Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατάρτιση voucher 600e + δώρο με την αίτηση στα κεκ


angelkalm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως μηχανικός που εντάσσομαι στο πρόγραμμα αυτό έχω να πω

- Το πρόγραμμα αυτό δεν έγινε "για να κονομήσουν τα ΚΕΚ". Ναι θα κονομήσουν αλλά δεν έγινε γι αυτό. Έγινε για να φάμε τα λεφτά από τους κουτοφραγκους του ΕΣΠΑ ότι τάχα εκπαιδευτουμε το προσωπικό της χώρας. Επειδή δεν μπορεί η κάθε χώρα να τα παίρνει τα λεφτά από το ΕΣΠΑ που θεωρητικά είναι για να χρησματοδοτούνται αναπτυξιακά εργα και να τα μοιράζει σε επιδόματα, ξανακάναμε την ελληνική πατέντα. Μετά θα λέμε γιατί δε γίνονται αναπτυξιακά έργα στην Ελλάδα.

 

- Το όλο εκπαιδευτικό αντικείμενο είναι εξαιρετικά πρόχειρο και δε θα βοηθήσει σε τίποτα το 99,99% των όσον συμμετέχουν. Μπορώ να το καταλάβω επειδή έγιναν όλα στο πόδι και όπως είπαμε το όλο πρόγραμμα είναι για τα μάτια του κόσμου (στην ουσία είναι να πάρουμε λεφτά από έξω και να τα φέρουμε Ελλάδα με οποιοδήποτε τρόπο)

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άλλο ένα μεγάλο φαγοπότι όπως πολλά που έχουν γίνει στο παρελθόν.

Θα πάνε τώρα τελειόφοιτοι ή μεταπτυχιακοί να "διδάξουν" σε άτομα που έχουν "καταπιεί" βιβλία και έχουν εμπειρία δεκαετιών; Τι να διδάξουν το γιατρό, το δικηγόρο ή τον οικονομολόγο; Αυτοί κάθε μέρα διαβάζουν 2 ώρες όταν πίνουν το καφέ τους. Να τους διδάξουν τι; Windows? Το έχω ζήσει το παραμύθι από κοντά όταν συμμετείχα σε ανάλογο πρόγραμμα μακροχρόνια ανέργων. Με "εκπαίδευσαν" 40 ώρες και μετά με προσέλαβε η επιχείρηση. Τσουπ, τσίμπησε το 500αρακι το ΚΕΚ από την πρόσληψη. Μου έκαναν δώρο και tablet από τη Κίνα που φούσκωσε η μπαταρία του μετά από 2 εβδομάδες. :P 

Θα εμφανιστούν πάλι ΚΕΚ... φαντάσματα που σε 1 χρόνο δε θα βρίσκεις ούτε το ΑΦΜ τους...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, afragorn είπε

Άλλο ένα μεγάλο φαγοπότι όπως πολλά που έχουν γίνει στο παρελθόν.

Θα πάνε τώρα τελειόφοιτοι ή μεταπτυχιακοί να "διδάξουν" σε άτομα που έχουν "καταπιεί" βιβλία και έχουν εμπειρία δεκαετιών; Τι να διδάξουν το γιατρό, το δικηγόρο ή τον οικονομολόγο; Αυτοί κάθε μέρα διαβάζουν 2 ώρες όταν πίνουν το καφέ τους. Να τους διδάξουν τι; Windows? Το έχω ζήσει το παραμύθι από κοντά όταν συμμετείχα σε ανάλογο πρόγραμμα μακροχρόνια ανέργων. Με "εκπαίδευσαν" 40 ώρες και μετά με προσέλαβε η επιχείρηση. Τσουπ, τσίμπησε το 500αρακι το ΚΕΚ από την πρόσληψη. Μου έκαναν δώρο και tablet από τη Κίνα που φούσκωσε η μπαταρία του μετά από 2 εβδομάδες. :P 

Θα εμφανιστούν πάλι ΚΕΚ... φαντάσματα που σε 1 χρόνο δε θα βρίσκεις ούτε το ΑΦΜ τους...

 

afragorn

Πιστεύεις ιατροί π.χ. ή εκπαιδευτικοί, μεγαλύτερης ηλικίας γνωρίζουν από τεχνολογία.
Επίσης δεν είναι σαν τα παλαιότερα προγράμματα που είχαν μόνο γνώσεις υπολογιστών τύπου ECDL, έχει 10 διαφορετικές ενότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι μηχανικός που έχει γραφτεί στο ΤΕΕ, αλλά δεν έχει κάνει έναρξη στην εφορία, μου είπε ότι δεν δικαιούται να μπει στο συγκεκριμένο πρόγραμμα. Αλλά μου είπε ότι οι δικηγόροι που δεν έχουν κάνει έναρξη στην εφορία και έχουν απλά γραφτεί στον σύλλογό τους (το αντίστοιχο ΤΕΕ), μπορούν κανονικά να πάρουν μέρος στο πρόγραμμα ; Ισχύει αυτό ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα μου εστειλαν αυτη τη διαδικασια : Υπαρχει και B ;

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Α (ΣΥΝΙΣΤΟΜΕΝΗ) από 09/04/2020 έως 16/04/2020

1. Να συμπληρώσει και να υποβάλει ο ίδιος  σε ηλεκτρονική μορφή, μέσω διαδικτύου, κάνοντας χρήση των κωδικών taxisnet που διαθέτει, στο Π.Σ. ΕΡΓΑΝΗ (https://elearning.yeka.gr ), τη φόρμα «Ηλεκτρονική Αίτηση Συμμετοχής» (Παράρτημα I της παρούσας). Εφιστάται η προσοχή των ενδιαφερόμενων στη συμπλήρωση όλων των απαιτούμενων πεδίων της Αίτησης συμμετοχής. Σημειώνεται ότι η «Ηλεκτρονική Αίτηση συμμετοχής επέχει θέση Υπεύθυνης Δήλωσης και ότι δεν θα δίνεται η δυνατότητα διόρθωσης των στοιχείων της αίτησης συμμετοχής μετά την υποβολή αυτής στο περιβάλλον του Π.Σ. ΕΡΓΑΝΗ (https://elearning.yeka.gr ).

2. Να συμπληρώσει τα στοιχεία του τραπεζικού λογαριασμού (IBAN, Τράπεζα), στον οποίο και θα καταβληθεί το εκπαιδευτικό επίδομα για τη συμμετοχή στο πρόγραμμα τηλεκατάρτισης. 

3. Να επιβεβαιώσει τα στοιχεία επικοινωνίας του και να συμπληρώσει υποχρεωτικά τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail) 

4. Να επιλέξει το αντικείμενο κατάρτισης που επιθυμεί μεταξύ των δέκα προτεινόμενων αντικειμένων 

5. Να διαφυλάξει το αποδεικτικό υποβολής της αίτησής του, το οποίο αναγράφει τον «Κωδικό Αριθμό Υποβολής Αίτησης Συμμετοχής» (ΚΑΥΑΣ), καθώς και την ακριβή ημερομηνία και ώρα υποβολής της. Ο κωδικός ΚΑΥΑΣ είναι αυστηρά προσωπικός και μοναδικός για κάθε αίτηση συμμετοχής, χορηγείται αυτόματα από το πληροφοριακό σύστημα ΕΡΓΑΝΗ με την υποβολή της, αποτελεί το αποδεικτικό της υποβολής της και χρησιμοποιείται αντί για το ονοματεπώνυμο του αιτούντος σε όλα τα έγγραφα (Μητρώα, πίνακες, επιταγή κατάρτισης, κ.ά.) που δημοσιεύονται στο πλαίσιο της παρούσας. Για την περίπτωση απώλειας του αποδεικτικού υποβολής της αίτησης, η XXX  θα αναρτήσει σχετική οδηγία στο Π.Σ. ΕΡΓΑΝΗ (https://elearning.yeka.gr ). 

Στην συνέχεια θα πρέπει να  μας αποστείλετε  mail στο   όπου θα επισυνάπτεται η εκτύπωση του συστήματος - αίτηση σας, και θα έχει λεκτικό σύμφωνα με τη συνοδευόμενη  επιστολή (παράρτημα V της πρόσκλησης) ,  προκειμένου να ενεργοποιηθεί η  επιταγή κατάρτισης σας και να πιστωθεί ο τραπεζικός λογαριασμός σας με την προκαταβολή των 400 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

volleyball
Μην ξεχνάς ότι δικηγόροι νομοθετούν.
Ναι πράγματι οι δικηγόροι συμμετέχουν και ας είναι και σε εταιρείες ακόμα.

 

Mhlogiatros

Η Β διαδικασία είναι αν δεν το κάνεις μόνος σου την αίτηση και έχεις εξουσιοδοτήσει τον πάροχο.

Επεξ/σία από politechnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, politechnon said:

afragorn

Πιστεύεις ιατροί π.χ. ή εκπαιδευτικοί, μεγαλύτερης ηλικίας γνωρίζουν από τεχνολογία.
Επίσης δεν είναι σαν τα παλαιότερα προγράμματα που είχαν μόνο γνώσεις υπολογιστών τύπου ECDL, έχει 10 διαφορετικές ενότητες.

Μάλλον έχεις μείνει πίσω,
το ίντερνετ και ο υπολογιστής έχουν γίνει έχουν εργαλείο δουλειάς και επιμόρφωσης (βλέπε ηλεκτρονική συνταγογράφηση, συγγραφή εργασιών, αναζήτηση βιβλιογραφίας, e-book, ηλεκτρονικά αρχεία κλπ)

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, politechnon said:

Ξέρεις πόσους ιατρούς, εκπαιδευτικούς και δικηγόρους ξέρω που δεν έχουν ιδέα.
Ούτε το mail δεν μπορούν να στείλουν :)

ξέρεις πόσους ξέρω που παίζουν τους υπολογιστές στα δάχτυλα και μόνοι τους στήνουν και ιστοσελίδες άμα λάχει;
άμα το πάμε έτσι ΟΚ

η ουσία είναι ότι σου εξήγησα για συγκεκριμένους λόγους πως ο υπολογιστής είναι κομμάτι της δουλειάς τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, politechnon είπε

afragorn

Πιστεύεις ιατροί π.χ. ή εκπαιδευτικοί, μεγαλύτερης ηλικίας γνωρίζουν από τεχνολογία.
Επίσης δεν είναι σαν τα παλαιότερα προγράμματα που είχαν μόνο γνώσεις υπολογιστών τύπου ECDL, έχει 10 διαφορετικές ενότητες.

Και πώς θα μάθει ένας που δεν έχει ιδέα από τεχνολογία; Παρακολουθώντας μαθήματα χρησιμοποιώντας μέσα τεχνολογίας;; Τη βλέπεις την ειρωνεία;

Επίσης θεωρείς πως ένας επαγγελματίας που οι δουλειές του "τρέχουν" από πίσω, θα κάτσει τόσες ώρες να παρακολουθήσει, και πόσο μάλλον να μάθει κιόλας, από διαδικτυακά μαθήματα της πλάκας; Από μαθήματα που διαχωρίζουν την απλή αλληλογραφία, από την επείγουσα; 😂

Το Οικονομικό Επιμελητήριο κάθε χρόνο δίνει ανάλογα πολύωρα σεμινάρια μέσω ίντερνετ. Ξέρεις πόσοι τα παρακολουθούν; Ακριβώς, όσοι φαντάζεσαι! 

Μη δικαιολογούμε και τη κοροϊδία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός δεν χρειάζεται να κάνει πληροφορική, κάνει κάτι άλλο, έχει 10 διαφορετικά προγράμματα π.χ. προστασία προσωπικών δεδομένων ή Ψηφιακή υπογραφή - Ψηφιακά πιστοποιητικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, politechnon είπε

afragorn

Πιστεύεις ιατροί π.χ. ή εκπαιδευτικοί, μεγαλύτερης ηλικίας γνωρίζουν από τεχνολογία.
 

Πιστεύεις ότι εκπαιδευτικοί, μεγαλύτερης ηλικίας, θα κάτσουν να μάθουν "τεχνολογία" από το voucher αυτό;

Επειδή όπως έγραψα και στο θέμα περί της τηλε-εκαπιδευσης, συγγενικό που προσωπο είναι εκπαιδευτκός (μιας κάποιας ηλικίας ας πούμε ... ελπίζω να μη διαβάζει :) ) που μάλιστα έχει παρακολουθήσει στο παρελθόν "σεμινάρια πιστοποίησης" αντίστοιχα αυτού (με κόστος για το κράτος) πολύ αμφιβάλω. Πάλι καλά που βγήκε από τότε το facebook και το instagram και  κάποιοι από αυτούς μάθανε τα βασικά.

13 λεπτά πριν, politechnon είπε

Ξέρεις πόσους ιατρούς, εκπαιδευτικούς και δικηγόρους ξέρω που δεν έχουν ιδέα.
Ούτε το mail δεν μπορούν να στείλουν :)

Και επειδή δε ξέρουν να ανοιγουν mail, ας τους κάνουμε ένα σεμινάριο μέσω μιας ηλεκτρονικής πλατφόρμας.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

afragorn

Το πρόγραμμα βγήκε για υλοποίηση μέσα σε 10 ημέρες, σίγουρα δεν προλαβαίνει κανείς πιστεύω να φτιάξει αυτά που πρέπει.
Επίσης σε όλες τις πλατφόρμες που ενοικιάζουμε εμείς οι φορείς αδειοδοτήθηκαν από τον ΕΟΠΠΕΠ που αυτός έχει την ευθύνη αν είναι σωστές ή όχι.
Πιστεύω ότι για επαγγελματίες που δεν έχουν δουλειά αυτή τη στιγμή και κάθονται σπίτι είναι εποικοδομητικό από το να βλέπει TV

 

DrLo

Γι αυτόν που πάει στη σύνταξη όχι, αλλά δεν είναι μόνο οι μεγάλοι, ξέρω νέες δασκάλες που δεν μπορούν να στείλουν ένα email ή να κάνουν μάθημα με τηλεδιάσκεψη που θα γίνεται στα σχολεία από εδώ και πέρα
Και το βασικό εγώ ψάχνω τι μπορεί να κερδίσει κανείς σε όλο αυτό βλέποντας όσο μπορώ τα θετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...