Προς το περιεχόμενο

Η Apple προσφέρει δυνατότητα προσθήκης τροχών στο Mac Pro έναντι $699


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
43 minutes ago, Lezantas26 said:

εκει παιζεις με δερματα, ραφες, κλπ κλπ. δε ξερω απο τετοια πραματα για να σου απαντησω..

οπως και να χει η πολυτελεια ειναι κατα το ημισι μοστρα. τη τσαντα, το αμαξι, το κοτερο θα τη βγαλεις εξω να τα ζηλεψουν. το πισι με τα ροδακια θα το σερνεις μαζι στην εξοδο σου? 🤣

Ποιος σου είπε πως η πολυτέλεια έχει να κάνει με τη μόστρα στους αλλους? Και μην το δένεις μονο με την πολυτέλεια, το παράδειγμα το έγραψα για να καταλάβετε τη σκέψη μου. Οι ροδες είναι ένα εξεσουαρ ενός ηδη ακριβού προϊόντος που απευθύνεται σε πολυ λίγους. Η apple δεν περιμένει να τρελαθεί στα κέρδη απο τα mac pro. Είναι απλα ένα παιχνίδι γοητρου του στυλ "δες τι εφτιαξα". 

39 minutes ago, ConstantineP said:

Κατάλαβα...αρχίσαμε τις αμπελοφιλοσοφίες 🤣🤣

Αυτό δεν γίνεται απο την αρχή σε αυτό το τοπικ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 327
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

1η φορά βλέπουμε κάτι τόσο άχρηστο να πουλιέται τόσο ακριβά. Ναι υπάρχουν nike με κόστος 20 ευρώ που κάνουν 150, αλλά είναι πολύ πιο χρήσιμα, όμορφα, τα βλέπεις και τα βλέπουν, και το κέρδος (αν βάλεις κόστη άλλα, που εδώ δεν υπάρχουν) είναι στα παπούτσια περίπου 200-300%, ενω εδώ μιλάμε για 4000% και μπορεί να λέω και λίγο, για κάτι παντελώς άχρηστο για το αν το πάρεις πιο ακριβό ή όχι.

Φίλε μου το να πάρω τη συλλεκτική έκδοση του lotr 1000€ είναι ακόμη πιο άχρηστο!! Δεδομένου ότι θα κάθεται και στο ράφι! Υπάρχουν ρολόγια που πωλούνται πιο ακριβά απο Ferrari.... (αλήθεια είναι ψάξτε το...) Δυστυχώς ο καθένας βγάζει ότι θέλει και οι υπόλοιποι κρίνουν αν αξίζει να το πάρουν. Ειλικρινά δεν μου κάνει εντύπωση με διάφορα άλλα που έχω δει. Δεν αναγκάζεται κανείς να πάρει κάτι, στην τελική ο μυαλωμένος που θέλει το μηχάνημα αυτό για επαγγελματικούς λόγους (γιατί είναι σούπερ μηχάνημα) ΔΕΝ θα πάρει αυτές τις ρόδες, τόσο απλό. (Εννοείται δεν συμφωνώ με όσους πλασάρουν ως λογική την τιμή, ελπίζω όμως να καταλαβαίνεις το τι προσπαθώ να πω).

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ektorme είπε

Φίλε μου το να πάρω τη συλλεκτική έκδοση του lotr 1000€ είναι ακόμη πιο άχρηστο!! Δεδομένου ότι θα κάθεται και στο ράφι! Υπάρχουν ρολόγια που πωλούνται πιο ακριβά απο Ferrari.... (αλήθεια είναι ψάξτε το...) Δυστυχώς ο καθένας βγάζει ότι θέλει και οι υπόλοιποι κρίνουν αν αξίζει να το πάρουν. Ειλικρινά δεν μου κάνει εντύπωση με διάφορα άλλα που έχω δει. Δεν αναγκάζεται κανείς να πάρει κάτι, στην τελική ο μυαλωμένος που θέλει το μηχάνημα αυτό για επαγγελματικούς λόγους (γιατί είναι σούπερ μηχάνημα) ΔΕΝ θα πάρει αυτές τις ρόδες, τόσο απλό.

Τα ρολόγια τα κάνεις mostra, συλλεκτική έκδοση του lotr έχει διάφορα διακοσμητικα που τα βάζεις σπίτι και διάφορα bonus για το παιχνίδι. Υπάρχει κάποια εξήγηση μέσω της ματαιοδοξίας για πολλά υπερκτιμημένα πράγματα. Το να πληρώσεις ροδάκια $700 μόνο αν είσαι ιδεοψυχαναγκαστικος

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Ποιος σου είπε πως η πολυτέλεια έχει να κάνει με τη μόστρα στους αλλους?

Ξαναδιάβασε αυτό που μόλις έγραψες...κάπου χάνει 😉

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

Τα ρολόγια τα κάνεις mostra, συλλεκτική έκδοση του lotr έχει διάφορα διακοσμητικα που τα βάζεις σπίτι και διάφορα bonus για το παιχνίδι. Υπάρχει κάποια εξήγηση μέσω της ματαιοδοξίας για πολλά υπερκτιμημένα πράγματα. Το να πληρώσεις ροδάκια $700 μόνο αν είσαι ιδεοψυχαναγκαστικος

Ρολόι που κοστίζει παραπάνω από Ferrari και δείχνει απλό ρολόι φίλε μου δεν είναι μόστρα.... Μόστρα θα ήταν η Ferrari!!! Υπαρχουν αυτά τα αντικείμενα που δεν μπορουμε να τα εξηγήσουμε, τι να σου πω! Φετίχ είναι! Ψυχαναγκαστικός ίσως οπως λες και εσυ. Αβυσσος η ψυχη των ανθρωπων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ConstantineP said:

Ξαναδιάβασε αυτό που μόλις έγραψες...κάπου χάνει 😉

Κι όμως, δεν χάνει. Για την ακρίβεια, η πολυτέλεια δεν έχει απαραίτητα να κάνει με τη μόστρα. Για κάποιους έχει, για κάποιους όχι.

Ένας επιπλοποιός, μπορεί να βάψει με την ίδια επιμέλεια το πίσω, αόρατο μέρος της ντουλάπας, κι ας μην το δει ποτέ κανείς. Δεν είναι τυχαίο το παράδειγμα. Κάποιοι θα καταλάβουν. 

  • Like 3
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ektorme είπε

Ρολόι που κοστίζει παραπάνω από Ferrari και δείχνει απλό ρολόι φίλε μου δεν είναι μόστρα.... Μόστρα θα ήταν η Ferrari!!! Υπαρχουν αυτά τα αντικείμενα που δεν μπορουμε να τα εξηγήσουμε, τι να σου πω! Φετίχ είναι! Ψυχαναγκαστικός ίσως οπως λες και εσυ. Αβυσσος η ψυχη των ανθρωπων!

Και όμως είναι μόστρα, αρρωστημένη και ματαιόδοξη, αλλά είναι. Έχεις ακούσει ποτέ την κοπέλα σου/γυναίκα σου να λέει "πρόσεξες το κολιέ που φόραγε; πρόσεξες το ρολόι; πρόσεξες την μπλούζα τι μάρκα ήταν;". Δεν θα αγοράσουν ένα πανάκριβο ρολόι ούτε γιατί είναι όμορφο, ούτε γιατί έχει ακρίβεια, ούτε γιατί αντέχει 50atm. Θα το αγοράσουν γιατί στον κύκλο τους είναι αναγνωρίσμο. Δεν σου λέω ότι δεν είναι αρρώστια αυτό το πράγμα, αλλα τα ροδάκια αντιπροσωπεύουν μόνο ιδεοψυχαναγκασμό (θέλω να έχω το καλύτερο και ακριβότερο γιατί έτσι νιώθω ολοκληρωμένος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ποιος σου είπε πως η πολυτέλεια έχει να κάνει με τη μόστρα στους αλλους? Και μην το δένεις μονο με την πολυτέλεια, το παράδειγμα το έγραψα για να καταλάβετε τη σκέψη μου. Οι ροδες είναι ένα εξεσουαρ ενός ηδη ακριβού προϊόντος που απευθύνεται σε πολυ λίγους. Η apple δεν περιμένει να τρελαθεί στα κέρδη απο τα mac pro. Είναι απλα ένα παιχνίδι γοητρου του στυλ "δες τι εφτιαξα". 

Αυτό δεν γίνεται απο την αρχή σε αυτό το τοπικ? 

Όντως δεν έχει να κάνει. Μπορεί να σε κάνει να αισθάνεσαι εσένα καλά γιατί σου αρέσει η άνεση και η αισθητική τους. Αλλά τα ροδάκια τι είδους ευχαριστιση έχουν; Και τι παιχνίδι γοήτρου είναι; Τι ξεχωριστό έφτιαξε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο; Πως εξηγείς το γεγονός ότι όσοι προσπαθούν να "δικαιολογήσουν" την apple, ξέρουμε από το forum, ότι είναι iphonokides;

Όπως θα εξηγούσες και το γεγονός των ακριβών συλλεκτών παιχνιδιών για έναν fun των παιχνιδιών, ή ένας ακριβού υπογεγραμμένου κόμικς για έναν συλλέκτη, ή την αγορά πανάκριβων αρωμάτων για μια γυναίκα ή την αγορά ακριβών μανικετόκουμπων σε έναν δικηγόρο ή... ή... ή... 

Με υπομονή και κατανόηση... έτσι κι αλλιώς δικά του ειναι τα λεφτά αν θέλει μπορεί και να τα κάψει...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Και όμως είναι μόστρα, αρρωστημένη και ματαιόδοξη, αλλά είναι. Έχεις ακούσει ποτέ την κοπέλα σου/γυναίκα σου να λέει "πρόσεξες το κολιέ που φόραγε; πρόσεξες το ρολόι; πρόσεξες την μπλούζα τι μάρκα ήταν;". Δεν θα αγοράσουν ένα πανάκριβο ρολόι ούτε γιατί είναι όμορφο, ούτε γιατί έχει ακρίβεια, ούτε γιατί αντέχει 50atm. Θα το αγοράσουν γιατί στον κύκλο τους είναι αναγνωρίσμο. Δεν σου λέω ότι δεν είναι αρρώστια αυτό το πράγμα, αλλα τα ροδάκια αντιπροσωπεύουν μόνο ιδεοψυχαναγκασμό (θέλω να έχω το καλύτερο και ακριβότερο γιατί έτσι νιώθω ολοκληρωμένος).

Συμφωνώ σε αυτό, αν και στο ρολόι το λεω με την έννοια ότι δεν θα καταλάβει κανείς ότι φοράει κάτι σπουδαίο πέραν από τον ίδιο, δεν "φωνάζει", ακριβώς όπως και αυτά τα ροδάκια. Και για αυτό συμφωνώ. Εγώ απλώς ήθελα να θίξω το ότι κάποιοι παρατηρούν αυτό το φαινόμενο μόνο με την apple, όχι κάπου αλλού. That's all :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, medidia είπε

Δεν έχουν φρένα για να μειώσουν το κόστος.

Το τμημα marketing ειναι πολυ μπροστα , σε λιγο καιρο θα βγαλουν break kit αλλα 699 . Ετσι γινονται τα κερδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Retromaniac said:

Όντως δεν έχει να κάνει. Μπορεί να σε κάνει να αισθάνεσαι εσένα καλά γιατί σου αρέσει η άνεση και η αισθητική τους. Αλλά τα ροδάκια τι είδους ευχαριστιση έχουν; Και τι παιχνίδι γοήτρου είναι; Τι ξεχωριστό έφτιαξε;

Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για την κατασκευή τους, εσυ?

Μπορεί να μην έφτιαξε τίποτα ξεχωριστό αλλά και παλι δεν έχει σημασία. Η πλειοψηφία οσων αγοράσουν το mac pro δεν θα παρουν τη βασική έκδοση αλλά κάτι που θα κοστίσει πολλά περισσότερα. Και το κόστος για τα ροδάκια θα είναι αναλογικά ιδιο με το αν έπαιρνες μια καλή βάση για ένα desktop κουτι των 500 ευρώ...

Η βάση αντίστοιχα που την κράζουν πολλοί, εχει ένα μηχανισμό ακριβειας που για τους περισσότερους είναι κάτι άχρηστο! Την έχει όμως. Κάποιος τη σχεδίασε και την υλοποιησε και τη χρέωσε τόσο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...