Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

r15 ποσο βγαζεις ; εγω μεχρι 2000 το εχω φτασει. 

τόσο και εγώ, 2006 για την ακρίβεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Στα 1,5v ξυπνάνε και τα έχουν ψωμοτύρι τα sammy b ....

Yeap αλλα εσυ εχεις την φυσουνα απο πανω τους. Εγω καλοκαιρακι πεφτω στα 1. 45 γιατι βραζουν με παραπανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, hln3 είπε

Χρειάστηκε να πιάσει 159 watt στο review για να έχει stable τον 5600Χ με 4.6 σε multi threaded. Εδώ ξαφνικά όλοι ανακάλυψαν πρόβληματα ψύξης; Αφού τόσο τραβάει γενικά στα 4.6, θές cooler 160 TDP ή παραπάνω

Οι μισοί χρήστες 5600X τρέχουμε PBO και CO με 110-120Watt περίπου. 
4.85Ghz Single και 4.6Ghz all core πιάνουν. Κάτι κάνεις πολύ λάθος ή κάτι άλλο δημιουργεί πρόβλημα. 
Η Gammax 400 είναι ίδια με τη stock σε απόδοση, αλλά τουλάχιστον δεν σφυρίζει. Θες από Arctic 34 Duo και πάνω για να καλύψεις τον 5600Χ.

Άνοιξε PBO και παίξε λίγο με AutoOC στο auto να δεις τι ρολόγια μπορεί να πιάσει. Λογικά θα είναι +200MHz. 
Αν είναι πιο κάτω το περιορίζεις μόνος σου στο +πόσο έπιασε. 
Ξεκίνα να κατεβάζεις όλα τα Core μαζί, λίγο λίγο να δεις ποιος πυρήνα crasharε και να βρεις τα όρια στους αστεράτους. 

Με Noctua D15S έμεινα μεχρι 78C σε Ycruncher Prime OCCT Linpack . Οπότε ναι, οι 80 βαθμοί σου είναι πολύ και επηρεάζουν. Γράφω 58C σε gaming με κάτω από 80Watt. 

Από απορία και μόνο άνοιξε PBO, βάλε autoOC=+0 MHz και Curve = -10 με -15 σε όλα τα core. Καλύτερα νούμερα θα έχεις από αυτά που γράφεις τώρα. 
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/khtx1o/guide_zen_3_overclocking_using_curve_optimizer/

image.png.36157125b5471c9d72bad3f530ced4bc.png
Αυτό που έκανε το techpowerup ονομάζεται Suicide Run. Είναι τραγικό να πατάει static OC χωρίς να γνωρίζει το FIT voltage. 

Τυχαίο βίντεο για να έχεις εικόνα. 
https://www.youtube.com/watch?v=Xz9kbfJTUMM
Προφανώς μόλις περάσει τα 80C ξεκινάει να κόβει MHz. Όπως έκανε στα Zen2 που ξεκινήσαμε να αλλάζουμε ψύχτρες. 

Σε αυτά που γράφει το techpowerup, το PBO δίνει κάτω από 1.25 auto , και κάτω από 1.22 fine tuned. 
Αλλά δεν τον ενδιαφέρει αν θα κάψει τον επεξεργαστή. Τσάμπα τον έστειλαν για review. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Yeap αλλα εσυ εχεις την φυσουνα απο πανω τους. Εγω καλοκαιρακι πεφτω στα 1. 45 γιατι βραζουν με παραπανω. 

στα 32ρια sticks την έκατσες χωρίς φυσούνα πάνω από 1,5v από θέμα temps.....καμία σχέση με τα 16ρια....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

Οι μισοί χρήστες 5600X τρέχουμε PBO και CO με 110-120Watt περίπου. 
4.85Ghz Single και 4.6Ghz all core πιάνουν. Κάτι κάνεις πολύ λάθος ή κάτι άλλο δημιουργεί πρόβλημα. 
Η Gammax 400 είναι ίδια με τη stock σε απόδοση, αλλά τουλάχιστον δεν σφυρίζει. Θες από Arctic 34 Duo και πάνω για να καλύψεις τον 5600Χ.

Άνοιξε PBO και παίξε λίγο με AutoOC στο auto να δεις τι ρολόγια μπορεί να πιάσει. Λογικά θα είναι +200MHz. 
Αν είναι πιο κάτω το περιορίζεις μόνος σου στο +πόσο έπιασε. 
Ξεκίνα να κατεβάζεις όλα τα Core μαζί, λίγο λίγο να δεις ποιος πυρήνα crasharε και να βρεις τα όρια στους αστεράτους. 

Με Noctua D15S έμεινα μεχρι 78C σε Ycruncher Prime OCCT Linpack . Οπότε ναι, οι 80 βαθμοί σου είναι πολύ και επηρεάζουν. Γράφω 58C σε gaming με κάτω από 80Watt. 

Από απορία και μόνο άνοιξε PBO, βάλε autoOC=+0 MHz και Curve = -10 με -15 σε όλα τα core. Καλύτερα νούμερα θα έχεις από αυτά που γράφεις τώρα. 
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/khtx1o/guide_zen_3_overclocking_using_curve_optimizer/

image.png.36157125b5471c9d72bad3f530ced4bc.png
Αυτό που έκανε το techpowerup ονομάζεται Suicide Run. Είναι τραγικό να πατάει static OC χωρίς να γνωρίζει το FIT voltage. 

Τυχαίο βίντεο για να έχεις εικόνα. 
https://www.youtube.com/watch?v=Xz9kbfJTUMM
Προφανώς μόλις περάσει τα 80C ξεκινάει να κόβει MHz. Όπως έκανε στα Zen2 που ξεκινήσαμε να αλλάζουμε ψύχτρες. 

Σε αυτά που γράφει το techpowerup, το PBO δίνει κάτω από 1.25 auto , και κάτω από 1.22 fine tuned. 
Αλλά δεν τον ενδιαφέρει αν θα κάψει τον επεξεργαστή. Τσάμπα τον έστειλαν για review. 
 

Με μια rock slim 2 καλύπτεται ο 5600x? Όχι για μέγιστες επιδόσεις, απλά να μην χάνεις 10-15% performance ας πούμε. Την έχω τώρα στον 11600k δοκιμαστικά γιατί θέλω να στήσω 3o pc με 5600x και να δώ αν κάνει η ψύκτρα, αλλά μου κάνει κάτι spikes στα 80+. Και φυσικά σε cinebench βλέπω και 90αρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Με μια rock slim 2 καλύπτεται ο 5600x? Όχι για μέγιστες επιδόσεις, απλά να μην χάνεις 10-15% performance ας πούμε. Την έχω τώρα στον 11600k δοκιμαστικά γιατί θέλω να στήσω 3o pc με 5600x και να δώ αν κάνει η ψύκτρα, αλλά μου κάνει κάτι spikes στα 80+. Και φυσικά σε cinebench βλέπω και 90αρια.

Ευκολα ειδικα σε gaming θα παιρνεις το 100% των επιδόσεων 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Ευκολα ειδικα σε gaming θα παιρνεις το 100% των επιδόσεων 

Είσαι σίγουρος? Μιλάμε για την μικρή ψύκτρα με το 92αρι cooler.

ΥΓ1. Βέβαια τώρα έχω μια 3090 μέσα στο PC άρα κάπως λογικό να βαράω 80. Φαντάζομαι με μια πιο φυσιολογική κάρτα θα στρώσουν τα νούμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

Οι μισοί χρήστες 5600X τρέχουμε PBO και CO με 110-120Watt περίπου. 
4.85Ghz Single και 4.6Ghz all core πιάνουν. Κάτι κάνεις πολύ λάθος ή κάτι άλλο δημιουργεί πρόβλημα. 
Η Gammax 400 είναι ίδια με τη stock σε απόδοση, αλλά τουλάχιστον δεν σφυρίζει. Θες από Arctic 34 Duo και πάνω για να καλύψεις τον 5600Χ.

Άνοιξε PBO και παίξε λίγο με AutoOC στο auto να δεις τι ρολόγια μπορεί να πιάσει. Λογικά θα είναι +200MHz. 
Αν είναι πιο κάτω το περιορίζεις μόνος σου στο +πόσο έπιασε. 
Ξεκίνα να κατεβάζεις όλα τα Core μαζί, λίγο λίγο να δεις ποιος πυρήνα crasharε και να βρεις τα όρια στους αστεράτους. 

Με Noctua D15S έμεινα μεχρι 78C σε Ycruncher Prime OCCT Linpack . Οπότε ναι, οι 80 βαθμοί σου είναι πολύ και επηρεάζουν. Γράφω 58C σε gaming με κάτω από 80Watt. 

Από απορία και μόνο άνοιξε PBO, βάλε autoOC=+0 MHz και Curve = -10 με -15 σε όλα τα core. Καλύτερα νούμερα θα έχεις από αυτά που γράφεις τώρα. 
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/khtx1o/guide_zen_3_overclocking_using_curve_optimizer/

image.png.36157125b5471c9d72bad3f530ced4bc.png
Αυτό που έκανε το techpowerup ονομάζεται Suicide Run. Είναι τραγικό να πατάει static OC χωρίς να γνωρίζει το FIT voltage. 

Τυχαίο βίντεο για να έχεις εικόνα. 
https://www.youtube.com/watch?v=Xz9kbfJTUMM
Προφανώς μόλις περάσει τα 80C ξεκινάει να κόβει MHz. Όπως έκανε στα Zen2 που ξεκινήσαμε να αλλάζουμε ψύχτρες. 

Σε αυτά που γράφει το techpowerup, το PBO δίνει κάτω από 1.25 auto , και κάτω από 1.22 fine tuned. 
Αλλά δεν τον ενδιαφέρει αν θα κάψει τον επεξεργαστή. Τσάμπα τον έστειλαν για review. 
 

Καταρχήν δεν αλλάζω ψύκτρα, αν ήταν να ξοδευτούμε πηγαίναμε σε 10900F :P Δεν νομίζω πως υπάρχει σύγκριση με την στοκ ψύκτρα, δεν ειναι μόνο ο θόρυφος, η στοκ ψύκτρα του 2700 που ήταν πιο θηρίο από αυτην του 5600Χ τα πήγαινε πολύ χειρότερα από την gammaxx 400.

Το πρόβλημα που είχα με τα curve ειναι πως ήταν unstable και με -15, οπότε δεν ασχολήθηκα περαιτέρω.
Μετά από 20 ώρες συνεχούς λειτουργίας σε full load 4.4 / 1.13 το pc έκανε restart οπότε αναγκαστικά αναθεωρώ το 4.4/1.13, το θεωρώ unstable και θα δοκιμάσω άλλη προσέγγιση, με βάσει και με αυτά που έγραψες και εσύ αλλά και άλλοι προηγουμένως


Με αυτά που έχουμε θα δούμε τι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε. Να σημειώσω για όσους δεν το προσεξαν πως είμαι σε b450 (asrock b450 pro4)

Θέλουμε τα εξής, με ένα σετάρισμα
Να μπορώ να τρέχω τα multicore workloads χωρις να βράζει το cpu
Να έχουμε καλό gaming perf με το ίδιο προφίλ, να μην χρειάζεται δηλαδή να αλλάζω oc profil αλλα να τρέχω ένα προφίλ σταθερό.

Έχω πάει στο PBO, έχω δώσει +150 MHZ στην ρύθμιση για το μεγιστο boost μέσω αλγορίθμου, έχω ανεβάσει το package power σε 120 και το EDC στα 120 (δεν ξέρω όμως κατά ποσο είναι safe)

Το TDC το αφήνω στα 65.
Για να μην γινεται φριτέζα σε 24/7 multicore βάζω ένα thermal limit στα 85. Την ψύκτρα την ρυθμίζω σταθερά λίγο κάτω από 1100 για να μην γκαζώνει. Το αποτέλεσμα είναι στα συνεχή multicore (π.χ rendering) να πέφτω προς τα 4 ghz, λόγω thermal limit δεν μας πειράζει μιας και η διαφορά είναι μικρή και δεν βιαζόμαστε.

Μέχρι τώρα φαίνεται σταθερό, θα δοκιμάσω και με +200 όμως να δω αν θα κάτσει.

 

Επεξ/σία από hln3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

τόσο και εγώ, 2006 για την ακρίβεια.

Μόλις τώρα 1944, με 3-4 πράγματα να τρέχουν από πίσω και χωρίς να πειράξω priority.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

στα 32ρια sticks την έκατσες χωρίς φυσούνα πάνω από 1,5v από θέμα temps.....καμία σχέση με τα 16ρια....

Επειδή σκέφτομαι να πάω σε 32GB ποια kits να πάρω ; Είδα κάτι TridentZ Royal 4000C18 στα 220 ευρώ. Επίσης σκέφτομαι να βάλω και fan για να είναι δροσερά, έχουμε τίποτα καλό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Επειδή σκέφτομαι να πάω σε 32GB ποια kits να πάρω ; Είδα κάτι TridentZ Royal 4000C18 στα 220 ευρώ. Επίσης σκέφτομαι να βάλω και fan για να είναι δροσερά, έχουμε τίποτα καλό ;

Τώρα τι έχεις?

Κυκλοφόρησαν τα 4000c14 αλλά είναι τσουχτερά τα 32άρια (500+)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Herald είπε

Τώρα τι έχεις?

Κυκλοφόρησαν τα 4000c14 αλλά είναι τσουχτερά τα 32άρια (500+)

Σιγά μη δώσω και 1000άρικο για RAM lmao.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 6/9/2021 στις 12:25 ΜΜ, hln3 είπε

PBO και curve optimizer δεν απέδωσαν στην δική μου περίπτωση, ήταν απλά unstable ή πολύ χαμηλά σε απόδοση
Από την στιγμή που με 1.21 voltage πιάνω 4.5 για ποιο λόγο να μπλέξω με curve optimizer και τα γνωστά spikes σε voltage, για 0.05 ghz ή για να γράψω +5% σε κάποιο single core bench;

Το curve optimizer είναι δυνατό εργαλείο, στην ουσία κάνεις selective undervolting per core για καλύτερο stability. Tην ισχύ την περιορίζεις όσο θες με το PPT.

Eγώ με μια γιαγιά 212 Εvo αναγκάστηκα να βάλω PPT 95W. Στη συνέχεια άφησα boost μόνο 50hz και ακόμα δοκιμάζω τα curves. Τώρα είμαι στα 22, 5, +9, 12, 21, 14 (πολύ συχνό φαινόμενο να θέλει ο καλός πυρήνας θετικό offset). Το αποτέλεσμα μέχρι τώρα είναι να πάω απο 10.300 σε 11.300 CB23 score και θερμοκρασίες σε stress μέχρι 80C all core. Στα games γύρω στους 70C. Bέβαια έκανα και κάποιες τροποποιήσεις στο κουτί γιατί ασφυκτιούσε η 212, δύο 14αρια φαν υψηλής πίεσης για intake αντί για ένα και ένα μανίσιο του κώλου, σε κουτί με πολύ πυκνό μπροστινό φίλτρο. Το αποτέλεσμα πάντως μέχρι τώρα είναι ικανοποιητικότατο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hln3 είπε

Καταρχήν δεν αλλάζω ψύκτρα, αν ήταν να ξοδευτούμε πηγαίναμε σε 10900F :P Δεν νομίζω πως υπάρχει σύγκριση με την στοκ ψύκτρα, δεν ειναι μόνο ο θόρυφος, η στοκ ψύκτρα του 2700 που ήταν πιο θηρίο από αυτην του 5600Χ τα πήγαινε πολύ χειρότερα από την gammaxx 400.

Το πρόβλημα που είχα με τα curve ειναι πως ήταν unstable και με -15, οπότε δεν ασχολήθηκα περαιτέρω.
Μετά από 20 ώρες συνεχούς λειτουργίας σε full load 4.4 / 1.13 το pc έκανε restart οπότε αναγκαστικά αναθεωρώ το 4.4/1.13, το θεωρώ unstable και θα δοκιμάσω άλλη προσέγγιση, με βάσει και με αυτά που έγραψες και εσύ αλλά και άλλοι προηγουμένως


Με αυτά που έχουμε θα δούμε τι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε. Να σημειώσω για όσους δεν το προσεξαν πως είμαι σε b450 (asrock b450 pro4)

Θέλουμε τα εξής, με ένα σετάρισμα
Να μπορώ να τρέχω τα multicore workloads χωρις να βράζει το cpu
Να έχουμε καλό gaming perf με το ίδιο προφίλ, να μην χρειάζεται δηλαδή να αλλάζω oc profil αλλα να τρέχω ένα προφίλ σταθερό.

Έχω πάει στο PBO, έχω δώσει +150 MHZ στην ρύθμιση για το μεγιστο boost μέσω αλγορίθμου, έχω ανεβάσει το package power σε 120 και το EDC στα 120 (δεν ξέρω όμως κατά ποσο είναι safe)

Το TDC το αφήνω στα 65.
Για να μην γινεται φριτέζα σε 24/7 multicore βάζω ένα thermal limit στα 85. Την ψύκτρα την ρυθμίζω σταθερά λίγο κάτω από 1100 για να μην γκαζώνει. Το αποτέλεσμα είναι στα συνεχή multicore (π.χ rendering) να πέφτω προς τα 4 ghz, λόγω thermal limit δεν μας πειράζει μιας και η διαφορά είναι μικρή και δεν βιαζόμαστε.

Μέχρι τώρα φαίνεται σταθερό, θα δοκιμάσω και με +200 όμως να δω αν θα κάτσει.

 

Εισαι σιγουρος οτι εχεις βαλει σωστα την ψυκτρα ; Δεν γινεται να πεφτει στα 4ghz. Σε τετοια ρολογια ουτε 50watt δεν θα καιει . Σκεψου ο 5800h που εχω στο λαπτοπ και με την ψυκτρα του Legion 5 και φτανει 80c ,60watt στα 4ghz σε rendering. Και μιλαμε για 8core και μονολιθικο τσιπακι σε λαπτοπ....

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την πλειοψηφία του κόσμου που δεν κυνηγαει scores σε benchmarks,κλειστό pbo και μνημες ram σε xmp(αρκει να μην έχουν τυπου 2400mhz) είναι το καλύτερο αποτελεσμα.

Οι υπόλοιποι ρυθμίζουν κύριως λόγω hobby αλα buildzoid.

Και αυτός ειναι και ο κύριος λόγος που ειδικά στο θέμα αυτό(εως ενα βαθμο και στο θεμα των zen2),δεν υπάρχει μεγάλη συμμετοχή/ερωτήσεις.

Γιατί έφυγε και απο την μέση το κομμάτι του overclock που ρωτάγανε παρα πολλοί εως Zen+,και υπάρχει πολύ καλή συμβατότητα με μνήμες(ειδικά σε zen3/b550/x570)εως 3200/3600mhz που έχει η πλειοψηφία.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...