Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και πως θα τους μαζεψουν τι σκεφτονται να κανουν ; Υπαρχει και το ψυχολογικο και το οικονομικο . Εγω εχω ψιλο σαλταρει να καθομαι μεσα ηδη και ειμαστε στην αρχη ... 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, gthe είπε

Ποιός το έλεγε δλδ? Κάποιο έγκυρό μέσο? Εγώ σου λέω τι βλέπω γύρω μου εδώ που ζω και στο μάρκετ που ψωνίζω. Οι Έλληνες που γύρισαν "πανικόβλητοι" στην Ελλάδα, όλοι μαζί δεν έχουν ούτε μισό μυαλό ... βάλανε σε κίνδυνο την ζωή τους, τις οικογένειες τους που τους υποδέχτηκαν με φιλιά και αγκαλίες ... για ψυχολογικούς καθαρά λόγους οι πιο πολλοί.

Όχι έγκυρο μέσο εδώ είχε αναφερθεί στη κουβέντα όταν λέγαμε τι θέλουν και δεν κάθισαν εκει

 

Το αντεπιχείρημα ήταν ότι θα τους πετούσαν έξω από τα σπίτια τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Αυτό ακριβώς είπα και εγώ, σκέτη φωτογραφία ανέβασε ο φίλος, συνεπώς ήταν εντελώς άστοχη η αναφορά σου σε άρθρο.

Έγραψες "σε ταίζουν σανό" που προφανώς αναφερόσουν στην σελίδα που ανέβασε την φώτο, κάτι το οποίο δεν ισχύει αφού λέει ότι είναι φώτο αρχείου. Ο φίλος που την ανέβασε έκανε fake news βασικά αφού ανέβασε εν γνώση του μία φώτο αρχείου και είπε ότι είναι τωρινή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε πρόβλημα τους που δεν θα διαβάσουν την λεζάντα. Το να ανεβαίνουν φώτο αρχείου σε άρθρα (γενικά όχι μόνο σχετικά με το ιό) είναι πολύ σύνηθες. Ας πούμε σε μία είδηση για χιονόπτωση βάζουν μία περσινή φώτο. Από την στιγμή που γράφει ότι είναι αρχείου και μάλιστα κάτω ακριβώς από την φώτο, it's fine by me..

ΟΚ. Ακούστηκαν και των δύο τα επιχειρήματα. Σεβαστή η άποψή σου, έστω και αν διαφωνώ. 

Επεξ/σία από thirios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δηλαδή, ξέρουν να βάζουν το PIN στο ΑΤΜ για να τραβήξουν μετρητά, αλλά δεν ξέρουν να το βάζουν στο POS. 

Εντάξει κοροϊδευόμαστε τώρα, προφανώς το κάνουν για βόλτα, λες και οι υπόλοιποι δεν έχουμε ανάγκη να δουμε τον ήλιο. Στο κάτω κάτω της γραφής γιατί να είμαι υποχρεωμένος να έχω αιχμάλωτα τα παιδιά μου, αφού αυτοί από μόνοι τους βαράνε την πόρτα του χάρου;

Η κυβέρνηση φταίει όχι οι ξεμωραμένοι γέροι που γνωρίζουν έναν τρόπο και αυτόν ακολουθούν. Ήταν προβλέψιμο, δεν το πρόβλεψαν.

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ακριβώς. Περισσότερα βήματα πρέπει να κάνεις για να βγάλεις λεφτά από το ΑΤΜ παρά για να πληρώσεις με κάρτα, που απλά την περνάς πάνω από το POS και βάζεις και το PIN αν χρειάζεται. Τα παππούδια πάντα αυτό κάνουν και τις καλές μέρες, όχι μόνο τώρα με το ιό.

Έχετε βάλει πολύ λογική στην φάση. Μάλλον δεν είχατε ποτέ ιδιαίτερες επαφές με Παππούδες Γιαγιάδες;; Τουλάχιστον όχι την εποχή που καταλαβαίνατε τι βλέπατε.

Έχουν μια (1) ρουτίνα, αυτήν ξέρουν, αυτήν εμπιστεύονται. Αυτούνο το πι-οου-ες τι είν' παιδάκι μου;;

  

7 λεπτά πριν, gthe είπε

Φυσικά και δεν φταίνε οι ηλικιωμένοι, σε αυτά τα θέματα φταίει ο περίγυρος τους που δεν τους εξήγησε ευγενικά τι γίνεται ή κάποια απλά έξτρα μέτρα που δεν ξέρω αν πάρθηκαν.

Πολλοί ηλικιωμένοι είτε είναι αφημένοι στην τύχη τους είτε δεν έχουν περίγυρο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, gthe said:

οκ, άλλη οικονομία, άλλα τα μεγέθη.

Όχι, δεν έχει σχέση η οικονομία ή το μέγεθος. Το UK πήρε τόσο αυστηρά μέτρα, απλά γιατί άργησε να πάρει μέτρα.

14 minutes ago, dazed said:

Δεν εχεις δικιο σε αυτο, δεν γινεται να κλεισουν τα ΑΤΜ σε καμια περιπτωση. Οχι μονο για τους ηλικιωμενους, οι οποιοι θα παθουν ταρακουλο και θα εχουμε θυματα απο την ειδηση αυτη και μονο, αλλα και για λογους οικονομικους, πολιτικους κλπ.

Δεν το καταλαβαίνω, αν θες να μου το εξηγήσεις πιο αναλυτικά, θα σου ήμουν ευγνώμων.

Κάποια στιγμή στο προηγούμενο νήμα, έπεσαν πάνω μου γιατί είμαι της άποψης ότι δεν μπορούν να κλείσουν τα καφέ (take-away ή delivery), γιατί δεν έχουμε όλοι εσπρεσομηχανή στο σπίτι μας και ο καφές είναι είδος πρώτης ανάγκης. Εξήγησέ μου αν θέλεις, για ποιό λόγο είναι είδος πρώτης ανάγκης τα μετρητά, όταν υπάρχει εναλλακτική που δεν αποτελεί υγειονομική βόμβα. Τι διαφορά έχει ο ξενερωμένος παππούς που δεν μπορεί να σηκώσει μετρητά από την μη-μου-άπτου που δεν μπορεί να κάνει μανικιούρ;

 

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

Όχι έγκυρο μέσο εδώ είχε αναφερθεί στη κουβέντα όταν λέγαμε τι θέλουν και δεν κάθισαν εκει

Το αντεπιχείρημα ήταν ότι θα τους πετούσαν έξω από τα σπίτια τους

3 μήνες ασυλίας έχεις αν νοικιάζεις και δεν μπορείς να πληρώσεις το ενοίκιο στο landlord λόγω covid αυτή τη στιγμή. Ψηφήστηκε άμεσα μαζί με τα μέτρα του lockdown την προηγούμενη Δευτέρα. Να διαβάζετε μόνο έγκυρες πηγές, μην πιστεύετε ότι να ναι. Δεν είμαι από αυτούς που θα σου πω ότι το uk τα έκανε όλα σωστά, κάνανε λάθη, όπως λάθος κάνανε και κάνουν όλα τα κράτη. Αλλά κάνουν και σωστά πράγματα. Όπως σωστό θα ήταν όποιος ήθελε (για μένα λάθος, προσωπικά δεν γύρισα, ούτε καν το σκέφτηκα) να γυρίσει να κάνει αυστηρή καραντίνα 14 μέρες και όχι να πάει στη μανούλα του αμέσως ... με ρίσκο να την κολλησει από τα αεροδρόμια κτλ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, PostHelper είπε

Δε λέει κάτι καινούργιο

Η στρατηγική που ευαγγελίζονταν στην Αγγλία στην ουσία θα συνεπαγόταν σφαγή

Για αυτό και έκαναν πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, Sanjuro said:

Η κυβέρνηση φταίει όχι οι ξεμωραμένοι γέροι που γνωρίζουν έναν τρόπο και αυτόν ακολουθούν. Ήταν προβλέψιμο, δεν το πρόβλεψαν.

Δεν είπα ότι φταίνε τα παππούδια κάπου. Αυτό ξέρουν αυτό κάνουν. Έπρεπε να κλείσουν οι εκκλησίες για να σταματήσουν να γλείφουν κουτάλια.

Αντίστοιχα πρέπει να απαγορευτούν οι αναλήψεις για να μην συνωστίζονται, για το δικό τους καλό το λέω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Έγραψες "σε ταίζουν σανό" που προφανώς αναφερόσουν στην σελίδα που ανέβασε την φώτο, κάτι το οποίο δεν ισχύει αφού λέει ότι είναι φώτο αρχείου. Ο φίλος που την ανέβασε έκανε fake news βασικά αφού ανέβασε εν γνώση του μία φώτο αρχείου και είπε ότι είναι τωρινή..

Σταμάτα να υποθέτεις διάφορα και να τα βαφτίζεις "προφανή". Όχι δεν ήταν καθόλου προφανές ότι αναφέρθηκα σε κάποια συγκεκριμένη σελίδα, δεν είχα ιδέα που τη βρήκε τη φωτογραφία, το μόνο προφανές για μένα ήταν ότι δεν έβγαλε ο ίδιος τη φωτογραφία (μια και τη βρήκα σε άρθρο του 2016) αλλά κάποιος άλλος του την έδειξε υποστηρίζοντας ότι είναι προχτεσινή. Από κει προκύπτει το "σε ταίζουν σανό" που έγραψα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gthe είπε

3 μήνες ασυλίας έχεις αν νοικιάζεις και δεν μπορείς να πληρώσεις το ενοίκιο στο landlord λόγω covid αυτή τη στιγμή. Ψηφήστηκε άμεσα μαζί με τα μέτρα του lockdown την προηγούμενη Δευτέρα. Να διαβάζετε μόνο έγκυρες πηγές, μην πιστεύετε ότι να ναι. Δεν είμαι από αυτούς που θα σου πω ότι το uk τα έκανε όλα σωστά, κάνανε λάθη, όπως λάθος κάνανε και κάνουν όλα τα κράτη. Αλλά κάνουν και σωστά πράγματα. Όπως σωστό θα ήταν όποιος ήθελε (για μένα λάθος, προσωπικά δεν γύρισα, ούτε καν το σκέφτηκα) να γυρίσει να κάνει αυστηρή καραντίνα 14 μέρες και όχι να πάει στη μανούλα του αμέσως ... με ρίσκο να την κολλησει από τα αεροδρόμια κτλ

Καλά εν μέσω αυτής της κατάστασης η όποια έξωση φαντάζει ανέκδοτο

Ποιος θα την εκτελούσε άλλωστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Εγώ δεν εμπιστεύομαι ούτε τους ντόπιους, με βάση ποια στοιχεία μιλάνε για 42000; 

Άραγε μπορούμε να εμπιστευτούμε τα ΜΜΕ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σταμάτα να υποθέτεις διάφορα και να τα βαφτίζεις "προφανή". Όχι δεν ήταν καθόλου προφανές ότι αναφέρθηκα σε κάποια συγκεκριμένη σελίδα, δεν είχα ιδέα που τη βρήκε τη φωτογραφία, το μόνο προφανές για μένα ήταν ότι δεν έβγαλε ο ίδιος τη φωτογραφία (μια και τη βρήκα σε άρθρο του 2016) αλλά κάποιος άλλος του την έδειξε υποστηρίζοντας ότι είναι προχτεσινή. Από κει προκύπτει το "σε ταίζουν σανό" που έγραψα.

Ναι ένας ταξιτζής του την έδωσε που ως γνωστόν τα ξέρουν όλα :P Πιο πιθανό είναι να την είδε σε κάποιο άρθρο και να την ανέβασε, ειδικά που τώρα αυτό κάνουμε όλη μέρα, στο Internet είμαστε και διαβάζουμε διάφορα. Μπορεί να μας απαντήσει ο ίδιος @cupra20vt

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Malthador είπε

Κάποια στιγμή στο προηγούμενο νήμα, έπεσαν πάνω μου γιατί είμαι της άποψης ότι δεν μπορούν να κλείσουν τα καφέ (take-away ή delivery), γιατί δεν έχουμε όλοι εσπρεσομηχανή στο σπίτι μας και ο καφές είναι είδος πρώτης ανάγκης. 

Δε ξέρω αν για τον καφέ στην έπεσε ο ίδιος που ρωτάς.

Αλλά έτσι όπως το θέτεις το "παράδοξο" αυτό ειναι applicable σε εσένα. Θα μπορούσε κάποιος να πει άνετα πχ ότι τα άλλα μέσα πληρωμής σε σχέση με τα μετρητά είναι τόσο εναλλακτική στα μετρητά όσο ο φραπές ή ο ελληνικός στον εσπρεσσο. 

* Για να μη παρεξηγηθώ, δε στη "πέφτω" για τον καφέ. Δε ξέρω αν λειτουργούν ακόμα τα take-away αλλά δε βλέπω το λόγο γιατί να μην έχεις κάθε δικαίωμα να μπορείς να πάρεις σπιτι σου καφε αν ο άλλος πέρνει τσάι ή κουνουπίδια ξερωγω. Για τον ίδιο λόγο ακόμα περισσότρο δε μπορώ να καταλα΄βω γιατί δε θα πρεπει να έχεις όχι μόνο το δικαίωμα αλλά και την εξασφάλιση ότι έχεις πρόσβαση σε μετρητά, τον επίσημο τρόπο πληρωμής χωρίς χρήση κάποιας υπηρεσίας απο ιδιώτη που μπορεί να μη γουστάρεις τα μούτρα του να έχεις σχέση μαζί του.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...