Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Μας έχουν ζαλίσει τα @@ με το τι μεταδίδεται. + Ξεκίνησαν με 1 μέτρο μετάδοση,πήγαν στα 2,στα 5,στα 8 έλεγε μια αλλη "ειδικος" προχθες.ο κάθε πικραμένος "ειδικος" βρήκε πάτημα να γίνει  famous  τωρα

Η φυσική για πόσο μπορούν να ταξιδέψουν αυτά τα droplets (της τάξης των 5μm ή και μικρότερα) είναι γνωστή και υπακούει συγκεκριμένους φυσικούς νόμους. Αυτό που σου λένε ότι δεν γνωρίζουν είναι τι συγκέντρωση πρέπει να πάρεις για να νοσήσεις. Σε κλειστό χώρο ισχύει αυτό που γράφουν, ότι θα παραμείνουν στον αέρα σε σημαντικές συγκεντρώσεις για 20 λεπτά τουλάχιστον. Το πόσο κινδυνεύεις εισπνέοντας τα να νοσήσεις είναι απάντηση που πρέπει να δώσουν οι γιατροί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν κατά την άποψη κάποιων εξειδικευμένων επιστημόνων του ινσομνια ο δρ Χάρβεϊ Φάινμπεργκ, πρόεδρος της διαρκούς επιτροπής για αναδυόμενες λοιμώδεις νόσους, της Εθνικής Ακαδημίας Επιστημών των ΗΠΑ, είναι κάποιος άσχετος και το άρθρο της καθημερινής είναι απλά για να γεμίσουν μια σελίδα, πάω πάσο παιδιά.

Σόρρυ για την ενημέρωση από την καθημερινή. Συνεχίστε με τις επιστημονικές σας αναλύσεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Οι ερευνητές σημειώνουν ότι τα αποτελέσματά τους συνάδουν με εκείνα από πρόσφατη μελέτη Κινέζων συναδέλφων τους, οι οποίοι επίσης δεν βρήκαν οφέλη από τη χρήση υδροξυχλωροκίνης. Η μελέτη αυτή δημοσιεύτηκε στις 25 Μαρτίου στο περιοδικό του πανεπιστημίου Zhejiang.

Αρνητική νέα μελέτη για τη χλωροκίνη!

Αναφορά σε κείμενο

Lockdowns and stay-at-home orders in response to the Covid-19 pandemic have raised an urgent question in peoples’ minds, “How long must these restrictions last?” We propose two metrics of the spread of disease to answer this question: daily growth rate and time to double cumulative cases.

(...)

In the absence of a vaccine, cure, or massive testing and quarantine, lockdowns and stay-at-home orders will need to last for months. However, the US faces a unique challenge because only half the states have adopted aggressive intervention, and done so at varying times. Even if these states achieve control or containment, they may be vulnerable to contagion from other states that were late to do so.

https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3562996

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, eliashadow είπε

Απλά ο καθένας βάζει τα δικά του όρια. Αλλά πάλι λέω, πρέπει να βλέπουμε βραχυπρόθεσμα τη κατάσταση και...βλέπουμε.

''Οπως εκτιμά, η Ελλάδα θα αρχίσει να συζητά και να σχεδιάζει πολύ προσεκτικά την επιστροφή στην μερική κανονικότητα μέσα στον Απρίλιο. Τονίζει μάλιστα, ότι η χώρα μας το κάνει πολύ πιο νωρίς από άλλους και τονίζει ότι θα πάρουμε ιδέες από άλλες χώρες, όπως η Δανία που αρχίζει να το μελετά, από την επιχειρηματική κοινότητα και τους φορείς των εργαζομένων όπως την ΓΣΕΕ.''
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/ellada/koronoios-o-ilias-mosialos-sto-iefimeridagr

Πάντως διαβάζοντας και τα παρακάτω...

Spoiler

 

Σε παρέμβασή του στην Ολομέλεια κατά τη συζήτηση για την κύρωση των ΠΝΠ με μέτρα για την αντιμετώπιση της κρίσης του κορονοϊού, ο πρωθυπουργός, Κυριάκος Μητσοτάκης τόνισε ότι κάνει έναν πρώτο απολογισμό όσων έχουν γίνει αλλά και μια ανακοίνωση όσων θα ακολουθήσουν. «Δεν είμαστε στην αρχή του τέλους. Είμαστε ίσως στο τέλος της αρχής» τόνισε ο πρωθυπουργός επισημαίνοντας ότι είναι σημαντικό να μην υπερφορτωθεί το Σύστημα Υγείας.

https://www.ant1news.gr/eidiseis/article/564434/mitsotakis-eimaste-sto-telos-tis-arxis-kathoristikos-o-aprilios

= = =

Οπως τόνισε ο κ. Πατέλης, μετά τα ήδη ανακοινωθέντα μέτρα, ετοιμάζεται ένα νέο πακέτο στήριξης ύψους 2-3 δισ. ευρώ για το δίμηνο Μαΐου-Ιουνίου για τους εργοδότες και εργαζομένους, ενώ για τις επιχειρήσεις τον Απρίλιο ή τον Μάιο θα ανακοινωθεί σχέδιο για την αντιστάθμιση της απώλειας εσόδων υπό τη μορφή επιχορηγήσεων ή/και δανείων, ύψους 6 έως 12 δισ. ευρώ και θα αφορά «ισόποσα» τις ΜμΕ και τις μεγάλες επιχειρήσεις.

https://www.kathimerini.gr/1071157/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/nea-paketa-metrwn-sthri3hs-epixeirhsewn-kai-ergazomenwn

 

...αν και θα ήθελα να είμαι πιο αισιόδοξος, η ρεαλιστική μου ματιά λέει καλό καλοκαίρι (και βλέπουμε)!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, theo93 είπε

Για το ταχυδρομείο τι νούμερο στέλνουμε;

Δεν επιτρέπεται. Αλλά αν είναι κολλητά με supermarket βάλε supermarket. Ή στείλε Πόρτα-Πόρτα να στο φέρουν με δική σου χρέωση.

3 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Μεταλλάχθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που είδα κανα 2 φορές αλλά απάντηση νομίζω δεν δόθηκε.

Κατά την μετακίνηση μου στον χώρο εργασίας (συνήθως στην επιστροφή) περνάω απο μαγαζιά με είδη Α΄ανάγκης όπως ψωμί/γάλα/τρόφιμα , θα πρέπει να έχω ξεχωριστό χαρτί ή με καλύπτει αυτό της εργασίας...και στην Δ/νση κατοικίας θα βάλω του σπιτιού ή της εργασία (αφού επιστρέφω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, masteripper είπε

Κάτι που είδα κανα 2 φορές αλλά απάντηση νομίζω δεν δόθηκε.

Κατά την μετακίνηση μου στον χώρο εργασίας (συνήθως στην επιστροφή) περνάω απο μαγαζιά με είδη Α΄ανάγκης όπως ψωμί/γάλα/τρόφιμα , θα πρέπει να έχω ξεχωριστό χαρτί ή με καλύπτει αυτό της εργασίας...και στην Δ/νση κατοικίας θα βάλω του σπιτιού ή της εργασία (αφού επιστρέφω)

Έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει απάντηση, πολλά πράγματα είναι αφημένα φλου. Μιλούσα με έναν κύριο έξω από ένα ζαχαροπλαστείο τις προάλλες για το ίδιο θέμα. Αυτός έστειλε μπροστά μου μήνυμα με κωδικό "2"!

Προσωπικά θεωρώ πως η βάση όλων είναι το σπίτι. Αν πάω π.χ. για περπάτημα και θέλω και να πάρω κάτι από σουπερμαρκετ φτιάχνω χαρτί για περπάτημα και ~20 λεπτά πριν φτάσω στο σουπερμαρκετ (για να φανεί πως ήμουν σπίτι πριν 20 λεπτά) στέλνω μήνυμα για σουπερμαρκετ δηλαδή "2". Οπότε αν με πετύχουν μετά το σουπερμαρκετ εμφανίζω το μήνυμα, αν με πετύχουν πριν το σουπερμαρκετ το χαρτί που είναι για περπάτημα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Malthador είπε

Άρα θα πρέπει να μετράμε ξεχωριστά τα κρούσματα της Κρήτης ή της Ικαρίας; 

Το Diamond Princess ανήκει σε πολυεθνική και έπλεε σε διεθνή ύδατα. Απλά η πιο κοντινή χώρα ήταν η Ιαπωνία. Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. 

και το βενιζελος ηταν Ισπανια, δε το δεχτηκαν, πηγε τουρκια (οπου ειναι η εταιρεια που το μισθωσε και το φορτωσε) ουτε εκει το δεχτηκαν και εδεσε αροδο Πειραια. Και ετσι οι επιβατες εγιναν "προβλημα" μας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, masteripper είπε

Κάτι που είδα κανα 2 φορές αλλά απάντηση νομίζω δεν δόθηκε.

Κατά την μετακίνηση μου στον χώρο εργασίας (συνήθως στην επιστροφή) περνάω απο μαγαζιά με είδη Α΄ανάγκης όπως ψωμί/γάλα/τρόφιμα , θα πρέπει να έχω ξεχωριστό χαρτί ή με καλύπτει αυτό της εργασίας...και στην Δ/νση κατοικίας θα βάλω του σπιτιού ή της εργασία (αφού επιστρέφω)

εγώ ακόμα και να πιάνει το ωράριο έχω ξεχωριστό ή sms 

το χαρτί  για τη δουλειά είναι να πας και να φύγεις από τη δουλειά, όχι κάτι άλλο. ακόμα και τα κούριερ λένε που πάνε ακριβώς δεν κυκλοφορούν έτσι γενικά , τα ντελίβερι ίσως δεν χρειάζεται να είναι τόσο συγκεκριμένα 

 

τώρα αν σταματήσω σε ψιλικατζίδικο για τσιγάρα οκ δεν το κάνω, αλλά αν είναι να πάω σούπερ το κάνω

η δουλειά αφορά τη δουλειά.. μόνο μια φορά που πήγα να πάρω αντισηπτικά για τη δουλειά την ώρα της δουλειάς  δεν έστειλα 

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, DrLo είπε

Για τη Ριτσώνα συμφωνώ με τη λογική σου.

Για το πλοίο δε το βλέπω το ίδιο, όχι ότι φυσικά και πρεπει να τεθεί υπο την προστασία της Ελλάδας, αλλά αν το πάρεις καθαρά στατιστικά από τη 1η στιγμή του 1ου του κρούσματος είναι ένας σαφώς διακριτός πλυθησμός και συνεπώς από στατιστικής πλευράς έχει μεγαλύτερο νόημα να καταγράφεται ξεχωριστά (όπως πχ καταγραφονταν ξεχωριστά το Diamond Princess). Και αυτό είναι και τεχνικά σωστότερο - αναλογα με το πόσο σαφώς ξεχωριστός πλυθυσμός είναι κάποιος -  όχι μόνο σε περιπτώσεις πλοίων αλλά και σαφώς διακριτών πλυθυσμών μιας χώρας. Δηλαδή αν όλοι στα Φερόε αρρωστήσουν ενώ στη "ηπειρωτική Δανία" είναι υγιείς, ή ξερωγω αντίστοιχα Αλάσα/ΗΠΑ, Ρεουνιον/Γαλλική Γουιάνα/Γαλλία, Αρούμπα/Ολλανδία κλπ θα ήταν διαστρέβλωση να τα βάζεις μαζί.

Νομιζω πως δεν εχεις δικιο, αφενος γιατι δεν καταγραφουμε ουσιαστικα την εξελιξη, αφου μονο ενδεικτικα κανουμε καποια τεστ, και αφετερου επειδη ηδη 2 ναυτικοι νοσηλευονται σε ΜΕΘ και οσοι ειναι (φαινομενικα) υγιεις θα αποβιβαστουν και θα μεινουν σε καραντινα (οπως και ολοι οι υπολοιποι δηλαδη). Δεν αλλαζει κατι δηλαδη, ειτε ειναι στο πλοιο ειτε βρισκονταν σπιτια τους. 

Ισως το μονο που αλλαζει στη συσκεκριμενη περιπτωση ειναι οτι εγιναν τεστ. Αληθεια ξερει κανεις ποσα τεστ εγιναν χτες και ποσα απο αυτα αναφερονται στο πλοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fredd0 είπε

και το βενιζελος ηταν Ισπανια, δε το δεχτηκαν, πηγε τουρκια (οπου ειναι η εταιρεια που το μισθωσε και το φορτωσε) ουτε εκει το δεχτηκαν και εδεσε αροδο Πειραια. Και ετσι οι επιβατες εγιναν "προβλημα" μας. 

Γι αυτο και δε πρεπει να το προσμετραμε στα δικα μας θυματα και δεν εχει καμια σχεση αυτο με τα κρουσματα σε νησια, οπου ακομα και τωρα δεχονται ανθρωπους (οδηγους νταλικες προιοντα και ποσα αλλα) σε σχεση με ενα πλοιο σε ολικη καραντινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έρχονται 10 νέα μέτρα

  1. Αύξηση προστίμου για άσκοπη κυκλοφορία
  2. Νέο όριο συναθροίσεων ( κάτω των 10 ατόμων)
  3. Αποκλεισμός δημόσιων χώρων
  4. Ειδική βεβαίωση εξόδου για ηλικιωμένους
  5. Πλαφόν εώς 2 sms ημερησίως
  6. Διαφορετικά χρονικά όρια μετακινήσεων
  7. Αστυνομικοί έλεγχοι σε εθνικές οδούς, λιμάνια, σταθμούς, στάσεις λεωφορείων
  8. Κλείσιμο των διοδίων
  9. Μετακίνηση εκτός δήμου, άπαξ, με βεβαίωση κατοικίας
  10. Κλειστές λειτουργίες τη Μεγάλη Εβδομάδα, σε επιλεγμένες εκκλησίες μητροπόλεων

https://www.tanea.gr/2020/04/03/politics/government/koronaios-kleisimo-diodion-xroniko-orio-metakiniseon-kai-plafon-sta-sms/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ναι και με κανο,με αερόστατο,με go cart και με πολλά ακόμα 


Απορω γιατι ειρωνευεσαι. Μελετες κανουν οι επιστημονες και νεα στοιχεια ερχονται καθε μερα στην επιφανεια.
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΟΛΑ ΩΣ ΣΤΗΜΕΝΑ οτι λεγονται για να σας κλεισουν ακομα πιο πολλες μερες μεσα.
Ειστε απιστευτοι! Αυτη η νοοτροπια.....😡😡

 

Αναφορά σε κείμενο

Μας έχουν ζαλίσει τα @@ με το τι μεταδίδεται. + Ξεκίνησαν με 1 μέτρο μετάδοση,πήγαν στα 2,στα 5,στα 8 έλεγε μια αλλη "ειδικος" προχθες.ο κάθε πικραμένος "ειδικος" βρήκε πάτημα να γίνει  famous  τωρα

Έλεος πια.

Ο δρ Χάρβεϊ Φάινμπεργκ, πρόεδρος της διαρκούς επιτροπής για αναδυόμενες λοιμώδεις νόσους, της Εθνικής Ακαδημίας Επιστημών των ΗΠΑ, που υπογράφει τη σχετική επιστολή, τόνισε ότι ο αερολυμένος κορωνοϊός, από την ομιλία ή την αναπνοή, μπορεί να παραμείνει στον αέρα και να μολύνει κάποιον που θα βρεθεί στο ίδιο σημείο αργότερα. Ο χρόνος παραμονής των αερολυμάτων στον αέρα εξαρτάται από παράγοντες, όπως το ιικό φορτίο που απελευθερώνεται από τον ασθενή και την κυκλοφορία του αέρα.


Να μην πουνε δηλαδη οι ειδικοι το τι βρηκαν σε νεες μελετες, γιατι ο Ελληναρας πιστευει οτι τα λενε ολα, για να του στερησουν την βολτα του και αλλες μερες.🤢🤢

Σηκωνω τα χερια ψηλα με την λογικη μερικων....

Επεξ/σία από PostHelper
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, MariaLog είπε

βγαινει ο αλλος και λεει 10 χρονια για το εμβολιο και απο κατρω κλαινε 5-6 ΛΟΛ

στο 29:30 μιλάει για το εμβόλιο. Ελπίζω πως ξέρει για τι πράγμα μιλάει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Mike_Ax. είπε

Έρχονται 10 νέα μέτρα

  1. Αύξηση προστίμου για άσκοπη κυκλοφορία
  2. Νέο όριο συναθροίσεων ( κάτω των 10 ατόμων)
  3. Αποκλεισμός δημόσιων χώρων
  4. Ειδική βεβαίωση εξόδου για ηλικιωμένους
  5. Πλαφόν εώς 2 sms ημερησίως
  6. Διαφορετικά χρονικά όρια μετακινήσεων
  7. Αστυνομικοί έλεγχοι σε εθνικές οδούς, λιμάνια, σταθμούς, στάσεις λεωφορείων
  8. Κλείσιμο των διοδίων
  9. Μετακίνηση εκτός δήμου, άπαξ, με βεβαίωση κατοικίας
  10. Κλειστές λειτουργίες τη Μεγάλη Εβδομάδα, σε επιλεγμένες εκκλησίες μητροπόλεων

https://www.tanea.gr/2020/04/03/politics/government/koronaios-kleisimo-diodion-xroniko-orio-metakiniseon-kai-plafon-sta-sms/

Και κουβεντα για την ανανεωση της καραντινας! Η οποια επισημα ειναι σε ισχυ εως της 6 Απριλιου την Δευτερα.
Αρα αν δεν την ανανεωσουν λεγοντας το επισημα τοτε μπορουμε να βγαινουμε και να κυκλοφορουμε χωρις χαρτια και 1-6 επιλογες!
Απορω γιατι δεν το κανουν?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...