Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η σταθερότητα τους ενδιαφέρει Γιάννη ,όχι εάν θα κερδίσουν λίγα FPS παραπάνω σε ορισμένα παιχνίδια σε συγκεκριμένες αναλύσεις  . Και ούτε πρόκειται να κάθονται σε κάθε παιχνίδι που παίζουν να τεστ άρουν μνήμες/cpu/gpu για να δουν ποσό κερδίζουν παραπάνω. 

Γιαυτο εδώ και χρόνια τονίζω ότι άλλο πράγμα το benchmark και άλλο πράγμα το gaming αυτό καθαυτό .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, vins είπε

Προσωπικά μετά από ψάξιμο παίζω με pbo + curve optimizer per core (αυτό εξαρτάται από τηη κάθε cpu και τους πυρηνες, οι καλοί πυρηνες παιρνουν μεγαλύτερο negative). Αλλά για αρχή μπορείς να δοκιμάσεις +200 με  negative 15 all cores. Scalar εγώ το έχω στο 1x και όρια στο motherboard.

Edit: τα παραπάνω αφορούν 5600x σε μητρική με σχετικά καλά vrms, δεν ξέρω αν είναι σωστά universally. Ας πουν κι άλλοι που το κατέχουν περισσότερο

Pbo + curve optimizer τα έχω ρυθμίσει, τα settings της ram εννοούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
18 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Η σταθερότητα τους ενδιαφέρει Γιάννη ,όχι εάν θα κερδίσουν λίγα FPS παραπάνω σε ορισμένα παιχνίδια σε συγκεκριμένες αναλύσεις  . Και ούτε πρόκειται να κάθονται σε κάθε παιχνίδι που παίζουν να τεστ άρουν μνήμες/cpu/gpu για να δουν ποσό κερδίζουν παραπάνω. 

Γιαυτο εδώ και χρόνια τονίζω ότι άλλο πράγμα το benchmark και άλλο πράγμα το gaming αυτό καθαυτό .

Σίγουρα αλλά φτιάξε το tRFC έστω βρε παιδί μου :P Ειδικά σε b-dies το XMP δίνει κάτι 500+, λολ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Σίγουρα αλλά φτιάξε το tRFC έστω βρε παιδί μου :P Ειδικά σε b-dies το XMP δίνει κάτι 500+, λολ..

Δεν ειναι απλα timings, κατι πιο βαθυ ειναι, μπορει να ειναι και αργος μηχανικος δισκος και να κανει συνεχεια loading, μπορει να εχει τσιμπησει και τιποτα και να του ροκανιζει cpu στο background και να μην το εχει παρει χαμπαρι.

Γενικα το game ειναι λιγο οτι νανε, χτες μιλουσα με φιλο που εχει 5950x+3090, το game ειναι εγκατεστημενο σε 980 pro, μνημες 3800 με σφικτα timings και οταν του ειπα ποσα καρε παει χωρις rt unlocked στο ultra, μου λεει 75fps, του λεω δεν παιζει, οχι μου λεει 70-75fps, ουτε που το παρατηρησε, γιατι παιζει με rt ultra και 60Hz vsync και δεν εχει πειραξει τπτ στο πανελ της nvidia, ουτε εχει βαλει καποιο limit καπου, ουτε μεσα στο game εχει αλλαξει κατι, ουτε mods, ουτε τιποτα, σε γνησια τελευταια εκδοση. Αντε βγαλε ακρη.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Σίγουρα αλλά φτιάξε το tRFC έστω βρε παιδί μου :P Ειδικά σε b-dies το XMP δίνει κάτι 500+, λολ..

Spoiler

 

Δεν προσφερουν κατι το ουσιωδες για τον μεσο χρηστη,δες πχ εδω σε ενα αρκετα καλο συστημα,τι διαφορες υπαρχουν μεταξυ 3200cl16 και 4400cl19.

Προφανως αναλογα το παιχνιδι,την αναλυση/επεξεργαστη,τα αποτελεσματα θα ειναι διαφορετικα,αλλα οπως βλεπεις δεν ειναι τοσο τεραστιες οι διαφορες.

Δες και αυτο κατω απο 3200 και ελα μετα πες μου ποιο ειναι ή δεν ειναι το sweet spot για τον μεσο χρηστη στις μνημες.

Ετσι πηγαιναν παλιοτερα πολλοι και παρασυρονταν και αγοραζαν bdie μνημες που τις χρυσοπληρωναν,και στο τελος τις ετρεχαν σε Xmp οπως ελεγαν οι ιδιοι.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Fulgore είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Δεν προσφερουν κατι το ουσιωδες για τον μεσο χρηστη,δες πχ εδω σε ενα αρκετα καλο συστημα,τι διαφορες υπαρχουν μεταξυ 3200cl16 και 4400cl19.

Προφανως αναλογα το παιχνιδι,την αναλυση/επεξεργαστη,τα αποτελεσματα θα ειναι διαφορετικα,αλλα οπως βλεπεις δεν ειναι τοσο τεραστιες οι διαφορες.

Δες και αυτο κατω απο 3200 και ελα μετα πες μου ποιο ειναι ή δεν ειναι το sweet spot για τον μεσο χρηστη στις μνημες.

Ετσι πηγαιναν παλιοτερα πολλοι και παρασυρονταν και αγοραζαν bdie μνημες που τις χρυσοπληρωναν,και στο τελος τις ετρεχαν σε Xmp οπως ελεγαν οι ιδιοι.

 

 

Εντάξει ναι απλά θεωρώ ότι από την στιγμή που δεν υπάρχει κίνδυνος για το hardware (εκτός αν είσαι τελείως αμπαλέας και πας και κοπανήσεις 1,6v στις μνήμες) ας παίρνουμε έστω και αυτό το λίγο. Λίγο από μνήμες, λίγο από cpu, λίγο από gpu στις περιπτώσεις που είσαι με το σκ@το στην κάλτσα για τα 60fps θα βοηθήσει. Άλλωστε είναι free perf. Τώρα αν κάποιος βαριέται, οκ το καταλαβαίνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εντάξει ναι απλά θεωρώ ότι από την στιγμή που δεν υπάρχει κίνδυνος για το hardware (εκτός αν είσαι τελείως αμπαλέας και πας και κοπανήσεις 1,6v στις μνήμες) ας παίρνουμε έστω και αυτό το λίγο. Λίγο από μνήμες, λίγο από cpu, λίγο από gpu στις περιπτώσεις που είσαι με το σκ@το στην κάλτσα για τα 60fps θα βοηθήσει. Άλλωστε είναι free perf. Τώρα αν κάποιος βαριέται, οκ το καταλαβαίνω..

Τι να βαριέται βρε?
α) Τον ρωτάς αν έχει τις γνώσεις να το κάνει ?
α) Αν έχει το χρόνο να το κάνει ? 

Η στην τελική μπες στο steam και δες με τι συστήματα παίζει η πλειοψηφία των gamers.
Λες να έχει σημασία τι subtimings έχουν οι μνήμες τους? 

Απλά χαίρονται πραγματικά το gaming. Και δεν παίζουν για να ανοίγουν το afterburner kαι να μετράνε τα frames που τους λείπουν... 

Δυστυχώς το gaming όπως και κάθε χόμπι, έχεις τους νορμάλ και τους άρρωστους.
Ps: Εσυ για νορμάλ μου φαίνεσαι πάντως :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, leros2004 είπε

Τι να βαριέται βρε?
α) Τον ρωτάς αν έχει τις γνώσεις να το κάνει ?
α) Αν έχει το χρόνο να το κάνει ? 

Η στην τελική μπες στο steam και δες με τι συστήματα παίζει η πλειοψηφία των gamers.
Λες να έχει σημασία τι subtimings έχουν οι μνήμες τους? 

Απλά χαίρονται πραγματικά το gaming. Και δεν παίζουν για να ανοίγουν το afterburner kαι να μετράνε τα frames που τους λείπουν... 

Δυστυχώς το gaming όπως και κάθε χόμπι, έχεις τους νορμάλ και τους άρρωστους.
Ps: Εσυ για νορμάλ μου φαίνεσαι πάντως :P 

xaxax κάπου στο ενδιάμεσο είμαι. Ναι εντάξει για το 90% του κόσμου, μην πω και παραπάνω, δεν έχει ουσιαστική διαφορά. Απλά εγώ δεν θέλω να αφήνω performance on the table, έστω και αν είναι λίγο. Ωστόσο σε μυστήρια παιχνίδια (πχ AC) έχω δει εμφανή διαφορά με tuned vs XMP την οποία την καταλαβαίνεις και χωρίς afterburner..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

 (εκτός αν είσαι τελείως αμπαλέας και πας και κοπανήσεις 1,6v στις μνήμες) 

Hello there 👀

Αν εχεις παρει ενα high end cpu προηγουμενης γενιάς (πχ 8700k / 3700x) δεν ειναι διολου απιθανο να το συνδιασεις με μια 3080 / 6800xt σε 1440p αναλυση. Αν σε ενδιαφερει να παρεις το μέγιστο της κάρτας τοτε θες καλες μνημες. 

Sweetspot δεν υπαρχει, οταν εισαι cpu bound οσο πιο γρηγορες οι μνημες τοσο πιο πολλα fps. Οταν εισαι gpu bound τοτε και με 2133mhz να εισαι το ιδιο κάνει. Το 3200c16 ηταν δημοφιλες γιατι την περιοδο που οι ram ειχαν παει στο θεο τα 3200 κιτακια ηταν πολυ κοντα σε κοστος με τα 2400 κιτακια, ενω τα bdie ηταν 100 ευρω πανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Simulated 7700K oced με average Joe RAM. 350€ αρχές 2017.

Ryzen 5600X oced ram 3200 επίσης. 350€ τέλη του 2020. 05:10.

Spoiler

 

Μην πει κάποιος για το version θα τον μαλώσω. Καμία διαφορά στο cpu. Αλλά και να υπήρχε κάτι μιλάμε για 4/8 απέναντι σε 6/12 με τίγκα NPC. Πέτυχα μέχρι και time of day.

Το λινκ του save για όποιον θέλει να δοκιμάσει με 2700X, 3700X και ό,τι έχει:

https://drive.google.com/file/d/1xGo6IUwL5vSpBEAO9VDJtF6pi9HsVABW/view?usp=sharing

Επεξ/σία από pirmen56
Λάθος λινκ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Simulated 7700K oced με average Joe RAM. 350€ αρχές 2017.

Ryzen 5600X oced ram 3200 επίσης. 350€ τέλη του 2020. 05:10.

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Μην πει κάποιος για το version θα τον μαλώσω. Καμία διαφορά στο cpu. Αλλά και να υπήρχε κάτι μιλάμε για 4/8 απέναντι σε 6/12 με τίγκα NPC. Πέτυχα μέχρι και time of day.

Το λινκ του save για όποιον θέλει να δοκιμάσει με 2700X, 3700X και ό,τι έχει:

https://drive.google.com/file/d/1xGo6IUwL5vSpBEAO9VDJtF6pi9HsVABW/view?usp=sharing

350€ @ 4.9 ghz , δώρο ο Τ1000 που πρέπει να βάλεις κάτω από το καπάκι :P 

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν εκφέρω άποψη για τα αποτέλεσματα. Δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει τι τρέχει ο καθένας. Εγώ που δοκίμασα simulated 6700 πάντως δεν κράταγε ούτε 30αρι σε τέρμα settings. Το αποκλείω δια ροπαλου να πάει χειρότερα ο 5600x. 

Σύμφωνα με το video σου πάντως πάει καλύτερα ο "7700k" από τον 5600x. Ντάξει. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

350€ @ 4.9 ghz , δώρο ο Τ1000 που πρέπει να βάλεις κάτω από το καπάκι :P 

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν εκφέρω άποψη για τα αποτέλεσματα. Δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει τι τρέχει ο καθένας. Εγώ που δοκίμασα simulated 6700 πάντως δεν κράταγε ούτε 30αρι σε τέρμα settings. Το αποκλείω δια ροπαλου να πάει χειρότερα ο 5600x. 

Σύμφωνα με το video σου πάντως πάει καλύτερα ο "7700k" από τον 5600x. Ντάξει. 

Προφανώς είναι όλα σκηνοθετημένα.

Όλοι με Ryzen είναι ανίκανοί ή το pc τους κόλλησε ιό(αυτοί που είναι άτρωτοι σε security). Δεν πήγαν Εθνικό Μετσόβιο να μάθουν να σετάρουν RAM κτλ. Ενώ με intel είναι όλοι τυχεροί που ανεβάζουν bench με αναμενόμενα υψηλές επιδόσεις.

BTW, υπάρχει το link για τη δοκιμή για όποιον θέλει. Όποιος δε θέλει ας ψάξει να βρει διαγράμματα της αρεσκείας του στο net.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Προφανώς είναι όλα σκηνοθετημένα.

Όλοι με Ryzen είναι ανίκανοί ή το pc τους κόλλησε ιό(αυτοί που είναι άτρωτοι σε security). Δεν πήγαν Εθνικό Μετσόβιο να μάθουν να σετάρουν RAM κτλ. Ενώ με intel είναι όλοι τυχεροί που ανεβάζουν bench με αναμενόμενα υψηλές επιδόσεις.

BTW, υπάρχει το link για τη δοκιμή για όποιον θέλει. Όποιος δε θέλει ας ψάξει να βρει διαγράμματα της αρεσκείας του στο net.

Nα το ξαναεπαναλάβω. Είπα δεν εκφέρω απόψη. Είπα επίσης ότι με δικές μου δοκιμές δεν κράταγε ούτε τα 30. Εσύ μας δείχνεις τον 7700k να περνάει 5600x. Τα παραπάνω είναι γεγονότα. Facts που λέμε. Τώρα αν θέλει κάποιος να πιστέψει εσένα οτι ο 7700 είναι πάνω από 5600x ή να πιστέψει εμένα οτί δεν κρατάει ούτε τα 30, ελεύθερος είναι να κάνει τις επιλογές του. 

Προσωπικά δεν το πιστεύω ούτε κατά διάνοια, αλλά έστω ότι ισχύει. Ωραία υπάρχει 1 παιχνίδι από τα 25.000 που ο 7700 τραβηγμένος είναι πάνω από 5600x. Στα υπόλοιπα 24.999 ο 5600x σε stock είναι πάνω από τραβηγμένο 10600k. Η το αμφισβητείς?

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Herald είπε

Nα το ξαναεπαναλάβω. Είπα δεν εκφέρω απόψη. Είπα επίσης ότι με δικές μου δοκιμές δεν κράταγε ούτε τα 30. Εσύ μας δείχνεις τον 7700k να περνάει 5600x. Τα παραπάνω είναι γεγονότα. Facts που λέμε. Τώρα αν θέλει κάποιος να πιστέψει εσένα οτι ο 7700 είναι πάνω από 5600x ή να πιστέψει εμένα οτί δεν κρατάει ούτε τα 30, ελεύθερος είναι να κάνει τις επιλογές του. 

Αύριο βάζω αγγελία. "Ανταλλάζεται σφραγισμένος 5600Χ για 7700Κ και βάζω και την διαφορά αν χρειαστεί" :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...