Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το DualSense, το χειριστήριο του PlayStation 5


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, music_lover είπε

Έχω και εγώ επαναφορτιζόμενες, το θέμα είναι ότι το controller, τις ξοδεύει αρκετά και όταν είναι κλειστό. Για το βάρος τι να σε πω, 210ωμε 265 είναι μεγάλη διαφορά. Εδώ ένα κινητό παίρνεις ή ποντίκι και μερικά γραμμάρια παραπάνω αρκούν.

Περιεργο , ποτε δεν ειχα θεμα αποφορτησης και το x360 το εχω αρκετα χρονια (σχεδον απο οταν βγηκε)ως το main στο pc.

Οσο για το βαρος παλι δεν καταλαβαίνω πως αντιλαμβανεστε τη διαφορα τον 50 γραμμαρίων στα χερια.Εκτος αν καποιος δεν εχει σηκωσει ουτε ενα μπουκαλι νερο στη ζωη του και τα 50 γραμμαρια τα νιωθει σαν 5 κιλα.Δεν το λεω για να προσβαλω καποιους μη το πρεις στραβα.

Συγκρηση με κινητο δεν νομιζω στεκει καθως το ενα το εχεις στη τζεπη κι εκει ειναι που το νιωθεις το βαρος.Ειδικα αν το εχεις βαλει στο παντελονι κι τρεχεις ξερω γω.

Οπως και να εχει αν η πλειοψηφια ειναι ευχαριστημενοι με την αυτονομία τοτε αυτο θα ακουσει και η Sony.Εγω εκφραζω τη προσωπικη δυσαρέσκεια.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nekrik είπε

Χαλάρωσε εσυ, ειδικέ στις κονσόλες και στο hardware.  Μια μάντρα εχει κ..... το Xbox, ακόμα δεν έχουν βγει οι νεες κονσόλες αρχίσανε τα καναρίνια. Σε λάθος thread είσαι.Πανε  δες μπάλα καλύτερα η παίξε κανα pro!

 

Ολες οι συζητήσεις προς το παρόν ειναι θεωρητικές. Αλλά μπορούμε να αναλύσουμε καποια στοιχεία. Προς το παρόν εγώ για τη νεα γενιά βλέπω τα εξής:

1. Η SONY, ως νικητρια της τωρινής γενιάς ξεκινάει, προφανώς, ως φαβορί.

2. Η MS εχει (εκτος αν μας κρυβουν κατι), αρκετά ισχυρότερη κονσόλα. Αν θα το εκμεταλλευτουν οι devs δεν ξερω αλλά μιλαμε καθαρα με αριθμους

3. H ΜS έχει κόψει τις βλακείες τυπου kinect και media center, εχει αγοράσει πολλά studios που συμφωνα με τις φημες εχουν ολα υπο αναπτυξη triple A τιτλους.

4. H ΜS έχει το Game Pass που μπορει να ειναι η game changer ή δικοπο μαχαίρι. Γιατι αν ολα της τα exclusive πανε και στο PC με μια μικρη συνδρομη γιατι να μην εχεις PC και PS5. Αν ομως οχι και βγαλει καλά first party, ειναι σχεδον μονοδρομος (τουλάχιστον οικονομικα).

5. Kαι οι 2 εχουν streaming service. Η MS λόγω οικονικών και υποδομών εχει ενα πλεονεκτημα αλλά οσο οι πλατφορμες ειναι σε beta/limited release δεν μπορουμε να ξερουμε.

Η Sony εχει το προβαδισμα. Η MS ειναι ετοιμη για πολεμο αυτη την φορα. Θα αρκεσουν τα πλεονεκτηματα της MS για να περασει το προβαδισμα του PS; Δεν το γνωριζω. Αλλά θεωρώ πως αυτη η γενιά θα ειναι μαχη και οχι περιπατος. Και αυτό ειναι καλό για εμας σαν gamers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, gr8effect είπε

Ασχημούτσικο είναι... Γιατί επιμένουν με αυτή την τοποθέτηση των analog sticks? Το έκαναν στο πρώτο PS που ακόμα όλοι ψάχνονταν με τα χειριστήρια, τόσο δύσκολο είναι να το εγκαταλείψουν; Είναι πολύ κουραστικό για τους αντίχειρες... Το καλύτερο controller που έχει βγεί ποτέ imo ήταν αυτό του 360. Αθάνατο και απίστευτά βολικό. Γι' αυτό το 90% των controllers είναι αντιγραφή του.

Είναι σαν την όπισθεν στα Opel, πατητη και μπροστά, παράδοση 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατάλαβε η καπ-sony ότι ο κλασικός σχεδιασμός του χειριστηρίου που κρατάει από εποχή ps1 με λίγες αλλαγές στο dualshock 4 του ps4 δεν είναι για ανθρώπινα χέρια, και είπε να πάει στο στυλ Xbox one S που μοιάζει καλύτερο για ανθρώπινα χέρια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμορφο...

...

Αλλά εγώ σαν πιο καλό στα χέρια έχω το χειριστήριο του PS3....

Εργονομικό και στο σωστό μέγεθος για τα δικά μου γούστα...

Και τα δύο που έσπασα..ένα πάνω στο Metal Gear Solid 4 στην μάχη με την Psycho Mantis εκεί που το κουνάς πάνω κάτω για να την νικήσεις....και ένα στο Resident Evil 5 εκεί πάνω στο πλοίο με το τεράστιο τέρας....αεί διαλα..έτρεχα σαββατιατικα στον ξαδερφο για χειριστήριο.. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, geophi είπε

Το μόνο που του λείπει είναι το σήμα του Π.Α.Ο.Κ. με τον δικέφαλο αετό και από κάτω η υπογραφή του Κούδα.

Γιαυτο αφησαν ασπρη την μεγαλη περιοχη του touchpad και εκαναν μικροτερα τα buttons. Για να μπει ο δικεφαλος και η υπογραφη εκει. Ετσι κι αλλιως δε νομιζω κανεις να το χρησιμοποιησει ως touchpad😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, NamelessDead είπε

Ολες οι συζητήσεις προς το παρόν ειναι θεωρητικές. Αλλά μπορούμε να αναλύσουμε καποια στοιχεία. Προς το παρόν εγώ για τη νεα γενιά βλέπω τα εξής:

1. Η SONY, ως νικητρια της τωρινής γενιάς ξεκινάει, προφανώς, ως φαβορί.

2. Η MS εχει (εκτος αν μας κρυβουν κατι), αρκετά ισχυρότερη κονσόλα. Αν θα το εκμεταλλευτουν οι devs δεν ξερω αλλά μιλαμε καθαρα με αριθμους

3. H ΜS έχει κόψει τις βλακείες τυπου kinect και media center, εχει αγοράσει πολλά studios που συμφωνα με τις φημες εχουν ολα υπο αναπτυξη triple A τιτλους.

4. H ΜS έχει το Game Pass που μπορει να ειναι η game changer ή δικοπο μαχαίρι. Γιατι αν ολα της τα exclusive πανε και στο PC με μια μικρη συνδρομη γιατι να μην εχεις PC και PS5. Αν ομως οχι και βγαλει καλά first party, ειναι σχεδον μονοδρομος (τουλάχιστον οικονομικα).

5. Kαι οι 2 εχουν streaming service. Η MS λόγω οικονικών και υποδομών εχει ενα πλεονεκτημα αλλά οσο οι πλατφορμες ειναι σε beta/limited release δεν μπορουμε να ξερουμε.

Η Sony εχει το προβαδισμα. Η MS ειναι ετοιμη για πολεμο αυτη την φορα. Θα αρκεσουν τα πλεονεκτηματα της MS για να περασει το προβαδισμα του PS; Δεν το γνωριζω. Αλλά θεωρώ πως αυτη η γενιά θα ειναι μαχη και οχι περιπατος. Και αυτό ειναι καλό για εμας σαν gamers

Δεν έχει αρκετά ισχυρότερη κονσόλα , προσωπικά  πιστεύω με αυτά που διαβάζω  είναι λίγο πιο ισχυρή στον τομέα του RAW pixel push και ίσως ακόμα  παραπάνω στο Ray Tracing capability, με ερώτηματα όμως!  Έχει 2 TFlops παραπάνω η gpu ( εάν η Sony καταφέρει να κρατήσει τα 2,23 GHz) το οποίο φαίνεται ωραία υλοποίηση μένει  να δούμε με τα και καλά ‘fixed clocks ‘ τι γίνεται γιατί κάτι ακούγεται ότι δεν θα είναι τόσο ´fixed’ . Θα ήθελα να δω επίσης τα ROPS και το fillrate της gpu .Η MS επισης επέλεξε ενα περίεργο ασύμμετρο σύστημα μνήμης το οποίο δημιουργεί ερωτήματα για το πως θα χρησιμοποιηθεί μιας και σε κάποια setups (πχ χρήση παραπάνω από 10gb VRAM ρίχνει το συνολικό bandwidth της κονσόλας).   Για το cpu δεν μιλάω με τα extra custom που έβαλαν στο ps5 μου δεν θα έχει διαφορά !  Αυτο που πραγματικά με ενδιαφέρει είναι να δουμε σε τι clocks παίζει η RDNA 2 και να δούμε τι ψύξη και form factor χρησιμοποίησε η Sony γιατί εκεί με ανησυχεί μιας και το OC στα 2,23 GHz μου φαινεται κάπως για την ώρα  μάλιστα σε μια APU ,ακόμα αν ειναι variable. Δεν μας τα λέει καλά εκεί  η Sony, ισως δεν είχαν σχεδιάζει να στείλουν τη gpu τόσο ψηλά , βέβαια δεν ξέρουμε τίποτα σχετικά με την RDNA 2 αρχιτεκτονική θα δούμε .

Όσον αφορά τα games , προσωπικά δεν πιστεύω ότι τα νέα studio της MS  είναι αρκετά να χτυπήσουν το ps5 είναι νωρίς ακόμα . Δεν μου το βγάζει για την ώρα πως να το κάνουμε , μακάρι να διαψευσθώ να παίξουμε κανα Xbox game άλλοι σε PC άλλοι σε κονσόλα. Προσωπικά και για τα δικά μου γούστα εκτός από hellblade και Ori ειναι αδιάφορα τα games της, το gears 5 το έχω στο PC και είναι  απλά αδιάφορο καμία σχέση με το 2 και το 3. Θα δούμε γιατί πάλι offtopic βγήκαμε  !

Το joypad το θεωρώ πανέμορφο και για τη δουλειά που χρησιμοποιώ τα DualShock  (fighting games)   τα βρίσκω καλύτερα από του Xbox με το οποίο τα fighting games όπως το MK για παράδειγμα και ειδικά σε high level απλά ΔΕΝ.

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ppanos7 είπε

Οι παντόφλες συνεχίζονται......και η πρωτοτυπία το ίδιο...ήμαρτον.

PS3 controller, μακράν το πιο απλό, όμορφο και το πιο εργονομικό στο χέρι.

Θα αστειεύεσαι 😀

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, koki28 είπε

xboxone-newcontroller-400-1319588.jpg.554ee76921e3bf0c50819b64476c74db.jpgEVBr3e7UwAAFMRN.0.jpeg.cc4396561626e58f35dff7199bdc1c27.jpeg

Δεν μου το θυμίζει, ίσως έχω εγώ πρόβλημα

14 ώρες πριν, Talepwros είπε

Αφησαν μαυρο το μοναδικο σημειο  που επρεπε να αλλάξουν.

Τα αναλογικα στικ. 

Εμένα με βολεύουν πάντως και δεν είχα ποτέ θέμα

Επεξ/σία από jack124
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Saloufas είπε

Όσοι λέτε για την βρωμιά να φανταστώ δεν χρησιμοποιείτε θήκες σιλικόνης day one. 

Ουτε εγώ χρησιμοποιω θήκες σιλικόνης γιατί μου φαίνονται άσχημες, όπως και οι θήκες στα κινητά, αλλά το καθαρίζω συχνά. Όποτε συμφωνώ ότι η βρωμια είναι απλά μια δικαιολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, jack124 είπε

Δεν μου το θυμίζει, ίσως έχω εγώ πρόβλημα

Εμένα με βολεύουν πάντως και δεν είχα ποτέ θέμα

Δε το λες ότι δεν μοιάζουν κιόλας!!!!!!!

49747502797_ba4ef26976_3k.jpg.411f49525121a1163a8be186315296e5.jpg

Screen_Shot_2015-03-30_at_1.18.42_PM.0.0.jpeg

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...