Cardoz," according to a statement from Hunger Inc. Hospitality, where Cardoz was the culinary director.
Cardoz tested positive for Covid-19 on March 18 and was being treated for it at Mountainside Medical Center in New Jersey, the statement said.
παει ενα γνωστος σεφ στην ινδια για γυρισματα επιστρεφει στην Αμερικη8 μαρτιου 17 μπαινει νοσοκομειο και τελικα πεθαινει ,κατα τα αλλα οι ινδοι ειναι ενταξει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, DjTony είπε

Με τα κτεο τι γίνεται; είναι να περάσω για 1η φορά σε λίγες μέρες διότι τώρα έκλεισε 4ετια το αμάξι... 

Έχουν πάρει παράταση όσα περνάνε πρώτη φορά ή όσα λήγουν αυτές τις ημέρες (συγκεκριμένα από 16/03 έως 30/04) . Επίσης από τις 21/03 είναι κλειστά και τα  ΚΤΕΟ ( μέχρι 31/03 και βλέπουμε ) , είναι ανοικτά μόνο ορισμένα  για να εξυπηρετούν οχήματα που πραγματοποιούν διεθνής μεταφορές  ( σε αυτά δεν έχουν δώσει παράταση ) . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pontez2 είπε

Kανονικά, κρατάς το ονοματεπωνυμο του γιατρου που απάντησε στον ΕΟΔΔΥ (Αν ειναι γιατρος :P ) και ενημερωνεις τον γιατρό υπηρεσίας. Αυτός θα σου πει.

Ποιος είναι ο γιατρός υπηρεσίας; Στον ΕΟΔΥ ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sanjuro είπε

Δυστυχώς ναι, το διάβασα. Επιμένω στην αρχική μου παρατήρηση. Δεν κρύβονται εκατομμύρια νεκροί, απλά δεν κρύβονται πως να το κάνουμε;; Έχεις τρομακτικό confirmation bias, πράγμα που φαίνεται γενικότερα απ'τα αντι-Κινέζικα post σου. Να μου έλεγες πως έκρυψαν 10,000 νεκρούς να έλεγα κάπως το έκαναν οι άτιμοι. Να μου δίνεις ένα στατιστικό πως σε περίοδο τρομακτικής κρίσης οι αριθμοί συνδέσεων έπεσαν από direct quote:  1600.957 million to 1579.927 million δηλαδή 1,4% και να σκέφτεσαι μετά "αυτό σημαίνει πως μας κρύβουν τους θανάτους" είναι τεράστια ασυναρτησία.

εγω παρεθεσα το αρθρο δεν ειπα οτι πεθαναν 21 εκατ ,εσυ εχει καμμια εξηγηση για την πτωση στις συνδεσεις?

Διοτι το να μην εχει κινητο στην κινα = παπαλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Όντως. Αυτο λέγαμε και εχθές. Πως υποκείμενο νοσημα δεν σημαίνει πως ο ασθενής ήταν του θανατά. Μπορει να υπήρχε όντως κάτι που σου επιτρέπει να ζεις φυσιολογικά με τη κατάλληλη αγωγή αλλά με αυτο το πράγμα εξασθενεί ο οργανισμός.

ακριβός η να εχεις κάποιο αυτοανοσο (χαλαρά το έχει 40% πληθυσμού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Perseus1966 είπε

εγω παρεθεσα το αρθρο δεν ειπα οτι πεθαναν 21 εκατ ,εσυ εχει καμμια εξηγηση για την πτωση στις συνδεσεις?

Διοτι το να μην εχει κινητο στην κινα = παπαλα.

Κάποιοι είχαν δεύτερο κινητό είτε λόγο δουλειάς είτε για άλλους λόγους, μερικοί απ'αυτους (1,4%) επειδή είτε δεν είχαν δουλειά είτε δεν είχαν λεφτά το έκοψαν.

Πληθυσμός κινάς: 1,386 δις κινητά Κίνας πριν1,600 δις  κινητά Κίνας μετά: 1,579 δις. Βλέπεις πως δεν έχει ο κάθε Κινέζος από ένα μόνο κινητό;;

Τώρα θα μου πεις όχι... πιθανότερο να έχουν πεθάνει 21 εκατομμύρια και να τους κρύβουν.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Perseus1966 είπε
CNN) — World-renowned chef Floyd Cardoz died Wednesday in New Jersey at age 59. Cardoz had tested positive for coronavirus.
"It is with deep sorrow that we inform you of the passing away of Chef Floyd Cardoz," according to a statement from Hunger Inc. Hospitality, where Cardoz was the culinary director.
Cardoz tested positive for Covid-19 on March 18 and was being treated for it at Mountainside Medical Center in New Jersey, the statement said.
παει ενα γνωστος σεφ στην ινδια για γυρισματα επιστρεφει στην Αμερικη8 μαρτιου 17 μπαινει νοσοκομειο και τελικα πεθαινει ,κατα τα αλλα οι ινδοι ειναι ενταξει.

Σε όλες αυτές τις χώρες και στην Αφρικη υπάρχει θέμα με την αξιοπιστία των αριθμών που δίνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Pintsie είπε

Ποιος είναι ο γιατρός υπηρεσίας; Στον ΕΟΔΥ ; 

Στην δουλειά σου δεν έχετε γιατρό εργασίας; Ειτε σε ιδιωτικό τομέα, είτε σε δημόσιο, με κάποιον γιατρο συνεργάζεστε. Ε αυτον ενημερώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...