Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Fir3fly είπε

Ναι ετσι ειχα ακουσει και εγω, οτι καποιος μπορει να φτυσει στον δρομο και να τον μεταδωσει ετσι τον ιο. Για αυτο λενε και να βγαζουμε τα παπουτσια μολις φτασουμε σπιτι.

Ετσι ειναι, και αυτο που ποσταρε αλλος εδω ηταν πολυ χρησιμο. Εγω επειδη εχω παιδακι στο σπιτι, εχω καταργησει σχεδον πληρως χλωρινες και τετοια, και εκανα δουλεια κυριως με ξυδι. Αλλα συμφωνα με το λινκ του φιλου το ξυδι δε κανει τιποτα στη περιπτωση του ιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, fredd0 είπε

ελευθερη κυκλοφορια εχουν μονο οι δημοσιογραφοι και οι κρατικοι λειτουργοι (αστυνομια κλπ). Τα νοσοκομεια ειναι οπως οποιοσδηποτε αλλος χωρος εργασιας, εχεις αδεια να κυκλοφορησεις για να πας και να επιστρεψεις απο το χωρο εργασιας σου

ολα εχουν απιστευτη κινηση ... ΙΚΕΑ ? Μια βδομαδα + παραδοση,  Leroy Merlin κλπ? 10 μερες +. Καταστημα καλλυντικων (μεγαλο) που εκανα παρεγγελια δευτερα, ακομα δεν εχει σταλει.

Ε ας κοψουν κλήση σε ιατρό και θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. Ηθελα να κανω 1-2 διευκρινιστικες ερωτησεις, γιατι παιρνω τηλεφωνο αστυνομια/τροχαια Ηρακλειου που μενω και φυσικα δεν το σηκωνει κανεις, και στο διαδικτυο διαβαζω συγκεχυμενες αποψεις.
1) απαγορευση κυκλοφοριας για ΙΧ , ειπαν προχθες οτι επιτρεπεται ενασ επιβατης. Ενας μαζι με τον οδηγο (δηλαδη στο συνολο 2); 'Η αποκλειστικα ο οδηγος; (διαβασα φυσικα οτι υπαρχουν εξαιρεσεις για το αν πας καποιον νοσοκομειο 'η για ανηλικα τεκνα)
2) Αν πχ θελω να παω στους γονεις μου (εντος πολεως), οι οποιοι ειναι ανω των 60 κ θεωρητικα ειναι σε ευπαθεις ομαδες, μιας κ οι δυο εχουν προβληματα υγειας. Μου αρκει το μηνυμα οτι παω για περιθαλψη ευπαθων ομαδων; Εννοω, αν με σταματησουν , δειξω οτι εχω στειλει sms κ τους πω οτι παω στουσ γονεις μου για να τους βοηθησω πχ, μπορουν να μου πουν τπτ; Υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο θέμα;
3)Ιδια ερωτηση με την 2) αλλα για μετακινηση εκτος πολεως για να παω σε παππου/γιαγια που χρειαζονται βοηθεια (αποσταση 60Km) εκτος Ηρακλειου. Επιτρεπεται; Αν με σταματησουν (ενω εχω στειλει μηνυμα) έχω θεμα;

Κανω αυτες τις ερωτησεις για να γλιτωσω πιθανα 150αρια 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, alexpwnz είπε

Καλησπερα σε ολους. Ηθελα να κανω 1-2 διευκρινιστικες ερωτησεις, γιατι παιρνω τηλεφωνο αστυνομια/τροχαια Ηρακλειου που μενω και φυσικα δεν το σηκωνει κανεις, και στο διαδικτυο διαβαζω συγκεχυμενες αποψεις.
1) απαγορευση κυκλοφοριας για ΙΧ , ειπαν προχθες οτι επιτρεπεται ενασ επιβατης. Ενας μαζι με τον οδηγο (δηλαδη στο συνολο 2); 'Η αποκλειστικα ο οδηγος; (διαβασα φυσικα οτι υπαρχουν εξαιρεσεις για το αν πας καποιον νοσοκομειο 'η για ανηλικα τεκνα)
2) Αν πχ θελω να παω στους γονεις μου (εντος πολεως), οι οποιοι ειναι ανω των 60 κ θεωρητικα ειναι σε ευπαθεις ομαδες, μιας κ οι δυο εχουν προβληματα υγειας. Μου αρκει το μηνυμα οτι παω για περιθαλψη ευπαθων ομαδων; Εννοω, αν με σταματησουν , δειξω οτι εχω στειλει sms κ τους πω οτι παω στουσ γονεις μου για να τους βοηθησω πχ, μπορουν να μου πουν τπτ; Υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο θέμα;
3)Ιδια ερωτηση με την 2) αλλα για μετακινηση εκτος πολεως για να παω σε παππου/γιαγια που χρειαζονται βοηθεια (αποσταση 60Km) εκτος Ηρακλειου. Επιτρεπεται; Αν με σταματησουν (ενω εχω στειλει μηνυμα) έχω θεμα;

Κανω αυτες τις ερωτησεις για να γλιτωσω πιθανα 150αρια 😛

Δε ξερω αν υπαρχουν μαζεμενες οι απαγορευσεις. Παντως δυο γονεις και ενα παιδι δε μπαινουν στο αυτοκινητο. Ενας γονεας με δυο παιδια μπαινουν. Στο σπιτι βεβαια ειμαστε ολοι μαζι και φτυνει ο ενας τον αλλον. Ομοιως βολτα - αθληση δυο γονεις με ενα παιδι παλι δεν επιτρεπεται@#$!!. Ειναι απο τα παραλογα των μετρων,. Ο τσιοδρας παντως δε θελει να μπει στη λογικη αυτη, και θελει να υπαρχει στοιχειώδης λογικη αλλα οταν κοπει το 150αρι μετα ειναι αργα. Παντως στη περιπτωση σου ειναι ενας + ο οδηγος.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, sakis-o1 είπε

Ο Τσιορδας το δεκεμβριο ελεγε οτι δεν κινδυνεύουμε ουτε μεταδίδεται απο άνθρωπο σε άνθρωπο ευκολα και γενικα να μην ανησυχούμε για τιποτα και οχι μονο αυτός αλλα και ολόκληρος ο κοσμος κοροιδευε τούς κινεζους για τα μετρα που περνανε και ο ΠΟΥ σφυριζε αδιαφορα.Τωρα λοιπον περασαμε στη αλλη ακρη του ολοκληρωτικού ακρωτηριασμού γιατι πλέων ειναι αργα για οποιοδήποτε αλλο μετρο Και ερωτώ λοιοπον ανικανότητα η προμελετημένο σχεδιο και πως μπορω να εμπιστευτώ πλεων τα λεγομενα τέτοιον ανθρώπων οι οποιοι αντι να οδηγησουν τισ εξελίξεις σέρνονται  και άγονται απο αυτες

 Τα σημερινα μετρα λοιπον ειναι επιβεβλημενα αλλα ποσο δαφορετικα θα ηταν τα πραγματα αν οι υπεύθυνοι ιατροί και λοιμοξιολογοι παγκόσμιος κανανε σωστα την δουλεια τους οταν επρεπε.

Και μην μου πει κάποιος για προτοφανη πραγματα και κατστασεις γιατι τα καμπανακια ειχαν χτυπησει νωρις και ειχαν και στοιχεια και δεδομενα απο τούς κινεζους περι τινος προκειται.

συγνώμη αλλά τέτοιες βλακείες έχουν γράψει πολλοί.

εσύ δηλαδή ποτέ δεν έχεις αλλάξει γνώμη σε κάτι; Ειδικά όταν αναφέρεσαι σε κάποιο αντικείμενο που δεν υπάρχουν οι απαραίτητες πληροφορίες/γνώσεις;

Κι εγώ αγόρασα ένα tablet και μόλις το είδα λέω ουάου γαμάτο. Μετά από κανα μήνα όμως και αφού το δούλεψα κατάλαβα ότι έκανα μαλακία αγορά. Τι σημαίνει αυτό δηλαδή;

Πολύ απλά με τη χρήση του Tablet είδα πράγματα που δεν τα ήξερα στην αρχή γι αυτό άλλαξα γνώμη.

Έτσι και με τον ιό, καταλάβανε ότι μπορεί να κάνει σοβαρή ζημιά και αναθεωρήσανε. Γιατροί είναι όχι μέντιουμ.

Αν όμως παίρνανε ακραία μέτρα από την αρχή και στο τέλος αποδεικνύονταν ότι ο ιος δεν ήταν κάτι φοβερό, εσύ ο ίδιος και πολλοί άλλοι θα βγαίνατε να κράξετε.

Επεξ/σία από Γιαούρτι
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

συγνώμη αλλά τέτοιες βλακείες έχουν γράψει πολλοί.

εσύ δηλαδή ποτέ δεν έχεις αλλάξει γνώμη σε κάτι; Ειδικά όταν αναφέρεσαι σε κάποιο αντικείμενο που δεν υπάρχουν οι απαραίτητες πληροφορίες/γνώσεις;

Κι εγώ αγόρασα ένα tablet και μόλις το είδα λέω ουάου γαμάτο. Μετά από κανα μήνα όμως και αφού το δούλεψα κατάλαβα ότι έκανα μαλακία αγορά. Τι σημαίνει αυτό δηλαδή;

Πολύ απλά με τη χρήση του Tablet είδα πράγματα που δεν τα ήξερα στην αρχή γι αυτό άλλαξα γνώμη.

Έτσι και με τον ιό, καταλάβανε ότι μπορεί να κάνει σοβαρή ζημιά και αναθεωρήσανε. Γιατροί είναι όχι μέντιουμ.

Αν όμως παίρνανε ακραία μέτρα από την αρχή και στο τέλος αποδεικνύονταν ότι ο ιος δεν ήταν κάτι φοβερό, εσύ ο ίδιος και πολλοί άλλοι θα βγαίνατε να κράξετε.

Αυτονόητα πράγματα δεν μπαινω καν στον κοπο να απαντήσω, ο Τσιοδρας τοτε μιλουσε με τα δεδομένα που έστελνε η Κίνα και ο WHO οχι απο το μυαλο του και μάλιστα για εναν νεο ιό που οσο περνάει ο καιρός ανακαλύπτουν όλο και περισσότερα πράγματα.

Μιας και μας διαβαζει βεβαια μπορει να απαντήσει σημερα σε αυτο.. :P 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, PostHelper είπε

Το πρόβλημα τώρα είναι πως το baseline κάθε χώρας είναι διαφορετικό με απροσδιόριστα πολλούς τρόπους. Δεν ξέρουμε από τι ξεκινήσαμε. Κάποιες χώρες έχουν κουλτούρα μεγαλύτερης κινητικότητας από άλλες.

Αν κάνουμε σύγκριση ανάμεσα στις διάφορες χώρες τότε η σύγκριση πρέπει να γίνει ανάμεσα σε χώρες που έχουν ίδια/παρόμοια κινητικότητα. π.χ. Μεσογειακοί λαοί μεταξύ τους;; 

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Τι θα έπρεπε να γίνει δηλαδή; Ναι οκ δεκτό ότι οι λεπτομέρειες έχουν σημασία αλλά ποιες λεπτομέρειες είναι αυτές; Εναντι σε τι; Δεν μπορείς να είσαι προετοιμασμένος για κάτι που δεν ξέρεις τι είναι και με ποιον τρόπο αντιμετωπίζεται. Συνεπώς αυτό που κάναμε εμείς εδώ Ελλάδα είναι αυτό που κάναμε πάντα σε λοιμούς, δηλαδή απόσταση και περιορισμό κινήσεων από μεριά μας. Οταν θα τελειώσει αυτό θα βγει και ο λογαριασμός για το ποιος εν τέλη είχε δίκιο. Μπορεί να είμαστε εμείς οι λάθος και η λογική της ανοσίας της αγέλης να είναι σωστότερο, μπορεί όμως να είμαστε εμείς εν τέλη οι σωστοί και να την βγάλουμε ζάχαρη, σχετικά πάντα. 

Οπα κατσε μισο λεπτο. Η χωρα δεν ηταν οχυρωμενη συμφωνα με τον αρμοδιο υπουργο υγειας (τον οποιο εχουν εξαφανισει και παλι καλα δηλαδη)? Η οχυρωση τελικα ηταν η εξης: Τιποτα απολυτως. Δεν βγηκε να πει, προσπαθησαμε να προμηθευτουμε τα βασικα μεσα προστασιας, καποιες χιλιαδες τεστ, εγιναν διαδικασιες για προσληψεις γιατρων και νοσηλευτων κλπ κλπ. Ειπε οτι η χωρα ειναι οχυρωμενη. Ενα αυτο. Στη συνεχεια και ενω ειναι ξεκαθαρο οτι ειμαστε γυμνοι απεναντι στην απειλη, και το φωναζουν πρωτα απο ολους οι γιατροι, ναι μεν (σωστα) λαμβανουν τα μετρα περιορισμου με τα σχολεια, μαγαζια κλπ αλλα αφηνουν τις εκκλησίες να αλωνιζουν και να κολαει ο ενας τον αλλο, και ταυτοχρονα καλλιεργουν κοινωνικους αυτοματισμούς ολη μερα καθε μερα απο τα καναλια που ειναι λες και παιζουν την ιδια κασσετα. 

Έρχεται τωρα καποιος και λεει, ναι μεν αλλα τι να κανει ο Τσιοδρας αφου αυτα τα μεσα εχουμε, και μικρη χωρα ειμαστε κλπ. Ε πρωτον ας το πει, αλλιως ειναι απλα εκει για να διαχειριστει την κατασταση και οχι να δινει λυσεις και δευτερον, οπως φαινεται λεφτα οντως υπαρχουν, απλα οχι για το ΕΣΥ. Υπαρχουν για τους καναλαρχες, για ιδιωτικα εκπαιδευτηρια, για τα ΜΜΕ στο συνολο τους, για τις ιδιωτικες κλινικες κλπ κλπ. Οχι ομως εκει που ποναμε. Αυτο δεν ειναι ελλειψη δυνατοτητας, αλλα συνειδητη επιλογη γιατι το ΕΣΥ εχουν αποφασισει να το διαλυσουν και δινουν λεφτα σε αυτους που διαμορφωνουν την κοινη γνωμη για να μην εχουν εικονα της καταστασης αλλα και να προωθουν συγκεκριμενη ατζεντα.

  • Like 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Το πρόβλημα τώρα είναι πως το baseline κάθε χώρας είναι διαφορετικό με απροσδιόριστα πολλούς τρόπους. Δεν ξέρουμε από τι ξεκινήσαμε. Κάποιες χώρες έχουν κουλτούρα μεγαλύτερης κινητικότητας από άλλες.

Αν κάνουμε σύγκριση ανάμεσα στις διάφορες χώρες τότε η σύγκριση πρέπει να γίνει ανάμεσα σε χώρες που έχουν ίδια/παρόμοια κινητικότητα. π.χ. Μεσογειακοί λαοί μεταξύ τους;; 

Απο τη στιγμη που το δειχνει σε ποσοστα δεν εχει νοημα αυτο που λες.
Δειχνει πόσο επεσε η κινητικοτητα σε εναν τομεα σε καθε χωρα ως προς τα κλασικα επιπεδα αυτης της χωρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, PostHelper είπε

Απο τη στιγμη που το δειχνει σε ποσοστα δεν εχει νοημα αυτο που λες.
Δειχνει πόσο επεσε η κινητικοτητα σε εναν τομεα σε καθε χωρα ως προς τα κλασικα επιπεδα αυτης της χωρας.

Έχει νόημα γιατί αν η Ελλάδα π.χ. είχε κινητικότητα 6 (πάμε όλοι για καφέ παιδιά) και η Γερμανία 4 (Έχει κρύο, δεν έχουμε κουλτούρα "πάμε για καφέ" κλπ) και πήγαν στο 3,5 η Ελλάδα ενώ η Γερμανία στο 3... η Ελλάδα θα φαίνεται καλύτερη στατιστικά ενώ η Γερμανία θα είναι πιο συμμορφωμένη πραγματικά. (λέμε τώρα, ένα παράδειγμα είναι... δεν έχουμε τα στατιστικά στοιχεία πιο αναλυτικά)

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alexpwnz είπε

Καλησπερα σε ολους. Ηθελα να κανω 1-2 διευκρινιστικες ερωτησεις, γιατι παιρνω τηλεφωνο αστυνομια/τροχαια Ηρακλειου που μενω και φυσικα δεν το σηκωνει κανεις, και στο διαδικτυο διαβαζω συγκεχυμενες αποψεις.
1) απαγορευση κυκλοφοριας για ΙΧ , ειπαν προχθες οτι επιτρεπεται ενασ επιβατης. Ενας μαζι με τον οδηγο (δηλαδη στο συνολο 2); 'Η αποκλειστικα ο οδηγος; (διαβασα φυσικα οτι υπαρχουν εξαιρεσεις για το αν πας καποιον νοσοκομειο 'η για ανηλικα τεκνα)
2) Αν πχ θελω να παω στους γονεις μου (εντος πολεως), οι οποιοι ειναι ανω των 60 κ θεωρητικα ειναι σε ευπαθεις ομαδες, μιας κ οι δυο εχουν προβληματα υγειας. Μου αρκει το μηνυμα οτι παω για περιθαλψη ευπαθων ομαδων; Εννοω, αν με σταματησουν , δειξω οτι εχω στειλει sms κ τους πω οτι παω στουσ γονεις μου για να τους βοηθησω πχ, μπορουν να μου πουν τπτ; Υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο θέμα;
3)Ιδια ερωτηση με την 2) αλλα για μετακινηση εκτος πολεως για να παω σε παππου/γιαγια που χρειαζονται βοηθεια (αποσταση 60Km) εκτος Ηρακλειου. Επιτρεπεται; Αν με σταματησουν (ενω εχω στειλει μηνυμα) έχω θεμα;

Κανω αυτες τις ερωτησεις για να γλιτωσω πιθανα 150αρια 😛

Ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου τύχει , σε ποιον θα πέσεις. Επαγγελματίάς αθλητής ποδηλασίας έστειλε sms και βγήκε για προπόνηση και του έδωσαν πρόστιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, logistoulis είπε

Σε τέτοια θέματα οι μαθηματικοί/στατιστικοί είναι οι μόνοι που ξέρουν τι λένε

Διάφοροι επιστήμονες χρησιμοποίουν στατιστική χωρίς να γνωρίζουν βασικά πράγματα σε βάθος

για το κομμάτι των πόρων φυσικά θα συμφωνήσω 

Δεν μιλάνε για τα μοντέλα όμως, μιλάνε για τα τεστ που πρέπει να γίνουν. Δεν ειμαστε στο 1800 που ο καθε επιστήμονας ήξερε τα πάντα.

Με τόσες εξιδικεύσεις θέλει προσοχή το τι λέμε ειδικά για θέματα υγείας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...