Προς το περιεχόμενο

Η ACS ανακαλεί την έκτακτη χρέωση στον τιμοκατάλογό της [Ενημέρωση]


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Rockdye είπε

Επιφυλάσσομαι για το πρώτο μερος του post σου. Εχω την εντυπωση οτι 1) το νομοθετικο πλαισιο αφορα επαγγελματικές υπηρεσίες και 2) συμφωνία για περιοχές οπου δεν υπάρχει δυνατότητα παράδοσης.
Το μονο που έχω βρει εκτος απο εθνικο νομοθετικο πλαισιο https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Postal_Services_n/PostLegalFramework/ ειναι την θέληση της Ε.Ε να λυσει το ζητημα των ταχυδρομικων υπηρεσιων, το οποιο ομως κατατάσει και ανάλογα στο ειδος αγοράς. Άλλη προτεραιότητα έχει ενα φάρμακο και αλλη μπουκαλακι υαλουρονικου για τον Μένιο Φουρθιώτη. https://ec.europa.eu/growth/sectors/postal-services/parcel-delivery_en Ακόμη εχει αφήσει τον ελεγχο σε εθνικο επιπεδο, απλα τονιζοντας οτι το κράτος οφειλει να εξασφαλιζει την παροχή των υπηρεσίων παντού και με affordable τιμές. (κάπου εδώ είναι που οποιος εχει τα μέσα λεει στο κράτος "δώσε να δώσω" :P 

Δεν είμαι δικηγόρος ή του επαγγέλματος για να ξέρω ενδελεχώς κάθε λεπτομέρεια 

Πάντως υπάρχουν νόμοι και οδηγίες για μεγάλο εύρος του τρόπου λειτουργίας ταχυδρομικών

 

Ενδεικτικά:

 Καθορισμός της ποιότητας των παρεχόμενων καθολικών εθνικών και ενδοκοινοτικών ταχυδρομικών υπηρεσιών https://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/PostLegalFramework/342319122014.pdf

 

Εφαρμογή της Νομοθεσίας του Ελεύθερου Ανταγωνισμού στην Ελληνική Αγορά των Ταχυδρομείων https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Postal_Services_n/PostLegalFramework/FreeCompetitionLaw/

 

https://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/PostLegalFramework/44_A_2012_4053_NeosNomosTAX.pdf΄(όπου μεταξύ άλλων το άρθρο 6 παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για εμένα και την κουβέντα καθός και το άρθρο 9 παράγραφος 4β αλλά και το άρθρο 10 καθώς και το άρθρο 14) 

 

https://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/downloads/PostLegalFramework/EU-2018-644.pdf

 

και περι κοστολόγησης https://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/PostLegalFramework/FEK1993-B-03.pdf

 

Το point μου είναι ότι γενικά δεν μπορούν να κάνουν ότι θέλουν όπως θέλουν και ούτε κάτι τέτοιο θα ήταν ηθικό ή δεοντολογικό. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@TopicStrarter Και εδώ βλέπεις πόσο όμορφα ειναι στρωμένο το κράτος μας (sarcasm alert).

Ολα τα άρθρα αναφέρονται στον φορέα παροχής καθολικής υπηρεσίας, με μερικές εξαιρέσεις στους υπόλοιπους φορείς.

Αρθρο 2, παρ. 3
Φορέας παροχής καθολικής υπηρεσίας: Ο δημόσιος ή ιδιωτικός φορέας παροχής ταχυδρομικής υπηρεσίας, ο οποίος έχει οριστεί να παρέχει την καθολική υπηρεσία σε όλη την Επικράτεια.

Στην περιπτωση μας ΕΛΤΑ (που ακομα δεν εχω καταλάβει ποιανού είναι αλλα τεσπα). 

Οπου δεις για κοστος βαζει μπροστα τον φορεα παροχής καθολικής υπηρεσίας. Συνεπως τι σου λεει, ειμαι καλυμμένος με τον καθολικο φορεα, αφου μεσω αυτου εξασφαλιζω 5ημερη εξυπηρετηση, προσιτες τιμες κτλ κτλ.
Τωρα δεν νομιζω να περιμενει καμια σοβαρη επιχειρηση να δουλεψει με απλη αλληλογραφία των ΕΛΤΑ, βοηθεια τους. Οποτε φευγει το μπαλακι, παει στους ιδιωτες, με την καλυψη του νομου.
Το αρθρο 10 αναφερει λιγο πολυ το κοστος ως προς την αποζημιωση και την διευκολυνση που πρεπει να παρεχει ο φορεας σε περιπτωση απωλειας αντικειμενων, καθυστερησης κτλ. Δεν νομιζω να εχει να κανει με την καθαυτου τιμολογιακη πολιτικη. 

Ουτε εγω είμαι νομικός, αλλα ξερουμε πολύ καλά οτι οι εταιρείες εχουν νομικούς γατόνια. Τιποτα δεν δοκιμαζουν στο ετσι.

Να δεις που με καραντινα και insomnia θα αρχισομε να βαραμε καταγγελιες να τρελανουμε κοσμο. Ψαξε ψαξε ολο κατι ανακαλυπτεις. 🤣

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rockdye είπε

Αρθρο 2, παρ. 3
Φορέας παροχής καθολικής υπηρεσίας: Ο δημόσιος ή ιδιωτικός φορέας παροχής ταχυδρομικής υπηρεσίας, ο οποίος έχει οριστεί να παρέχει την καθολική υπηρεσία σε όλη την Επικράτεια.

Στην περιπτωση μας ΕΛΤΑ (που ακομα δεν εχω καταλάβει ποιανού είναι αλλα τεσπα). 

https://www.acscourier.net/documents/10538/123461/ACS_AEE_XYK_4_9_GR_23_02_2016/3f461e86-b30d-4bc3-a3fa-db4dbed02394

 

1,2 Εύρος δραστηριοτήτων. σελίδα 4/24 :
 

 

Αναφορά σε κείμενο

1.2. Εύρος δραστηριοτήτων Η εταιρεία από την ίδρυσή της δραστηριοποιείται στον χώρο των ταχυμεταφορών, με κύριο αντικείμενο τη διακίνηση αλληλογραφίας, μικροδεμάτων και δεμάτων με κάθε μέσο στην Ελλάδα και το Εξωτερικό. Επίσης σήμερα η εταιρεία παρέχει και υπηρεσίες ταχυδρομείου στο πλαίσιο των υπηρεσιών καθολικής ταχυδρομικής υπηρεσίας


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και να πούμε και για το Υou,gr που κρύβεται πίσω από το δαχτυλάκι και λέει συγνώμη για όποιες καθυστερήσεις από την  "συνεργαζόμενη εταιρία ταχυμεταφορών " 

και δεν λέει από την "Θυγατρική εταιρία ταχυμεταφορών".. 

1/4 ξεκίνησε από την Π.Ραλλη και ακόμα δεν έχει φτάσει (υποτίθεται) στο Γαλάτσι, με τα πόδια να πήγαινε η συσκευή μόνη της θα είχε φτάσει.. 

και αν το πάρουμε από την αρχή της διακίνησης 30/3  τότε θα είχε φτάσει Κόρινθο.. 

Επεξ/σία από elenigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@TopicStrarterο ΦΠΚΥ είναι ενας, στην ελλάδα είναι τα ΕΛΤΑ. Στον τομέα τον καθολικών υπηρεσίων συμμετέχουν και ιδιωτικές επιχειρήσεις, κάτοχοι της ειδικής άδειας.  Στην ουσία ο κεντρικός φορέας εξουσιοδοτεί τρίτους ωστε να εκτελουν τις καθολικες υπηρεσίες. Καπου το ανεφερε και ενα αλλο μελος πιο πριν με διαφορετικό τρόπο, οταν ρωτηθηκε τι γινεται με τις τιμες των ΕΛΤΑ. Αυτός είναι κ ο λόγος που δεν μπορούν να χρεώσουν οσο  γουστάρουν αν για παράδειγμα απαιτείται παράδοση ενος δέματος σε δύσβατες περιοχές.
Αυτό γίνεται για τις περιπτώσεις που αναφέρει το ΦΕΚ που έδωσες πιο πανω (δεν θυμαμαι σε ποιο αρθρο ακριβως τωρα), οπου θα πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα παραλαβής/παράδοσης και μετα το 5ήμερο ή απόμακρο σημείο πρόσβασης, ο πολίτης να μπορει να έχει πρόσβαση στην πληροφορία χωρίς διακρίσεις. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2020 στις 10:55 ΜΜ, M A T R I X είπε

καλά η ACS έχει αρχίσει και κουράζει. Πάνε οι καλές εποχές της. Προχθές πήγα δέμα από Χαλάνδρι για Ιωάννινα και μετά από 2 ημέρες έστειλαν μήνυμα στο παλικάρι ότι το δέμα σας είναι έτοιμο για παραλαβή στο κατάστημα του Χαλανδρίου, και βρισκόταν ακόμα εκεί. 
Το τελευταίο 2μηνο, δέματα που περιμένω να έρθουν, ενημερώνουν με μήνυμα ότι δεν βρήκαν κάποιον ενώ δεν περνάνε καν από το σπίτι. Αυτή την εβδομάδα μόνο, περίμενα δέμα από istorm, έχουν ενημερώσει στο tracking ότι πέρασαν 3 φορές και δεν έχουν περάσει ούτε απέξω. Απλά απαράδεκτοι. Και το τελευταίο διάστημα έχω προσέξει ότι κάνουν πάρα πολύ κακή διαχείριση στα δέματα, όπου αυτά δεν έπαιζαν παλιότερα. 
Θέλουν και +22,5% τρομάρα τους

Ειδικά το κατάστημα Χαλανδρίου είναι εμπειρία ζωής... Μακριά από acs, απλά ότι χειρότερο.... Ξεχάστε ότι ξέρατε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Rockdye είπε

@TopicStrarterο ΦΠΚΥ είναι ενας, στην ελλάδα είναι τα ΕΛΤΑ. Στον τομέα τον καθολικών υπηρεσίων συμμετέχουν και ιδιωτικές επιχειρήσεις, κάτοχοι της ειδικής άδειας.  Στην ουσία ο κεντρικός φορέας εξουσιοδοτεί τρίτους ωστε να εκτελουν τις καθολικες υπηρεσίες. Καπου το ανεφερε και ενα αλλο μελος πιο πριν με διαφορετικό τρόπο, οταν ρωτηθηκε τι γινεται με τις τιμες των ΕΛΤΑ. Αυτός είναι κ ο λόγος που δεν μπορούν να χρεώσουν οσο  γουστάρουν αν για παράδειγμα απαιτείται παράδοση ενος δέματος σε δύσβατες περιοχές.
Αυτό γίνεται για τις περιπτώσεις που αναφέρει το ΦΕΚ που έδωσες πιο πανω (δεν θυμαμαι σε ποιο αρθρο ακριβως τωρα), οπου θα πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα παραλαβής/παράδοσης και μετα το 5ήμερο ή απόμακρο σημείο πρόσβασης, ο πολίτης να μπορει να έχει πρόσβαση στην πληροφορία χωρίς διακρίσεις. 

Κοίτα όπως είπα δεν είμαι νομικός οποτε δεν έχει νόημα να το αναλύουμε

 

Αυτό που ξέρουμε μέχρι στιγμής είναι ότι με την επέμβαση του κράτους η acs αναίρεσε την αύξηση στην κοστολογηση της

Η ίδια η acs αναφέρει ότι παρέχει καθολικές ταχυδρομικές υπηρεσίες 

Και στο λινκ της EET για ειδική άδεια που ανάρτησες και εσύ αναφέρει

Αναφορά σε κείμενο

Κάθε είδους δραστηριότητα ταχυδρομικών υπηρεσιών που εμπίπτει στο πεδίο της Καθολικής Υπηρεσίας και, ειδικότερα, αφορά μία ή περισσότερες ή και το σύνολο των φάσεων περισυλλογής, διαλογής, μεταφοράς και διανομής αντικειμένων αλληλογραφίας έως 2 κιλά συμπεριλαμβανομένων αντικειμένων διαφημιστικού ταχυδρομείου, εφημερίδων μέχρι 2 κιλά, βιβλίων - καταλόγων - περιοδικών μέχρι 2 κιλά και δεμάτων μέχρι 20 κιλά, υπάγεται σε Καθεστώς Ειδικών Αδειών, σύμφωνα με το Ν. 4053/2012 (ΦΕΚ 44/Α/7-3-2012) και τον Κανονισμό Ειδικών Αδειών (ΦΕΚ 1876/Β/31-07-2013). Για την παροχή άλλης ταχυδρομικής υπηρεσίας, πέραν των ανωτέρω, η ΕΕΤΤ αποφασίζει αν εμπίπτει στο πεδίο της Καθολικής Υπηρεσίας και δύναται να θέσει τους όρους και τις προϋποθέσεις παροχής της.

 

 

Οπότε if it looks like shit, it smells like shit, it tastes like shit then it is shit όπως λένε και στο χωριό μου :P

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε ένα πακέτο από Γενική και μου λέει ο τύπος 6.70€ του λεω γιατί τόσο πολύ μου λέει από αρχές του μήνα έχει αύξηση . 
Δε το πάνε καλά το πράγμα ..

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2020 στις 12:18 ΠΜ, agamoi-thytai είπε

Ο Φεσσας πάντα ήταν... ξέρετε τώρα.. να μην το πω γιατί θα φάω πάλι μπαν.

 Όταν η quest ήταν στα καλύτερα της έφτιαξε το you.gr και γειωσε όλους αυτούς που τον είχαν στηρίξει τόσα χρόνια.  Βγήκε κερδισμένος, αλλα για εμένα παραμένει.....

Η Acs έχει χάσει ΡΗ μπάλα λόγω όγκου δουλειάς. Και επειδή αυτή τη στιγμή είναι η πρώτη σε μεταφορές courier κάνει ότι γουστάρει.

μη νομίζετε πως δεν θα κάνει αυξήσεις. Προμηθευτής μου μου είπε πως τους έβαλαν 0,59€ ανα δέμα για έξοδα κορονοϊου.  Αυτοί οι τύποι έχουν γραμμένο το κράτος και τις αρχες, αφού σκάνε ενα δωράκι και περνάνε όλα.

Ο Φεσσας είναι και πρόεδρος του ΣΕΒ, αν αυτό λέει κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2020 στις 10:42 ΜΜ, hiper7 είπε

Δυστυχώς, η ACS έχει εξελιχθεί σε μια εταιρεία που δουλεύει για της δική της διευκόλυνση και όχι των πελατών. 8-10 φορές που παραγγέλνω κάτι και το κατάστημα χρησιμοποιεί ACS, λαμβάνω μήνυμα ότι δε μας βρήκαν σπίτι ενώ πάντα υπάρχει κάποιος, και χρειάζεται να πηγαίνω να τα παίρνω μόνος μου! Άσε που όταν τους παίρνω τηλέφωνο έχει σταντανρτ αναμονή 15' !

Άσε φίλε, για κλωτσιές είναι. Εγώ περίμενα 2 δέματα από αυτούς την παρασκευή και δεν ήρθε κανένα. Καλά, δε μιλάω για Σάββατο αυτό είναι αστείο. Και η φάση είναι ότι στο tracking τους λένε ότι έχει φύγει από το hub για παράδοση στις 5 το ένα και το άλλο στις 2 τα ξημερώματα τής παρασκευής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Rockdye είπε

Ασε ρε φιλε θα μας τρελανουν εδώ. Πιάσανε μια εταιρεία οτι αυξησε τιμές για να το παίξουν οτι κανουν ελέγχους, κοροιδευουν κόσμο. Λες και η ACS πουλάει οξυγόνο και θα πεθάνουμε αν δεν το δώσει. Ναι η εταιρεία μπορεί να εχει χιλια δυο κακά, αν ειναι ετσι αλλαξτε εταιρεια, αν ειναι ακριβή αλλαξτε εταιρεια, αν θελει το κρατος παραδοση αυθημερον και τζάμπα να βάλει τα ελτα να το κάνουν. 

Απατεώνας είναι αυτός που ενώ συμφώνησες για κάτι δεν το τήρησε, σε εκλεψε, σε εξαπάτησε. 
Αν εγω αυριο ανοίξω μαγαζί και χρεώνω 100 ευρώ τον καφέ, να μην έρθεις να πιεις σε μενα. Και αλλες καφετέρειες υπάρχουν, και δεν θα πεθάνεις χωρίς καφέ. το ιδιο ισχύει και για τα δέματα.

Δηλαδή εγώ που έστειλα δέμα με ACS Δευτέρα πρωί 9.00  30 Μαρτίου από Βάρη για Χαλάνδρι και δεν έχει παραδοθεί ακόμη σήμερα 05 Απριλίου, σημαίνει ότι δεν τήρησε αυτό που υποσχέθηκε. Άρα είναι απατεώνας. Δικαιολογία για τόσο μεγάλη καθυστέρηση ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Άλλα δέματα φίλων φθάνουν σε δύο ή τρεις μέρες και από Θεσσαλονίκη.

Επεξ/σία από halastar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Τα ανεκδιήγητα «μαθήματα» περί επιχειρηματικού ρίσκου, στο ελληνικό στυλ των ψευτοδικαιολογιών, αλλού. Γίναμε κατανοητοί;

Σου ξανά λέω το κανόνι που έφαγε γτ όλοι τν έκαναν αυτό τον μήνα λόγο ιού και δεν πλήρωσαν... Όταν πήγα να στείλω τα δέματα μου είπαν για αύξηση 50 λεπτών έχει και αλλού έχει και τα ΕΛΤΑ οποίος  δεν θέλει... Εγώ δεν λέω ότι είναι θετικό αυτό που έκανε... Το πρόβλημα με σένα είναι ότι έχεις γνώμη χωρίς να ξέρεις  γτ ούτε έχεις στείλει τα δέματα που έχω στείλει εγώ ούτε ξέρεις τι τραβά ένας διανομέας για να πάει στου καθένα το σπίτι....  Το γίναμε κανανοιητοι εκεί που σε παίρνει και όχι σε μένα άσχετε που κάθε μήνα έχω τιμολόγια από τν acs 500 ευρώ. Κάτσε στο καναπέ σου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Cocomel είπε

Σου ξανά λέω το κανόνι που έφαγε γτ όλοι τν έκαναν αυτό τον μήνα λόγο ιού και δεν πλήρωσαν... Όταν πήγα να στείλω τα δέματα μου είπαν για αύξηση 50 λεπτών έχει και αλλού έχει και τα ΕΛΤΑ οποίος  δεν θέλει... Εγώ δεν λέω ότι είναι θετικό αυτό που έκανε... Το πρόβλημα με σένα είναι ότι έχεις γνώμη χωρίς να ξέρεις  γτ ούτε έχεις στείλει τα δέματα που έχω στείλει εγώ ούτε ξέρεις τι τραβά ένας διανομέας για να πάει στου καθένα το σπίτι....  Το γίναμε κανανοιητοι εκεί που σε παίρνει και όχι σε μένα άσχετε που κάθε μήνα έχω τιμολόγια από τν acs 500 ευρώ. Κάτσε στο καναπέ σου... 

Ο κάθε άσχετος που επειδή συναλάσσεται νομίζει ότι γνωρίζει από business plan, επιχειρηματικό ρίσκο και στρατηγικό σχεδιασμό επιχείρησης.

Τα υπαρκτά προβλήματα της κάθε επιχείρησης του κάθε κλάδου είναι δικά της και δεν απασχολούν τον πελάτη. Αυτά είναι εσωτερικά προβλήματα που καλείται να τα λύσει η καθεμία και δεν μπορεί να τα χρησιμοποιεί ως άλλοθι για την πτώση ποιότητας στην παροχή υπηρεσίας. Πόσο μάλλον εκτός προβλεπόμενων προδιαγραφών, σε σημαντικό βαθμό.

Ξαναλέω: ισχύει για όλες τις επιχειρήσεις αυτό.

Επεξ/σία από kostasgr78
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...