Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ψαχνω να βρω μια B550 της προκοπης, με temp sensor για custom loop, εκτος απο την Asus ROG Strix B550-F, υπαρχει κατι αλλο σε αυτο το budget? 

Επισης τι γινετε με τις μνημες, εχουν βγαλει 1000 παραλλαγες, αυτη την στιγμη απο b-die τι αξιζει; 

Ευχαριστω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Οι scalpers υπό μια έννοια καλά κάνουν, ειδικά αφού τους δίνεται η δυνατότητα να λειτουργούν ανεξέλεγκτα και να αλλοιώνουν την αγορά. Τα απελπισμένα κορόιδα όμως που πάνε και αγοράζουν σε αυτές τις τιμές είναι άξιοι της μοίρας τους, ακόμα κι αν τους περισσεύουν τα λεφτά. Γιατί στην τελική αυτοί είναι που συντηρούν το scalping. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Razor333 είπε

Επισης τι γινετε με τις μνημες, εχουν βγαλει 1000 παραλλαγες, αυτη την στιγμη απο b-die τι αξιζει; 

Έχω διαβάσει τα καλύτερα για τις Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-4400MHz (PVB416G440C8K).

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια SOS, έβαλα τον 5600x στην b550 a pro, αφού περασα τελευταίο bios, όλα καλά μεχρι εδώ. Εμπαινα bios κανονικά.

Βάζω μνημες (crucial ballistix max rgb 4x8gb 4000) στα 3800 με if 1900 με safe settings, τρέχω tm5 ολα καλά. Δεν εχω πειράξει επεξεργαστή ακόμα τπτ. Τρέχω κάποια bench, όλα κομπλέ. 

Κάνω restart, μπαίνω bios και freezαρει αμέσως μόλις μπω. Ούτε ποντικι/πληκτρολόγιο, ουτε θερμοκρασιες να παίζουν τπτ. Windows μπαίνω κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, vins said:

Παιδια SOS, έβαλα τον 5600x στην b550 a pro, αφού περασα τελευταίο bios, όλα καλά μεχρι εδώ. Εμπαινα bios κανονικά.

Βάζω μνημες (crucial ballistix max rgb 4x8gb 4000) στα 3800 με if 1900 με safe settings, τρέχω tm5 ολα καλά. Δεν εχω πειράξει επεξεργαστή ακόμα τπτ. Τρέχω κάποια bench, όλα κομπλέ. 

Κάνω restart, μπαίνω bios και freezαρει αμέσως μόλις μπω. Ούτε ποντικι/πληκτρολόγιο, ουτε θερμοκρασιες να παίζουν τπτ. Windows μπαίνω κανονικά. 

To TM5 ΔΕΝ λέει τίποτα, είσαι με Daisy Chain μητρική και τα 4 DIMMs βαράνε IMC κάργα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Devastor είπε

To TM5 ΔΕΝ λέει τίποτα, είσαι με Daisy Chain μητρική και τα 4 DIMMs βαράνε IMC κάργα 

Το φαντάστηκα, έκανα clear cmos και έβαλα μόνο τα 2 στικς και μπουταρισα κανονικα bios. Ευχαριστω. Αρα τα ξεχνάω τα 4 στικς;

Επίσης, έχω βάλει τωρα τα 2 στικς xmp 4000 c18, και if 2000. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μπαίνεις Win κανονικά με 4χ3.800, λειτουργούν όλα εκεί αλλά υπάρχει πρόβλημα να μπεις BIOS?

Λίγο κουλό δεν είναι? Μην έχει να κάνει με κάποιο κόλλημα του BIOS version?

Έχει βγει κάποιο με το τελευταίο AGESA version?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, vins said:

Το φαντάστηκα, έκανα clear cmos και έβαλα μόνο τα 2 στικς και μπουταρισα κανονικα bios. Ευχαριστω. Αρα τα ξεχνάω τα 4 στικς;

Επίσης, έχω βάλει τωρα τα 2 στικς xmp 4000 c18, και if 2000. 

Το Daisy chain είναι 75% Channel A και 25% στο Β signal integrity. Επίσης ή κατεβάζεις συχνότητα ή μένεις με τα 2 ναι

1 minute ago, Πέτρος said:

Δηλαδή μπαίνεις Win κανονικά με 4χ3.800, λειτουργούν όλα εκεί αλλά υπάρχει πρόβλημα να μπεις BIOS?

Λίγο κουλό δεν είναι? Μην έχει να κάνει με κάποιο κόλλημα του BIOS version?

Έχει βγει κάποιο με το τελευταίο AGESA version?

Καθόλου κουλό, το ΤΜ5 κλπ δεν βάζει καθόλου σχεδόν load στο SMU ενώ το BIOS βάζει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elpenor είπε

Έχω διαβάσει τα καλύτερα για τις Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-4400MHz (PVB416G440C8K).

Βλεπω στα ιδια σχεδον και τις steel, φαινονται καλες. Μητρικη βλεπω και την b550 master, ειναι λιγο overkill, αλλα νομιζω τα αξιζει τα 80 σε σχεση με την b550 strix-f.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Razor333 είπε

Μητρικη βλεπω και την b550 master, ειναι λιγο overkill, αλλα νομιζω τα αξιζει τα 80 σε σχεση με την b550 strix-f.

Σίγουρα η Master έχει κορυφαίο hardware στο power delivery, έχω τους ενδιασμούς μου όσο αφορά τα bios (πχ άργησε πολύ μόλις προχτές έβγαλε το 1.2.0.0 στην B550 Master και το όνομα F13a μου θυμίζει alpha stage) αλλά είναι καθαρά υποκειμενικό γιατί δεν έχω εμπειρία και στοιχεία να το τεκμηριώσω. Έχω δει και κάτι πολύ ζόρικα RAM OC με X570 Master οπότε δεν αποκλείεται να έχω άδικο.

Αυτό το link ίσως μπορέσει να σε βοηθήσει στην επιλογή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, elpenor είπε

Σίγουρα η Master έχει κορυφαίο hardware στο power delivery, έχω τους ενδιασμούς μου όσο αφορά τα bios (πχ άργησε πολύ μόλις προχτές έβγαλε το 1.2.0.0 στην B550 Master και το όνομα F13a μου θυμίζει alpha stage) αλλά είναι καθαρά υποκειμενικό γιατί δεν έχω εμπειρία και στοιχεία να το τεκμηριώσω. Έχω δει και κάτι πολύ ζόρικα RAM OC με X570 Master οπότε δεν αποκλείεται να έχω άδικο.

Αυτό το link ίσως μπορέσει να σε βοηθήσει στην επιλογή σου.

Msi ήθελα να δοκιμάσω, αλλά είναι μαλωμενη με τους external temp sensors για νερό, οπότε με περιορίζει στο custom loop. Η asus ακόμα και στην b550f βάζει έστω 1 και η master έχει 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...