Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Herald είπε

Ποιό από όλα εννοείς? :P 

Έχω διαβάσει για μερικές δεκάδες με nvme σε x570 σαν boot drive. Από slow speeds, προβλήματα με power on και sleep modes, whea errors λόγω nvme και άλλα πολλά. Τώρα ντάξει, το τι λέγεται στο reddit δεν είναι ευαγγέλιο, αλλά το γεγονός αφορούν συγκεκριμένα το x570 δείχνει οτι υπάρχει καπνός :P 

Μου κάθεται λίγο περίεργο να υπήρχε πρόβλημα τόσο καιρό και να μη το έχω πάρει ακόμα χαμπάρι. 😁 Δεν είναι πχ σαν τα χαμηλά 4k rand reads/writes που έσκασε day 1, δεν διορθώθηκε και εξακριβώνεται σε όλες τις μητρικές. Επίσης μην ξεχνάς ότι το πάνω nvme παίρνει lanes απευθείας από το cpu, δε παίζει καν ρόλο το chipset και σε αυτό συνδέουν οι περισσότεροι.

Πχ τα whea errors μπορεί να σκάνε μύτη με nvme γιατί οι τύποι μπορεί να έχουν pushάρει ήδη το IF στο όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

45 λεπτά πριν, ilos είπε

Μου κάθεται λίγο περίεργο να υπήρχε πρόβλημα τόσο καιρό και να μη το έχω πάρει ακόμα χαμπάρι. 😁 Δεν είναι πχ σαν τα χαμηλά 4k rand reads/writes που έσκασε day 1, δεν διορθώθηκε και εξακριβώνεται σε όλες τις μητρικές. Επίσης μην ξεχνάς ότι το πάνω nvme παίρνει lanes απευθείας από το cpu, δε παίζει καν ρόλο το chipset και σε αυτό συνδέουν οι περισσότεροι.

Πχ τα whea errors μπορεί να σκάνε μύτη με nvme γιατί οι τύποι μπορεί να έχουν pushάρει ήδη το IF στο όριο.

Γενικά δεν δίνω βάση στις βλακείες του reddit, απλά επειδή συγκεκριμένα όλοι μιλάνε για x570 μόνο φαντάστηκα ότι κάτι θα παίζει. Τώρα τι να σε πώ, δεν ξέρω, δεν έχω εμπειρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν θεματα που οντως φταινε καποια agesa, οπως στα πολυ αρχικα για zen 3 που τα νουμερα σε nvme δεν ηταν καλα, κυριως σε μικρα αρχεια, οπως και το boot time που ηταν αισθητα χειροτερο, μετα απο ενα σημειο εδω και πολυ καιρο, δεν βλεπω διαφοροποιησεις στο performance των nvme ουτε απο το cpu, ουτε απο το chipset και το boot time ειναι στα 8-9sec.

Γενικα παντως με το x570 ειναι λογικο να υπαρχουν περισσοτερα θεματα, κυριως απο τσιμπημενες τασεις στο IOD και στο vsoc για να πανε πανω απο 1900/3800, γιατι το x570 εχει περισσοτερα pcie 4 traces, οποτε ξεκινανε πιο νωρις ασταθειες με το chipset, που στο b550 ειναι pcie 3. Λογικα παντα αν γυρισεις τα παντα σε pcie 3, ισως φτασεις λιγο πιο πανω χωρις ασταθειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Warlord1981 said:

Τελικά η κυρα Lisa θα βγαλει Zen3+ ή να χτυπησω 5950Χ? Βαρεθηκα να περιμένω.. 😅

Αναγκαστικά υπομονή, σε 1-2 μήνες το πολύ θα ξέρουμε με σιγουριά. :(

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Αναγκαστικά υπομονή, σε 1-2 μήνες το πολύ θα ξέρουμε με σιγουριά. :(

https://www.hardwaretimes.com/amd-zen-3d-v-cache-based-ryzen-6000-5000xt-may-be-available-in-december-2021/

Αργούν ακόμα, και ανάλογα το πως θα αποδίδουν οι Alder Lake, μπορεί και να μη βγουν και καθόλου. Θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, malakudi said:

https://www.hardwaretimes.com/amd-zen-3d-v-cache-based-ryzen-6000-5000xt-may-be-available-in-december-2021/

Αργούν ακόμα, και ανάλογα το πως θα αποδίδουν οι Alder Lake, μπορεί και να μη βγουν και καθόλου. Θα δείξει.

Ε φαντάζομαι ότι μέσα στον Νοέμβριο θα ξέρουμε αν θα βγουν ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Warlord1981 είπε

Τελικά η κυρα Lisa θα βγαλει Zen3+ ή να χτυπησω 5950Χ? Βαρεθηκα να περιμένω.. 😅

5950x και τα μυαλά στα κάγκελα !!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα! Μπορείς κάποιος με ΑIO 240/280 να μου πει τι θερμοκρασία έχει στον 5600Χ με PBO limits να μην κόβουν το boost, σε blender/cinebench; Και με τι ambient;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...