Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως εκτός από τον κίνδυνο του ιου , υποεκτιμήθηκε και ο κίνδυνος οικονομικής καταστροφής της χώρας.

Γενικά υπάρχει μια ανεξήγητη πεποίθηση οτι η οικονομική κατάσταση είναι υπό έλεγχο και οτι θα μας βοηθήσουν οι Ευρωπαίοι κτλ...

Μιλάμε για επερχόμενη ύφεση 10-20%..Μπορούμε να αντέξουμε χωρίς νέες περιπέτειες;

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Sanjuro είπε

Εγώ θέλω να δω τι θα γίνει αν νιώσουν κάποιοι Αμερικάνοι πως πάνε να τους κόψουν τις ελευθερίες τους (Καραντίνα κλπ). Ενώ έχουν ο καθένας από 10 όπλα σπίτι τους.

Ένα θα σου πω,  πριν 2-3 μέρες είδα video που είχε ουρά γιατί πράγμα νομίζεις; 

Για όπλα 😅 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, braxamiotis είπε

Και γιατι δεν πηρε σημερα ο Μητσοτακης την αποφαση που πηρε ο Ιταλος πρωθυπουργος να κλεισει τα παντα.Τι περιμενει;

Ανωθεν εντολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kOzanitisV είπε

Καθολικη απαγορευση κυκλοφοριας αλλα

1.θα μπορεις να κανεις τζοκινγκ

2.θα μπορεις να βγαζεις βολτα το σκυλι σου

..για τα πανηγυρια ειμαστε.ΙΤΑΛΙΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΡΕ !

Φυσικά και δεν έχεις σκύλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την τροφοδοσια τι γινεται; ποτε θα υπαρξει πραγματικο προβλημα; διοτι προς το παρον τα ραφια αδειαζουν, αλλα ξαναγεμιζουν γρηγορα. αν κρατησει η κριση για μηνες, τι συνεπεια θα εχει αυτο στην διαθεση φαρμακων, καυσιμων και τροφιμων;  διοτι αν κανει ετσι ο οχλος για χαρτι υγειας, θα αρχισουν να σκοτωνονται για τις κονσερβες στο τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, johnbond είπε

Πάντως εκτός από τον κίνδυνο του ιου , υποεκτιμήθηκε και ο κίνδυνος οικονομικής καταστροφής της χώρας.

Γενικά υπάρχει μια ανεξήγητη πεποίθηση οτι η οικονομική κατάσταση είναι υπό έλεγχο και οτι θα μας βοηθήσουν οι Ευρωπαίοι κτλ...

Μιλάμε για επερχόμενη ύφεση 10-20%..Μπορούμε να αντέξουμε χωρίς νέες περιπέτειες;

Αναλογα τον καθε κλαδο , και το ποσο θα τραβηξει η ολη υποθεση , σε καθε περιπτωση τετοια νουμερα τα θεωρω λιγο υπερβολικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, KilliK είπε

με το θεμα της ανθρωπογενης κλιματικης αλλαγης, τι impact μπορει να εχει η κριση σε βαθος χρονου;

ετσι απο περιεργεια, βγηκε καμια προσφατη μελετη για το αν ειχαμε μειωση του CO2 του τελευταιους δυο μηνες;

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, KilliK είπε

με το θεμα της ανθρωπογενης κλιματικης αλλαγης, τι impact μπορει να εχει η κριση σε βαθος χρονου;

ετσι απο περιεργεια, βγηκε καμια προσφατη μελετη για το αν ειχαμε μειωση του CO2 του τελευταιους δυο μηνες;

Έχει μειωθεί το CO2 και οι ρύποι σε όλες τις μεγάλες πόλεις που απαγορεύτηκε η κυκλοφορία και στην Βενετία τα νερά καθάρισαν από την θολούρα!

https://www.cnbc.com/2020/03/21/air-pollution-falls-as-coronavirus-slows-travel-but-it-forms-a-new-threat.html

https://fortune.com/2020/03/19/coronavirus-italy-lockdown-environmental-impact-silver-lining-covid-19/

https://www.politico.eu/article/6-ways-coronavirus-is-changing-the-environment/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KilliK είπε

με την τροφοδοσια τι γινεται; ποτε θα υπαρξει πραγματικο προβλημα; διοτι προς το παρον τα ραφια αδειαζουν, αλλα ξαναγεμιζουν γρηγορα. αν κρατησει η κριση για μηνες, τι συνεπεια θα εχει αυτο στην διαθεση φαρμακων, καυσιμων και τροφιμων;  διοτι αν κανει ετσι ο οχλος για χαρτι υγειας, θα αρχισουν να σκοτωνονται για τις κονσερβες στο τελος.

καλα τι κινδυνος να υπαρχει στα καυσιμα?να παει 10δολλαρια το βαρελι?πρωτογενης τομεας δουλευει κανονικα προς το παρον,φαρμακα ειναι αλλη ιστορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, coffeex είπε

Ένα θα σου πω,  πριν 2-3 μέρες είδα video που είχε ουρά γιατί πράγμα νομίζεις; 

Για όπλα 😅 

Κακά τα ψέματα. Το φάρμακο της κατάστασης της οποίας ζούμε είναι δίκοπο μαχαίρι. Στην Αμερική υπάρχει μια σύνδεση ανάμεσα στην ελευθερία και την οπλοκατοχή. Αν κόψει περισσότερο από όσο πρέπει η αυταρχική πλευρά του μαχαιριού τα όπλα μπορεί να είναι και εργαλείο ελευθερίας για τους πολίτες εκεί.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimmyl είπε

Αναλογα τον καθε κλαδο , και το ποσο θα τραβηξει η ολη υποθεση , σε καθε περιπτωση τετοια νουμερα τα θεωρω λιγο υπερβολικα 

Εγώ φοβάμαι οτι αυτό είναι το αισιόδοξο σενάριο. Καθότι δε βλέπω να ξεμπερδεύουμε σε λιγότερο απο 3 μήνες συν οτι η τουριστική σεζόν ξόφλησε ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ΗΠΑ μόλις ανακοινώθηκε στη σελίδα της προεδρίας οτι στέλνουν 2 πολεμικά πλοία σε Νέα Υόρκη και Μανχάταν ως "πλωτά νοσοκομεία καραντίνας" για τον κορωνοϊό.

Το φιλαράκι μου από Νέα Υόρκη που μου τα μεταφέρει μου λέει οτι μόλις έκαναν κατανοητό οτι άργησαν παραδειγματικά και είναι έτοιμοι να κολυμπήσουν στα σκ@τά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnbond είπε

Εγώ φοβάμαι οτι αυτό είναι το αισιόδοξο σενάριο. Καθότι δε βλέπω να ξεμπερδεύουμε σε λιγότερο απο 3 μήνες συν οτι η τουριστική σεζόν ξόφλησε ήδη.

Υποθεσεις κανουμε , κανεις δεν μπορει να γνωριζει επακριβως τις επιπτωσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σκύλο να με βγάζει έξω δεν έχω (κι επειδή το θέμα σκύλος θέλει λίγο ψαξιμο) ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω κάτι τέτοιο; 

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3DU00cAlSc3lk&ved=2ahUKEwib6N66k6_oAhUJEpoKHdWHCxkQwqsBMAJ6BAgDEAw&usg=AOvVaw2dTRyIaeW4acD-vrlLliiO

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...