Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Steliosviper είπε

Το CPU VDD Full scale current πρέπει να είναι στο 100% όταν τρέχουμε cb 20-23? Έχω 5800Χ και είναι τώρα με edc 130 στο 90%. Σε παιχνίδια είναι 95-105%

Το μετράμε σε all core workload (CB20/CB23 multi) και χωρίς να έχει αλλάξει το PBO scalar από 1.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατέβασα το τελευταίο hydra 1.0A PRO που κυκλοφόρησε προχθές για να δοκιμάσω το CO calculator που προστέθηκε σε αυτή τη version έχοντας την απορία  να δω κατά πόσο συμβαδίζει με τα δικά μου αποτελέσματα που χρησιμοποιώ εδώ και αρκετούς μήνες.
Η όλη  διαδικασία  μαζι για να υπολογίσει και το CO πήρε σχεδόν 8 ώρες και τα αποτελέσματα είναι ίδια ή μέσα στο range fast και safe στην περίπτωση του core1!

Για αποφυγή παρεξηγήσεων μιας και η version είναι επί πληρωμή (monthly patreon membership) δεν έχω καμία σχέση ούτε κάνω διαφήμιση. Eχω δοκιμάσει μερικές versions του CRT παλιότερα ότι είχε βγει μέσα σε εκείνο τον μήνα  και τώρα το Hydra από περιέργεια να δω τι έχει να προσφέρει.

Απο το documentation
CO values for UEFI(BIOS) - at the end of the diagnosis the user will be offered 2 presets (SAFE and FAST). This is made especially for users who want to use only AMD's standard boost

Αποτέλεσμα απο το log
CURVE OPTIMIZER values for BIOS
(If you do not plan to use HYDRA)

C01   SAFE CO: -12      FAST CO: -20
C02   SAFE CO: -30      FAST CO: -30
C03   SAFE CO: -30      FAST CO: -30
C04   SAFE CO: -30      FAST CO: -30
C05   SAFE CO: -18      FAST CO: -20
C06   SAFE CO: -30      FAST CO: -30
C07   SAFE CO: -30      FAST CO: -30
C08   SAFE CO: -30      FAST CO: -30
C09   SAFE CO: -30      FAST CO: -30
C10   SAFE CO: -30      FAST CO: -30
C11   SAFE CO: -30      FAST CO: -30
C12   SAFE CO: -30      FAST CO: -30

Max CPU Boost Clock Override: 175MHz

Οτι έχω βρει manual και χρησιμοποιώ  5-6 μήνες

SQKIGWa.png

 

Επεξ/σία από Deu164
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2021 στις 6:58 ΠΜ, yiannis1991 είπε

519 έχει διαθέσιμος εδώ, γιατί να τον πάρεις από Αμερική;

 

Στις 31/8/2021 στις 12:49 ΜΜ, kostas7837aek είπε

Έχω κλάψει. Τους το έχει γράψει εν τω μεταξύ ο @Fulgore και αυτοί συνεχίζουν και κάνουν υπολογισμούς από Αμερική. 

το στικακι κοιτανε μη χασουν , το τελωνειο δεν τους ενδιαφερει ή οτι ειναι πιο φθηνο εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή η μεγάλη διακύμανση θερμοκρασιών (ενώ τρέχει CB23) είναι "λογική" ή κάτι παίζει με την ψύκτρα μου;

core_temps.jpg.c862c13969c0e2e931dbfcd8969431d4.jpg

Ουσιαστικά μόνο 3 cores στο δεύτερο CCD ανεβάζουν πολύ παραπάνω θερμοκρασία.Η δε διαφορά από το πιο "κρύο" core στο πιο "ζεστό" είναι πάνω από 11 βαθμούς!

Συχνότητα λειτουργίας 4425-4450, voltage 1.14-1.15. Είναι ρύθμιση με default PPT-EDC-TDC αλλά με CO και Max boost override.

Το core 8 μάλιστα είναι το best για το CCD2, ενώ το core 9 το 2ο χειρότερο. Το Core 6 που είναι το πιο κρύο του CCD2 και γενικά το πιο κρύο, είναι το χειρότερο του CCD2.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

To CTR λέει τίποτα να ασχοληθείς;

Ανάλογα τι ζητάει ο καθένας καλύτερη απόδοση από pbo + co δε δίνει
Αυτό που κάνει καλά είναι ότι δίνει παραπλήσια η και καλύτερη απόδοση από AUTO pbo με λιγότερα volt / watt  άρα και με χαμηλότερες θερμοκρασίες 

περιληπτικά ο τρόπος που το κάνει από ότι έχω καταλάβει είναι ότι προσθέτει εικονική τάση volt (το πόσο το βρίσκει κατά τη διάγνωση αλλά γίνετε και manual)  και αντιστοιχεί χαμηλότερη τάση με υψηλότερη συχνότητα στα SMU tables 
Fine-tuning που υποτίθεται θα έπρεπε να έκανε η amd και η κάθε amd αλλά αντί γιαυτό βάζουν κάποιες fixed τιμές που δουλεύουν για όλους 

Δεν έχει δυναμική ρύθμιση της τάσης και δουλεύει με τις fixed τιμές ανάλογα το ποσοστό και τον τύπο του load 
boostarei ανάλογα μόνο 1-2-4-6-8-...all core με τα προκαθορισμένα volt στα οποία μπορεί να ρυθμιστεί και manual η πραγματική τάση, το + εικονικό offset και η συχνότητα

 

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αυτή η μεγάλη διακύμανση θερμοκρασιών (ενώ τρέχει CB23) είναι "λογική" ή κάτι παίζει με την ψύκτρα μου;

core_temps.jpg.c862c13969c0e2e931dbfcd8969431d4.jpg

Ουσιαστικά μόνο 3 cores στο δεύτερο CCD ανεβάζουν πολύ παραπάνω θερμοκρασία.Η δε διαφορά από το πιο "κρύο" core στο πιο "ζεστό" είναι πάνω από 11 βαθμούς!

Συχνότητα λειτουργίας 4425-4450, voltage 1.14-1.15. Είναι ρύθμιση με default PPT-EDC-TDC αλλά με CO και Max boost override.

Το core 8 μάλιστα είναι το best για το CCD2, ενώ το core 9 το 2ο χειρότερο. Το Core 6 που είναι το πιο κρύο του CCD2 και γενικά το πιο κρύο, είναι το χειρότερο του CCD2.

Και εμένα έτσι ακριβώς είναι. Τα καλύτερα πιο ζεστά και το χειρότερο το πιο κρύο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Και εμένα έτσι ακριβώς είναι. Τα καλύτερα πιο ζεστά και το χειρότερο το πιο κρύο..

Ναι αλλά δεν είναι πολύ μεγάλη η διακύμανση; Στο CCD1 είναι από 58 ως 61,7. Στο CCD2 όμως είναι από 56,9 ως 68,6!

3 ώρες πριν, Deu164 είπε

Κατέβασα το τελευταίο hydra 1.0A PRO που κυκλοφόρησε προχθές για να δοκιμάσω το CO calculator που προστέθηκε σε αυτή τη version έχοντας την απορία  να δω κατά πόσο συμβαδίζει με τα δικά μου αποτελέσματα που χρησιμοποιώ εδώ και αρκετούς μήνες.
Η όλη  διαδικασία  μαζι για να υπολογίσει και το CO πήρε σχεδόν 8 ώρες και τα αποτελέσματα είναι ίδια ή μέσα στο range fast και safe στην περίπτωση του core1!

Για αποφυγή παρεξηγήσεων μιας και η version είναι επί πληρωμή (monthly patreon membership) δεν έχω καμία σχέση ούτε κάνω διαφήμιση. Eχω δοκιμάσει μερικές versions του CRT παλιότερα ότι είχε βγει μέσα σε εκείνο τον μήνα  και τώρα το Hydra από περιέργεια να δω τι έχει να προσφέρει.

Απο το documentation
CO values for UEFI(BIOS) - at the end of the diagnosis the user will be offered 2 presets (SAFE and FAST). This is made especially for users who want to use only AMD's standard boost

Αποτέλεσμα απο το log
CURVE OPTIMIZER values for BIOS
(If you do not plan to use HYDRA)

C01   SAFE CO: -12      FAST CO: -20
C02   SAFE CO: -30      FAST CO: -30
C03   SAFE CO: -30      FAST CO: -30
C04   SAFE CO: -30      FAST CO: -30
C05   SAFE CO: -18      FAST CO: -20
C06   SAFE CO: -30      FAST CO: -30
C07   SAFE CO: -30      FAST CO: -30
C08   SAFE CO: -30      FAST CO: -30
C09   SAFE CO: -30      FAST CO: -30
C10   SAFE CO: -30      FAST CO: -30
C11   SAFE CO: -30      FAST CO: -30
C12   SAFE CO: -30      FAST CO: -30

Max CPU Boost Clock Override: 175MHz

Οτι έχω βρει manual και χρησιμοποιώ  5-6 μήνες

SQKIGWa.png

 

Μπορείς να δώσεις μια περιγραφή τι άλλο κάνει αυτό το πρόγραμμα; Επίσης, αν σταματήσεις να είσαι Patreon, σταματάει να δουλεύει; Πρέπει να είσαι μόνιμα "συνδρομητής";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Αυτή η μεγάλη διακύμανση θερμοκρασιών (ενώ τρέχει CB23) είναι "λογική" ή κάτι παίζει με την ψύκτρα μου;

core_temps.jpg.c862c13969c0e2e931dbfcd8969431d4.jpg

Ουσιαστικά μόνο 3 cores στο δεύτερο CCD ανεβάζουν πολύ παραπάνω θερμοκρασία.Η δε διαφορά από το πιο "κρύο" core στο πιο "ζεστό" είναι πάνω από 11 βαθμούς!

Συχνότητα λειτουργίας 4425-4450, voltage 1.14-1.15. Είναι ρύθμιση με default PPT-EDC-TDC αλλά με CO και Max boost override.

Το core 8 μάλιστα είναι το best για το CCD2, ενώ το core 9 το 2ο χειρότερο. Το Core 6 που είναι το πιο κρύο του CCD2 και γενικά το πιο κρύο, είναι το χειρότερο του CCD2.

Αυτό συμβαίνει σε foul load;  Διαφορετικά αν δουλεύουν 2-3 5-6 πυρήνες και οι υπόλοιποι κάθονται λογικό οι διάφορες θερμοκρασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, malakudi είπε

Ναι αλλά δεν είναι πολύ μεγάλη η διακύμανση; Στο CCD1 είναι από 58 ως 61,7. Στο CCD2 όμως είναι από 56,9 ως 68,6!

Μπορείς να δώσεις μια περιγραφή τι άλλο κάνει αυτό το πρόγραμμα; Επίσης, αν σταματήσεις να είσαι Patreon, σταματάει να δουλεύει; Πρέπει να είσαι μόνιμα "συνδρομητής";

Αν σταματήσεις να είσαι Patreon οτι έχεις κατεβάσει συνεχίζει να δουλεύει κανονικά  άλλα κλειδώνουν τα posts και δεν μπορείς να κατεβάσεις καινούριες η και παλιές versions λόγο μη πρόσβασης στα links
Κάποια στιγμή θα βγει και η free που δεν θα έχει κάποιες λειτουργίες του pro

Aπο το manual / documentation

Spoiler

• Exclusive APP for ZEN 3 and ZEN 3+ processors
• New platform, new core, new UI, compact size
• Powerful customization for each profile
• 4 voltage curves (presets) for all profiles (undervolt, normal, OC and XOC)
• Save up to 9 profiles • Individual profiles for Gaming and AVX2
• New Diagnostics (all values are filled in automatically)
• All profiles can work in dynamic mode (unlocked CO in PRO version)
• 2 CO tables for different types of tasks allows for maximum performance (created automatically during diagnostics)
• Complete independence from CPPC
• Real-time CO control, allowing you to change V/F on the fly, without rebooting
• Each CCD has its own differentiated frequency control
• Curve Optimizer search tool for each core
• Real-time CO bottle-neck information
• Profile backup management system
• Modular setup storage system (protection against configuration file corruption)
• Ability to adjust the response speed and CAC-tolerances of the dynamic mode
• Event notification system
• Built-in fail-safes against system and user errors
• 24/7 monitoring of processor parameters and automatic shutdown of profiles during critical situations
• Automatic loading of profiles upon Windows startup
• Clear standby cache - maximum smoothness in games (higher FPS for 0.1% and 1% events)
• Many configurations that allows the user to control all HYDRA processes more accurately (including advanced trigger settings for the GAME profile)
• Frequency limiting mechanisms in ultralight loads (overboost protection)
• Auto updates (PRO version)
• Automatic search individual voltages for AVX1 and AVX2 loads
• Updated logging system
• Simplified and more intuitive interface
• A new way to evaluate processor quality
• Real-time monitoring
• Real-time Vdroop and LOAD TYPE information
• CO correction prompt upon failure

 

Επεξ/σία από Deu164
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφάσισα να ασχοληθώ ξανά με curve optimizer, και για κάποιο μυστήριο λόγο δουλεύει μια χαρά τώρα με -20 all core (stable 48 ωρες). Το boost είναι στο 0, δλδ στοκ. Έβαλα επίσης thermal limit στα 76, οπότε όταν τρέχω 100% load λόγω thermal limit κάνε underclock / undervolt στα 3,967 / 1.00

Με αυτό το setting έχω ταυτόχρονα το στοκ boost για απλή χρήση gaming και efficient undervolt σε 100% load.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...