Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και y-cruncher και OCCT. Γενικά 4-5 ώρες είναι τα stress tests που αν τα περάσεις είσαι πολύ καλά για daily. Βάλε και κάνα 2-3 ώρες ακόμη να φας σε fails και δοκιμές, ε αράζεις μια Κυριακή και φτιάχνεις τις μνήμες, δεν είναι κάτι τρομερό. Για μέχρι 3800, γιατί παραπάνω θέλει δουλειά..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Psycho_Warhead said:

Καλά άμα μπλέξεις με τη RAM καλή τύχη..Μπορεί να περνάς για ώρες Tm5 κλπ και στα games να τρως freezes, δεν είναι απλό πράγμα το RAM OC και πρέπει να φας ώρες..

Το ΤΜ5 όπως και το HCI όπως και το GSAT τεστάρουνε μόνο την μνήμη και τα timings. Είναι λογικό να περάσεις ΤΜ5 ή οποιδήποτε απο τα παραπάνω που είπα και να τρώς ξαφνικά CTD ή BSOD 

5-6 ωρίτσες δουλειά είναι, αρκεί να ξέρεις τι κάνεις και υπάρχουνε άπειρα posts εδώ μέσα σαν "guidelines" 

Ναι το BF5 κάνει δουλειά αλλά δεν ξέρεις ποτέ τι βάρεσε .. πάς ψάχνοντας 

Το 2000 FCLK είναι όπως ήτανε το 1900 FCLK στα Ζεν3, υπάρχουνε αρκετοί που έχουνε 2000 FCLK ΣΤΑΘΕΡΟ αλλά θελει αρκετό soc (Μιλάμε για 1.2++)

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Έχω 2*8 TridentZ 3600C15 και τις τρέχω 3800C16 με 1.4v και σε stress test φτάνουν 55αρια τώρα καλοκαίρι με 27C ambient. 

είναι αρκετοί βαθμοί για 1,4v.......airflow του κουτιού μην εγκλωβίζεται ο αέρας της 3080ti ...

3 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

@BabisTs Από που να ξεκινήσω

με 4dimms 3600/c15 για daily

1.jpg

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά άμα μπλέξεις με τη RAM καλή τύχη..Μπορεί να περνάς για ώρες Tm5 κλπ και στα games να τρως freezes, δεν είναι απλό πράγμα το RAM OC και πρέπει να φας ώρες..

Μετά το πέρασμα με επιτυχία από το tm5 .....Occt 1 ωρίτσα και 4ωρο bf v....και αν κλάσει κάπου πές μου.....

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Πάντως το 2000 FCLK είναι δύσκολο διαβάζω, πάνε τα WHEA errors σύννεφο βλέπω στο νετ. 

το μόνο καλό που έχει ο 5600Χ ( που έχω ) είναι καλός στο fclk γιατί σαν κομμάτι είναι μέτριο (ούτε ζέστη-ούτε κρύο).....τα 4266mhz (με whea βέβαια) τα βλέπει και ποστάρει.....με δύο dimms ήμουν σταθερός στα 4000/c16 για daily χωρίς whea , αλλά με τέσσερα dimms έπεσα στα 3933mhz για να μην υπάρχει whea.

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, BabisTs είπε

είναι αρκετοί βαθμοί για 1,4v.......airflow του κουτιού μην εγκλωβίζεται ο αέρας της 3080ti ...

 

Το H500p Mesh υποτίθεται έχει πολύ καλό airflow..Αλλά και πάλι τις βλέπω ζεστές..Γι' αυτό έλεγα να πάρω φανάκια.

20 λεπτά πριν, BabisTs είπε

 

Μετά το πέρασμα με επιτυχία από το tm5 .....Occt 1 ωρίτσα και 4ωρο bf v....και αν κλάσει κάπου πές μου.....

OCCT SSE ; Και για CPU για να τεστάρεις το infinity fabric OC κλπ OCCT large data set διάβασα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ύστερα από tm5 (passed)...... μία ωρίτσα large data occt και 4ωρο bf v και είσαι κομπλέ.....είτε σε intel είτε σε amd δεν έχω θέμα με αυτήν την τριπλέτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BabisTs Θα το κοιτάξω να έχω ένα μπούσουλα. 
έχω κρατήσει αυτό τον οδηγό 
https://github.com/integralfx/MemTestHelper/blob/oc-guide/DDR4 OC Guide.md
Και 
https://www.hardwareluxx.de/community/threads/ryzen-ram-oc-mögliche-limitierungen.1216557/
Για να διαβάσω όταν βρω χρόνο να ασχοληθώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τώρα κατάλαβα τι ανεβάζει τα RAM temps, ο NVMe(SN850 στην προκειμένη). Είναι αρκετά ζεστός και επειδή τον έχω κάτω απ' το CPU(Δηλαδή κοντά στις RAM) ανεβάζει τα temps.

Άρα μάλλον θα το χτυπήσω το fan-άκι της Corsair να είναι πιο άνετες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κάποιος Ζen 3 σε mobo x470; Προσπαθώ να χτυπήσω 4850Mhz eff. clock σε single thread με PBΟ advanced +200Μhz overdrive μετά από curves optimising και δεν τα καταφέρνω με τίποτα. Μax εχω φτάσει 4740Mhz.

Edit: Ψάχνοντας το μετά από ώρες, κατέληξα ότι είναι αναμενόμενο καθώς έχω καμπύλη που έχει πάει προς τα θετικά: -20, -4, +11, -12, -20, -14). Συνεπώς, ο αλγόριθμος για ίδιες max τάσεις οδηγεί σε μικρότερα ρολόγια. Πιστεύω ότι είχα αγνοήσει βλακωδώς τα βασικά του PBO+curve optimising. Πειραματίστηκα και έδωσα all core αρνητική καμπύλη και χτύπησα 4824Mhz.

Επεξ/σία από bebius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

H B550 MPG Gaming Carbon λογικα στο πηγαδι κατουρησε 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραματόζωα μας έχουν κάνει. Για την Unify που έχω βγήκε beta 1.2.0.3c και τώρα beta 1.2.0.4. Η τελευταία non-beta είναι το ΑΑ με το 1.2.0.3B. Εγώ τρέχω ακόμα το A9 με το 1.2.0.2 γιατί είχα διαβάσει για προβλήματα με το ΑΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, malakudi said:

Πειραματόζωα μας έχουν κάνει. Για την Unify που έχω βγήκε beta 1.2.0.3c και τώρα beta 1.2.0.4. Η τελευταία non-beta είναι το ΑΑ με το 1.2.0.3B. Εγώ τρέχω ακόμα το A9 με το 1.2.0.2 γιατί είχα διαβάσει για προβλήματα με το ΑΑ.

To 1.2.0.4 σε Unify-X έχει θέμα με τα VDDG. Δεν τα αφήνει να πάνε πάνω απο 1V απο ότι είχα διαβάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...