Προς το περιεχόμενο

Κοινότητα Budget Drones Insomnia


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 19/2/2021 στις 9:54 ΠΜ, Lecter D είπε

Καλημέρα... Ψάχνω για ένα vfm drone 50 - 70. Κύριος σκοπός πρώτα να μάθω να το χειρίζομαι και αν γίνεται να τραβάω κάποιες φωτογραφίες. 

Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να μάθεις να το πετάς. Ίσα ίσα που ένα πιο σοβαρό drone θα έχει κ αυτοματισμους που θα σε βοηθήσουν σε σχέση με ένα ψεύτικο φτηνό drone. Ειδικά για φωτογραφίες και για να το χαρείς θα σου πρότεινα αυτό που έχω και εγώ. Το Mavic mini 1. Μεταχειρισμένο και χωρίς την έκδοση με τις μπαταρίες (combo) νομίζω ότι θα το βρεις ακόμα φτηνότερα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, txcellas είπε

Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να μάθεις να το πετάς. Ίσα ίσα που ένα πιο σοβαρό drone θα έχει κ αυτοματισμους που θα σε βοηθήσουν σε σχέση με ένα ψεύτικο φτηνό drone. Ειδικά για φωτογραφίες και για να το χαρείς θα σου πρότεινα αυτό που έχω και εγώ. Το Mavic mini 1. Μεταχειρισμένο και χωρίς την έκδοση με τις μπαταρίες (combo) νομίζω ότι θα το βρεις ακόμα φτηνότερα.

Επειδή διάβασα ότι καλό είναι να υπάρχει μια εξάσκηση για αυτό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Lecter D είπε

Επειδή διάβασα ότι καλό είναι να υπάρχει μια εξάσκηση για αυτό... 

Όχι μωρέ τσάμπα λεφτά θα δώσεις αν πάρεις ένα μικρό κ μετά ένα κανονικό. Πρώτο μου drone είναι το mini και ακόμα το μαθαίνω. Πολύ εύκολο στο πέταγμα χωρίς να θέλει κάποια ιδιαίτερη εξειδίκευση. Επίσης μπορείς να κάνεις αν θες τόσο πολύ εξάσκηση και μέσω λαπτοπ από την εφαρμογή έχοντας συνδέσει το drone. Ποτε δεν έκανα εξάσκηση έτσι. Σε ανοιχτό μέρος χαλαρά δοκίμαζα τις λειτουργίες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δίκιο ο Txcellas. Πήρα και εγώ για αρχή το Tello για να μάθω να "πετάω" drone.Ειναι πολύ δύσκολο στο χειρισμό το tello εν αντιθέσει με το mini που αγόρασα λίγο αργότερα.Καμμια σχέση στο χειρισμό.Φταιει βέβαια ότι το Tello το χειρίζεσαι με κινητό κατά βάση,αλλά το mini άλλη φάση.Αν δεν υπάρχει χρηματικος περιορισμος τότε μη χαλάσεις τσάμπα λεφτά για να μάθεις να πετάς drone.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, έχω αρχίσει να κάνω τις πρώτες μου σκέψεις για fpv drone. Έχω ελάχιστη εμπειρία με πτήσεις, είχε πέσει στα χέρια μου ένα μικρό drone εσωτερικού χώρου, οπότε δε το πολυμετράω.

Γενικά, επειδή πιάνουν τα χέρια μου, σκεφτόμουν μήπως έφτιαχνα ένα από το 0, αγοράζοντας όλα τα parts ξεχωριστά κλπ. Όμως, ενώ θα μπορώ να έχω στα μέτρα μου έτσι ένα drone, το κόστος και ο χρόνος αναμονής μου φαίνονται μεγάλος. Δεν έχω καθόλου εξαρτήματα και περιφεριακά, οπότε ξεκινάω από την αρχή.

Οπότε σκεφτόμουν είτε μήπως πήγαινα για ένα RTF drone, που να έρχεται με τα όλα του (drone + transmitter) και αν μπορούσα να αξιοποιήσω κάπως το κινητό μου για οθόνη. Γενικά, επειδή δε ξέρω κατά πόσο θα θέλω να μπω βαθειά στο όλο εγχείρημα, ήθελα να ξεκινήσω με όσο πιο χαμηλό κόστος γίνεται.

Η άλλη μου επιλογή είναι να δω αν παίζει κάτι ενδιαφέρον από μεταχειρισμένα, είτε κάποιο αρκετά φθηνό, είτε κάτι πιο custom build, για να μπορώ να του  βάλω χέρι πιο εύκολα. Αλλά δυστυχώς και από μεταχειρισμένα δε βλέπω να κυκλοφορεί κάτι ενδιαφέρον.

Έχετε να προτείνετε κάποιο RTF για αγορά ή που να κοιτάξω για μεταχειρισμένο; Για να δώσω ένα ενδεικτικό κόστος, σκεφτόμουν να έδινα γύρω στα 150 ευρώ σύνολο, για να δω αν μου αρέσει ή όχι η όλη εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Errik είπε

Mini 1 combo Μεταχειρισμένο. 

Καλημέρα , το μινι 1  δυστυχώς ειναι πολυ κατωτερο απο το fimi 2020 . Για το 2 ισως αλλα μιλαμε για διπλασια τιμη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γειά σας. Ψάχνω ένα drone μέχρι 100€. Με κάμερα. Με αυτονομία από 10 λεπτά και πάνω. Επειδή είμαι άσχετος με drone τι να πάρω? Υπάρχει κάποιο μαγαζί από Ελλάδα? Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, txcellas είπε

Έχετε βγάλει άδεια για το drone παίδες; Τι ισχύει με αυτα; Λίγο μπέρδεμα όσα βρήκα στο ίντερνετ.

για να είσαι 100% σίγουρος παίρνεις ένα τηλέφωνο και ρωτάς που,τι και πως......οι επαγγελματίες της περιοχής μου έχουν όλοι άδεια και ασφάλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παραγγείλω άλλη μια μπαταρία για το Zino γιατι η μια απο τις 2 που ειχα τα έπαιξε  ενω η χρήση που της έκανα ηταν μικρή.Ίσως να φταίει οτι το ειχα παρατήσει 6-7  μήνες χωρις να το πετάξω.Λοιπόν ανάμεσα σε Αυτό και Αυτό τι λέτε? Η δεύτερη για 1000 mAh παραπάνω εχει 50% παραπάνω τιμή .Αξίζει η να βάλω κατι παραπάνω και να πάρω 2 με 3200 mAh ; Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...