Προς το περιεχόμενο

Thompson 55 4k va panel 279 [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ-ΑΚΥΡΑ]


manthos_27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
41 λεπτά πριν, Selespeed είπε

Έχω μία Panasonic GT30 46' (plasma). Έβαλα μετρητή ενέργειας για να δω κατανάλωση. 

Σε φωτεινά πλάνα φτάνει σε 280-320W, σε κανονικά 230-260W και σε σκοτεινά 150-190W.

Δεν έχω άλλη TV για να μετρήσω πόσο καίει η LCD...

Με χαμηλα το backlight (στο ελαχιστο το εχω σε ολες αυτες) παιζεις 29-32W σε μια 50αρα 2019 Thomson (6400) που εχω,  40-42 σε αλλες μαρκες. Αν τις θες φωτεινες και πας πχ στη μεση το Backlight πας κοντα στα 60-70watts, στο φουλ πας στα 90-100-110watts.

Ολα αυτα μετρημενα απο μενα. Στις lcd επισεις δεν παιζουν ρολο τα πλανα καθολου αφου δεν εχεις αυτοφωτα pixels οπως σε plasma ή OLED, ακομα και του 2019 που εχει micro dimming πως το λεει, ειναι αυτα τα 2-3 watts η διαφορα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Selespeed είπε

Έχω μία Panasonic GT30 46' (plasma). Έβαλα μετρητή ενέργειας για να δω κατανάλωση. 

Σε φωτεινά πλάνα φτάνει σε 280-320W, σε κανονικά 230-260W και σε σκοτεινά 150-190W.

Δεν έχω άλλη TV για να μετρήσω πόσο καίει η LCD...

Η δικια σου μάλλον είναι πιο καινούρια απο κείνη που είχα αγοράσει εγώ. Ολες γενικά η PLASMA καίγανε.

90 watt περίπου είναι η τωρινη 55 που έχω.

Επεξ/σία από Seaside
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Geo4ever said:

Από τη στιγμή που το panel είναι VA direct led σύμφωνα πάντα με displayspecifications νομίζω ότι το να μιλάμε για το netflix είναι τελείως παραλίγο από τη στιγμή που όλο και κάποια κονσόλα θα κουμπώσει από κάτω, οπότε δείτε από εκεί. Όσο για τον ήχο πρέπει να πας σε πολύ ακριβή τηλεόραση για να έχει αξιοπρεπή ήχο και πάλι δεν υπάρχει σύγκριση με την ηχομπαρα. Τεσπα σε αυτά τα λεφτά αν όντως ισχύουν οι προδιαγραφές πιστεύω δε χωράει συζήτηση

Επειδή έχω τη νεώτερη thomson αλλά και μια fu 55' των 260 ευρώ που πήρα προ τριμήνου σε προσφορα .. Ότι έχω πει μέχρι τώρα για τον ηχο ισχύει ακριβώς(και δε συγκρινα με ακριβότερα μοντέλα) . Ο ήχος της thomson του 2019 έχει σχετικά χαμηλή ένταση ενώ η funai δίνει αξιοπρεπεστερο-δυνατοτερο ήχο(σε μεγάλο χώρο ενώ με fu θα την παλέψεις με την thomson θες 100% ηχομπαρα) . Στα υπόλοιπα είναι καλύτερη η thomson. 

Αν κάποιος παραλάβει ας μας πει τι πάνελ φοράει η συγκεκριμένη τελικά και αν είναι va και φυσικά ας μας πει και πως είναι ο ήχος τελικά στο περυσινό μοντέλο.. 

Επεξ/σία από baskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που την έχει μπορεί να μετρήσει και να μου πει το μήκος της βάσης, την απόσταση ανάμεσα στα ποδαράκια; 
Έχω ένα τραπεζάκι τηλεόρασης που είναι 1,05 σε μήκος. Θα ήθελα να ξέρω αν χωράει. 

Δεν μπορώ να το βρω πουθενά να αναγράφεται σε specifications. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη για το ελαφρώς off topic αλλά υπάρχει στο Γερμανό σε προσφορά στα 319€ η 50" Thomson UE6400 (https://www.germanos.gr/product/thomson-4k-smart-tv-50ue6400-50/20386810/) με Android TV. 

Έχει κάποιος εμπειρία με αυτή αν αξίζει το πάνελ και κυρίως η εμπειρία με Android Tv, Chromecast και τα λοιπά γιατί είμαι σε δίλημμα μεταξύ της 55" του θέματος και εκείνης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, taskakavel είπε

Συγγνώμη για το ελαφρώς off topic αλλά υπάρχει στο Γερμανό σε προσφορά στα 319€ η 50" Thomson UE6400 (https://www.germanos.gr/product/thomson-4k-smart-tv-50ue6400-50/20386810/) με Android TV. 

Έχει κάποιος εμπειρία με αυτή αν αξίζει το πάνελ και κυρίως η εμπειρία με Android Tv, Chromecast και τα λοιπά γιατί είμαι σε δίλημμα μεταξύ της 55" του θέματος και εκείνης. 

Κανε αναζητηση εδω στην ενοτητα, υπαρχει αρκετη πληροφορια για την 6400. Το παρον θεμα αφορα αλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα αρκετές κριτικές και κάνουν λόγο για πολύ καλή εικόνα αλλά μέτριο ήχο. Είδα επίσης ότι σηκώνει 4κ60hz με hdmi 2.0 που έχει. Άραγε άμα συνδέσω και pc πάνω πως λέτε να είναι? Πιστεύω θα νε κομπλέ για 4κ60fps. Δεν θα παίζω fps ή κάτι τέτοιο. 

Edit: Μόλις πήρα το τελευταίο κομμάτι μάλλον γιατί λέει εξαντλήθηκε μετά την αγορά! 

Επεξ/σία από RedGL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 λεπτά πριν, RedGL είπε

Edit: Μόλις πήρα το τελευταίο κομμάτι μάλλον γιατί λέει εξαντλήθηκε μετά την αγορά! 

Χαχαχα, ωραιος!

Αντε, "τελευταια και τυχερη"! Καλοριζικη!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, RedGL είπε

Διάβασα αρκετές κριτικές και κάνουν λόγο για πολύ καλή εικόνα αλλά μέτριο ήχο. Είδα επίσης ότι σηκώνει 4κ60hz με hdmi 2.0 που έχει. Άραγε άμα συνδέσω και pc πάνω πως λέτε να είναι? Πιστεύω θα νε κομπλέ για 4κ60fps. Δεν θα παίζω fps ή κάτι τέτοιο. 

Edit: Μόλις πήρα το τελευταίο κομμάτι μάλλον γιατί λέει εξαντλήθηκε μετά την αγορά! 

Καλορίζικη!

Πιστεύω θα είναι μια χαρά για παιχνίδια και για βίντεο 4Κ. Οι "φθηνές" έχουν κυρίως πρόβλημα με σήμα χαμηλής ανάλυσης, όπως είναι το τηλεοπτικό σήμα, καθώς και με το chroma subsampling 4:4:4, κάτι που συνήθως δεν το γράφει πουθενά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, προσπαθώ βέβαια να επικοινωνήσω με το τηλ κέντρο για να δω εξέλιξη παραγγελίας και ούτε καν μπορώ να πιάσω γραμμή γίνεται ο χαμός κ αρχίζω κ ανησυχω γιατί διαβάζω στο fb group ότι μερικοί περιμένουν βδομάδες κ ακόμα δεν τους έχει έρθει η παραγγελία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, KoreanW said:

funai είναι άλλη μάρκα (γιαπωνέζικη),
καμία σχέση με το ελληνικό brand φασόν που λέγεται f&u

To ξέρω αλλά όλοι καταλαβαίνουμε γιατί μιλάμε και από κινητό έφυγε το &. Αλώστε funai τηλεόραση γιαπωνέζικη δεν υπάρχει στην ελληνική αγορά. 

Αν κάποιος μας πει τι πάνελ φοράει τελικά αυτή του θέματος θα με ενδιέφερε. Η ue6400 (του 2019) την οποία και έχω είναι ips. 

Επεξ/σία από baskon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, baskon said:

To ξέρω αλλά όλοι καταλαβαίνουμε γιατί μιλάμε και από κινητό έφυγε το &. Αλώστε funai τηλεόραση γιαπωνέζικη δεν υπάρχει στην ελληνική αγορά. 

Αν κάποιος μας πει τι πάνελ φοράει τελικά αυτή του θέματος θα με ενδιέφερε. Η ue6400 (του 2019) την οποία και έχω είναι ips. 

ναι δε σε διορθώνω, αλλά μπορεί να το διαβάσει κάποιος άλλος και για να μη βγάλει συμπεράσματα λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...