Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Οι Β660 είναι 20-30 ευρώ παραπάνω από τις αρχικές τιμές  που είχαν οι Β560 όταν βγήκαν, παράδειγμα η Asrock B560M-HDV τον Μάρτιο 2021 βγήκε στα 98.00 ευρώ. Η Asrock B660M-HDV σήμερα βγήκε στα 120.00 ευρώ.

https://www.skroutz.gr/s/27681251/Asrock-B560M-HDV-Motherboard-Micro-ATX-με-Intel-1200-Socket.html

Asrock-B560-M-HDV.png

98€ vs 120€ ΔΕΝ το λες τόσο τραγικο..και λογικά θα πεσει και άλλο...4 καταστήματα την έχουν μόνο στο skroutz..

110€ στο mindfactory

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Δεύτερο τρίμηνο

Είχα βάλει έναν 3100 και περίμενα τον 5800x (έτσι και αλλιώς δεν είχα GPU..) αλλά λέω να περιμένω λίγο ακόμα τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jmirko15 είπε

Είχα βάλει έναν 3100 και περίμενα τον 5800x (έτσι και αλλιώς δεν είχα GPU..) αλλά λέω να περιμένω λίγο ακόμα τώρα.

Αφού δεν έχεις GPU, καλύτερα περίμενε ZEN 4 από Σεπτέμβριο-Οκτώβριο και μετά. Πούλησε μητρική, CPU και μνήμες και πήγαινε κατευθείαν σε ΑΜ5.

13 λεπτά πριν, Herald είπε

Πες μου εσυ πως γίνεται ολοιδιες μητρικες να κοστιζουν το διπλασιο οπωε έγραψες σε intel.. 

Σου είπα και πριν, μικρό ΤΑΜ που σημαίνει ότι χρειάζονται μεγαλύτερη τιμή πώλησης για να βγάλουν το R&D, γραμμή παραγωγής, πακετάρισμα, μεταφορικά, διαφήμιση κλπ κλπ και να αποφέρει και κέρδος το προϊόν.

Οι τιμές πιστεύω θα πέσουν 10 με 20 ευρώ τους επόμενος μήνες, αλλά και πάλι θα είναι 10-20 ευρώ πάνω από τις αντίστοιχες τιμές που έχουν οι Β560 σήμερα και 40-50 πάνω από τις αντίστοιχες Β550.

Και οι μητρικές Β550 είναι φτηνότερες και με καλυτέρα χαρακτηριστικά από τις Β560, εκεί γιατί δεν είπες για λαδώματα ??? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξυ οι γνωστες θα βαλουν επεξεργαστη στα φτέλια των 120 ευρω. Η δεν ξερετε να χτισετε συστημα, η χτιζετε για εσας με ποιοτητα και προτεινετε σκουπίδια στους αλλους γιατι δεν σας νοιαζει αρκει να βγουν τα κουκια για το επιχειρημα σας.

 

@ShooterXΜε το χερι στην καρδια, θα δωσεις 200 ευρω για μητρικη DDR4 όταν πάει για EOL το προτυπο, και αναμένεται ολικη αλλαγή σε DDR5 από όλους?

Επεξ/σία από Argonaute
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Εν τω μεταξυ οι γνωστες θα βαλουν επεξεργαστη στα φτέλια των 120 ευρω. Η δεν ξερετε να χτισετε συστημα, η χτιζετε για εσας με ποιοτητα και προτεινετε σκουπίδια στους αλλους γιατι δεν σας νοιαζει αρκει να βγουν τα κουκια για το επιχειρημα σας.

 

@ShooterXΜε το χερι στην καρδια, θα δωσεις 200 ευρω για μητρικη DDR4 όταν πάει για EOL το προτυπο, και αναμένεται ολικη αλλαγή σε DDR5 από όλους?

Με τις ταχυτητες/latency που προσφερουν προς το παρον οι DDR5 και σε σχεση με τις τιμες που εχουν, αν επρεπε οπωσδηποτε να εχτιζες ενα συστημα σημερα, προφανως και θα πηγαινες σε DDR4. Τι θα κερδισεις δηλαδη αν πληρωσεις τα διπλα και παραπανω χρηματα να βαλεις DDR5 μεχρι τα 5200-5600MT/s ξερω εγω εν συγκριση με DDR4 στα 4000MT/s με το latency penalty που εχουν?

Να λες οτι εχεις μνημες DDR5, φαση bragging rights?

Και αναφερω το οπωσδηποτε διοτι προσωπικα εγω ΔΕΝ θα εστηνα σημερα μηχανημα, αλλα θα περιμενα μεχρι το τελος του χρονου για να βγουν οι Ryzen 7x/AM5 platform, να εχουν πεσει οι τιμες στις DDR5 και να αγοραζα στα 7200MT/s οπου και θα δεις ουσιαστικες διαφορες σε διαφορα tasks.

Αυτη την στιγμη το να αγορασεις DDR5 στα 5200-5600, ειναι σαν να αγοραζες DDR4 στις αρχες του, μνημες κλοκαρισμενες στα 2133-2400.

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αφού δεν έχεις GPU, καλύτερα περίμενε ZEN 4 από Σεπτέμβριο-Οκτώβριο και μετά. Πούλησε μητρική, CPU και μνήμες και πήγαινε κατευθείαν σε ΑΜ5.

Έρχεται η κάρτα μέσα στην εβδομάδα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Crus είπε

 

Να λες οτι εχεις μνημες DDR5, φαση bragging rights?

 

Εχεις δικιο, ομως το σκεπτικο μου ειναι οτι δεν ξερω αν θα παιξει 13ΧΧΧ σε ddr4, για να εχω το κεφαλι μου ησυχο για αναβαθμιση απο 12 ------> 13 και δευτερον οι μνήμες μένουν σε ενα συστημα. Βασικά μπρος γκρεμος και πίσω ρεμα, αλλα πολλοι εδω μεσα λενε για ddr4 σε 12 γενια αλλα οι ίδιοι πήγαν σε DDR5 για να ειναι safe. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν αναφέρθηκε, αλλά οι πιο πολλές B660 δεν υποστηρίζουν καν pci-e 5.0 και είναι DDR4. Οπότε βρε παιδιά πως δικαιολογούνται να είναι τόσο ακριβές; Όταν η Z690-A Pro βγαίνει στα 200, πως είναι δυνατόν να βγάζουν την Tomahawk B660 στα 220; Ντράπηκε και η ντροπή.

Ελπίζω να μη το "μετανιώσει" η MSI και αποσύρει με συνοπτικές διαδικασίες την Z690-A Pro, που είναι η μόνη ATX μητρική για Alder Lake που αξίζει τα λεφτά της και δε ζητάει ένα νεφρό για να την αποκτήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Argonaute είπε

Εχεις δικιο, ομως το σκεπτικο μου ειναι οτι δεν ξερω αν θα παιξει 13ΧΧΧ σε ddr4, για να εχω το κεφαλι μου ησυχο για αναβαθμιση απο 12 ------> 13 και δευτερον οι μνήμες μένουν σε ενα συστημα. Βασικά μπρος γκρεμος και πίσω ρεμα, αλλα πολλοι εδω μεσα λενε για ddr4 σε 12 γενια αλλα οι ίδιοι πήγαν σε DDR5 για να ειναι safe. 

Κατα 99% δεν θα υποστηριζει DDR4. Αλλα δεν αγοραζουν ρε παιδια ολοι CPU με σκοπο να αναβαθμισουν την επομενη γενια. Το μεγαλυτερο ποσοστο αγοραζει για να κρατησει 3-5 χρονια τουλαχιστον. Οταν περασει η 5ετια, και με τους ρυθμους που ανεβαινουν εδω και 5 χρονια οι επιδοσεις, σιγα μην ασχοληθει με το αν θα βαλει 13η γενια πανω.

Ακομα ομως και να του δινοταν η δυνατοτητα απο την Intel να βαλει, παλι θα αλλαζε μνημες αν σκεφτεις οτι σημερα πας μεχρι τα 6200MT/s (αν δεν κανω λαθος), ενω σε 3 χρονια οι DDR5 μνημες θα ειναι στα 8000+MT/s. Ε δεν θα ξαναγοραζε παλι μνημες? Τι θα γλιτωσει απο κοστος λοιπον?

Μην το ψαχνετε, δεν υπαρχει χειροτερη επιλογη απο το να επενδυεις σε μια καινουργια τεχνολογια στο ξεκινημα της. Ειτε DDR5 λεγεται αυτο, ειτε PCIe Gen 5 ειτε οτιδηποτε. Και χρυσαφι θα την πληρωσεις, και beta tester θα εισαι και θα αναγκαστεις καποια στιγμη να τα ξανασταξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Argonaute είπε

Εν τω μεταξυ οι γνωστες θα βαλουν επεξεργαστη στα φτέλια των 120 ευρω. Η δεν ξερετε να χτισετε συστημα, η χτιζετε για εσας με ποιοτητα και προτεινετε σκουπίδια στους αλλους γιατι δεν σας νοιαζει αρκει να βγουν τα κουκια για το επιχειρημα σας.

 

@ShooterXΜε το χερι στην καρδια, θα δωσεις 200 ευρω για μητρικη DDR4 όταν πάει για EOL το προτυπο, και αναμένεται ολικη αλλαγή σε DDR5 από όλους?

Δηλαδη θα δωσεις 500 ευρω για 5900x που παει για eol επειδη δεν υποστηριζει ddr4? 

Btw 170 ευρώ έχει η b660 pro a. Μια χαρα μητρικη μου φαίνεται σε σχέση με την b450 mortar που προτεινεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δε ξέρω αν αναφέρθηκε, αλλά οι πιο πολλές B660 δεν υποστηρίζουν καν pci-e 5.0 και είναι DDR4. Οπότε βρε παιδιά πως δικαιολογούνται να είναι τόσο ακριβές; Όταν η Z690-A Pro βγαίνει στα 200, πως είναι δυνατόν να βγάζουν την Tomahawk B660 στα 220; Ντράπηκε και η ντροπή.

Ελπίζω να μη το "μετανιώσει" η MSI και αποσύρει με συνοπτικές διαδικασίες την Z690-A Pro, που είναι η μόνη ATX μητρική για Alder Lake που αξίζει τα λεφτά της και δε ζητάει ένα νεφρό για να την αποκτήσεις.

Επειδη το τσεκαρα, μοναχα αυτες που ειναι κατω απο 180 ευρω ειναι οπως το λες, χωρις φυσικα να εχουμε ακομα τιμες Ελλαδας για ολες. Οι περισσοτερες απο 180+ εχουν αρκετες PCIe Gen 5 και μερικες και DDR5 support.

Δεν λεω οτι ειναι φτηνες, αλλα τηρουμενων των αναλογιων και ενθυμουμενος το ποσο κοστιζαν στο Launch οπως εγραψα και παραπανω οι B550 οταν ειχαν πρωτοβγει, δεν βλεπω και καμια μεγαλη διαφορα...

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...