Προς το περιεχόμενο

Κοινότητα Budget Drones Insomnia


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή ποια φωτογραφία απο ντρον θεωρείς οτι έχει αρκετή ανάλυση; Τι εννοείς ανάλυση; Διακριτική ανάλυση ή megapixel; 

Γιατί θες μεγάλη ανάλυση, σκοπεύεις να κάνεις crop στην φωτογραφία εκ των υστέρων ή να τυπώσεις αφίσα; 

Δεν ρωτάω επιθετικά, όντως με ενδιαφέρει να καταλάβω τι μπορει να χρειάζεσαι.

Εκτιμώ οτι μόνο το Mavic Pro 2 ή κανένα Phantom 4 μπορούν να σου δώσουν ουσιαστικά καλύτερη τελική "ανάλυση" στη φωτογραφία, αλλά κοστίζουν 3πλάσια περίπου. 

Προσωπικά έχω δυο πανάρχαιες DSLR Nikon με 6megapixel ανάλυση και θεωρώ οτι έχουν πολύ καλύτερη φωτογραφία απο πολλά κινητά με 4πλάσια και μεγαπίξελ, σχεδόν ποτέ δεν μου έχει λήψει απο φωτογραφία καλύτερη ανάλυση. 

Όσον αφορά το Mini στην πράξη το μόνο που θα έλεγα οτι μου λειπει στον τομέα της φωτογραφίας είναι να κάνει μόνο του HDR με ένα κλικ ή να έχει bracketing αυτόματο, να μη χρειάζεται να το κάνω εγώ μετά. Επίσης θα βοηθούσε να είχε RAW αλλά και πάλι δεν ειναι οτι οι φωτογραφίες που βγάζει δεν ειναι επεξεργάσιμες. 

Επεξ/σία από Errik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Errik είπε

Δηλαδή ποια φωτογραφία απο ντρον θεωρείς οτι έχει αρκετή ανάλυση; Τι εννοείς ανάλυση; Διακριτική ανάλυση ή megapixel; 

Γιατί θες μεγάλη ανάλυση, σκοπεύεις να κάνεις crop στην φωτογραφία εκ των υστέρων ή να τυπώσεις αφίσα; 

Δεν ρωτάω επιθετικά, όντως με ενδιαφέρει να καταλάβω τι μπορει να χρειάζεσαι.

Εκτιμώ οτι μόνο το Mavic Pro 2 ή κανένα Phantom 4 μπορούν να σου δώσουν ουσιαστικά καλύτερη τελική "ανάλυση" στη φωτογραφία, αλλά κοστίζουν 3πλάσια περίπου. 

Προσωπικά έχω δυο πανάρχαιες DSLR Nikon με 6megapixel ανάλυση και θεωρώ οτι έχουν πολύ καλύτερη φωτογραφία απο πολλά κινητά με 4πλάσια και μεγαπίξελ, σχεδόν ποτέ δεν μου έχει λήψει απο φωτογραφία καλύτερη ανάλυση. 

Όσον αφορά το Mini στην πράξη το μόνο που θα έλεγα οτι μου λειπει στον τομέα της φωτογραφίας είναι να κάνει μόνο του HDR με ένα κλικ ή να έχει bracketing αυτόματο, να μη χρειάζεται να το κάνω εγώ μετά. Επίσης θα βοηθούσε να είχε RAW αλλά και πάλι δεν ειναι οτι οι φωτογραφίες που βγάζει δεν ειναι επεξεργάσιμες. 

δεν φταιει μονο η καμερα στα drone αλλα εχει και vibrations τα οποια δεν μπορουν να απορροφηθουν απο τα dumper που εχει...γιαυτο και το 4 και το 2προ που εχουν καλυτερα gimbal εχουν καλυτερη ποιοτητα....εγω χρονια τωρα ειχα sj400 σε zenmuse gimbal....και με ρωτουσαν αν ειχα καπια επαγγελματικη καμερα...τωρα εχω 2 gorpo (3 kai 4black)  εχω nd φιλτρο πολλες φορες δεν το χρησιμοποιω...κατι με χαλαει...δεν ξερω αν αλλαξω κατι στον εξοπλισμο γιατι αν ηθελα κατι πολυ καλο θα πηγαινα σε Inspire αλλα δεν ειμαι επαγγελματιας απλα χομπιστας.....λεω να φτιαξω ενα αντιγραφο Inspire εχω τυπωσει τα καπακια ..καποια στιγμη οταν θα τελειωσω θα ανεβασω φωτο..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτηση....αν τα 2 πτερυγια απο τη μια πλευρα  κανουν απο 1 χτυπημα μικρο απο προσκρουση σε κλαδακι κατα τη προσγειωση αλλαζουμε μονο τα 2 η ολα τα πτερυγια  ?

Επεξ/σία από xp-user
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2020 στις 9:13 ΠΜ, xp-user είπε

Ερωτηση....αν τα 2 πτερυγια απο τη μια πλευρα  κανουν απο 1 χτυπημα μικρο απο προσκρουση σε κλαδακι κατα τη προσγειωση αλλαζουμε μονο τα 2 η ολα τα πτερυγια  ?

εχουν ζημια??εμφανη εχει φυγει κομματακι???αν εχει φυγει και ενα μικρο κομματακι απο τον ελικα αλλαξε τον

οταν φευγει ενα μικρο κομματακι απο το ελικα χανει το balance και εχει μικροκραδασμους.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 50 ευρώ καλό δεν υπάρχει. Βασικά ούτε στα 100. Εκτός αν το θες για παιχνίδι ή δώρο σε ανήψι, που και να σπάσει σε μερικές ώρες δεν έγινε και τίποτα.

Αν είναι αυστηρά αυτό το budget σου όμως, στα 53.22 μπορείς να δεις αυτό: https://www.banggood.com/Eachine-E020-LED-WIFI-FPV-With-4K1080P-HD-Wide-Angle-Camera-Altitude-Hold-Mode-RC-Drone-Quadcopter-RTF-p-1588071.html?ID=6278395531930&cur_warehouse=CN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρωτησα επειδη ειδα επεσαν καποιες προστασεις εκει γυρω στα 45-50 € παλιοτερα με εκπτωτικους κωδικους

(λιγο παραπανω πχ bugs 2c στα 59€)

Το επομενο που διαβασα ηταν για το tello που παιζει ομως στα 100 €

 

Επεξ/σία από bandit4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2020 στις 3:47 ΜΜ, bandit4 είπε

Απο κινα μερια αυτη την περιοδο εχει κατι καλο που να αξιζει με ταβανι τα 50 και να ειναι σε προσφορα?

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά και σε αυτό. 58€ με το κουπόνι που έχω στην αρχική ανάρτηση.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει παραγγελει τους τελευταιους μηνες κανεις απο banggood ευρωπη?

Ειχα παραγγειλει το Ε58 τον Απριλη απο Αγγλια,δεν ηρθε ποτε,πηρα refund.

Το ξαναπαραγγειλα παλι μεσα Ιουλιου και παλι δεν εχει ερθει.

Τι γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο κοστίζει αυτό που δεν σου έδωσαν tracking number; Πάντως σε διάφορα που είχα πάρει από ευρωπαϊκή αποθήκη, έκανε σε untracked κοντά μήνα, και σε tracked (3d printer) 12 μέρες. Περιμένω κάτι μικρής αξίας από Αγγλία αλλά δεν περιμένω να μου έρθει πριν τις 20 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BrocasHelm είπε

Πόσο κοστίζει αυτό που δεν σου έδωσαν tracking number; Πάντως σε διάφορα που είχα πάρει από ευρωπαϊκή αποθήκη, έκανε σε untracked κοντά μήνα, και σε tracked (3d printer) 12 μέρες. Περιμένω κάτι μικρής αξίας από Αγγλία αλλά δεν περιμένω να μου έρθει πριν τις 20 μέρες.

36 ευρω. 

Δεν είχε και επιλογη να βαλω tracking. 

Και τη πρωτη φορα δωσανε και χωρις πολλα πολλα απευθείας refund. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Είναι κανείς εδώ απο Κρήτη ρε παιδιά ; Εχω πάρει ένα Mavic Mini και δεν μπορώ να το πετάξω 2 μήνες τώρα.Μόνιμα έχει 4 μποφόρ και το drone βγάζει συνέχεια warning για ισχυρό άνεμο.

Το mavic air που είναι πιο βαρύ έχει καλύτερη συμπεριφορά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
2 ώρες πριν, nikolas_kriti είπε

Παιδιά έχει ασχοληθεί κανείς με το FPV drones..?

Να φτιάξει κομμάτι κομμάτι απο την αρχή το δικό του drone?

τι εχεις στο μυαλο σου ??? υπαρχουν πολλα πραγματα που μπορεις να κανεις....εσυ τι θελεις να φτιαξεις ??καποιο racing η απλα να πετας fpv ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...