Προς το περιεχόμενο

Apple Pay από σήμερα με κάρτες Visa της Alpha Bank


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
3 minutes ago, haHa said:

Φταιει η alpha bank που η apple απαγορευει την χρηση NFC απο αλλες εφαρμογες;

Ενδιαφερουσα προσεγγιση.

Yeah right! Κακή προσπάθεια, σου βάζω τγία! 😛 

Η Apple σχεδίασε το δικό της σύστημα πληρωμών και φαίνεται πως κέρδισε αν δούμε την υιοθέτηση της υπηρεσίας παγκοσμίως. Το αν η Alpha και οι αλλες ελληνικές τράπεζες αμολούσαν αετό τόσο καιρό και τώρα που ξεκινάνε δεν ελέγχουν λεπτομέρειες όπως bonus πόντους κλπ, είναι καθαρά δική τους ανοργανωσιά! 

Καλά κάνει για το NFC και αυτό κάνει τη διαφορά. Το δίνει εκεί που πρέπει. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, haHa είπε

Παιρνεις android και μπορεις εδω και 1+ χρονο να πληρωνεις ανεπαφα με το κινητο με καρτα alpha bank και μετρανε και οι bonus ποντοι.
Παίρνεις iPhone, καληνύχτα,  καλά κρασιά, μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά, με 1+ χρονο καθυστερηση μπορεις να πληρωνεις με alpha καρτα και υπαρχει αβεβαιοτητα για τους bonus ποντους κλπ κλπ.

Πικρές αλήθειες για εμάς τους χρήστες των iphone.

Υ.Γ.: Get your facts straight.

Get your facts straight λέει που δεν υπάρχει πουθενά το Google pay, πηγαίνω έρχομαι σε άλλες χώρες και δεν μπορώ να πληρώσω το ταξί μου από το αεροδρόμιο γιατί έχω ελληνικό λογαριασμό στο google και μου λέει ο άλλος για την alpha bank 🤣

Όσων αφορά το get your facts straight, το apple pay δουλεύει πολύ περισσότερο καιρό στην Ελλάδα πριν γίνει επίσημο από την apple, δουλεύει σε όλες τις χώρες ανεξαρτήτως λογαριασμού, πικρές αλήθειες για εμας που τα βλέπουμε αυτά με ένα s10 στο χέρι 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, billdanos είπε

Καλά κάνει για το NFC και αυτό κάνει τη διαφορά. Το δίνει εκεί που πρέπει. :) 

Κραταω αυτο για να φαινεται ποσο λαθος εισαι.

Καποτε τα ιδια ελεγες πχ και με τα third party keyboards στο iOs κλπ.

Το καλο ειναι οτη η apple εστω και καθυστερημενα ακολουθει τον ανταγωνισμο και σιγα-σιγα προσθετει λειτουργικοτητες για να φθασει την ευχρηστια του ανταγωνισμου.

16 λεπτά πριν, JcD είπε

Get your facts straight λέει που δεν υπάρχει πουθενά το Google pay, πηγαίνω έρχομαι σε άλλες χώρες και δεν μπορώ να πληρώσω το ταξί μου από το αεροδρόμιο γιατί έχω ελληνικό λογαριασμό στο google και μου λέει ο άλλος για την alpha bank 🤣

Όσων αφορά το get your facts straight, το apple pay δουλεύει πολύ περισσότερο καιρό στην Ελλάδα πριν γίνει επίσημο από την apple, δουλεύει σε όλες τις χώρες ανεξαρτήτως λογαριασμού, πικρές αλήθειες για εμας που τα βλέπουμε αυτά με ένα s10 στο χέρι 😂

Ειπαμε:
Το καλο με το android ειναι οτι εχεις κι αλλες επιλογες και σου εδειξα μια που λειτουργει σε οποια χωρα κι αν πας και δουλευουν και οι ποντοι.
Γενικοτερα, η ανακριβεια που εγραψες δεν ισχυει. Ειπαμε:

Παιρνεις android και μπορεις εδω και 1+ χρονο να πληρωνεις ανεπαφα με το κινητο με καρτα alpha bank και μετρανε και οι bonus ποντοι.
Παίρνεις iPhone, καληνύχτα,  καλά κρασιά, μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά, με 1+ χρονο καθυστερηση μπορεις να πληρωνεις με alpha καρτα και υπαρχει αβεβαιοτητα για τους bonus ποντους κλπ κλπ.

Πικρές αλήθειες για εμάς τους χρήστες των iphone.

 

Κατι το οποιο εσυ δεν παραδεχεσαι, αλλα τουλαχιστον παραδεχθηκε ο billdanos, ασχετα βεβαια αν εριξε την ευθυνη στην alpha bank για το γεγονος οτι η apple εχει κλειστο το nfc.

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, haHa said:

Κραταω αυτο για να φαινεται ποσο λαθος εισαι.

Καποτε τα ιδια ελεγες πχ και με τα third party keyboards στο iOs κλπ.

Το καλο ειναι οτη η apple εστω και καθυστερημενα ακολουθει τον ανταγωνισμο και σιγα-σιγα προσθετει λειτουργικοτητες για να φθασει την ευχρηστια του ανταγωνισμου.

Ειπαμε:
Το καλο με το android ειναι οτι εχεις κι αλλες επιλογες και σου εδειξα μια που λειτουργει σε οποια χωρα κι αν πας και δουλευουν και οι ποντοι.
Γενικοτερα, η ανακριβεια που εγραψες δεν ισχυει.

Ελα ψάξε να βρεις κάτι πριν χρόνια για να παλέψουμε! Δεν είσαι σε ετοιμότητα! 😛 

Προτιμώ ένα κλειδωμένο NFC που η Apple το ανοίγει εκεί που θέλει και με προϋποθέσεις, παρά ένα ανοιχτό nfc σε μια πλατφόρμα όπως του Android με developers και apps που ελέγχονται ελάχιστα.

Εδώ και έναν χρόνο κάνω τις συναλλαγές μου σχεδόν αποκλειστικά με apple pay (με το watch βασικά) με απόλυτο έλεγχο και ευχρηστία χωρίς να "παρακαλάω" την κάθε ελληνική τράπεζα που πειραματίζεται με τις δικές της λύσεις που τελικά χρησιμοποιούν ελάχιστοι. Είχα την "τυχη" να χρησιμοποιήσω για αρκετό καιρό κάρτα της πειραιώς με android nfc και κατάλαβα από την αρχή το πόσο "αξιόπιστο" ήταν το όλο σύστημα κάθε φορά που στο ταμείο βρίζαμε κι εγώ και η ταμίας όταν το app μουλάρωνε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ελα ψάξε να βρεις κάτι πριν χρόνια για να παλέψουμε! Δεν είσαι σε ετοιμότητα! 😛 

Προτιμώ ένα κλειδωμένο NFC που η Apple το ανοίγει εκεί που θέλει και με προϋποθέσεις, παρά ένα ανοιχτό nfc σε μια πλατφόρμα όπως του Android με developers και apps που ελέγχονται ελάχιστα.

Ειπαμε: εσυ προτιμας τυφλα οτι επιλεγει η μαμα apple και οταν αλλαζει η apple αποψη(ακολουθωντας επιτελους τον ανταγωνισμο), τοτε αλλαζεις και εσυ δια μαγειας αποψη.

Κατι παρομοια ελεγες για τα third-party keyboards, για OLED οθονες(τρελο γελιο εκει) κλπ. 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, JcD είπε

Παίρνεις iPhone, κάνεις την δουλειά σου, ακόμα και σε οπισθοδρομικές στον τομέα χώρες όπως η Ελλάδα. Παίρνεις android, καληνύχτα, καλά κρασιά, μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά κλπ κλπ

Πικρές αλήθειες για εμάς τους χρήστες των σάμυ. Ερώτηση προς τα μηλόπαιδα που θα μπουν εδώ και συγνώμη για το off topic. Multitasking του τύπου να ανοίγεις 2 εφαρμογές σε μία οθόνη παράλληλα όπως γίνεται στα σάμυ υπάρχει ή ακόμα?

Εξαιρετικά νέα για τους κατόχους iPhone. 

Αλλά μην γράφεις ανακρίβειες. Πληρωμές μέσω NFC οι κάτοχοι android κάνουν εδώ και χρόνια, όταν στο ios "καληνύχτα, καλά κρασιά, μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά κλπ κλπ".

Πρώτα είχε η Πειραιώς (δεν λειτουργεί πλέον), μετά η Alpha Bank και φυσικά Curve, Revolut κτλ μέσω GPay. 

Επίσης οι πόντοι επιβράβευσης στην Alpha λειτουργούν μέσω GPay και Curve αλλά καθυστερούν να εμφανιστούν. Υποθέτω ότι το ίδιο θα ισχύει και για το Apple Pay. 

Αν ψάχνεις λόγους να πας σε iPhone, οι NFC πληρωμές δεν είναι ένας από αυτούς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, haHa είπε

Το καλο με το android ειναι οτι εχεις κι αλλες επιλογες και σου εδειξα μια που λειτουργει σε οποια χωρα κι αν πας και δουλευουν και οι ποντοι.
Γενικοτερα, η ανακριβεια που εγραψες δεν ισχυει.

Nfc με alphabank +1 ευρώ σε κάθε συναλλαγή επειδή δεν δουλεύει το google pay, ταξί σε ξένη χώρα δεν παίρνει την ελληνική κάρτα σου οπότε και το nfc σου, να ταξιδεύεις περισσότερο κάνει καλό! 

 

52 λεπτά πριν, haHa είπε

Παιρνεις android και μπορεις εδω και 1+ χρονο να πληρωνεις ανεπαφα με το κινητο με καρτα alpha bank

Έπαιρνες iphone και το apple pay δούλευε παντού και πάντα 3 χρόνια τώρα που το τσέκαρα εγώ τουλάχιστον το 2017 στην ελλάδα! 

14 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Αν ψάχνεις λόγους να πας σε iPhone, οι NFC πληρωμές δεν είναι ένας από αυτούς. 

Δυστυχώς είναι, μπορώ να σου περιγράψω αναλυτικά αν θέλεις αλλά τα είπα ήδη στον από πάνω, αν θέλεις να κάνεις την δουλειά σου με την ησυχία σου και να είσαι σίγουρος ότι θα δουλέψει παντού και πάντα μόνο με iphone το κάνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, JcD είπε

Όχι αδερφέ, παράλληλα άνοιξα καταθετικό λογαριασμό που μου χρειάστηκε εκτάκτως τώρα και έκανα άμεσα και το e-banking, πήγα ενημερωμένος και με όλη την αναγκαία χαρτούρα (άλλο και τούτο) το πρόβλημα ήταν στα συστήματα τους, δεν μπορούσε να δεχθεί το τηλέφωνο μου για να δώσει το extraPin, γι'αυτο ζήτησε συγνώμη η διευθύντρια, απ'ότι κατάλαβα από τις αντιδράσεις της αποτελεί συχνό φαινόμενο.

Το ιδιο και σε μενα. Eνεργοποιησα δυο ebanking λιγο μετα τα χριστουγεννα, ενα δικο μου και ενα για τους γονεις μου. Των γονιων μου εγινε αμεσως. Το δικο μου πηρε δυο μερες γιατι δεν εστελνε το extra pin το συστημα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, JcD είπε

Nfc με alphabank +1 ευρώ σε κάθε συναλλαγή επειδή δεν δουλεύει το google pay, ταξί σε ξένη χώρα δεν παίρνει την ελληνική κάρτα σου οπότε και το nfc σου, να ταξιδεύεις περισσότερο κάνει καλό! 

Ενημερωτικα, μενω εξωτερικο (και εχω μια υποψια οτι εχω παει σε περισσοτερες χωρες τον τελευταιο χρονο απο οτι εχεις παει εσυ στη ζωη σου ). Προτεινω για να μην συνεχισεις να γραφεις ανακριβειες, να ενημερωθεις λιγο.

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haHa είπε

Ενημερωτικα, μενω εξωτερικο. Προτεινω για να μην συνεχισεις να γραφεις ανακριβειες, να ενημερωθεις λιγο.

Ενημερωτικά, κι εγώ, οπότε είμαι πλήρως ενημερωμένος! +1 ευρώ σε κάθε συναλλαγή ασχέτως ποσού, κάρτες ελληνικές δεν δέχονται οι υπηρεσίες ταξί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, JcD είπε

Ενημερωτικά, κι εγώ, οπότε είμαι πλήρως ενημερωμένος! +1 ευρώ σε κάθε συναλλαγή ασχέτως ποσού, κάρτες ελληνικές δεν δέχονται οι υπηρεσίες ταξί!

Δεν ξερω τι καρτα εχεις κλπ, αλλα δεν ειχα ποτε προβλημα, αν και ελαχιστες φορες χρησιμοποιω την ελληνικη καρτα. Και γενικοτερα, ελαχιστες φορες χρησιμοποιω καρτα σε ταξι, συνηθως ειναι μεσω εφαρμογης.

Τελος, οι υπηρεσιες ταξι δεν ειναι καποιο ειδικο καθεστως ουτε εχουν θεμα συγκεκριμενα με τις ελλληνικες καρτες. Κατι εχει η καρτα/λογαριασμος σου, μιλα με την τραπεζα σου.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haHa είπε

Δεν ξερω τι καρτα εχεις κλπ, αλλα δεν ειχα ποτε προβλημα, αν και ελαχιστες φορες χρησιμοποιω την ελληνικη καρτα. Και γενικτοερα, ελαχιστες φορες χρησιμοποιω καρτα σε ταξι, συνηθως ειναι μεσω εφαρμογης.

Eurobank , δεν την δέχεται ούτε η εφαρμογή για να μπορέσω να καλέσω ταξί, για την χρέωση +1 έχω δίκιο ή όχι?

8 λεπτά πριν, haHa είπε

(και εχω μια υποψια οτι εχω παει σε περισσοτερες χωρες τον τελευταιο χρονο απο οτι εχεις παει εσυ στη ζωη σου )

Παίζει μεν, ασχολούμαι με τον τουρισμό δε και έχω πάει σε όλη την ευρώπη σχεδόν μέχρι στιγμής καθώς και σε χώρες του ανατολικού μπλόκ που παίζει εσύ να μην έχεις πάει, Λευκορωσία για παράδειγμα, δυσκολούτσικη 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, JcD είπε

Παίζει μεν, ασχολούμαι με τον τουρισμό δε και έχω πάει σε όλη την ευρώπη σχεδόν μέχρι στιγμής καθώς και σε χώρες του ανατολικού μπλόκ που παίζει εσύ να μην έχεις πάει, Λευκορωσία για παράδειγμα, δυσκολούτσικη 😁

Την Ευρωπη δεν την θεωρω καν εξωτερικο :D.

5 λεπτά πριν, JcD είπε

Eurobank , δεν την δέχεται ούτε η εφαρμογή για να μπορέσω να καλέσω ταξί, για την χρέωση +1 έχω δίκιο ή όχι?

Δεν εχω ιδεα για eurobank. Ουτε για την χρεωση +1, δεν τα πολυκοιταω αυτα.

Αν και offtopic, μπορεις να το εξηγησεις;

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο επικοινωνία με την σελιδα της  Alpha Bank Bonus στο facebook, μου απαντησαν ότι: 

Καλησπέρα σας, οι πόντοι θα πιστώνονται μετά από μία ή δύο εργάσιμες κανονικά αναλόγως την επιχείρηση και τους πόντους που αποδίδονται από τις αγορές σας σε αυτήν. Είμαστε στη διάθεσή σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, haHa είπε

Την Ευρωπη δεν την θεωρω καν εξωτερικο :D.

Δεν εχω ιδεα για eurobank. Ουτε για την χρεωση +1, δεν τα πολυκοιταω αυτα.

Αν και offtopic, μπορεις να το εξηγησεις;

Τι ακριβώς το +1 ευρώ ή το ότι δεν δέχεται η εφαρμογή του να καλέσεις ταξί την κάρτα? Όσων αφορά το τελευταίο απλά δεν δέχεται την κάρτα, δεν έχει κάτι ο λογαριασμός, δοκίμασα και συνεταιριστικής τράπεζας κάρτα και επίσης δεν την δέχεται. Το +1 ευρώ ισχύει σε όλες τις συναλλαγές ασχέτως ποσού, μπορέι να αγοράσω κάτι για 0.70 λεπτά θα πληρώσω 1,70! Αυτό είναι πρόβλημα στις μετακινήσεις και στην καθημερινή χρήση που χρησιμοποιώ την κάρτα καμιά 10αριά φορές.

Το ζουμί είναι αλλού. Γιατί εν τέλη να πρέπει να έχω alpha bank ή να κάνω οποιαδήποτε άλλη διαδικασία επειδή απλά απλά δεν δουλεύει το google pay όπως δουλεύει το apple pay? Η απάντηση έχει να κάνει με το κόστος των iphone, κανένας άλλος λόγος δεν υπάρχει, όποιος θέλει να κάνει την δουλειά του απλά έχει iphone! 

 

Επεξ/σία από JcD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...