Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, adtakhs είπε

 

Το θέμα είναι πως οι ZEN3+ mobile έχουν +11% IPC , καλύτερο BOOST και καλύτερο All core turbo.

Η ζεν3 βάση ήταν καλή, οπότε αυτοί εδώ θα είναι καλύτεροι.

Δεν εχουν 11% καλυτερο ipc . 11% καλυτερο single core performance εχουν . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, adtakhs είπε

 

Το θέμα είναι πως οι ZEN3+ mobile έχουν +11% IPC , καλύτερο BOOST και καλύτερο All core turbo.

Η ζεν3 βάση ήταν καλή, οπότε αυτοί εδώ θα είναι καλύτεροι.

Το θέμα είναι πως το να αναφέρεις boost clock σαν μέτρο σύγκρισης δεν λέει τίποτα. Με το σχόλιο σου δείχνεις πως δεν κατάλαβες το νόημα και απλά λες τα δικά σου. No problem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2022 στις 6:27 ΜΜ, Πέτρος είπε

Έδωσε ήδη η Asrock ένα Χ370, περιμένουμε όλα τα υπόλοιπα εντός των ημερών/εβδομάδων.

Μιλάω για επίσημες κυκλοφορίες, όχι beta κρυφές και διαρροές σε fora.

Βγήκε πριν λίγες ώρες και για την X370Taichi, ως beta για κάποιο λόγο (αλλά επίσημο beta).

To απόγευμα εδώ είτε θα αναφέρω διαφορές, είτε θα ρωτάω για Β550.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, morehp είπε

Το θέμα είναι πως το να αναφέρεις boost clock σαν μέτρο σύγκρισης δεν λέει τίποτα. Με το σχόλιο σου δείχνεις πως δεν κατάλαβες το νόημα και απλά λες τα δικά σου. No problem

Όταν σου λέει η AMD πως  ο επεξεργαστής της με χαμηλοτερη κατανάλωση από το προηγούμενο μοντέλο, κρατά all core turbo υψηλότερα, ενώ έχει και υψηλότερο Single, είναι θετικό.

Και το all core turbo στα 6000M μεταφράζεται σε αρκετά υψηλότερες επιδόσεις. 

Αν θυμάμαι καλά είχε ανακοινώσει ένα +11% σε Single αλλά ένα μεγάλο ποσοστό καπου 25% αν θυμάμαι καλά σε multi !

Και βέβαια έχει νόημα γιατί το πετυχαίνει με χαμηλότερη κατανάλωση. Ο λόγος Ισχύος επεξεργαστή προς κατανάλωση είναι αυτός που μας δείχνει και το μέλλον Δηλαδή πόσο μπορεί να πουσάρει το chip με ένα όριο TDP στα 95 και 105watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Ο λόγος Ισχύος επεξεργαστή προς κατανάλωση είναι αυτός που μας δείχνει και το μέλλον Δηλαδή πόσο μπορεί να πουσάρει το chip με ένα όριο TDP στα 95 και 105watt.

Eh, not really. Τα zen έχουν καλύτερο λόγο ισχύος πρός κατανάλωση. Πούσαρε τώρα ένα zen στα 5.7 ghz single core σε αέρα....θες κάνιστρα με ln2. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2022 στις 2:44 ΜΜ, Πέτρος είπε

Βγήκε πριν λίγες ώρες και για την X370Taichi, ως beta για κάποιο λόγο (αλλά επίσημο beta).

To απόγευμα εδώ είτε θα αναφέρω διαφορές, είτε θα ρωτάω για Β550.

Το έχω περάσει από εχθές το βράδυ, δεν έψαξα πολύ, (μου έπαιξε ακριβώς όπως και με το 6.62), ούτε με Curve Optimizer, ούτε με per CCX/CCD Overclock, αλλά στις μνήμες, φαίνεται ότι με 4 DR Dimms, δεν μπορώ να ξεπεράσω τον τοίχο των 3000/1500IF που είχα και με το 6.62

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papatsonis είπε

Το έχω περάσει από εχθές το βράδυ, δεν έψαξα πολύ, (μου έπαιξε ακριβώς όπως και με το 6.62), ούτε με Curve Optimizer, ούτε με per CCX/CCD Overclock, αλλά στις μνήμες, φαίνεται ότι με 4 DR Dimms, δεν μπορώ να ξεπεράσω τον τοίχο των 3000/1500IF που είχα και με το 6.62

To ξέρω βρε...αφού τα λέμε και από "εκεί". 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι τελικά να βάλω τον 5800X (να μην περιμένω τον 5800x3D δηλαδή) και να δώσω τον 3100 που έχω τώρα. Η ερώτηση μου είναι, θα είμαι OK με καμία Be Quiet! Dark Rock Pro 4 ή DeepCool Assassin III ή Scythe Fuma 2; Πρέπει να δω ποια χωράει πρώτα.. Ξέρω ότι ο 5800X δεν αστειεύεται με τις θερμοκρασίες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Σκέφτομαι τελικά να βάλω τον 5800X (να μην περιμένω τον 5800x3D δηλαδή) και να δώσω τον 3100 που έχω τώρα. Η ερώτηση μου είναι, θα είμαι OK με καμία Be Quiet! Dark Rock Pro 4 ή DeepCool Assassin III ή Scythe Fuma 2; Πρέπει να δω ποια χωράει πρώτα.. Ξέρω ότι ο 5800X δεν αστειεύεται με τις θερμοκρασίες..

Aν ψάξεις για reviews δες ποια δουλεύει καλύτερα σε ryzen. Κάποια coolers είναι φτιαγμένα / δουλεύουν καλύτερα σε Intel και άλλα σε AMD οπότε μην δείς review για Intel πχ. και αγοράσεις. 

Επειδή πρόσφατα ήμουνα σε αναζήτηση, η DRP4 σε απόλυτες επιδόσεις δεν είναι στις top, απλά είναι silent. Η assassin 3 είναι κορυφαία σε μεγάλα φορτία αλλά για ryzen που δεν έχουν θέμα με υψηλή κατανάλωση αλλά κακή απαγώγη θα προτιμούσα d15. Ρίξε και ένα βλέφαρο στην ak620, είναι dual tower 120, πιο μαζεμένη από assassin και d15. Αν ήταν να αλλάξω την u12a μου στην ak620 θα πήγαινα. Αν ψάχνεις για value όντως οι φούμες είναι άπαιχτες, αλλά TBF μιλάμε για air cooler, κυριολεκτικά το παντρεύεσαι καθώς πρώτα θα πεθάνεις εσύ και μετά θα χαλάσει, οπότε να γλυτώσεις 30-50€ για κάτι που πιθανόν να έχεις μια ζωή, κλάιν. Από όσο ξέρω τα ρύζια δουλεύουν καλύτερα με coolers που τα heatpipes πατάνε τα chiplets, οπότε δες και την u12a που έχει 7 heatpipes, αν και αρκετά ακριβή αν δεν σε ενδιαφέρει τόσο ο μαζεμένος όγκος της

 

Αυτός εδώ δοκιμάζει 2 από αυτές που θες σε 5800x, παραδόξως έχει την DRP4 πρώτη, στα περισσότερα review που έχω δεί μένει πίσω

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Σκέφτομαι τελικά να βάλω τον 5800X (να μην περιμένω τον 5800x3D δηλαδή) και να δώσω τον 3100 που έχω τώρα. Η ερώτηση μου είναι, θα είμαι OK με καμία Be Quiet! Dark Rock Pro 4 ή DeepCool Assassin III ή Scythe Fuma 2; Πρέπει να δω ποια χωράει πρώτα.. Ξέρω ότι ο 5800X δεν αστειεύεται με τις θερμοκρασίες..

Όπως έγραψα μερικές σελίδες πιο πίσω, με DRP4 σε cinebench εχω 85°C σε NZXT H700 που ειναι μέτριο σε airflow.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

85C 😕 FML.. Θα δω και την u12a αν και δεν την είχα δει σε κάποιο review αυτή. 5900x/5950x νομίζω είναι πιο εύκολα τα πράγματα από άποψη θερμοκρασίας. Η τιμές βέβαια λίγο too much IMHO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...