Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

5900x/5950x νομίζω είναι πιο εύκολα τα πράγματα από άποψη θερμοκρασίας. Η τιμές βέβαια λίγο too much IMHO.

Εγώ τον 5900Χ και με την U12A και με την D15 που τον δοκίμασα και στο P600S και στο NR200 έχω πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (65 max). Νομίζω ότι με τον 5800Χ απλά παίρνεις απόφαση ότι θα βλέπεις 80άρια και ότι απλά θα πρέπει να αλλάζεις λίγο πιο συχνά πάστα.

Γιατί όμως να μην πάρεις ένα 12600KF/12700KF;

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, elpenor είπε

Εγώ τον 5900Χ και με την U12A και με την D15 που τον δοκίμασα και στο P600S και στο NR200 έχω πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (65 max). Νομίζω ότι με τον 5800Χ απλά παίρνεις απόφαση ότι θα βλέπεις 80άρια και ότι απλά θα πρέπει να αλλάζεις λίγο πιο συχνά πάστα.

Γιατί όμως να μην πάρεις ένα 12600KF/12700KF;

Αυτή τη στιγμή έχω το PC με MSI MAG B550 Tomahawk + 3100 + Crucial Ballistix 64GB Kit (2 x 32GB) DDR4-3600 και έλεγα να κάνω upgrade στην CPU όπως το είχα σκεφτεί από την αρχή που το έστησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Αυτή τη στιγμή έχω το PC με MSI MAG B550 Tomahawk + 3100 + Crucial Ballistix 64GB Kit (2 x 32GB) DDR4-3600 και έλεγα να κάνω upgrade στην CPU όπως το είχα σκεφτεί από την αρχή που το έστησα.

Aν θες να παραμείνεις σε amd πήγαινε για 5900x. Δεν είναι upgrade τώρα το να πας το 2022 σε 5800x με τέτοιο κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Αυτή τη στιγμή έχω το PC με MSI MAG B550 Tomahawk + 3100 + Crucial Ballistix 64GB Kit (2 x 32GB) DDR4-3600 και έλεγα να κάνω upgrade στην CPU όπως το είχα σκεφτεί από την αρχή που το έστησα.

Καταλαβαίνω γιατί σε παρόμοια φάση ήμουν και εγώ πρόσφατα, όμως ο 5800Χ έχει 345 ευρώ και θερμοκρασίες, ο 5900Χ έχει 495 ευρώ και ένας 12600KF + Ζ690Α-Pro DDR4 Wifi έχει 489 ευρώ και σου μένει και η B550 να πουλήσεις.

Αν σκεφτείς ότι ο 12600KF έχει ΜΤ ανάμεσα σε 5800Χ και 5900Χ αλλά ταυτόχρονα έχει πολύ μεγαλύτερο ST..... δεν ξέρω για εμένα προσωπικά είναι ξεκάθαρη επιλογή. Φυσικά ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά και έχει άλλες προτεραιότητες.

Εγώ όταν πήρα τον 5900Χ το έκανα με πάρα πολύ βαριά καρδιά γιατί το ήθελα για mini itx που οι καλές μητρικές Z690 κοστίζουν ασύλληπτα, δεν ταιριάζουν στο mini itx κουτί μου, είχα ήδη καλή mini itx ΑΜ4 μητρική και τέλος τον βρήκα used φτηνά. Παρόλα αυτά δυσκολεύτηκα πολύ να αποφασίσω να τον πάρω.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, elpenor είπε

Εγώ τον 5900Χ και με την U12A και με την D15 που τον δοκίμασα και στο P600S και στο NR200 έχω πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (65 max). Νομίζω ότι με τον 5800Χ απλά παίρνεις απόφαση ότι θα βλέπεις 80άρια και ότι απλά θα πρέπει να αλλάζεις λίγο πιο συχνά πάστα.

Γιατί όμως να μην πάρεις ένα 12600KF/12700KF;

ειδες διαφορές d15 με u12a? Σκέφτομαι να χτυπήσω και μια d15 ή ak620 απλά για testing :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Aν θες να παραμείνεις σε amd πήγαινε για 5900x. Δεν είναι upgrade τώρα το να πας το 2022 σε 5800x με τέτοιο κόστος.

 

1 λεπτό πριν, elpenor είπε

Καταλαβαίνω γιατί σε παρόμοια φάση ήμουν και εγώ πρόσφατα, όμως ο 5800Χ έχει 345 ευρώ και θερμοκρασίες, ο 5900Χ έχει 495 ευρώ και ένας 12600KF + Ζ690Α-Pro DDR4 έχει 489 ευρώ και σου μένει και η B550 να πουλήσεις.

Αν σκεφτείς ότι ο 12600KF έχει ΜΤ ανάμεσα σε 5800Χ και 5900Χ αλλά ταυτόχρονα έχει πολύ μεγαλύτερο ST..... δεν ξέρω για εμένα προσωπικά είναι ξεκάθαρη επιλογή. Φυσικά ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά και έχει άλλες προτεραιότητες.

Το PC το είχα στήσει πέρσι τον Ιανουάριο, αλλά επειδή δεν είχα κάρτα το μόνο που έκανα είναι να περάσω Windows + Ubuntu. Δεν έχω κάποιο "κόλλημα" με την εταιρεία που θα καταλήξω απλώς θέλω να πάρω κάτι το οποίο θα μου κρατήσει long term (μιας και δεν κάνω συχνά upgrades, τουλάχιστον τίποτα ριζικό που θα χρειαστεί να κάνω format..). Μου το είχε προτείνει σαν επιλογή και ένα άλλο παιδί από το forum αλλά δεν έκατσα να δω τι και πως (έχω να δω reviews κτλ κανά 10μηνο οπότε δεν ξέρω τι κάνουν οι εταιρείες atm).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Το PC το είχα στήσει πέρσι τον Ιανουάριο, αλλά επειδή δεν είχα κάρτα το μόνο που έκανα είναι να περάσω Windows + Ubuntu. Δεν έχω κάποιο "κόλλημα" με την εταιρεία που θα καταλήξω απλώς θέλω να πάρω κάτι το οποίο θα μου κρατήσει long term (μιας και δεν κάνω συχνά upgrades, τουλάχιστον τίποτα ριζικό που θα χρειαστεί να κάνω format..). Μου το είχε προτείνει σαν επιλογή και ένα άλλο παιδί από το forum αλλά δεν έκατσα να δω τι και πως (έχω να δω reviews κτλ κανά 10μηνο οπότε δεν ξέρω τι κάνουν οι εταιρείες atm).

Ρίξε μία ματιά εδώ που έχει πολλά test να δεις για αυτά που κάνεις αν αξίζει να δώσεις τα 150 ευρώ παραπάνω, σκέψου αν έχεις όρεξη να πουλάς την μητρική και τέλος ποιος επεξεργαστής θα ήταν καλύτερος για εσένα.

Από θέμα μητρικής πιστεύω ότι η Z690-A Pro είναι αρκετά καλύτερη από την B550 Tomahawk.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

 

Το PC το είχα στήσει πέρσι τον Ιανουάριο, αλλά επειδή δεν είχα κάρτα το μόνο που έκανα είναι να περάσω Windows + Ubuntu. Δεν έχω κάποιο "κόλλημα" με την εταιρεία που θα καταλήξω απλώς θέλω να πάρω κάτι το οποίο θα μου κρατήσει long term (μιας και δεν κάνω συχνά upgrades, τουλάχιστον τίποτα ριζικό που θα χρειαστεί να κάνω format..). Μου το είχε προτείνει σαν επιλογή και ένα άλλο παιδί από το forum αλλά δεν έκατσα να δω τι και πως (έχω να δω reviews κτλ κανά 10μηνο οπότε δεν ξέρω τι κάνουν οι εταιρείες atm).

E o 12600 είναι μπροστά στα πάντα και με μικρότερο κόστος, φοβήθηκα να το γράψω αλλά αφού το έκανε ο elpinor ελεύθερο το έδαφος :P 

Aφού έχεις μητρική ήδη, και αμα είσαι ικανοποιημένος, δεν έχει νόημα το ράβε πούλαγε ξύλωνε νομίζω. Πήγαινε σε amd, απλά ο 5800x δεν μου γεμίζει το μάτι πλέον με αυτό το κόστος. Να ήταν στα 220-250 ok

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

ειδες διαφορές d15 με u12a? Σκέφτομαι να χτυπήσω και μια d15 ή ak620 απλά για testing :P 

Εγώ είδα ελάχιστη διαφορά ανάμεσα σε D15 και U12A, ίσως λόγω των 7 case fan. Δεν έδωσα όμως ιδιαίτερη βάση και ο θερμοστάτης του καλοριφέρ δεν είναι ψηφιακός οπότε υπάρχει μεταβολή στη θερμοκρασία του χώρου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpenor είπε

Ρίξε μία ματιά εδώ που έχει πολλά test να δεις για αυτά που κάνεις αν αξίζει να δώσεις τα 150 ευρώ παραπάνω, σκέψου αν έχεις όρεξη να πουλάς την μητρική και τέλος ποιος επεξεργαστής θα ήταν καλύτερος για εσένα.

Από θέμα μητρική πιστεύω ότι η Z690-A Pro είναι αρκετά καλύτερη από την B550 Tomahawk.

Kαι το μεγάλο ατού των intel είναι ότι ψύχονται με ψύκτρες από τα lidl. Koίταζα τα review cpu coolers στο TPUP, τα μισά coolers failaran σε oced 3900x, ενώ τον 10900k τον πηγαίναν χωρίς throttle

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, elpenor είπε

Ρίξε μία ματιά εδώ που έχει πολλά test να δεις για αυτά που κάνεις αν αξίζει να δώσεις τα 150 ευρώ παραπάνω, σκέψου αν έχεις όρεξη να πουλάς την μητρική και τέλος ποιος επεξεργαστής θα ήταν καλύτερος για εσένα.

Από θέμα μητρικής πιστεύω ότι η Z690-A Pro είναι αρκετά καλύτερη από την B550 Tomahawk.

 

18 λεπτά πριν, Herald είπε

E o 12600 είναι μπροστά στα πάντα και με μικρότερο κόστος, φοβήθηκα να το γράψω αλλά αφού το έκανε ο elpinor ελεύθερο το έδαφος :P 

Aφού έχεις μητρική ήδη, και αμα είσαι ικανοποιημένος, δεν έχει νόημα το ράβε πούλαγε ξύλωνε νομίζω. Πήγαινε σε amd, απλά ο 5800x δεν μου γεμίζει το μάτι πλέον με αυτό το κόστος. Να ήταν στα 220-250 ok

Βλέποντας το παραπάνω μάλλον όντως άμα είναι να μείνω σε amd καλύτερα να πάω σε 5900x παρά στον 5800x. Η τιμή βέβαια είναι ένα θέμα (~470eu). Εγώ κυρίως δουλεύω με virtualization και databases, και πλέον θα αρχίσω να αδειάζω και το backlog μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Σκέφτομαι τελικά να βάλω τον 5800X (να μην περιμένω τον 5800x3D δηλαδή) και να δώσω τον 3100 που έχω τώρα. Η ερώτηση μου είναι, θα είμαι OK με καμία Be Quiet! Dark Rock Pro 4 ή DeepCool Assassin III ή Scythe Fuma 2; Πρέπει να δω ποια χωράει πρώτα.. Ξέρω ότι ο 5800X δεν αστειεύεται με τις θερμοκρασίες..

Αν έχεις ανοιχτό το pbo θα χρειαστείς μια d15. Αν το έχεις κλειστό μπορείς να πας και σε μια μικρότερου όγκου με 12αρι ανεμιστήρα. Προϋπόθεση κουτί με καλό airflow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Herald είπε

Kαι το μεγάλο ατού των intel είναι ότι ψύχονται με ψύκτρες από τα lidl. Koίταζα τα review cpu coolers στο TPUP, τα μισά coolers failaran σε oced 3900x, ενώ τον 10900k τον πηγαίναν χωρίς throttle

overclocked 10900k η 10900k με 125watt pl2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

overclocked 10900k η 10900k με 125watt pl2?

Δεν τα ρωτάμε αυτά...

Εννοείται πως μιλάμε για τον έναν να τραβάει 150-180-200w και τον άλλον με τα 125 (μη σου πω και τίποτα πιο κομμένο).

Αλλιώς, θα μάθουμε τη φυσική με άλλους νόμους.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...