Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, ilos είπε

Αν έχεις την ψευδαίσθηση ότι θα γίνει ότι έγινε με την ps3/x360 generation (που κράτησε 7ετία+) και την επόμενη γενιά που ήταν με tablet cpu's και low/mid range igp's οπότε κάτι 2600k κλείσανε περήφανα 10ετία είσαι βαθιά γελασμένος. Καταρχάς ξεκινάμε από αρκετά steeper specs, και η mid/επόμενη γενιά στις κονσόλες προβλέπεται να έχει ριζοσπαστικές διαφορές τόσο στην αρχιτεκτονική όσο και στο RT performance. Δηλαδή και σαν πλατφόρμα τα σημερινά μηχανήματα θα είναι παρωχημένα. Στο λεώ για να μη βρεθείς προ απροόπτων σε 3-4 χρόνια από τώρα.

Αν ο στόχος σου είναι απλά να κρατήσεις 60 fps για 4-5 χρόνια πάω πάσο. Νόμιζα ότι μίλαγα σε enthusiast με 10900k.😁

Δεν είναι καθόλου απλός στόχος για τα open world. Ρώτα αυτούς με 2600 και 3600 παρέα με την διόλου φτηνιάρικη 3060Ti να σου πουν. Multi δεν ασχολούμε, αλλά εκεί οι πααιτήσεις είναι επίτηδες χαμηλότερες γιατί τους πληρώνεις αυθεντικό game ή και συνδρομή και δεν θέλουν να σε εξαναγκάσουν σε build των 2000€ και να σε χάσουν από πελάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

50 λεπτά πριν, Herald είπε

Πάντως 2 σελίδες πριν συζητάμε για το αν θα τραβήξει ο 2600 (επεξεργαστής 3ετίας) με καινούργια κάρτα. 

Την ιδια στιγμη που αυτος ο οποιος εγραψε οτι θελει να κανει αυτη την μεταβαση,το εχει γραψει ηδη ποσες φορες οτι το γνωριζει οτι δεν αξιζει και το κανει καθαρα γιατι ετσι γουσταρει,και οχι επειδη ετσι λενε τα 480p και 720p benchmarks απο το 3D mar...εμμ το Tomb Raider.

20 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Μα δεν περιμένω να δω κάποια τεράστια διαφορά με την 2060.

Βέβαια κατά 70% είναι αγορά κ@υλας αλλά δεν πειράζει :P Που είναι το κακό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Αν ισχύει αυτό που λες και με tuned RAM μάλιστα τότε τα ryzen μέχρι και τον 3700X αποδεικνύονται μεγάλη απάτη με το δήθεν 5% πίσω στα games.

Ακόμα και ο 5600X(oced) που θεωρείται τέρας σε STP έχει drops σε μία από τις πιο CPU bound περιοχές(βίντεο) ενώ κινείσαι πεζός. Με τον 10900K στα-εγγυημένα-4,9 και χαλαρές ram(3200 15-17-36) ακόμα και cores να κλείσω δεν βλέπω drops κάτω από 60 ούτε με γρήγορη οδήγηση γύρω από το σημείο. [Αυτά έχοντας κατά νου τον 10850K στα 380€].

  Απόκρυψη περιεχομένων

Το 1.1 έχει ίδιες cpu επιδόσεις με το 1.2 πέρα από το stutter. Πήγαινε στο 05:17.

 

Οπότε με δεδομένο ότι έχεις καλές ram και AMD mobo μόνο ο 5800X θα σου δώσει για 5+ χρόνια το περιθώριο να τα δίνεις όλα σε decent κάρτες και μην έρχεσαι συνέχεια στη θέση που είσαι σήμερα και δεν ξέρεις τι να πρωτοαλλάξεις. Τώρα τα δυνατά CPU αντέχουν χρόνια.

 

85% usage sub 60fps, υπερβολικο μου φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε μπαγάσα pirmen, θα σου βγάλω το καπέλο. Με αυτά που γράφεις καμιά φορά με κάνεις να αμφιβάλω την ύπαρξη μου. Απο περιέργεια είπα να κοιτάξω στα γρήγορα μήπως κάνω λάθος και όντως ο 3600 τον πίνει κάτω από τα 60 σε open world games μιας και δε πολυασχολούμαι.

SOTTR.jpg

80 min το σαπάκι ο 1600x

hitman3.jpg

87 min

legion.jpg

69 min

valhalla.jpg

85 min

horizon.jpg

83 min

Στο μόνο που πέφτει κάτω από 60 min guess what είμαστε hard gpu bound.😁

RDR2.jpg

Anyways πολύ ασχολήθηκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Δείξε μας και τις μετρήσεις με RT on στο CP2077. Να δούμε που βρίσκεται ο 7700K(πρακτικά ένας 6700 με λίγο παραπάνω clocks) απέναντι σε 1800X, 2600, 2700X που βγήκαν χρόνια μετά.

Μπουκάλα ρίχνει και ο 5800X και ο 10900K σήμερα που μιλάμε. Άλλο να βλέπεις μπουκάλα στα 200 καρέ και άλλο στα 60 καρέ ή και στα 50 που βγάζουν τα προ 5ΧΧΧ ryzen στο CP. Καταλαβαίνεις τη διαφορά φαντάζομαι.

Σου λέω με simulated 7700K δεν πίστευα στα μάτια μου. Απόλυτα playable πλην του driving και μόνο στα χειρότερα σημεία. Με 8700K γίνεται ακατάλληλο δια ανηλίκους.

Ναι φίλτατε. Πέντε χρόνια μετά, για gamer με όχι ιδιαίτερες απαιτήσεις(όπως ο yannis) τα 4/8 και 6/12 intel ακόμα κρατάνε το target των 60/75 fps σχεδόν στα πάντα και κάτι αντίστοιχο σε όρους on-line fps. Με μικρότερη τεχνολογική εξέλιξη άνετα κρατάει και ένας 10900/5800.

Wut. Αφού είχα τρέξει αυτό που μου είπες, simulated 6700 με 2400 ram και δεν κράτησε ούτε τα 30 στο cyberpunk. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Wut. Αφού είχα τρέξει αυτό που μου είπες, simulated 6700 με 2400 ram και δεν κράτησε ούτε τα 30 στο cyberpunk. 

Στο εναλλακτικό σύμπαν του pirmenverse όλα είναι πιθανά my friend. Κάθε φορά που κάνω doublecheck αυτά που γράφει, χάνω λεπτά από τη ζωή μου. Δε την ξαναπατάω.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

Στο εναλλακτικό σύμπαν του pirmenverse όλα είναι πιθανά my friend. Κάθε φορά που κάνω doublecheck αυτά που γράφει, χάνω λεπτά από τη ζωή μου. Δε την ξαναπατάω.😁

Μου έρχεται να κάνω μετακόμιση την 3090 από τον celeron στον 3700x να δοκιμάσω. Αλλά μετά πρέπει να ξαναμπεί πίσω στον celeron γιατί θα τρώει μπουκάλι από τον 3700 :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Μου έρχεται να κάνω μετακόμιση την 3090 από τον celeron στον 3700x να δοκιμάσω. Αλλά μετά πρέπει να ξαναμπεί πίσω στον celeron γιατί θα τρώει μπουκάλι από τον 3700 :P 

Ξέχασες και το driver overhead. Φτου κακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο cyberpunk παντως ο 5600x τον πινει καλα με nvidia ακομα και χωρις rt, οσα video ειδα, πολυ λιγα fps, ειτε με 3080 2Κ ultra native, ειτε 3070 2K ultra dlss, δεν τραβαει καλα, εχει μεγαλη διαφορα με τον 5800x και εχει μεγαλη διαφορα με αυτο που βλεπω με 6800xt ακομα και αν αφησω 6 cores ενεργα στον 5950x.

Με rt δεν ξερω τι γινεται ακριβως, αλλα ειναι ακομα χειροτερος, το ειχε γραψει καποιος χρηστης σε αλλο thread οτι ειναι 20% πανω το cpu usage με rt και νομιζα ειναι υπερβολη, αλλα ειναι πραγματικοτητα.

Οποτε δεν βλεπω κατι λαθος σε αυτο που λεει ο pirmen, αν καποιος ειναι τρελαμενος με αυτο παιχνιδι και εχει σκοπο να τα σκασει σε 4080 σε 2 χρονια με σκοπο να παιξει με rt on και 80-90 καρε θα φαει επικο ακυρο με τον 5600x και απο την στιγμη που ο 10850 ειναι ελαχιστα πιο ακριβος τον αγοραζεις με κλειστα ματια ή πας σε 5800x αν εχεις am4 mobo, που και αυτον τον κοβω για κουβα στα 80-90 καρε με rt, αλλα τεσπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Razor333 είπε

Στο cyberpunk παντως ο 5600x τον πινει καλα με nvidia ακομα και χωρις rt, οσα video ειδα, πολυ λιγα fps, ειτε με 3080 2Κ ultra native, ειτε 3070 2K ultra dlss, δεν τραβαει καλα, εχει μεγαλη διαφορα με τον 5800x και εχει μεγαλη διαφορα με αυτο που βλεπω με 6800xt ακομα και αν αφησω 6 cores ενεργα στον 5950x.

Με rt δεν ξερω τι γινεται ακριβως, αλλα ειναι ακομα χειροτερος, το ειχε γραψει καποιος χρηστης σε αλλο thread οτι ειναι 20% πανω το cpu usage με rt και νομιζα ειναι υπερβολη, αλλα ειναι πραγματικοτητα.

Οποτε δεν βλεπω κατι λαθος σε αυτο που λεει ο pirmen, αν καποιος ειναι τρελαμενος με αυτο παιχνιδι και εχει σκοπο να τα σκασει σε 4080 σε 2 χρονια με σκοπο να παιξει με rt on και 80-90 καρε θα φαει επικο ακυρο με τον 5600x και απο την στιγμη που ο 10850 ειναι ελαχιστα πιο ακριβος τον αγοραζεις με κλειστα ματια ή πας σε 5800x αν εχεις am4 mobo, που και αυτον τον κοβω για κουβα στα 80-90 καρε με rt, αλλα τεσπα.

Mακάρι να έλεγε αυτό ο pirmen. Ο pirmen λέει ότι ο 6700 / 7700 stock με 2400 ραμ τα πάνε ίδια ή και καλύτερα από 3700x στο cyberpunk :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφωνία μου είναι ότι το cyberpunk είναι ίσως η εξαίρεση και όχι ο κανόνας όπως το παρουσιάζουν και το γενικεύουν. Δες από κάτω το post μου τι συμβαίνει με το RE8 demo όταν ανοίξεις Rt.Ακόμα και τα χειρότερα σαπάκια οδηγούν την 3090 κυριλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Razor333 είπε

85% usage sub 60fps, υπερβολικο μου φαινεται.

Δεν το έχεις παίξει με RTX απ' ότι φαίνεται. Είναι σαν να τρέχεις το ίδιο game με το Odyssey από πάνω. Στο V's apartment είδα μέχρι 70% cpu usage χωρίς gpu bottleneck. Μαξάρει σχεδόν 8/16 cpu. Εκεί που το τρέχει αυτός είναι πιο απαιτητικό.

16 λεπτά πριν, Herald είπε

Wut. Αφού είχα τρέξει αυτό που μου είπες, simulated 6700 με 2400 ram και δεν κράτησε ούτε τα 30 στο cyberpunk. 

Με simulated 4/8 , 4,9Ghz και ram 3200, RT ultra είναι απόλυτα playable(60fps) σε walking. Με τον 6700K παραδόξως έχω σημαντικές διαφορές και τότε έβλεπα μέχρι ~30 καρέ στα σημεία που αναφέρεσαι και είναι το 2% του χάρτη(3200 ram με καλύτερα timings). Εκεί παθαίνουν πανωλεθρία και τα zen φυσικά.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Με simulated 4/8 , 4,9Ghz και ram 3200, RT ultra είναι απόλυτα playable(60fps) σε walking. Με τον 6700K παραδόξως έχω σημαντικές διαφορές και τότε έβλεπα μέχρι ~30 καρέ στα σημεία που αναφέρεσαι και είναι το 2% του χάρτη(3200 ram με καλύτερα timings). Εκεί παθαίνουν πανωλεθρία και τα zen φυσικά.

Δεν ξέρω σε crawling τι κάνει, εγώ πάντα τεστάρο τις πιο βαριές περιοχές. Με πειραγμένες τίγκα ram ήταν στα 35 στα apartments και έξω από το κτίριο της V low 40's. Με απείραχτες ram έπεφτε στα 25. Αδυνατώ να πιστέψω ότι τα zen τα πάνε χειρότερα. Πόσο χειρότερα δηλαδή. Θα με βάλεις να κουμπώσω την 3090 στον 3700x, κανόνισε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Razor333 είπε

αν καποιος ειναι τρελαμενος με αυτο παιχνιδι και εχει σκοπο να τα σκασει σε 4080 σε 2 χρονια με σκοπο να παιξει με rt on και 80-90 καρε θα φαει επικο ακυρο με τον 5600x και απο την στιγμη που ο 10850 ειναι ελαχιστα πιο ακριβος τον αγοραζεις με κλειστα ματια ή πας σε 5800x αν εχεις am4 mobo

Αν καποιος ειναι τρελαμενος με αυτο το παιχνιδι,δεν θα αγορασει zen3 σημερα για να περιμενει 2χρονια να παρει πρωτα καρτα να το παιξει.

Περαν αυτου,ο 5600X οσο καλη αποδοση και να εχει ,παραμενει ενας 6πυρηνος επεξεργαστης,ο οποιος προφανως και δεν απευθυνεται πχ στον μεσο insomnia enthusiast.

Γιαυτο υπαρχουν οι 5800,5900 και 5950. Για αυτον που θελει(αναλογα την χρηση/τσεπη),το κατι παραπανω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...