Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Herald είπε

Με μια rock slim 2 καλύπτεται ο 5600x? Όχι για μέγιστες επιδόσεις, απλά να μην χάνεις 10-15% performance ας πούμε.

Αν δεν τρέχεις τον CPU πάνω από 70-80% πολύ εύκολα. Αυτό το ριμάδι το efficiency στο 40-60% Load είναι στο θεό.
Βλέπω έχει καλό ανεμιστήρα πάνω, οπότε δεν έχεις θέμα. Έναν Arctic P12 αν της βάλεις για πλάκα κερδίζεις μερικούς βαθμούς. Το έκανα στην D15S.
Φόρτωσα έναν P12 μπροστά και έπεσα άλλους 3-4 βαθμούς. Αλλά είχε missmatch το airflow και μου έκανε θόρυβο εντός των fin της ψύκτρας. 


@hln3 Δοκίμασε λίγο αυτά που δίνει στο reddit post. 
Είναι χρονοβόρα διαδικασία, γιατί πρέπει να χτυπάς πυρήνα πυρήνα και βλέπεις από EventViewer ποιος έριξε το error. 
AutoOC πάνω από το +0ΜΗz και -15 δεν περνάει ούτε στο χρυσό κουφέτο. 
Μιλάμε για -50mV UV. Για να έχεις εικόνα είναι σαν να μπεις all core AVX2 με 1.15V στα 4.6GHz. 

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Για την πλειοψηφία του κόσμου που δεν κυνηγαει scores σε benchmarks,κλειστό pbo και μνημες ram σε xmp

Μου έκανε εντύπωση πόσο εύκολο είναι να μπείς τυφλά με έτοιμες ρυθμίσεις. Λίγο αν καταλαβαίνεις μέσα σε μία βδομάδα έχεις στήσει τα Zen3 στο 95% του max. Μόνο κάτι ανωμαλίες με 2α timings είναι που ζορίζουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Επειδή σκέφτομαι να πάω σε 32GB ποια kits να πάρω ; Είδα κάτι TridentZ Royal 4000C18 στα 220 ευρώ. Επίσης σκέφτομαι να βάλω και fan για να είναι δροσερά, έχουμε τίποτα καλό ;

https://www.skroutz.gr/s/26189528/G-Skill-Trident-Z-RGB-32GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Συχνότητα-4000MHz-για-Desktop-F4-4000C16D-32GTZR.html

https://www.skroutz.gr/s/26458131/G-Skill-Trident-Z-RGB-32GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Συχνότητα-3600MHz-για-Desktop-F4-3600C14D-32GTZR.html

δεν σε πάω παραπάνω σε άλλα kits μιας και το μέγιστο των ryzen 5000 θα τα πάρεις με αυτά τα kits άνετα αν tweakareis......

αν δεν tweakareis τέρμα βάζεις το κλασικό και όπου το φτάσεις.....

https://www.skroutz.gr/s/8435945/G-Skill-Trident-Z-32GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Συχνότητα-3200MHz-για-Desktop-F4-3200C14D-32GTZ.html

κάποια από αυτά βγαίνουν πολύ δυνατά......είναι θέμα bin/silicon lottery που θα σου κάτσει κλασσικά

fan δεν έχεις και πολλές επιλογές για aftermarket το οποίο δεν θα το χρειαστείς αν δεν πιέσεις σε volt τα dimms

https://www.skroutz.gr/s/20669163/Corsair-Dominator-Airflow-Platinum-RGB.html

https://www.skroutz.gr/s/20852942/Corsair-Vengeance-Airflow.html

 

3 ώρες πριν, noFEARgr είπε

r15 ποσο βγαζεις ; εγω μεχρι 2000 το εχω φτασει. 

στα daily

1.jpg

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nick0lis είπε

Δεν είναι το καλύτερο πρόγραμμα να δεις απόδοση. Έτρεχε μέχρι 16 threads δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι οπότε πέφτει λίγο στον επεξεργαστή σου.

Στο CB R20 έφτασα μέχρι τα 157W μαξ πριν λίγο που το έτρεξα και avg λίγο πιο κάτω. Με h265 χωρίς denoise μέχρι ~175w max και ~160w average. Όμως σε prime και folding@home(κάποια θεόβαρα AVX2 φορτία) σίγουρα πάνω από τα 240W. Ούτε με τον 6700K stock δεν είχα λογικά temps σε τέτοιες καταστάσεις πάντως.

Στα 10900K η στοκ τάση ξεπερνάει τα 1,4V για να καυχιώνται για τα 5,3Ghz boost. Όμως με τάσεις κάτω από τα 1,3V για απολύτως σταθερά 4,9 Ghz all core είναι εντελώς άλλη εικόνα. Στην τελική βαράς 5,1-5,2 all core για τα games με power limit τα 170w που η αερόψυξη αντέχει.

Αναφορά σε κείμενο

Έχεις το quick sync από την ενσωματωμένη με καλύτερη ποιότητα εικόνας σε σύγκριση με άλλα χωρίς να σπαταλάς τους πόρους της cpu σου.

Δεν συγκρίνεται η συμπίεση που κάνουν τα cores για δεδομένη ποιότητα. 

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2021 στις 12:05 ΜΜ, lucidsteve είπε

Τις σύγκρινα τις 2 και αποτι είδα η gaming plus έχει πιο πολλές θύρες USB που με βολεύει. Αποτι διαβασα η tomahawk υποστηρίζει μεγαλυτερες ταχύτητες μνήμης και ειναι καλή για OC μνήμης - κατι το οποιο δεν με ενδιαφέρει τόσο.

Γιατι πιστευεις ειναι καλύτερη;

Δεν είναι θέμα του τι πιστεύω εγώ 😁 , τα αμέτρητα reviews μετράνε που τη δίνουν σίγουρα 2 κλάσεις πάνω σε vrm/φάσεις/κατασκευή κλπ. Εγώ προσωπικά θα τα έδινα και για usb θα είχα ένα hub που ειναι και πιο εύκολα προσβάσιμο (αυτό κάνω και με την gaming edge που έχω τωρα). Αυτό είναι αυτό που θα έκανα εγώ όμως, ο καθένας επιλέγει και πορεύεται όπως νομίζει 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BabisTs Από που να ξεκινήσω διάβασμα για Ram OC ? 

Έχω κάποια παλιά ποστ απο GitHub που εξηγεί την κατάσταση αλλά είναι πολυ άναρχα. 

Με ενδιαφέρει να φτάσω μεχρι tRFC που είναι μαλλον το τελευταίο νούμερο που αξίζει να αγγίξεις σε σφίξιμο. 

Έχω πέσει σε Nanya A die, πάνω στην αλλαγή των Patriot που έβγαιναν μόνο με E die. Δεν βρίσκω πουθενά έστω γενικά timings για τις μνήμες και πρέπει τα βρω μόνος μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

@BabisTs Από που να ξεκινήσω διάβασμα για Ram OC ? 

Έχω κάποια παλιά ποστ απο GitHub που εξηγεί την κατάσταση αλλά είναι πολυ άναρχα. 

Με ενδιαφέρει να φτάσω μεχρι tRFC που είναι μαλλον το τελευταίο νούμερο που αξίζει να αγγίξεις σε σφίξιμο. 

Έχω πέσει σε Nanya A die, πάνω στην αλλαγή των Patriot που έβγαιναν μόνο με E die. Δεν βρίσκω πουθενά έστω γενικά timings για τις μνήμες και πρέπει τα βρω μόνος μου. 

Δεν έχω ιδέα για τα nanya A die αλλά αμά θες να φτάσεις μέχρι TRFC είναι εύκολα τα πράγματα. Με καρφωτά τα timmings του XMP για τις τιμές που θες να σφίξεις και το maximum voltage που θες για 24/7 (φαντάζομαι κάτω από 1.4v για non bdie) ανεβάζεις συχνότητες στις μνήμες και μετά τρέχεις το ram stability της επιλογής σου. Όταν βρείς ταβάνι στη συχνότητα αρχίζεις και σφιίγγεις τα timings ένα ένα και με κάθε αλλαγή stability test. Σε ένα ΣΚ έχεις τελειώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

@BabisTs Από που να ξεκινήσω διάβασμα για Ram OC ? 

Έχω κάποια παλιά ποστ απο GitHub που εξηγεί την κατάσταση αλλά είναι πολυ άναρχα. 

Με ενδιαφέρει να φτάσω μεχρι tRFC που είναι μαλλον το τελευταίο νούμερο που αξίζει να αγγίξεις σε σφίξιμο. 

Έχω πέσει σε Nanya A die, πάνω στην αλλαγή των Patriot που έβγαιναν μόνο με E die. Δεν βρίσκω πουθενά έστω γενικά timings για τις μνήμες και πρέπει τα βρω μόνος μου. 

Το βραδάκι θα σου περάσω τα timming που έχω στον 5600Χ για daily.....όχι κάτι τρελό...έτσι σαν μπούσουλα.....κοινώς όπως στα είπε ο herald είναι....maxareis ρεύμα που θέτεις σαν όριο και μετά τεστάρεις....υπάρχει και αντίστοιχη ενότητα στο overclocking εδώ στο forum που θα βοηθηθείς...απλά κάθε φορά να τεστάρεις με tm5....χρόνο και υπομονή θέλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, parsifal είπε

😄

Στους zen3 γίνεται, φαντάζομαι και στους zen2. Εγώ τη μέρα που πήρα τον 5600Χ, ήρθε το πρωί και το απόγευμα ασχολήθηκα και έφτιαξα τα 3800 και είναι foul stable από τότε. Βέβαια έχω b-dies που ίσως να είναι πιο εύκολο, και μιλάμε για 3800cl16, όχι κάτι φοβερό. Απλά πιστεύω ότι αν κάνεις τα σωστά stress tests (και οπωσδήποτε memory fastboot disabled off στο bios) φτάνεις γρήγορα σε καλές ρυθμίσεις και φυσικά καλύτερες από το XMP, ενώ και τα PBO limits τα βρίσκεις γρήγορα. Από εκεί και πέρα αν θες να πας πάνω από 3800, να ρίξεις primaries, να παίξεις με Curve optimizer + AutoOC ναι είναι χρονοβόρο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BabisTs είπε

https://www.skroutz.gr/s/26189528/G-Skill-Trident-Z-RGB-32GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Συχνότητα-4000MHz-για-Desktop-F4-4000C16D-32GTZR.html

https://www.skroutz.gr/s/26458131/G-Skill-Trident-Z-RGB-32GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Συχνότητα-3600MHz-για-Desktop-F4-3600C14D-32GTZR.html

δεν σε πάω παραπάνω σε άλλα kits μιας και το μέγιστο των ryzen 5000 θα τα πάρεις με αυτά τα kits άνετα αν tweakareis......

αν δεν tweakareis τέρμα βάζεις το κλασικό και όπου το φτάσεις.....

https://www.skroutz.gr/s/8435945/G-Skill-Trident-Z-32GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Συχνότητα-3200MHz-για-Desktop-F4-3200C14D-32GTZ.html

κάποια από αυτά βγαίνουν πολύ δυνατά......είναι θέμα bin/silicon lottery που θα σου κάτσει κλασσικά

fan δεν έχεις και πολλές επιλογές για aftermarket το οποίο δεν θα το χρειαστείς αν δεν πιέσεις σε volt τα dimms

https://www.skroutz.gr/s/20669163/Corsair-Dominator-Airflow-Platinum-RGB.html

https://www.skroutz.gr/s/20852942/Corsair-Vengeance-Airflow.html

 

στα daily

1.jpg

Έχω 2*8 TridentZ 3600C15 και τις τρέχω 3800C16 με 1.4v και σε stress test φτάνουν 55αρια τώρα καλοκαίρι με 27C ambient. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, parsifal είπε

😄

Ε μέχρι TRFC είπε, φαντάζομαι εννοεί CL / TRCD / TRP / TRAS / TRFC. Δηλαδή στην ουσία 5 timings.Τα οποία έτσι και αλλιώς έχουν γνωστές τιμές, δηλαδή από 14 έως 16 θα παίξει για ταχύτητες κάτω από 4000mhz και γύρω στο 250-300 για το TRFC. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά άμα μπλέξεις με τη RAM καλή τύχη..Μπορεί να περνάς για ώρες Tm5 κλπ και στα games να τρως freezes, δεν είναι απλό πράγμα το RAM OC και πρέπει να φας ώρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά άμα μπλέξεις με τη RAM καλή τύχη..Μπορεί να περνάς για ώρες Tm5 κλπ και στα games να τρως freezes, δεν είναι απλό πράγμα το RAM OC και πρέπει να φας ώρες..

Mόνο από temperatures συμβαίνει αυτό λόγω της GPU που δουλεύει στα games. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά άμα μπλέξεις με τη RAM καλή τύχη..Μπορεί να περνάς για ώρες Tm5 κλπ και στα games να τρως freezes, δεν είναι απλό πράγμα το RAM OC και πρέπει να φας ώρες..

Με ΤΜ5 μόνο δεν πας πουθενά από stability..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...