Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Εχεις δικιο, ομως το σκεπτικο μου ειναι οτι δεν ξερω αν θα παιξει 13ΧΧΧ σε ddr4, για να εχω το κεφαλι μου ησυχο για αναβαθμιση απο 12 ------> 13 και δευτερον οι μνήμες μένουν σε ενα συστημα. Βασικά μπρος γκρεμος και πίσω ρεμα, αλλα πολλοι εδω μεσα λενε για ddr4 σε 12 γενια αλλα οι ίδιοι πήγαν σε DDR5 για να ειναι safe. 

Αυτοι που πήγαν σε ddr5 δεν πηγαν σε 5900x που προτεινεις 😎

Το 12700 + ddr4 + b660 pro a δεν ειναι πρόταση αγοράς, ειναι επιχειρημα στο για ποιο λογο ειναι πανακριβος ο 5900x. Γιατι με τα ίδια λεφτα αγοραζεις cpu + mobo και μαλιστα με ενσωματωμενα γραφικα. Μην πετας καθε φορα αλλου το μπαλακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Herald είπε

Δηλαδη θα δωσεις 500 ευρω για 5900x που παει για eol επειδη δεν υποστηριζει ddr4? 

Btw 170 ευρώ έχει η b660 pro a. Μια χαρα μητρικη μου φαίνεται σε σχέση με την b450 mortar που προτεινεις. 

Ναι, θα τα δωσω καθως εχω ετοιμη την πλατφόρμα απο το 2019 και θα την ξεζουμισω οσο πάει γιατι εχει ψωμί ακόμα. Το 2025 οταν θα ωριμασουν όλα και θα ερθει μια κανονικοποίηση θα δω τι θα κάνω αν δεν με καλυπτει κατι. Προς το παρόν από τον 2700Χ θα πάω εν ευθέτερω χρόνω σε 5900Χ.

Η Mortar είναι απίθανη μητρικάρα για τα χρήματα της. Οσο για το swap των cpu,  Plug and play, χωρις φορματ και εγκαταστασεις λογισμικου κατευθείαν ετοιμη, σε 10 λεπτά ετοιμo το συστημα για boot και δουλεια. Χωρις χαμενο χρόνο και αναμονες.

 

Μαλλον εσυ δεν καταλαβαινεις και μιλας σαν latest and greatest. Για ατομα που ειναι ήδη σε ενα Path υπάρχουν και άλλες επιλογες. Το να παρεις το οτιδήποτε αυτη τη στιγμή new ειναι χαζομαρα εκτος και αν εχεις υπόβαθρο για αναβάθμιση χωρίς να πεταξεις πολλά πολλά.

Επεξ/σία από Argonaute
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δε ξέρω αν αναφέρθηκε, αλλά οι πιο πολλές B660 δεν υποστηρίζουν καν pci-e 5.0 και είναι DDR4. Οπότε βρε παιδιά πως δικαιολογούνται να είναι τόσο ακριβές; Όταν η Z690-A Pro βγαίνει στα 200, πως είναι δυνατόν να βγάζουν την Tomahawk B660 στα 220; Ντράπηκε και η ντροπή.

Ελπίζω να μη το "μετανιώσει" η MSI και αποσύρει με συνοπτικές διαδικασίες την Z690-A Pro, που είναι η μόνη ATX μητρική για Alder Lake που αξίζει τα λεφτά της και δε ζητάει ένα νεφρό για να την αποκτήσεις.

Spoiler

Screenshot_2.jpg.35ce46140c4e9c9839895c019c0b72be.jpg

Πρέπει.. και θα πεσει και άλλο η B660...αλλά και παλι η Pro A σε αυτά τα λεφτά είναι τρελο vfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Argonaute είπε

Ναι, θα τα δωσω καθως εχω ετοιμη την πλατφόρμα απο το 2019 και θα την ξεζουμισω οσο πάει γιατι εχει ψωμί ακόμα. Το 2025 οταν θα ωριμασουν όλα και θα ερθει μια κανονικοποίηση θα δω τι θα κάνω αν δεν με καλυπτει κατι. Προς το παρόν από τον 2700Χ θα πάω εν ευθέτερω χρόνω σε 5900Χ.

Η Mortar είναι απίθανη μητρικάρα για τα χρήματα της. Οσο για το swap των cpu,  Plug and play, χωρις φορματ και εγκαταστασεις λογισμικου κατευθείαν ετοιμη, σε 10 λεπτά ετοιμo το συστημα για boot και δουλεια. Χωρις χαμενο χρόνο και αναμονες.

Γιατι οι μητρικες στα intel δεν ειναι plug and play? 

Και σε ξαναρωταω, με τα λεφτα που κανει ο 5900x αγοραζεις 12700 και b660 Pro a. Ποιο το νοημα λοιπον, αφου οσο κοστίζει μονο το cpu αγοραζεις mobo + cpu.. Τραγικα πραματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Herald είπε

Γιατι οι μητρικες στα intel δεν ειναι plug and play? 

Και σε ξαναρωταω, με τα λεφτα που κανει ο 5900x αγοραζεις 12700 και b660 Pro a. Ποιο το νοημα λοιπον, αφου οσο κοστίζει μονο το cpu αγοραζεις mobo + cpu.. Τραγικα πραματα

Μαλλον κανεις οτι δεν καταλαβαινεις για να καταστησεις πιο βασιμες τις παραφιλολογίες σου. Εγω ανεφερα οτι βγαζω 2700Χ κουμπώνω 5900Χ και συνεχίζω απο εκει που εμεινα μεσα σε 10 λεπτα, και οτι η αλλαγή πλατφορμας μετα απο φορματ κτλ θα μου κοστισει χρόνο. Δεν μιλησα για plug and play γενικοτερα αλλα για την περιπτωση μου.

Πανω κάτω ιδιες επιδοσεις εχουν, δεν θα κανω υποβαθμιση σε 8 core με 4ecores οταν εχω καθαροαιμο 12 core και γλιτώνω το κοστος της μητρικής και το μπελά του φορματ και των εγκαταστασεων σε ενα συστημα linux compiled απο την αρχη μεχρι το τέλος.

 

Ασε που αν κατσει η μπίλια καλά μπορεί να κουμπωθεί και 5950Χ που ρίχνει σε αυτα που κάνω και στον 12900KF με μικροτερη κατανάλωση και χωρίς τον καρκίνο των e-cores.

 

Επεξ/σία από Argonaute
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Δε ξέρω αν αναφέρθηκε, αλλά οι πιο πολλές B660 δεν υποστηρίζουν καν pci-e 5.0 και είναι DDR4. Οπότε βρε παιδιά πως δικαιολογούνται να είναι τόσο ακριβές; Όταν η Z690-A Pro βγαίνει στα 200, πως είναι δυνατόν να βγάζουν την Tomahawk B660 στα 220; Ντράπηκε και η ντροπή.

Ελπίζω να μη το "μετανιώσει" η MSI και αποσύρει με συνοπτικές διαδικασίες την Z690-A Pro, που είναι η μόνη ATX μητρική για Alder Lake που αξίζει τα λεφτά της και δε ζητάει ένα νεφρό για να την αποκτήσεις.

Μπορεί να φταίει το λάδωμα .... Κλαίω :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Μαλλον κανεις οτι δεν καταλαβαινεις για να καταστησεις πιο βασιμες τις παραφιλολογίες σου. Εγω ανεφερα οτι βγαζω 2700Χ κουμπώνω 5900Χ και συνεχίζω απο εκει που εμεινα μεσα σε 10 λεπτα, και οτι η αλλαγή πλατφορμας μετα απο φορματ κτλ θα μου κοστισει χρόνο. Δεν μιλησα για plug and play γενικοτερα αλλα για την περιπτωση μου.

Πανω κάτω ιδιες επιδοσεις εχουν, δεν θα κανω υποβαθμιση σε 8 core με 4ecores οταν εχω καθαροαιμο 12 core και γλιτώνω το κοστος της μητρικής και το μπελά του φορματ και των εγκαταστασεων σε ενα συστημα linux compiled απο την αρχη μεχρι το τέλος.

 

Ασε που αν κατσει η μπίλια καλά μπορεί να κουμπωθεί και 5950Χ που ρίχνει σε αυτα που κάνω και στον 12900KF με μικροτερη κατανάλωση και χωρίς τον καρκίνο των e-cores.

 

Gentoo τρέχεις ; Ένας 5950Χ θα ήταν ότι πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Argonaute said:

Εγω ανεφερα οτι βγαζω 2700Χ κουμπώνω 5900Χ και συνεχίζω απο εκει που εμεινα μεσα σε 10 λεπτα, και οτι η αλλαγή πλατφορμας μετα απο φορματ κτλ θα μου κοστισει χρόνο.

 

E σε αυτό δεν διαφωνώ, το έχω γράψει και εγώ πολλές φορές, ότι γιαυτό τους πουλάει χρυσάφι η AMD τους επεξεργαστές, όσο ο δίπλα πουλάει CPU + Mobo.

Άλλο αυτό και άλλο να μου λές για ddr5 και ότι δεν σου κάνουν τα φτηνά mobos, λές και με τον 5900x θα έχεις ddr5 και μητρικάρα

16 hours ago, nick0lis said:

Μπορεί να φταίει το λάδωμα .... Κλαίω :lol:



Το point είναι ότι δεν είναι ίδιες οι μητρικές, απλά έχουν ίδιο όνομα. E άμα είναι να συγκρίνουμε με το όνομα να μας πάρει το ποτάμι

Δες την x570 pro A και σύγκρινε την με z690 pro A ddr5. 60€ διαφορα έχουνε αλλά η μία έχει Intel lan 2.5, παραπάνω x16 slots, τα διπλάσια m2 slots, ddr5 και pcie5, καλύτερο PCB και παραπάνω vrms. Ε δεν είναι ίδιες μητρικές, τι να κάνουμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

E σε αυτό δεν διαφωνώ, το έχω γράψει και εγώ πολλές φορές, ότι γιαυτό τους πουλάει χρυσάφι η AMD τους επεξεργαστές, όσο ο δίπλα πουλάει CPU + Mobo.

Άλλο αυτό και άλλο να μου λές για ddr5 και ότι δεν σου κάνουν τα φτηνά mobos, λές και με τον 5900x θα έχεις ddr5 και μητρικάρα

Βρε παλήκαρε, τα ιδια και τα ιδια λεμε και δεν καταλαβαινεις. Καλοι χρυσοι οι ιντελ αλλα  υπαρχει κοσμος που εχει εναλλακτική εφοσον ειναι ηδη σε μια πλατφόρμα, και σαν επιλογή η διατηρηση την ιδιας πλατφορμας ειναι πολύ πιο βιώσιμη και ιδανική.

Οπως και κάποιος με 10ΧΧΧ δεν ειναι σοφό να πάει σε 12ΧΧΧ γιατι τα πραγματα ειναι ακόμα μπερδεγουαίη. Η αναμονη ειναι αρετή και το AM4 συνολικά ηταν καλυτερη επένδυση απο τις προτασεις της Intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Βρε παλήκαρε, τα ιδια και τα ιδια λεμε και δεν καταλαβαινεις. Καλοι χρυσοι οι ιντελ αλλα  υπαρχει κοσμος που εχει εναλλακτική εφοσον ειναι ηδη σε μια πλατφόρμα, και σαν επιλογή η διατηρηση την ιδιας πλατφορμας ειναι πολύ πιο βιώσιμη και ιδανική.

Οπως και κάποιος με 10ΧΧΧ δεν ειναι σοφό να πάει σε 12ΧΧΧ γιατι τα πραγματα ειναι ακόμα μπερδεγουαίη. Η αναμονη ειναι αρετή και το AM4 συνολικά ηταν καλυτερη επένδυση απο τις προτασεις της Intel.

Η συζήτηση ξεκίνησε από εσένα που ανέφερες ότι όποιος πήρε μητρική το 2019 για Intel τώρα πρέπει να την πετάξει ενώ εσύ μπορείς να αναβαθμίσεις σε 5900x πάνω στην b450 που έχεις απτο 2019. Ε και σου λέω, who cares, τα ίδια χρήματα θα σου έρθει αφού στη τιμή του 5900x πληρώνεις και το κόστος μητρικής. Δεν ξέρω πώς και γιατί διαφωνείς, μαθηματικά είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Ααα οκ, τότε αν μπορείς περίμενε να δεις τον 5800Χ3D και πράττεις αναλόγως τότε.

Ναι περίμενε τον την άνοιξη μαζί με τις πασχαλίτσες 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ioannis__ είπε

Αλλιώς για zen3 σήμερα + μητρική εξ' αρχής, εεε meh..

Τι meh και υπερβολές, εγώ αυτό ακριβώς έκανα, καινούριο πλήρες σύστημα με 5900x το οποίο παρήγγειλα και περιμένω, όπως ανέφερα μερικές σελίδες πριν, αφού στάθμισα τα υπέρ και τα κατά με πολλή σκέψη. Αυτά που εσύ πιστεύεις απλά δεν ισχύουν, και τα χρήματά μου μίλησαν υπέρ του 5900Χ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...