Προς το περιεχόμενο

Apple Pay από σήμερα με κάρτες Visa της Alpha Bank


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/4/2020 στις 7:45 ΜΜ, haHa είπε

Καλως ηρθες στο μακρινο 2015, οπου στο android σε αρκετες εφαρμογες που στελνουν 2 factor authentication token , συμπληρωνεται αυτοματα(χωρις καν κλικ, οχι απλα οτι στο προτεινει οπως λες στο ios).

Δεν ανατρεχουμε οπως βλεπεις στο ιστορικο, εσυ μας πας πισω.

Ειδικά στο θέμα πληκτρολόγησης στο Android η ευχρηστία είναι σημαντικά μπροστα σε σχέση με το ios. Ενδεικτικο το ποσο πιο αργη ειναι στο ios πχ η πληκτρολογηση μιας διευθυνσης που εχει και γραμματα και αριθμους ή η εναλλαγη γλωσσας ή απουσία ελληνικών προβλεψεων ή το να βαλεις punctuation marks ή ακομα και να βαλεις απλα το ερωτηματικό στο τέλος της προτασης ή απλα το σημα του € που πρεπει να πας σε αλλο tab του πληκτρολογιου.

Αλήθεια, ποσα κλικ χρειαζεται για να γραψεις τα δύο παρακατω παραδείγματα σε iphone ios keyboard:

α+α=2α€

(εφτα κλικ χρειαστηκε να κανω στο android)

ή

" Έρχομαι σε δύο λεπτά"

(πάλι 7 κλικ χρειαστηκε να κανω στο android, στο ipad χρειάστηκα 20 κλικ....)

Κατι μου λεει οτι δεν θα παρουμε απαντηση...

11 & 18 click, τα πουλάω όλα και γυρίζω σε android :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, stratos_21 είπε

11 & 18 click, τα πουλάω όλα και γυρίζω σε android :)

 

Στις 8/4/2020 στις 7:45 ΜΜ, haHa είπε

Αλήθεια, ποσα κλικ χρειαζεται για να γραψεις τα δύο παρακατω παραδείγματα σε iphone ios keyboard:
α+α=2α€
(εφτα κλικ χρειαστηκε να κανω στο android)

ή

" Έρχομαι σε δύο λεπτά"
(πάλι 7 κλικ χρειαστηκε να κανω στο android, στο ipad χρειάστηκα 20 κλικ....)
Κατι μου λεει οτι δεν θα παρουμε απαντηση...

Πως τα 2 παραπανω μηνυματα δειχνουν γλαφυρα τις ανακριβειες που λεει ο billdanos και τον λογο που απεφυγε να απαντησει...

Στις 8/4/2020 στις 7:39 ΜΜ, billdanos είπε

Ειδικά στο θέμα πληκτρολόγησης στο Android η ευχρηστία είναι σημαντικά πίσω σε σχέση με το ios το οποίο στις προσεγμένες εφαρμογές προσαρμόζεται πολύ περισσότερο στον τύπο της πληροφορίας που πληκτρολογείς.

Σημαντικο ομως και λογω απουσιας του εξαφανισμενου billdanou(επομενη προβλεψη: θα εμφανιστει και θα γραψει κατι ασχετο και δεν θα απαντησει σε αυτο το τεστ ουτε θα μαζεψει την αλλη ανακριβεια περι 2 factor authentication) ειναι οτι επιβεβαιωνεται και με το τεστ σου που τρεχεις ios αυτο που ειπαμε:
Ειδικά στο θέμα πληκτρολόγησης στο Android η ευχρηστία είναι σημαντικά μπροστα σε σχέση με το ios.

Κατι που επιβεβαιωνουν κι αλλοι χρηστες ios:

Στις 9/4/2020 στις 1:10 ΠΜ, djuan1988 είπε

Σε τι ακριβώς έχει άδικο δε μας λες. 

Εγώ δουλεύω και τα δύο (S10+ και iPhone 11). Το default πληκτρολόγιο και οι προβλέψεις του ios είναι για τουλάχιστον απαράδεκτα. 

 

Ειναι αυτη η προσοχη στις μικρες λεπτομερειες σε πραγματα που χρησιμοποιουμε καθημερινα συνεχεια(πχ πληκτρολογηση) που κανει το android πιο ευχρηστο.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, haHa είπε

Πως τα 2 παραπανω μηνυματα δειχνουν τις ανακριβειες που λεει ο billdanos και τον λογο που απεφυγε να απαντησει...

Σημαντικο ομως και λογω απουσιας του εξαφανισμενου billdanou(επομενη προβλεψη: θα εμφανιστει και θα γραψει κατι ασχετο και δεν θα απαντησει σε αυτο το τεστ ουτε θα μαζεψει την αλλη ανακριβεια περι 2 factor authentication) ειναι οτι επιβεβαιωνεται και με το τεστ σου που τρεχεις ios αυτο που ειπαμε:
Ειδικά στο θέμα πληκτρολόγησης στο Android η ευχρηστία είναι σημαντικά μπροστα σε σχέση με το ios.

Ειναι αυτη η προσοχη στις μικρες λεπτομερειες σε πραγματα που χρησιμοποιουμε καθημερινα συνεχεια(πχ πληκτρολογηση) που κανει το android πιο ευχρηστο.

Δεν ήθελα να σχολιάσω, επειδή ήμουν αρκετά χρόνια χρήστης android (με αρκετή γνώση, custom rom enthusiast, entry level develpopment) και φέτος άλλαξα σε iOS.

Σε ένα από τα λίγα που που θεωρώ ότι υπερτερεί το iOS σε σχέση με το Android είναι η ευχρηστία, για όλα τα άλλα μπορεί να γίνει συζήτηση.

Καλή συνέχεια από εμένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well, μόνο εγώ έκανα 1 swipe και 4 κλικ στο iOS; Φυσικά, το ίδιο είναι και στο Android, το SwiftKey παίζει παντού. Ή εννοούμε αναγκαστικά με το default πληκτρολόγιο; :D

Αλλά ακόμα κι έτσι να 'ναι, ποιος θα επιλέξει λειτουργικό με βάση... τα πόσα κλικ θέλει για να γράψει ένα κείμενο χωρίς νόημα (αυτό το α+α=2α€ λέω); Στο tablet μου είναι σίγουρα πιο εύκολη η πληκτρολόγηση (default keyboard vs default keyboard), μιας και περιλαμβάνει επιπλέον χαρακτήρες σε παρατεταμένο κλικ... αλλά έλα που είναι τόσο σπαστικό στη χρήση που το 'χω μόνο για να βλέπω video απ' το Udemy. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Haldol είπε

Well, μόνο εγώ έκανα 1 swipe και 4 κλικ στο iOS; Φυσικά, το ίδιο είναι και στο Android, το SwiftKey παίζει παντού. Ή εννοούμε αναγκαστικά με το default πληκτρολόγιο; :D

Αλλά ακόμα κι έτσι να 'ναι, ποιος θα επιλέξει λειτουργικό με βάση... τα πόσα κλικ θέλει για να γράψει ένα κείμενο χωρίς νόημα (αυτό το α+α=2α€ λέω); Στο tablet μου είναι σίγουρα πιο εύκολη η πληκτρολόγηση (default keyboard vs default keyboard), μιας και περιλαμβάνει επιπλέον χαρακτήρες σε παρατεταμένο κλικ... αλλά έλα που είναι τόσο σπαστικό στη χρήση που το 'χω μόνο για να βλέπω video απ' το Udemy. 

Καταλαβαινω οτι προσπερνας το κειμενο "Έρχομαι σε δύο λεπτά"(ειναι κι αυτο χωρις νοημα; ) ή οτι θεωρεις το κειμενο "α+α=2α€" χωρις νοημα, ενω θα μπορουσε καλλιστα να ειναι κωδικος ή μπορει απλα να ελειπε ο τελευταιος χαρακτηρας και να ηταν αυτο: "α+α=2α".


Το βασικο ειναι ομως οτι παραδεχεσαι πως για να στρωσει η κατασταση εχεις βαλει το swiftkey και οτι δεν ισχυουν οι ανακριβειες του billdanou.

 

Υ.Γ.: Η χρηση third-party keyboard στο ios βελτιωνει αισθητα τα πραγματα αλλα το integration παλι υπολειπεται σε σχεση με το android. Για default keyboard ή αλλες ευκολιες (πχ αυτοματη συμπληρωση 2fa token) η διαφορα ειναι χαωδης στην ευχρηστια.

---------------------------------

14 λεπτά πριν, stratos_21 είπε

Δεν ήθελα να σχολιάσω, επειδή ήμουν αρκετά χρόνια χρήστης android (με αρκετή γνώση, custom rom enthusiast, entry level develpopment) και φέτος άλλαξα σε iOS.

Σε ένα από τα λίγα που που θεωρώ ότι υπερτερεί το iOS σε σχέση με το Android είναι η ευχρηστία, για όλα τα άλλα μπορεί να γίνει συζήτηση.

Καλή συνέχεια από εμένα!

Αυτο ειναι υποκειμενικο, οπως υποκειμενικη ηταν και η δηλωση η δικη μου συνολικα περι ευχρηστιας.

Αυτο ομως που δεν ειναι υποκειμενικο ειναι το θεμα της πληκτρολογησης οπως εδειξαν και οι μετρησεις σου.

Οπως ειπαν και αλλοι χρηστες του ios, στο θεμα πληκτρολογησης υστερει το ios.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, haHa είπε

Καταλαβαινω οτι προσπερνας το κειμενο "Έρχομαι σε δύο λεπτά"(ειναι κι αυτο χωρις νοημα; ) ή οτι θεωρεις το κειμενο "α+α=2α€" χωρις νοημα, ενω θα μπορουσε καλλιστα να ειναι κωδικος ή μπορει απλα να ελειπε ο τελευταιος χαρακτηρας και να ηταν αυτο "α+α=2α".


Το βασικο ειναι ομως οτι παραδεχεσαι πως για να στρωσει η κατασταση εχεις βαλει το swiftkey και οτι δεν ισχυουν οι ανακριβειες του billdanou.

Υ.Γ.: Η χρηση third-party keyboard στο ios βελτιωνει αισθητα τα πραγματα αλλα το integration παλι υπολειπεται σε σχεση με το android. Για default keyboard ή αλλες ευκολιες (πχ αυτοματη συμπληρωση 2fa token) η διαφορα ειναι χαωδης στην ευχρηστια.

Όχι, καθόλου δε το προσπέρασα. Το "έρχομαι σε δύο λεπτά" ήταν το 1 swipe και τα 4 κλικ που έγραψα. :)

Αλλά πες μου: Εσύ, έχεις όντως επιλέξει λειτουργικό με βάση... του 1 κλικ παραπάνω που μπορεί να θέλει το iOS για τη συμπλήρωση 2FA token; Ή με βάση τη γενικότερη εμπειρία του λειτουργικού; Προσωπικά, το πρόσεξα τώρα ότι δεν υπάρχει αυτόματη συμπλήρωση των 2FA tokens, επειδή... το διάβασα στο post σου. Για τόσο ανούσια "ενόχληση" μιλάμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Haldol είπε

Αλλά πες μου: Εσύ, έχεις όντως επιλέξει λειτουργικό με βάση... του 1 κλικ παραπάνω που μπορεί να θέλει το iOS για τη συμπλήρωση 2FA token; 

Καλο το strawman argument, αλλα πουθενα δεν εγραψα οτι διαλεξα λειτουργικο βασει αυτου. Απλα ειναι ενα ακομα απο τα προτερηματα και ηταν απαντηση σε αυτα που εγραψε ο billdanos και ειναι θετικο οτι τουλαχιστον ολοι επιβεβαιωσαν οτι δεν ισχυουν.

--------------------

6 λεπτά πριν, Haldol είπε

Προσωπικά, το πρόσεξα τώρα ότι δεν υπάρχει αυτόματη συμπλήρωση των 2FA tokens, επειδή... το διάβασα στο post σου. Για τόσο ανούσια "ενόχληση" μιλάμε. 

Tα παραπονα σου στον billdano για την ανακριβεια που εγραψε:

Στις 8/4/2020 στις 7:39 ΜΜ, billdanos είπε

Ειδικά στο θέμα πληκτρολόγησης στο Android η ευχρηστία είναι σημαντικά πίσω σε σχέση με το ios το οποίο στις προσεγμένες εφαρμογές προσαρμόζεται πολύ περισσότερο στον τύπο της πληροφορίας που πληκτρολογείς. Ένα από τα πολλά είναι ας πούμε  η λήψη κωδικών κλπ μέσω sms που τις "πιάνει" άμεσα το ios και σου προτείνει αυτόματα τη συμπλήρωση στο σχετικό πεδίο όπου κι αν βρίσκεται αυτό. 

 

Οπως βλεπεις, αυτο που εσυ παραδεχεσαι οτι ειναι ελλειψη στο ios (και λες οτι ειναι πολυ μικρης σημασιας και δεν το ειχες καν προσεξει, δεκτο), ο billdanos το παρουσιασε σαν ελλειψη στο android!
Σε τετοιο σημειο εχουμε φθασει...

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, haHa είπε

Καλο το strawman argument, αλλα πουθενα δεν εγραψα οτι διαλεξα λειτουργικο βασει αυτου. Απλα ειναι ενα ακομα απο τα προτερηματα και ηταν απαντηση σε αυτα που εγραψε ο billdanos και ειναι θετικο οτι τουλαχιστον ολοι επιβεβαιωσαν οτι δεν ισχυουν.

Χαίρομαι. Όπως όμως αυτό είναι "ένα από τα προτερήματα" (στο οποίο και δε θα διαφωνήσω, μιας και το integration των 3rd-party keyboards στο iOS ΔΕΝ είναι κι η καλύτερη) έτσι υπάρχουν και μειονεκτήματα. Εάν υπήρχε κάτι που είναι καθολικά καλύτερο and fit for all, αυτό θα είχε επικρατήσει και καθολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
24 minutes ago, haHa said:

 

Σημαντικο ομως και λογω απουσιας του εξαφανισμενου billdanou(επομενη προβλεψη: θα εμφανιστει και θα γραψει κατι ασχετο και δεν θα απαντησει σε αυτο το τεστ ουτε θα μαζεψει την αλλη ανακριβεια περι 2 factor authentication)

Αχ συγγνώμη δεν ήξερα πως γράφεις εξισώσεις κάθε μέρα και με αυτό το κριτήριο αξιολογείς την αξιοπιστία του κάθε πληκτρολογίου. Προφανώς εμείς που γράφουμε ολόκληρες σελίδες με κείμενο καθημερινά, δεν ξέρουμε και επιλέγουμε την αυτο-μαστίγωση! 

Αν πρόσεχες τι είπα και γνώριζες πολύ καλά το ios για το 2 factor και δεν έλεγες αυτό που σε βολεύει (as always), θα καταλάβαινες πως το λειτουργικό αναγνωρίζει τους κωδικούς που έρχονται με sms και δεν αναφέρομαι μόνο στα apps που είχε προβλεφθεί από τους σχεδιαστές τους η αναμονή για sms...

btw, εγώ το "Έρχομαι σε 2 λεπτά" το γράφω με 3 κλικς και ένα ακόμη για το space. Μετράει? 😛 

 

text.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Haldol είπε

Χαίρομαι. Όπως όμως αυτό είναι "ένα από τα προτερήματα" (στο οποίο και δε θα διαφωνήσω, μιας και το integration των 3rd-party keyboards στο iOS ΔΕΝ είναι κι η καλύτερη) έτσι υπάρχουν και μειονεκτήματα. Εάν υπήρχε κάτι που είναι καθολικά καλύτερο and fit for all, αυτό θα είχε επικρατήσει και καθολικά.

Συμφωνω και επαυξανω(οτι υπαρχουν προτερηματα και μειονεκτηματα), το μηνυμα μου ηταν οταν γιατι αυτο που εσυ και αλλοι λεμε προτερημα του android(την πληκτρολογηση), εδω φθασαμε να διαβαζουμε το αντιθετο για προφανεις λογους:

Στις 8/4/2020 στις 7:39 ΜΜ, billdanos είπε

Ειδικά στο θέμα πληκτρολόγησης στο Android η ευχρηστία είναι σημαντικά πίσω σε σχέση με το ios το οποίο στις προσεγμένες εφαρμογές προσαρμόζεται πολύ περισσότερο στον τύπο της πληροφορίας που πληκτρολογείς. Ένα από τα πολλά είναι ας πούμε  η λήψη κωδικών κλπ μέσω sms που τις "πιάνει" άμεσα το ios και σου προτείνει αυτόματα τη συμπλήρωση στο σχετικό πεδίο όπου κι αν βρίσκεται αυτό. 


Δεν ειναι τυχαιο οτι ειναι απο τα ιδια ατομα που μας ελεγαν οτι οι LCD ειναι καλυτερες απο τις OLED το 2016(απλα και μονο επειδη η apple δεν ειχε OLED). 

------------------------

Τέλος κραταω αυτο που εγραψες και αναφεραμε και προηγουμενως, γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα διαβασουμε κι αλλες ανακριβειες/ακαιρα σχολια απο τον γνωστο-αγνωστο.

Αναφορά σε κείμενο

Χαίρομαι. Όπως όμως αυτό είναι "ένα από τα προτερήματα" (στο οποίο και δε θα διαφωνήσω, μιας και το integration των 3rd-party keyboards στο iOS ΔΕΝ είναι κι η καλύτερη) έτσι υπάρχουν και μειονεκτήματα. Εάν υπήρχε κάτι που είναι καθολικά καλύτερο and fit for all, αυτό θα είχε επικρατήσει και καθολικά.

 

51 λεπτά πριν, haHa είπε

Υ.Γ.: Η χρηση third-party keyboard στο ios βελτιωνει αισθητα τα πραγματα αλλα το integration παλι υπολειπεται σε σχεση με το android. Για default keyboard ή αλλες ευκολιες (πχ αυτοματη συμπληρωση 2fa token) η διαφορα ειναι χαωδης στην ευχρηστια.

 

Στις 9/4/2020 στις 1:10 ΠΜ, djuan1988 είπε

Εγώ δουλεύω και τα δύο (S10+ και iPhone 11). Το default πληκτρολόγιο και οι προβλέψεις του ios είναι για τουλάχιστον απαράδεκτα. 

Βέβαια έχω αλλάξει το πληκτρολόγιο με το SwiftKey και έχει βελτιωθεί η κατάσταση. 

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Haldol said:

Προσωπικά, το πρόσεξα τώρα ότι δεν υπάρχει αυτόματη συμπλήρωση των 2FA tokens

Στο Wallet πάντως, μια που το θέμα είναι το Apple Pay (😂), όταν έκανα register τη Visa, το 2FA token, μπήκε μόνο του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, CheOnWeb said:

Στο Wallet πάντως, μια που το θέμα είναι το Apple Pay (😂), όταν έκανα register τη Visa, το 2FA token, μπήκε μόνο του. 

Όταν το App έχει φτιαχτεί σωστά, περνάει αυτόματα τον κωδικό που έρχεται με sms. Ταυτόχρονα όμως όταν λάβεις sms με κάποιον κωδικό και πας σε κάποιο πεδίο που περιμένει text, το πληκτρολόγιο του ios σου εμφανίζει πάνω πάνω τον κωδικό που ήρθε και με ένα tap στο συμπληρώνει. 

24 minutes ago, haHa said:

Δεν ειναι τυχαιο οτι ειναι απο τα ιδια ατομα που μας ελεγαν οτι οι LCD ειναι καλυτερες απο τις OLED το 2016(απλα και μονο επειδη η apple δεν ειχε OLED). 

------------------------

Το ότι υπάρχουν βέβαια ακόμη LCD οθόνες που "βάζουν" κάτω τις OLED (βλέπε ipad pro) το παραβλέπουμε δακριτικά... 😛 

Είδες? Για να μη λες πως δεν τσιμπάω! Κάθομαι που κάθομαι μέσα μη σε αφήσω και μόνο σου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το ότι υπάρχουν βέβαια ακόμη LCD οθόνες που "βάζουν" κάτω τις OLED (βλέπε ipad pro) το παραβλέπουμε δακριτικά... 😛 

Είδες? Για να μη λες πως δεν τσιμπάω! Κάθομαι που κάθομαι μέσα μη σε αφήσω και μόνο σου! 

3η προβλεψη διανα!

30 λεπτά πριν, haHa είπε

Τέλος κραταω αυτο που εγραψες και αναφεραμε και προηγουμενως, γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα διαβασουμε κι αλλες ανακριβειες/ακαιρα σχολια απο τον γνωστο-αγνωστο.

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...