Προς το περιεχόμενο

Nonda zus obd στα 8.42 ευρώ


panosdOUG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 359
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 Προσωπικα οταν μου ερθει κ εμενα το σχετικο κειμενο, θα ζητησω το ονομα του εκτελωνιστη κ του υπευθυνου που ειναι αρμοδιος κ ηταν ιδεα του η χρεωση βαση προ εκπτωσης αντι για το ποσο που δωσαμε, για να τα συμπεριλαβω στην καταγγελια στον συνηγορο του πολιτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ποιο νομο βασιζονται και τα λενε αυτα; Και πως τους την βαρεσε ξαφνικα για αυτα τα μικρα δεματακια να κανουν ετσι;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, kallair είπε

 Προσωπικα οταν μου ερθει κ εμενα το σχετικο κειμενο, θα ζητησω το ονομα του εκτελωνιστη κ του υπευθυνου που ειναι αρμοδιος κ ηταν ιδεα του η χρεωση βαση προ εκπτωσης αντι για το ποσο που δωσαμε, για να τα συμπεριλαβω στην καταγγελια στον συνηγορο του πολιτη.

Το γραφει απο κατω το ονομα στο μειλ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ManosAgg είπε

Και εμένα από 08/07 ήταν τελωνείο, ωστόσο σήμερα βγήκε από τελωνείο. Λογικά αύριο μεθαύριο θα το παραλάβω. Είδωμεν 

εσενα σου ζητησαν παραστατικα; τι διαδικασια περασε το δεμα;

@Dantεδεν μου εχει ερθει ακομα απαντηση οποτε δεν ξερω τι παιζει. 

μου απαντησαν κ εμενα πριν λιγο την ιδια παρλαπιπα με σας κ τους εστειλα το παρακατω κ περιμενω απαντηση.

 

Καλησπερα,
Θα ηθελα να μου επισυνάψετε τον νομο που επικαλειστε κ θα υπολογιστεί η εμπορική του τιμη ΠΡΟ ΕΚΠΤΩΣΗΣ.

Η αξια του αντικειμενου μεχρι τωρα υπολογίζετε με το κοστος κτησης. Το οποιο είναι τα 8€ περιπου που σας εδειξα με την αποδειξη από το paypal. Είναι αδιανοητο να χρεωσετε τελη εκτελωνισμου σε αντικειμενο σε μια φανταστικη, μη πραγματικη τιμη που εχει ΜΟΝΙΜΗ εκπτωση 100% και στην ουσια το κοστος κτησης του το ενσωματωνουν στα μεταφορικα που χρεωνουν (διαφημιστικο τρικ).

Tελος, παρακαλω ενημερώστε με στο παρων εμαιλ με τα στοιχεια σας (ονοματεπωνυμο) καθως και τα στοιχεια του υπευθυνου του τμηματος σας που πηρε την αποφαση να χρεωσει βαση εμπορικης αξιας προ έκπτωσης.  Τα στοιχεια τα θελω για να προβω στα νομιμα δικαιώματα μου της καταγγελιας σας στον συνηγορο του Πολιτη.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για την συνεργασια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα σε πιο Φεκ στηρίζεται αυτό που λέτε κτλ. 
και ηρθε 2η απάντηση καλύτερη απο την 1η...

"Καλησπέρα σας,

Δυστυχώς οι εκπτώσεις δεν γίνονται αποδεκτές από το τελωνείο. Παρακαλούμε ενημερώστε μας πως θα θέλατε να προχωρήσουμε. Εν αναμονή σχετική σας απάντηση."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι για τον εκτελωνισμό του αντικειμένου  θα πρέπει να υπολογιστεί η εμπορική του αξία προ έκπτωσης βάση τελωνείακής οδηγίας. Θα υπολογιστούν χρεώσεις Φ.Π.Α. 24% + 15€ τέλη εκτελωνισμού.

Το Φ.Π.Α. 24% υπολογίζετε στα 12,43€ + 15€ τέλη εκτελωνισμού.

Παρακαλούμε ενημερώστε μας εάν επιθυμείτε να προχωρήσουμε στον εκτελωνισμό του δέματος σας.

Σε αντίθετη περίπτωση παρακαλούμε όπως μας ενημερώσετε για την επιστροφή του.

Σας ευχαριστούμε.

 

Λες κ μιλαμε με ρομποτ🤖,μου εστειλε την ιδια απαντηση με αλλη σειρα 🥴

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΛΕΣ δειχνουν ξεκαθαρα οτι ο υπολογισμος της τιμης ΠΡΟ εκπτωσης, ειναι καταχρηστικος κ παρανομος.

Με τον όρο δασμολογητέα αξία των εισαγομένων εμπορευμάτων εννοούμε τη συναλλακτική αξία, δηλαδή την πράγματι πληρωθείσα ή πληρωτέα τιμή για τα εμπορεύματα , όταν πωλούνται προς εξαγωγή με προορισμό το τελωνειακό έδαφος της Κοινότητας.
Στη δασμολογητέα αξία
εκτός από την τιμολογιακή αξία προστίθενται στοιχεία όπως έξοδα μεταφοράς, ασφάλιστρα, προμήθειες, royalties κλπ μέχρι το λιμάνι εισαγωγής στην Κοινότητα.

 απο την ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΡΧΗ για το πως οριζεται η δασμολογητεα αξια. Αναφερει τιμολογιακη αξια. οχι προ εκπτωσης και μλκιες μεντολες.
https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/faq?catid=9998146&subcatid=10227741&faqid=10256895

Απο την κυπριακη νομοθεσια (που περιπου αντιστοιχη θα ειναι κ η ελληνικη)

Η πρώτη βάση για τον καθορισµό της τελωνειακής αξίας στο πλαίσιο της Συµφωνίας είναι η "συναλλακτική αξία", όπως ορίζεται στο Άρθρο 1, δηλαδή η τιµή που πράγµατι πληρώθηκε ή θα πληρωθεί για τα εµπορεύµατα, όταν αυτά πωλούνται για εξαγωγή µε προορισµό τη χώρα εισαγωγής. Σε ορισµένες περιπτώσεις στην τιµή γίνεται κάποια προσαρµογή µε την προσθήκη ορισµένων στοιχείων τα οποία θεωρούνται ότι αποτελούν µέρος της τελωνειακής αξίας, βαρύνουν τον αγοραστή, αλλά δεν περιλαµβάνονται στην τιµή που πραγµατικά πληρώθηκε ή θα πληρωθεί για τα εισαγόµενα εµπορεύµατα.


https://www.mof.gov.cy/mof/customs/customs.nsf/All/B89845F42C64D6E0C22573B100270622/$file/Valuation, gr.pdf?OpenElement

Επεξ/σία από kallair
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα ξεκόλλησε χωρίς να πάρω μνμ για δασμούς. Εγώ προτείνω να τους το χαρίσετε και να παραγγείλετε άλλο (όσοι το θέλετε πραγματικά). Εγώ έτσι θα έκανα αν μου ζήταγαν τόσα χρήματα.

1 ώρα πριν, vasiliou είπε

Ρώτησα σε πιο Φεκ στηρίζεται αυτό που λέτε κτλ. 
και ηρθε 2η απάντηση καλύτερη απο την 1η...

"Καλησπέρα σας,

Δυστυχώς οι εκπτώσεις δεν γίνονται αποδεκτές από το τελωνείο. Παρακαλούμε ενημερώστε μας πως θα θέλατε να προχωρήσουμε. Εν αναμονή σχετική σας απάντηση."

Πες τους ότι οι εκπτώσεις αυτές είναι αναρτημένες και μόνιμες, κοινώς ψευτοεκπτώσεις και έχουν πρόσβαση και οι ίδιοι αν η τιμή είναι σωστή ή όχι, διότι είναι μοναδικοί έμποροι του συγκεκριμένου προϊόντος. Ψιλό γαζί

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Konstantin77 είπε

Και εμένα ξεκόλλησε χωρίς να πάρω μνμ για δασμούς. Εγώ προτείνω να τους το χαρίσετε και να παραγγείλετε άλλο (όσοι το θέλετε πραγματικά). Εγώ έτσι θα έκανα αν μου ζήταγαν τόσα χρήματα.

Προσωπικα θα το τραβηξω οσο αντεξω γτ το θεωρω αδιανοητο να βγαζουν κοστολογηση απο το κεφαλι τους κ οχι βαση νομου τι ισχυει. σμρ ειναι αυτο το προϊον, αυριο κατι αλλο που πραγματικα μας καιει να το παραλαβουμε. ειναι τραγικο να καθονται να ψαχνουν ποσο πουλαει κατι ενα καταστημα κ να μην δεχονται το paypal για την τιμη που οντως το πηραμε. δλδ αν κατι το πουλουσαν 25 ευρω κ ειχε εκπτωση κ το πηραμε 20, θα πρεπει να φορολογηθουμε βαση των λεγομενων τους, για 25 ευρω συν φπα + 15 ευρω εκτελωνισμο; ειναι κουφο αυτο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβώς αυτό αναφέρω και εγώ παραπάνω, θα μπορούσε να συμβεί σε οποιαδήποτε αγορά. Εμένα μου έστειλαν  ευχαριστήριο:D

Οπότε για αυτούς που ρώτησαν , απλά δεν το αποδέχεσαι και γυρνάει πίσω 

 

Επεξ/σία από higher
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσες παραγγελίες έχουν γίνει με κουπόνια και "κουλές" εκπτώσεις από bg, gb, ali, τώρα γιατί κόλλησαν σε αυτό; Μάλλον κάποιος προϊστάμενος θέλει να δείξει υπερβάλλοντα ζήλο ή δουλεύει με προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, kallair είπε

ΟΛΕΣ δειχνουν ξεκαθαρα οτι ο υπολογισμος της τιμης ΠΡΟ εκπτωσης, ειναι καταχρηστικος κ παρανομος.

Με τον όρο δασμολογητέα αξία των εισαγομένων εμπορευμάτων εννοούμε τη συναλλακτική αξία, δηλαδή την πράγματι πληρωθείσα ή πληρωτέα τιμή για τα εμπορεύματα , όταν πωλούνται προς εξαγωγή με προορισμό το τελωνειακό έδαφος της Κοινότητας.
Στη δασμολογητέα αξία
εκτός από την τιμολογιακή αξία προστίθενται στοιχεία όπως έξοδα μεταφοράς, ασφάλιστρα, προμήθειες, royalties κλπ μέχρι το λιμάνι εισαγωγής στην Κοινότητα.

 απο την ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΡΧΗ για το πως οριζεται η δασμολογητεα αξια. Αναφερει τιμολογιακη αξια. οχι προ εκπτωσης και μλκιες μεντολες.
https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/faq?catid=9998146&subcatid=10227741&faqid=10256895

Απο την κυπριακη νομοθεσια (που περιπου αντιστοιχη θα ειναι κ η ελληνικη)

Η πρώτη βάση για τον καθορισµό της τελωνειακής αξίας στο πλαίσιο της Συµφωνίας είναι η "συναλλακτική αξία", όπως ορίζεται στο Άρθρο 1, δηλαδή η τιµή που πράγµατι πληρώθηκε ή θα πληρωθεί για τα εµπορεύµατα, όταν αυτά πωλούνται για εξαγωγή µε προορισµό τη χώρα εισαγωγής. Σε ορισµένες περιπτώσεις στην τιµή γίνεται κάποια προσαρµογή µε την προσθήκη ορισµένων στοιχείων τα οποία θεωρούνται ότι αποτελούν µέρος της τελωνειακής αξίας, βαρύνουν τον αγοραστή, αλλά δεν περιλαµβάνονται στην τιµή που πραγµατικά πληρώθηκε ή θα πληρωθεί για τα εισαγόµενα εµπορεύµατα.


https://www.mof.gov.cy/mof/customs/customs.nsf/All/B89845F42C64D6E0C22573B100270622/$file/Valuation, gr.pdf?OpenElement

Εγώ τους έγραψα αυτά που λέει ο φίλος ζητώντας ονοματεπώνυμο  και ότι επιφυλάσσομαι κάθε νόμιμου δικαιώματος μου. Στείλτε όλοι να δούμε τι θα γίνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...