Προς το περιεχόμενο

Nonda zus obd στα 8.42 ευρώ


panosdOUG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που λενε και ισχυει ειναι οτι μπορει να εχεις κουπονι πχ -10 ευρω και να πεφτει κατω απο τη δασμολογουμενη αξια. Αυτα, υπο συνθηκες δε γινονται δεκτα. Αυτο ομως δεν εχει να κανει σε τιποτα με αυτη την περιπτωση, που η αξια ειναι αναρτημενη ακομα και τωρα και εμφανης σε ολους. Απλως κοροιδευουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 359
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Konstantin77 είπε

Αυτο που λενε και ισχυει ειναι οτι μπορει να εχεις κουπονι πχ -10 ευρω και να πεφτει κατω απο τη δασμολογουμενη αξια. Αυτα, υπο συνθηκες δε γινονται δεκτα. Αυτο ομως δεν εχει να κανει σε τιποτα με αυτη την περιπτωση, που η αξια ειναι αναρτημενη ακομα και τωρα και εμφανης σε ολους. Απλως κοροιδευουν...

απο που κ ως που να γινουν δεκτα υπο συνθηκες. ο νομος οριζει ρητα τι ειναι κ πως οριζεται η συναλλαγματικη αξια κ εν τελει η δασμολογουμενη. 

 

ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ οπως λες κ εσυ στην περιπτωση μας, φαινεται ξεκαθαρα οτι η αρχικη τιμη ειναι διαφημιστικο τρικ και η τιμη εχει προσαρτηθει στο κοστος αποστολης.

αλιμονο αν ο καθε εκτελωνιστης κοστολογουσε αναλογως πως ξυπνησε το πρωι. ας εχει κ 100 ευρω κουπονι ο αλλος. Τοσο το πληρωσε, ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, για αυτο το ποσο θα εκτιμηθει η συναλλαγματικη αξια. ο νομος ειναι ρητος και ξεκαθαρος για το ποια ειναι η συναλλαγματικη αξια ενος προιοντος και πως καθοριζεται η συνολιγκη δασμολογουμενη αξια.

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εγώ πάω σε ένα κατάστημα λιανικής ή αγοράζω online προϊόντα σε έκπτωση (είτε με κουπόνι, είτε με παζάρια, είτε σε περίοδο εκπτώσεων) ο ΦΠΑ που επωμίζομαι είναι πάντα στην τελική τιμή που πληρώνω (όπως και στην υπηρεσία τυχόν αποστολής). Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ενα κουπονι μπορει να ειναι πχ απο λοταρια ή για ικανοποιηση του πελατη απο αλλη αγορα, αλλα στην ουσια πληρωνεις διαφορετικο ποσο χωρις ομως να εχει κοστολογηθει το ιδιο το προιον χαμηλοτερα. Τεσπα, ειπαμε αλλη περιπτωση αυτη.

16 λεπτά πριν, kallair είπε

αλιμονο αν ο καθε εκτελωνιστης κοστολογουσε αναλογως πως ξυπνησε το πρωι. ας εχει κ 100 ευρω κουπονι ο αλλος. Τοσο το πληρωσε, ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, για αυτο το ποσο θα εκτιμηθει η συναλλαγματικη αξια. ο νομος ειναι ρητος και ξεκαθαρος για το ποια ειναι η συναλλαγματικη αξια ενος προιοντος και πως καθοριζεται η συνολιγκη δασμολογουμενη αξια.

Αν ειχες ακουσει ιστοριες απο το  1980, δε θα τα ελεγες αυτα 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι υπάρχει η λέξη "αυθαιρεσία¨ που ταιριάζει απόλυτα. Πως άλλοι παρέλαβαν χωρίς ¨κιχ¨ κι άλλοι παιδεύονται με ¨τιμή προ έκπτωσης¨;

Κάντε τους καταγγελία να στρώσουν χαρακτήρα.

Έχει πληρώσει ποτέ κανείς σε φυσικό κατάστημα ΦΠΑ σε τιμή "προ έκπτωσης"; Αυτά είναι ανήκουστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω πάρει κρανία με τις μλκιες τους. Και εμένα μου απάντησαν ότι υπολογίζουν την εμπορική τιμή χωρίς την έκπτωση.

Αύριο στέλνω καταγγελία στον συνηγορο του καταναλωτή 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<Η εμπορική αξία ενός  ερασιτεχνικού  "ODB2 bluetooth Scanner"  δεν υπερβαίνει τα 10 ευρώ. Μπορείτε εύκολα να το διαπιστώσετε σε σχετική αναζήτηση : 
https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20200824121247&SearchText=ODB2+bluetooth+Scanner
Η τιμή προ έκπτωσης είναι εικονική και σίγουρα όχι αυτή που πλήρωσα.
Βέβαια, μπορούσατε να μου ζητήσετε στοιχεία νωρίτερα, και να μην περιμένετε τρεις μήνες.>

Η δική μου απάντηση στο email τους. Προφανώς υπάρχει γραμμή να σταματήσουν τις εισαγωγές μικροαντικειμένων για να τονώσουν την ευρωπαϊκή αγορά.  Συστηματικά  απαράδεκτες καθυστερήσεις στο Αεροδρόμιο,  min 30 ημέρες και υψηλοί δασμοί.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ovz.carscanner

αυτή την εφαρμογή έχω εγώ και με ένα απλό από σκρουτζ μια χαρά δουλεύει. 

https://www.skroutz.gr/s/20371167/HH-OBD-V2-1-Car-Diagnostic-Scanner.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Δεν ξέρω εάν έχει γραφτεί σε προηγούμενα post, αλλά πριν από λίγο που παρήγγειλα, στο email επιβεβαίωσης που με έστειλαν, γράφουν ότι θα αποσταλεί από τις αποθήκες τους στο Ηνωμένο Βασίλειο και θα έρθει με Royal Mail International σε 10-15 εργάσιμες.

Επεξ/σία από prototypegr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Καλημέρα. Δεν ξέρω εάν έχει γραφτεί σε προηγούμενα post, αλλά πριν από λίγο που παρήγγειλα, στο email επιβεβαίωσης που με έστειλαν, γράφουν ότι θα αποσταλεί από τις αποθήκες τους στο Ηνωμένο Βασίλειο και θα έρθει με Royal Mail International σε 10-15 εργάσιμες.

Οπότε εσύ δεν θα έχεις θέμα με το τελωνείο, καλό αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Doubt είπε

Οπότε εσύ δεν θα έχεις θέμα με το τελωνείο, καλό αυτό.

Ναι, εγώ θα γλιτώσω όλη αυτήν την ταλαιπωρία από ότι φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντησαν το παρακατω

Αναφορά σε κείμενο

 

Καλημέρα σας 

Είναι τελωνειακή οδηγία για όλες τις ταχυδρομικές εισαγωγές.

Σας ευχαριστούμε.

 

 

Και τους απαντησα το κατωθεν.

Παραθεστε μου που είναι αναρτησμενο αυτό που λετε. Επισης ζητησα το ονομα σας κ το ονομα του υπευθυνου για αυτή την ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ αποφαση σας. Η ΑΑΔΕ οριζει ΞΕΚΑΘΑΡΑ ότι
Με τον όρο δασμολογητέα αξία των εισαγομένων εμπορευμάτων εννοούμε τη συναλλακτική αξία, δηλαδή την πράγματι πληρωθείσα ή πληρωτέα τιμή για τα εμπορεύματα , όταν πωλούνται προς εξαγωγή με προορισμό το τελωνειακό έδαφος της Κοινότητας. https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/faq?catid=9998146&subcatid=10227741&faqid=10256895

Πειτε μου λοιπον ποιανου είναι η αποφαση να δασμολογείτε ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ κ ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΑ, διαφορετικα από ότι οριζει ο νομος. Ευχαριστω εκ των προτερων κ περιμενω την απαντηση σας με τα στοιχεια που σας ζητησα.

 

 

 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορείτε να πάρετε και τηλέφωνο, είχα ταλαιπωρηθεί αλλά μου απάντησαν αμέσως τότε που χρειάστηκε. Πρέπει να είναι 2103542122 ή κάτι τέτοιο.

Επεξ/σία από Konstantin77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Konstantin77 είπε

μπορείτε να πάρετε και τηλέφωνο, είχα ταλαιπωρηθεί αλλά μου απάντησαν αμέσως τότε που χρειάστηκε. Πρέπει να είναι 2103542122 ή κάτι τέτοιο.

προσωπικα τα θελω γραπτως για να συμπεριληφθουν στην καταγγελια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...