Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, malakudi είπε

Πειραματόζωα μας έχουν κάνει.

Ευτυχώς που δεν ειναι υποχρεωτικό(για τον περισσοτερο κόσμο πάντα)να περνάς ότι Bios βγαίνει, άρα ας βγάζουν ότι θέλουν.

Γενικά με τα bios μέχρι και τους Zen+ δεν θυμαμαι να ασχολιόταν ο κόσμος τόσο πολύ,όπως και με το ram oc που ειδικά από zen2 και μετά πήρε τα πάνω του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ευτυχώς που δεν ειναι υποχρεωτικό(για τον περισσοτερο κόσμο πάντα)να περνάς ότι Bios βγαίνει, άρα ας βγάζουν ότι θέλουν.

Γενικά με τα bios μέχρι και τους Zen+ δεν θυμαμαι να ασχολιόταν ο κόσμος τόσο πολύ,όπως και με το ram oc που ειδικά από zen2 και μετά πήρε τα πάνω του.

 

Και drivers για την κάρτα δεν είσαι υποχρεώμενος να περνάς. Άρα ας βγαίνουν προβληματικοί drivers, σιγά, εγώ θα κρατήσω αυτούς απτο 2012 :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Και drivers για την κάρτα δεν είσαι υποχρεώμενος να περνάς.

Άρα ας βγαίνουν προβληματικοί drivers, σιγά, εγώ θα κρατήσω αυτούς απτο 2012 :P 

Που κολλάνε οι drivers της κάρτας γραφικών με το bios στους επεξεργαστές(και την αναγκαιότητα να περνάει κάποιος οτι βγαινει) μόνο έσυ ξερεις(και αυτός που σου έβαλε like).

Εδώ και χρόνια το πρώτο πράγμα που ισχύει πέρι bios είναι το'' If your computer is working properly, you probably shouldn’t update your BIOS. ''

Βέβαια οκ άν δεν πεταχτείς κάθε 3 και λίγο στα θέματα των επεξεργαστών( και καρτών γραφικών) να γράψεις τα δικά σου,δεν γινεται... Γιαυτό και σε όλα είσαι πρώτος σε αριθμό σχολίων..

Οπως και πριν λίγες μέρες στο δίπλα θέμα των intel που έθαβες τους zen3 λόγω των αρχικών τιμών τους(λες και στο θεμα αυτό απο πέρυσι όλοι λέγανε μπραβο για τις αρχικές τιμές και το κακό απόθεμα...),έτσι δεν είναι??

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Που κολλάνε οι drivers της κάρτας γραφικών με το bios στους επεξεργαστές(και την αναγκαιότητα να περνάει κάποιος οτι βγαινει) μόνο έσυ ξερεις(και αυτός που σου έβαλε like).

 

Εκεί που κολλάει και το ότι έγραφα σε δίπλα θέμα ;) 

Έγραψες ότι δεν είναι υποχρεωτικό να πέρνας bios, άρα δεν πειράζει που είναι προβληματικά. Ε το ίδιο δεν ισχύει και για τους drivers της κάρτας? Οπότε τι εννοείς δεν κολλάει? 

Και είναι, ακριβώς επειδή υπάρχουν προβληματικά bios είσαι υποχρεωμένος να κάνεις bios update. Στην z490 ace οι μισές επιλογές που υπήρχαν για το OC του επεξεργαστή δεν δούλευαν στο bios με το οποίο παρέλαβα την μητρική(per core OC για παράδειγμα). Επίσης δεν τρέχανε οι μνήμες out of the box stable στο XMP τους. Δεν πρέπει να κάνω bios update λοιπόν?

ΥΓ1. 45000 αναρτήσεις. ΧΙΛΙΑΔΕΣ. Μου την λέει για τον αριθμό των σχολίων. :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση το BIOS με τους drivers. Αλλά επειδή κάτι το αλλάζεις σπάνια δεν σημαίνει ότι είναι ΟΚ να βγαίνει με bugs..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

α)Εκεί που κολλάει και το ότι έγραφα σε δίπλα θέμα ;) 

β)Έγραψες ότι δεν είναι υποχρεωτικό να πέρνας bios, άρα δεν πειράζει που είναι προβληματικά. Ε το ίδιο δεν ισχύει και για τους drivers της κάρτας? Οπότε τι εννοείς δεν κολλάει? 
 

α)Γιαυτό και σβήστηκαν ποσες σελίδες με αυτά 😉

β)Οτι έλεγα πιο πάνω ότι κλασσικά γράφεις τα δικά σου.

Το σχόλιο που απάντησα ανέφερε για προσφατο beta bios,και εγώ έγραψα 

33 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ευτυχώς που δεν ειναι υποχρεωτικό(για τον περισσοτερο κόσμο πάντα)να περνάς ότι Bios βγαίνει, άρα ας βγάζουν ότι θέλουν.

Άλλο πράγμα το να περάσεις ένα stable bios το οποιο πχ να σου προσφέρει υποστήριξη σε zen3 αν έχεις x470 ή να σου διορθώνει το θέμα συνδεσης θυρών Usb που είχαν οι b550 μητρικές ή αν έχεις θέμα υποστήριξης μνημών ram,και άλλο να κάθεσαι να περνάς ότι bios βγαίνει ακόμα και σε beta μορφή απλά γιατί είναι κάτι νέο,ακόμα και αν το σύστημα σου είναι μια χαρά.

Και φυσικά το ανέφερα και πιο πάνω''για τον περισσότερο κόσμο/μέσο χρήστη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

α)Γιαυτό και σβήστηκαν ποσες σελίδες με αυτά 😉

β)Οτι έλεγα πιο πάνω ότι κλασσικά γράφεις τα δικά σου.

Το σχόλιο που απάντησα ανέφερε για προσφατο beta bios,και εγώ έγραψα 

Άλλο πράγμα το να περάσεις ένα stable bios το οποιο πχ να σου προσφέρει υποστήριξη σε zen3 αν έχεις x470 ή να σου διορθώνει το θέμα συνδεσης θυρών Usb που είχαν οι b550 μητρικές ή αν έχεις θέμα υποστήριξης μνημών ram,και άλλο να κάθεσαι να περνάς ότι bios βγαίνει ακόμα και σε beta μορφή απλά γιατί είναι κάτι νέο,ακόμα και αν το σύστημα σου είναι μια χαρά.

Και φυσικά το ανέφερα και πιο πάνω''για τον περισσότερο κόσμο/μέσο χρήστη.

 

Ναι βρε μαν, αλλά ας πούμε για τα ρύζια, εγώ ευτυχώς είμουνα τυχερός και δεν μου έκατσε το usb disconnect και το nvme bug γιατί πήρα b550, αλλά αν είχα x570 με αυτά τα θέματα και έβλεπα τα τελευταία 5 bios να είναι όλα beta ή με προβλήματα....δεν θα κατέβαζα λίγες παναγίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι έχεις όρεξη βλέπω για ''κουβεντα''...

Για τελευταία φορά λοιπον απανταω γιατι παλι το θεμα βλεπω πας να το κανεις ανω κάτω.

α)αλλο πραγμα η αναγκαιότητα να περασεις 1 2 3 stable bios εαν οντως το συστημα σου έχει προβλημα,και άλλο να περνάς ότι bios βγαίνει ακομα και beta και ακόμα και αν το συστημα σου δεν έχει καποιο θεμα.

β)αρα αλλο πραγμα οι drivers των καρτων γραφικων και αλλο τα bios στις μητρικές

γ)ποιος σου ειπε οτι σε b550 δεν υπήρχε θέμα με usb connectivity?Για δες το F12 και F13h της μητρικής σου τι λένε περί Usb...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Παλι έχεις όρεξη βλέπω για ''κουβεντα''...

Για τελευταία φορά λοιπον απανταω γιατι παλι το θεμα βλεπω πας να το κανεις ανω κάτω.

α)αλλο πραγμα η αναγκαιότητα να περασεις 1 2 3 stable bios εαν οντως το συστημα σου έχει προβλημα,και άλλο να περνάς ότι bios βγαίνει ακομα και beta και ακόμα και αν το συστημα σου δεν έχει καποιο θεμα.

β)αρα αλλο πραγμα οι drivers των καρτων γραφικων και αλλο τα bios στις μητρικές

γ)ποιος σου ειπε οτι σε b550 δεν υπήρχε θέμα με usb connectivity?Για δες το F12 και F13h της μητρικής σου τι λένε περί Usb...

 

 

Το nvme bug λέω δεν έχουν, για το usb το ξέρω γιαυτό είπα στάθηκα τυχερός.

Αλλά δεν απαντάω ξανά γιατί πας να το κάνεις άνω κάτω το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω ότι ενώ μπορεί να είσαι σταθερός με υψηλό FCLK, μπορεί να έχει audio cracking/popping σε games/youtube κλπ..Και θέλουν ανέβασμα τα SoC/VDDP/VDDG κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Διαβάζω ότι ενώ μπορεί να είσαι σταθερός με υψηλό FCLK, μπορεί να έχει audio cracking/popping σε games/youtube κλπ..Και θέλουν ανέβασμα τα SoC/VDDP/VDDG κλπ.

Γιαυτο και πας μεχρι 3800/3800c14 που τα ρευματα ειναι μαζεμενα, δεν εχει νοημα πιο πανω, εκτος και αν εχεις ΤΟ κιτ που μπορει να τρεξει 3933/4000c14 και παραλληλα και board/cpu που δεν θα σου σκασει whea και παλι μιλαμε για ψιλακια με υπερβολικα ρευματα, σε ολα αυτα που αναφερεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα εγγενές πρόβλημα στα BIOS των AMD, το AGESA όταν αλλάζει, πολλές φορές "σπάει" πράγματα στο BIOS. Και επειδή προφανώς οι εταιρείες δεν έχουν τις ομάδες να κάνουν πλήρη έλεγχο, βγάζουν τα "beta" για να γινόμαστε εμείς οι δοκιμαστές τους. Σε Intel δε θυμάμαι ποτέ να βγει επόμενο BIOS (πχ για να υποστηρίξει κάποιο νέο CPU) και να χαλάνε features που δούλευαν πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Ναι βρε μαν, αλλά ας πούμε για τα ρύζια, εγώ ευτυχώς είμουνα τυχερός και δεν μου έκατσε το usb disconnect και το nvme bug γιατί πήρα b550, αλλά αν είχα x570 με αυτά τα θέματα και έβλεπα τα τελευταία 5 bios να είναι όλα beta ή με προβλήματα....δεν θα κατέβαζα λίγες παναγίες?

Το usb κάθεται και σε b550. Είναι λαχείο. Δεν είναι θέμα των x570. Εμένα πιο πολύ θέμα με το IF σε κάποια CPU μου φαίνεται ότι είναι. Σε ποιο nvme bug αναφέρεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Το usb κάθεται και σε b550. Είναι λαχείο. Δεν είναι θέμα των x570. Εμένα πιο πολύ θέμα με το IF σε κάποια CPU μου φαίνεται ότι είναι. Σε ποιο nvme bug αναφέρεσαι?

Ποιό από όλα εννοείς? :P 

Έχω διαβάσει για μερικές δεκάδες με nvme σε x570 σαν boot drive. Από slow speeds, προβλήματα με power on και sleep modes, whea errors λόγω nvme και άλλα πολλά. Τώρα ντάξει, το τι λέγεται στο reddit δεν είναι ευαγγέλιο, αλλά το γεγονός αφορούν συγκεκριμένα το x570 δείχνει οτι υπάρχει καπνός :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fulgore είπε

α)Γιαυτό και σβήστηκαν ποσες σελίδες με αυτά 😉

β)Οτι έλεγα πιο πάνω ότι κλασσικά γράφεις τα δικά σου.

Το σχόλιο που απάντησα ανέφερε για προσφατο beta bios,και εγώ έγραψα 

Άλλο πράγμα το να περάσεις ένα stable bios το οποιο πχ να σου προσφέρει υποστήριξη σε zen3 αν έχεις x470 ή να σου διορθώνει το θέμα συνδεσης θυρών Usb που είχαν οι b550 μητρικές ή αν έχεις θέμα υποστήριξης μνημών ram,και άλλο να κάθεσαι να περνάς ότι bios βγαίνει ακόμα και σε beta μορφή απλά γιατί είναι κάτι νέο,ακόμα και αν το σύστημα σου είναι μια χαρά.

Και φυσικά το ανέφερα και πιο πάνω''για τον περισσότερο κόσμο/μέσο χρήστη.

 

Εντάξει μην τον παρεξηγείς και εσύ, τόσο καιρό έχει μάθει με Intel που κάθε update σε bios, κλείνει και απο μια τρύπα ασφαλείας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...