Προς το περιεχόμενο

Nonda zus obd στα 8.42 ευρώ


panosdOUG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ίδιο και απο εδώ. Τους απάντησα να το επιστρέψουν, σε κανένα 3μήνο θα έχει πάει πίσω :D .

Το θέμα με την εμπορική αξία θέλει προσοχή, γιατί μπορεί να αφορά και άλλες περίπτωσεις . Για παράδειγμα θα μπορούσε να συμβεί για αγορά απο Κίνα προϊόντος σε προσφορά με απλή μέθοδο (έστω οτι με την τιμή προσφοράς το CIF βγαίνει κάτω απο το όριο ατέλειας). Αν γίνει έλεγχος και χρήση τιμής χωρίς την προσφορά που ενδεχομένως είναι πάνω απο ατέλεια -> Φ.Π.Α. 24% + 15€ τέλη εκτελωνισμού.

Δηλαδή θα πρέπει να κρατάει κανείς screenshot απο την τιμή πρό έκπτωσης και να είναι το CIF κάτω απο την ατέλεια με βάση την τιμή πρό έκπτωσης, για να είναι ασφαλής;

Προσωπικά δεν με καίει που γύριζει πίσω, αγορά για πλάκα ήταν. Έχω και άλλο obd των 2Ε με χρήση μέσω torque και κάνω την δουλειά μου. Αλλά με προβληματίζει για μελλοντικές αγορές.

 

 

Επεξ/σία από higher
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 359
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η εμπορική του αξία προ έκπτωσης... Δηλαδή $59.99 βάση του site της Nonda. 
Aka περίπου 30€ από το τίποτα. Ξεκάθαρα τα είδαν πολλά και πάνε να βγάλουν τα σπασμένα τους.

Όσοι δεν βαριέστε τρέξε τους λίγο μπας και σοβαρευτούν κάποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rosspy είπε

Καλημέρα,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι για τον εκτελωνισμό του αντικειμένου LZ030850774CN θα πρέπει να υπολογιστεί η εμπορική του αξία προ έκπτωσης. Θα υπολογιστούν χρεώσεις Φ.Π.Α. 24% + 15€ τέλη εκτελωνισμού.

Παρακαλούμε ενημερώστε μας εάν επιθυμείτε να προχωρήσουμε στον εκτελωνισμό του δέματος σας.

Σε αντίθετη περίπτωση παρακαλούμε όπως μας ενημερώσετε για την επιστροφή του.

κ τωρα τι?

εχθες τους εστειλα την αποδειξη απο paypal κ σμρ απαντησαν αυτο

τι εγγραφο τους ειχες στειλει; τι πληροφοριες φαινοταν; 

εγω μπηκα στο paypal, βρηκα την αγορα που ειχα κανει κ οι πληροφοριες που φαινονται ειναι στην ουσια το ποσο που πληρωσα (και μου επεστρεψαν) και απο ποια καρτα μου εγινε. μολις τους το εστειλα. Για να δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kallair είπε

τι εγγραφο τους ειχες στειλει; τι πληροφοριες φαινοταν; 

εγω μπηκα στο paypal, βρηκα την αγορα που ειχα κανει κ οι πληροφοριες που φαινονται ειναι στην ουσια το ποσο που πληρωσα (και μου επεστρεψαν) και απο ποια καρτα μου εγινε. μολις τους το εστειλα. Για να δουμε.

Την ιδια πληροφορία ακριβώς εστειλα και εγώ και πριν λίγο πήρα την απάντηση που πήραν και οι υπόλοιποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα. μαλλον θα πρεπει να κανουμε καποια καταγγελια μπας κ μαθουμε κ εμεις επισημα τι γινεται. ειναι τελειως αυθαιρετο να χρεωνομαστε τελωνειο για "προ εκπτωσης" φανταστικη τιμη, αντι για την πραγματικη τιμη που πληρωσαμε ενα αγαθο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα χρεωθεις αν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν πλήρωσες παραπάνω. Αλλά μπορεί να σου βάλουν 3 ευρώ επειδή το κοίταξαν. Αυτό με τα 3 ευ΄ρω δεν έχω καταλάβει πότε το κοπανάν. Εμένα ακόμα ατελώς όσα ήρθαν δεν είχαν το 3ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Konstantin77 είπε

δε θα χρεωθεις αν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν πλήρωσες παραπάνω. Αλλά μπορεί να σου βάλουν 3 ευρώ επειδή το κοίταξαν. Αυτό με τα 3 ευ΄ρω δεν έχω καταλάβει πότε το κοπανάν. Εμένα ακόμα ατελώς όσα ήρθαν δεν είχαν το 3ευρω

το 3ευρω δεν εχει καταργηθει τελειως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσου, το είδα μπορστά μου να πληρώνεται. Απλά από όσο έψαξα πάει σε δέματα με ατέλεια. Η αλληλογραφία με ατέλεια δεν έχει. Έτσι κατάλαβα, στο ταχυδρομείο δεν ξέραν τίποτα που ρώτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 3Ε ειχε καταργηθει επειδη ειχε γινει ιστορια τοτε.

Μα η αποδειξη απο το paypal ειναι αποδειξη για τι πληρωσες.

Οταν η ιδια εταιρεια πουλαει κατι 0 δολλαρια εδω και 6 μηνες τοτε αυτη ειναι η εμπορικη του τιμη.

Θα περιμενω να δω τι θα απαντησουν σε εσας για να προετοιμασω και εγω κειμενο.Θα τους τρεξω ετσι για το γαμωτο,καθως εχω αλλο obd και εχω παρει και τα χρηματα πισω.

Ειναι η τσατσια της υποθεσης και το γαμωτο που κανουν οτι θελουν που μου τη δινουν.

Θα μιλησω και με συνηγορο.

Επεξ/σία από Dantε
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Konstantin77 είπε

τσου, το είδα μπορστά μου να πληρώνεται. Απλά από όσο έψαξα πάει σε δέματα με ατέλεια. Η αλληλογραφία με ατέλεια δεν έχει. Έτσι κατάλαβα, στο ταχυδρομείο δεν ξέραν τίποτα που ρώτησα.

Αν θυμαμαι καλα, αν εχει το πρασινο αυτοκολλητο που γραφει "τελωνειακως ελευθερο" απαγορευεται να εισπραξουν το 3ευρω.

 

ο νομος ειναι εδω και εχει κ τον πινακα μεσα.
http://www.pcci.gr/evepimages/EmpNL2155b_2017_F23508.pdf

αναφερει συγκεκριμενα: 
Αποστολές εμπορευμάτων αξίας που δεν υπερβαίνει τα 22 ευρώ.

και διπλα γραφει "Απαλλαγή από δασμό και ΦΠΑ".

Το "εμπορικη αξια προ εκπτωσης" ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ αυθαιρετο κ καταχρηστικο.

Η αξια ενος προϊοντος ειναι το ποσο που αποδεδειγμενα πληρωσες.

δεν χωραει παρανοηση στο παραπανω.

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σχεδόν όλοι έχετε πάρει τα χρήματα σας πίσω με refund, γιατί δεν αφήνετε τα δέματα να επιστρέψουν όπως πρέπει;

Θα δουν κάποια στιγμή στο PayPal ότι το tracking λέει "παραδόθηκε" σε refunded παραγγελία και θα αναρωτιόμαστε γιατι κάνουν block τη χώρα μετά...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alfaeffe είπε

Αφού σχεδόν όλοι έχετε πάρει τα χρήματα σας πίσω με refund, γιατί δεν αφήνετε τα δέματα να επιστρέψουν όπως πρέπει;

Θα δουν κάποια στιγμή στο PayPal ότι το tracking λέει "παραδόθηκε" σε refunded παραγγελία και θα αναρωτιόμαστε γιατι κάνουν block τη χώρα μετά...

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. Μου επέστρεψαν τα χρήματα που έδωσα για μεταφορικά διότι το δέμα καθυστερούσε πολύ. Δεν υπήρξε πουθενά η υποχρέωση να επιστρέψω το προϊόν από την επικοινωνία μας. Το προϊόν είναι και παραμένει δωρεάν βασικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Dantε είπε

Το 3Ε ειχε καταργηθει επειδη ειχε γινει ιστορια τοτε.

Μα η αποδειξη απο το paypal ειναι αποδειξη για τι πληρωσες.

Οταν η ιδια εταιρεια πουλαει κατι 0 δολλαρια εδω και 6 μηνες τοτε αυτη ειναι η εμπορικη του τιμη.

Θα περιμενω να δω τι θα απαντησουν σε εσας για να προετοιμασω και εγω κειμενο.Θα τους τρεξω ετσι για το γαμωτο,καθως εχω αλλο obd και εχω παρει και τα χρηματα πισω.

Ειναι η τσατσια της υποθεσης και το γαμωτο που κανουν οτι θελουν που μου τη δινουν.

Θα μιλησω και με συνηγορο.

Μια και είναι δημόσια υπηρεσία, ίσως να είναι αρμόδιος ο συνήγορος του πολίτη (κι όχι του καταναλωτή)

https://www.synigoros.gr/?i=stp.el.responsibilities

Γράφει "τελωνεία"

https://www.synigoros.gr/?i=stp.el.submissionrequirements

Υ.Γ. Εγώ δεν έχω αγοράσει

Spoiler

the joker popcorn GIF

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kallair είπε

τι εγγραφο τους ειχες στειλει; τι πληροφοριες φαινοταν; 

εγω μπηκα στο paypal, βρηκα την αγορα που ειχα κανει κ οι πληροφοριες που φαινονται ειναι στην ουσια το ποσο που πληρωσα (και μου επεστρεψαν) και απο ποια καρτα μου εγινε. μολις τους το εστειλα. Για να δουμε.

εβγαλα screenshot ενα μερος που φαινοταν  το ποσο που πληρωσα,το track, κ τα λοιπα στοιχεια μου

ειναι για το 🙊🍌 καβαλα...οχι οτι θα μου λειψει κ μενα

δλδ αν δεν επικοινωνησω μαζι τους τι θα γινει,θα με χρεωσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...