Προς το περιεχόμενο

Κοινότητα Budget Drones Insomnia


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι γινεται παιδιά; Πήρατε καμια ντρονοφώτο απο διακοπές; 

Εγώ πήρα μαζί μου το μίνι αλλά δεν το σήκωσα πάρα πολύ λόγω τρελού αέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Errik είπε

Τι γινεται παιδιά; Πήρατε καμια ντρονοφώτο απο διακοπές; 

Εγώ πήρα μαζί μου το μίνι αλλά δεν το σήκωσα πάρα πολύ λόγω τρελού αέρα. 

να ξυπνας λιγο πρωι...........εκτος και αν εισαι Καρπαθο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω κυκλαδες ημουν και το πετουσα. Ειχε παρα πολυ αερα αλλα τα καταφερε. Θα ηταν και κριμα να μην μπορουσα να το πεταξω στις διακοπες στις τοσο ωραιες παραλιες. Ρισκαρα και ευτηχως δεν μ βγηκε σε κακο. Καθημερινα 5 μποφορ με ριπες 6 ειχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, txcellas είπε

Θα ηταν και κριμα να μην μπορουσα να το πεταξω στις διακοπες

Με σταματαει η αγορα του λογω της αναλυσης στις φωτογραφιες. Δεν ξερω...Δεν με εχει πεισει ακομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Lshow είπε

Με σταματαει η αγορα του λογω της αναλυσης στις φωτογραφιες. Δεν ξερω...Δεν με εχει πεισει ακομα...

Δεν έχεις άδικο αλλά ειναι ότι πιο vfm το συγκεκριμένο ντροουν μιας και είναι κ γνωστή μάρκα. Τσέκαρε φώτο 

https://ibb.co/rZy8KyH

https://ibb.co/648k1f0

https://ibb.co/bF2twc2

Επεξ/σία από txcellas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, txcellas είπε

΄΄Σ ευχαριστω που μπηκες στην διαδικασια. 

Εχεις φωτογραφισει πολυ καλα θεματα αλλα κατι λειπει ρε γαμωτο...Γι αυτο με σταματαει η αγορα. 

Μικρο, ναι...

Οικονομικο, ναι...

Πρακτικο, ναι...

Αλλα η αναλυση γαμωτο...Εκει χανει και ειναι σημαντικο κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Lshow είπε

΄΄Σ ευχαριστω που μπηκες στην διαδικασια. 

Εχεις φωτογραφισει πολυ καλα θεματα αλλα κατι λειπει ρε γαμωτο...Γι αυτο με σταματαει η αγορα. 

Μικρο, ναι...

Οικονομικο, ναι...

Πρακτικο, ναι...

Αλλα η αναλυση γαμωτο...Εκει χανει και ειναι σημαντικο κομματι.

Πιστευω το δυνατο του σημειο ειναι το βιντεο. 1080 σε 60 fps και 2k σε 30. Πρακτικα οταν το πηρα ηξερα οτι τραβαει σαν κινητο 1-2 χρονων παλιο. Αλλα drones που βλεπω σε σχετικο site στο fb που ανεβαζουν αλλοι βλεπω τρελες φωτο αλλα τα περισσοτερα ειναι απο απο 800-1000 ευρω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τις φωτο περα απο την αναλυση ειναι πως δειχνουν το κοκκινο οχι μονη αυτη η καμερα αλλα πολλες

περα απο αυτο αν ηταν να θελουμε ολες τις φωτο σε υπερυψηλη αναλυση θα επρεπε να παρουμε κατι αλλο....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσει η φωτογραφια και ασχολουμαι εδω και αρκετα χρονια. Ξερω οτι δεν εχει και τις τρελες δυνατοτητες εκει. Το ερωτημα για μενα ειναι αν θα κανω την δουλεια μου με αυτο το μικρο με την αρκετα μεγαλη πτηση ή να παω σε κατι ακριβοτερο με καλυτερα αποτελεσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, txcellas είπε

Αν βγάζεις χρήματα απο τις φωτο εννοειται σε κάτι καλύτερο και ακριβότερο. Αν έχεις fb μπες στην ομάδα της dji να ρωτήσεις τους πιο έμπειρους.

Δεν βγαζω χρηματα απο αυτο_Το εχω σαν χομπυ. Ειμαι και στην ομαδα του ΜΜ αλλα οσο καλο ειναι το βιντεο αλλο τοσο με χαλαει η φωτογραφια του. 
Θα μου πεις τωρα συμβιβασου...Ειμαι δυο κλικ μακρια απο την αγορα του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, txcellas είπε

Δεν έχεις άδικο αλλά ειναι ότι πιο vfm το συγκεκριμένο ντροουν μιας και είναι κ γνωστή μάρκα. Τσέκαρε φώτο 

https://ibb.co/rZy8KyH

https://ibb.co/648k1f0

https://ibb.co/bF2twc2

Παρα πολύ ωραίες. Εγώ έχω κάνει πέντε έξι πτήσεις μόνο και τις βλέπω και με πιάνει ίλιγγος. Σε τι υψόμετρο είσαι περίπου;; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, tilegamos είπε

Παρα πολύ ωραίες. Εγώ έχω κάνει πέντε έξι πτήσεις μόνο και τις βλέπω και με πιάνει ίλιγγος. Σε τι υψόμετρο είσαι περίπου;; 

Να σαι καλά. Εμένα με πιάνει ίλιγγος όταν πλησιάζουν γλάροι η αλλα πουλιά. Της προάλλες μου κανανε επίθεση... σπουργίτια. Στην περίπτωση αυτή να ξερεις απότομο ανέβασμα προς τον ουρανό. Είναι η μόνη πτήση που δεν μπορούν να κάνουν άμεσα τα πουλιά. 

Και οι 3εις αν θυμάμαι λίγο πολύ ειναι κοντα στα 300 υψόμετρο. Η μια μάλιστα ήταν σε απόσταση μεγαλύτερη των 2 χλμ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Lshow Σοβαρά τώρα, πιστεύεις οτι σε περιορίζει η φωτό του Μίνι; Γιατι; Λόγω ανάλυσης; Επειδή δεν έχει RAW; Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι κάνει το 99% των μη επαγγελματιών με τις φωτογραφίες τους που να τους περιορίζει η ανάλυση ή η έλλειψη RAW γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω. 

Όσο ακούω μη επαγγελματίες να γκρινιάζουν για ποιότητα φωτογραφίας άλλο τόσο βλέπω στα γκρουπς άθλιες φωτογραφίες απο drones που έχουν όσο ένα αξιοπρεπές μεταχειρισμένο αυτοκίνητο. Πρέπει κάποιος να το πει αυτό, η φωτογραφία με τη φωτογραφική μηχανή έχει όση σχεση έχει η ζωγραφική με ένα πινέλο. 

Μια χαρά φωτό έβγαζα και με τη Yi cam στο Bugs 2 με cropped screenshot απο 2Κ βίντεο. Εντάξει δεν έκανε για περιοδικό ή διαφημιστική πινακίδα αλλά για χρήση web ήταν μια χαρά. 

Ο εξοπλισμός είναι το 10%-20% μιας καλής φωτογραφίας. Και λέω αυτό το ποσοστό γιατι μιλάμε για drone, οπου το gimball αλλάζει εντελώς τη σύνθεση, αλλιώς θα έλεγα ακόμα λιγότερο. 

https://www.kenrockwell.com/tech/notcamera.htm

Να μια φωτό απο το MINI με αυτοσχέδιο πολωτικό φίλτρο και επεξεργασμένο το JPEG των 6mb που έβγαλα απο την καρτα SD. 

Άγιος Γεώργιος,

Αντίπαρος 

IMG_20200804_012331_790.jpg

Επεξ/σία από Errik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Errik είπε

Όσο ακούω μη επαγγελματίες να γκρινιάζουν για ποιότητα φωτογραφίας...

Δεν με απασχολει και πολυ το τι λενε οι ΄΄Επαγγελματιες΄΄ με εισαγωγικα ή χωρις...Με απασχολει η δικη μου γνωμη.

Βλεπω οτι δεν εχει καλη αναλυση η φωτογραφια. Το παραδεχονται και κατοχοι του συγκεκριμμενου Drone. Φωτογραφιζω απο πολυ μικρη ηλικια και εχουν περασει αρκετες μηχανες απο τα χερια μου. Η φωτογραφια του MM δεν με τρελαινει και ειναι ενας λογος που δεν το εχω παρει ακομα χωρις να σημαινει οτι θα αποκλεισω και την αγορα του. Εγραψα παραπανω οτι ειμαι δυο κλικ μακρια απο την παραγγελια. Αν υπηρχε ετοιμοπαραδοτο σε καποιο καταστημα στην πολη μου ισως να μου την ειχε βαρεσει και να το αγοραζα. 

Πολυ ομορφη φωτογραφια , ωραιο τοπιο και μπραβο. Δεν με πειθει ομως ακομα. Θα μου πεις δωσε κατι περισσοτερο και θα εχεις δικιο...Δεν θελω να τα δωσω και ισως συμβιβαστω με το μικρο. 

Καλο ειναι να εχουμε μια αποψη και καποιες απαιτησεις απο μια αγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...