Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, snot είπε

Μήπως μπερδεύεις τους φοιτητές και μετανάστες σε Λονδίνο / Βερολίνο με αυτούς που έχουν μία κανονική δουλειά; Γιατί οι ίδιοι και στην Αθήνα 2 και 3ς μένουν σε ένα σπίτι ήδη. Βάση του site που επικαλέστηκε παραπάνω η Αθήνα βρίσκεται ήδη στο άνω άκρο όσο αφορά τα ενοίκια προς μισθό (οκ εντάξει η Λισαβόνα είναι πιο πάνω)

Η αναφορά μου ειναι για μεμονομένα άτομα. Είτε αυτα ειναι φοιτητές, είτε μετανάστες, είτε νεοι σε ηλικία που εχουν φυγει απο το σπιτι τους για να ζήσουν μόνοι τους. Μια οικογένεια 3-4 ατόμων φυσικα δεν θα κατοικίσει σε δωμάτιο, αλλα εχει περισσοτερα απο 1 δυνητικα εισοδήματα αρα το αναλογούν ενοικιο διαμοιράζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, narta είπε

Η αναφορά μου ειναι για μεμονομένα άτομα. Είτε αυτα ειναι φοιτητές, είτε μετανάστες, είτε νεοι σε ηλικία που εχουν φυγει απο το σπιτι τους για να ζήσουν μόνοι τους. Μια οικογένεια 3-4 ατόμων φυσικα δεν θα κατοικίσει σε δωμάτιο, αλλα εχει περισσοτερα απο 1 δυνητικα εισοδήματα αρα το αναλογούν ενοικιο διαμοιράζεται.

Αυτοί τώρα στην Αθήνα μένουν μόνοι τους δηλαδή ή με συγκάτοικους, γονείς κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, narta είπε

Απαπα, το ~4% των κατοικιών ειναι για πώληση, τρομος και καταρρευση! 

 

Η Ελλάδα που χρωστάει, επαιρνε δάνειο 150.000€ για να φτιάξει βίλα, ενω ζούσε με 1 καλο μισθο ή 2 μέτριους χωρις ιχνος λογικής. Το ιδιο συμβαίνει σε ολες τις χώρες με λαμπρότερο παράδειγμα ολων την Αμερικη, που ο καθένας εβαζε 2 και 3 υποθήκες σε ενα σπιτι για να παρει και σκάφος και τελικά πηρε το 3ο το εκτενεστερο.
 

 

Αν χαλάσει ο θερμοσίφωνας 15ετιας επιβαρύνει το εκμισθωτή, αν βουλωσει η χέστρα, δεν νομιζω οτι θα πρεπει να επιβαρυνθει ο εκμισθωτής για το ξεβούλωμα αλλα ο χέζων.

 

 Πάμε πάλι: στην πλειονότητα των χωρών της ευρώπης, της αγγλετέρας και στο αμέρικα, νοικιάζεις δωμάτιο αν δεν σου φτάνουν για ολοκληρο σπίτι/δεν θες να βγείς στα προάστια. Το ιδιο θα γίνει και εδω.

Ωραία...καλά τα λες...το 4% από μόνο ΜΙΑ πλατφόρμα όπου μπορεί κάποιος να δημοσιεύσει...είναι ακόμα spitogatos, marketplace και μεσιτικά όπου βάζουν στα site τους μόνο

Δεύτερο θέμα: στις αγγελίες κάποιοι βάζουν ολόκληρα κτήρια προς πώληση άρα ανεβαίνει κατά πολύ το ποσοστό με τους δύο παραμέτρους που μόλις ανέφερα

Όσο για τα δάνεια το ίδιο συμβαίνει και τώρα...άτομα που δεν ξέρουν αύριο τι ξημερώνει και εάν θα έχουν δουλειά (βλέπε εστίαση) εν μέσω πανδημίας η οποία θα χειροτερέψει την οικονομία πάνε και βγάζουν δάνειο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TakisZaxaratos είπε

Ωραία...καλά τα λες...το 4% από μόνο ΜΙΑ πλατφόρμα όπου μπορεί κάποιος να δημοσιεύσει...είναι ακόμα spitogatos, marketplace και μεσιτικά όπου βάζουν στα site τους μόνο

Η πλειονοτητα των online αγγελιών ειναι οι ιδιες σε ολες τις πλατφορμες γιατι 1 κατοικια δημοσιευεται σε ολες τις πλατφορμες.

 

3 λεπτά πριν, TakisZaxaratos είπε

Δεύτερο θέμα: στις αγγελίες κάποιοι βάζουν ολόκληρα κτήρια προς πώληση άρα ανεβαίνει κατά πολύ το ποσοστό με τους δύο παραμέτρους που μόλις ανέφερα

Η μονοκατοικαι ειναι κτηριο. Πωλείται σε πολυοροφη πολυκατοικια σαν συνολο εχω δει ελαχιστοτατες φορές και οι περισσοτερες ηταν γιαπι.

 

3 λεπτά πριν, TakisZaxaratos είπε

Όσο για τα δάνεια το ίδιο συμβαίνει και τώρα...άτομα που δεν ξέρουν αύριο τι ξημερώνει και εάν θα έχουν δουλειά (βλέπε εστίαση) εν μέσω πανδημίας η οποία θα χειροτερέψει την οικονομία πάνε και βγάζουν δάνειο..

Μαλλον δεν εχεις πληριασει τραπεζα για δάνειο πολλα χρόνια. Πλεον αν βγάλει κάποιος δάνειο για αγορα κατοικιας, θελει 30% ιδία συμμετοχη, υποθήκη και εισοδημα βαρβάτο και οχι μεροκάματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και καλή χρονιά να έχουμε.

Ίσως έχει ήδη συζητηθεί, δεν ξέρω γιατί είναι πολλές οι 109 σελίδες αλλά:

Μου έχει κάνει εντύπωση μια τάση που φαίνεται να δημιουργείται τελευταία, αυτή της τηλεργασίας.

Οι επιχειρήσεις συνειδητοποιούν την μεγάλη οικονομία που κάνουν σε υποδομές με την τηλεργασία και αρχίζουν να την απαιτούν.

Από την άλλη, οι μισθωτοί, αντί να αντιδράσουν, βολεύονται, κάνοντας και αυτοί οικονομία (μεταφορές, ώρες, φροντίδα παιδιών κλπ.).

Μου έκανε εντύπωση ότι ο ανιψιός μου θεωρεί ότι βρήκε εύκολα, εξαιρετικά καλή, δουλειά στη Γενεύη, γιατί απαιτούσε φυσική παρουσία του εργαζόμενου (παρόλο ότι είναι κομπιουτεράς) και οι νέοι, από τι μου είπε, αποφεύγουν έντονα δουλειές με φυσική παρουσία.

Τα αποτελέσματα αυτών;

Τεράστιοι χώροι γραφείων στην Θησέως, στην Ιπποκράτους και σε κάθετους δρόμους (π,χ, Ναυαρίνου) και αλλού, μένουν άδειοι. Και τι γίνονται; Δωμάτια και διαμερίσματα bnb (ήδη έχει γίνει σε ολόκληρο κτήριο απέναντι απο το γραφείο μου και ήδη οι ιδιοκτήτες του κτηρίου των γραφείων μας, μας έστειλαν αρχιτεκτονικό γραφείο για να μετρήσει τους χώρους. Με είσοδο με κωδικό, συνεργία καθαρισμού, βανάκι να σε πάρει και να σε πάει στο αεροδρόμιο κλπ. και όλα αυτά στο down-down της πόλης. 

Εργαζόμενοι, αν η κατάσταση σταθεροποιηθεί και οι ψυχολογικοί λόγοι αμβλυνθούν, δεν θα έχουν κανένα λόγο να μην διαλέξουν την Λούτσα ή τον Ωρωπό για μόνιμη κατοικία.

Αυτό δεν θα αλλάξει δραματικά την αγορά;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, snot είπε

Αυτοί τώρα στην Αθήνα μένουν μόνοι τους δηλαδή ή με συγκάτοικους, γονείς κτλ;

Αυτο που βλέπεις στο site ειναι ενα στατιστικο και τιποτα περισσοτερο. Μέσος μισθός και μέσο ενοίκιο για γκαρσονιέρα. Στο 2άρι δεν διπλασιάζεται το ενοικιο και μπορει να μεινει 3μελής οικογένεια. Ενα τυπικο 3αρι μπορει να στεγάσει 4μελη οικογένεια μην σου πω και 5μελη με λιγο ζόρι. 

Αρα αυτο που βλέπεις ειναι 1 ατομο σε μια κατοικια 1 ατομου. Αν εμεναν σε ενα τυπικο 3αρι, 3 διαφορετικα μεμονομενα άτομα με κοινοχρηστους χωρους φυσικα και δεν θα πληρωναν 400€+ ευρω το καθένα αλλα το αναλογούν ενοικιο για ενα 3αρι προσαυξημενο ελαφρως.

2 λεπτά πριν, georgevr είπε

Εργαζόμενοι, αν η κατάσταση σταθεροποιηθεί και οι ψυχολογικοί λόγοι αμβλυνθούν, δεν θα έχουν κανένα λόγο να μην διαλέξουν την Λούτσα ή τον Ωρωπό για μόνιμη κατοικία.

Αυτό δεν θα αλλάξει δραματικά την αγορά;

Δραματικα δεν θα αλλαξει τιποτα, γιατι οι περισσοτεροι εργοδοτες στο ΕΛΛΑΝΤΑ θελουν φυσικη παρουσια για να κανουν micromanaging στους υπαλληλους ή/και να τους τεντωννουν στις απληρωτες υπερωρίες. Αν σε αυτο συμπεριλάβεις και το γεγονός οτι υπαρχει σταθερο εξοδο για μετακινηση/launchbreak/ρουχισμο σε εργασιες με φυσικη παρουσια, με συνεπαγόμενο την μείωση του καθαρου εισοδήματος που απομένει στον εργαζομενο αρα και η σχετικη εξαρτηση απο την εργασια που εχει, δεν υπαρχει ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να επιτρεψουν με ΕΥΚΟΛΙΑ την μεταβαση σε τηλεργασια οι εργοδότες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, TakisZaxaratos είπε

Αν ξέρω πολλούς; 200.000 σπίτια/πολυκατοικίες, 50.000 επαγγελματικά πωλούνται αυτήν την στιγμή!

Εάν βγήκε κάποιος χαμένος;

Η μισή Ελλάδα είναι στα κόκκινα δάνεια και πληρώνει τους τόκους με πάγωμα των δοσεων αφού μια ζωή θα πληρώνουν τους τόκους σε ένα σπίτι που δεν θα τους μείνει ποτέ τελικά μετά την οικονομική κρίση του 2008 

Γενικά θα προτιμούσα να συζητήσω με άτομα που γνωρίζουν επί του θέματος, ελπίζω να μην ακούγεται αγενές αυτό απλά τα βασικά θα έπρεπε να τα γνωρίζουμε

Μαλλον δεν διαβασες καλα τι ακριβως εγραψα. Μιλας για κοκκινα δανεια, κατασχεμενα ακινητα και τοκους, ενω εγω μιλησα για αγορα ακινητου προς επενδυση και οχι για ιδιοκατοικηση. Πωλουνται 200.000 σπιτια, ε; Και 50.000 επαγγελματικα; Αυτο πρεπει να σημαινει λογικα οτι η αγορα εχει καταστραφει. Για ανοιξε μια και το Car.gr.

Βλεπω προς πωληση 90.000 αυτοκινητα και 30.000 μοτοσυκλετες. Λογικα και αυτη η αγορα πνεει τα λοισθια.

Η εποχη που οι ιδιοκτητες κοιταζαν να σκοτωσουν τα ακινητα τους, εχει περασει εδω και πολλα χρονια. Μερικοι ελπιζετε να επανελθει, μηπως βρειτε μερικα σπιτακια ακομα κοψοχρονια, αλλα πιστεψε με, κανεις δεν βιαζετε να τα ξεφορτωθει, εκτος φυσικα αν χρωσταει.

Οπως και να εχει εσυ αναφερεσαι σε ανθρωπους οι οποιοι πηραν δανεια για αγορα κατοικιας τα οποια μετα την κριση αδυνατουν να αποπληρωσουν, ενω και ο narna και εγω αναφερομαστε σε αγορα ακινητων προς εκμεταλλευση καθαρα.

Να διαβαζεις λιγο καλυτερα αλλη φορα.

Ασε το υφακι σε παρακαλω, Know your audience.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, narta είπε

Δραματικα δεν θα αλλαξει τιποτα, γιατι οι περισσοτεροι εργοδοτες στο ΕΛΛΑΝΤΑ θελουν φυσικη παρουσια για να κανουν micromanaging στους υπαλληλους ή/και να τους τεντωννουν στις απληρωτες υπερωρίες. Αν σε αυτο συμπεριλάβεις και το γεγονός οτι υπαρχει σταθερο εξοδο για μετακινηση/launchbreak/ρουχισμο σε εργασιες με φυσικη παρουσια, με συνεπαγόμενο την μείωση του καθαρου εισοδήματος που απομένει στον εργαζομενο αρα και η σχετικη εξαρτηση απο την εργασια που εχει, δεν υπαρχει ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να επιτρεψουν με ΕΥΚΟΛΙΑ την μεταβαση σε τηλεργασια οι εργοδότες.

Αν εσύ ΘΕΛΕΙΣ να κάνεις μόνιμο τόπο κατοικίας πχ τον Ωρωπό, με παρόμοιες αποδοχές καθαρές στην τσέπη, πιστεύω ότι σύντομα θα έχεις την ευκαιρία. (να το θυμάσαι αυτό!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, georgevr είπε

καλημέρα και καλή χρονιά να έχουμε.

Ίσως έχει ήδη συζητηθεί, δεν ξέρω γιατί είναι πολλές οι 109 σελίδες αλλά:

Μου έχει κάνει εντύπωση μια τάση που φαίνεται να δημιουργείται τελευταία, αυτή της τηλεργασίας.

Οι επιχειρήσεις συνειδητοποιούν την μεγάλη οικονομία που κάνουν σε υποδομές με την τηλεργασία και αρχίζουν να την απαιτούν.

Από την άλλη, οι μισθωτοί, αντί να αντιδράσουν, βολεύονται, κάνοντας και αυτοί οικονομία (μεταφορές, ώρες, φροντίδα παιδιών κλπ.).

Μου έκανε εντύπωση ότι ο ανιψιός μου θεωρεί ότι βρήκε εύκολα, εξαιρετικά καλή, δουλειά στη Γενεύη, γιατί απαιτούσε φυσική παρουσία του εργαζόμενου (παρόλο ότι είναι κομπιουτεράς) και οι νέοι, από τι μου είπε, αποφεύγουν έντονα δουλειές με φυσική παρουσία.

Τα αποτελέσματα αυτών;

Τεράστιοι χώροι γραφείων στην Θησέως, στην Ιπποκράτους και σε κάθετους δρόμους (π,χ, Ναυαρίνου) και αλλού, μένουν άδειοι. Και τι γίνονται; Δωμάτια και διαμερίσματα bnb (ήδη έχει γίνει σε ολόκληρο κτήριο απέναντι απο το γραφείο μου και ήδη οι ιδιοκτήτες του κτηρίου των γραφείων μας, μας έστειλαν αρχιτεκτονικό γραφείο για να μετρήσει τους χώρους. Με είσοδο με κωδικό, συνεργία καθαρισμού, βανάκι να σε πάρει και να σε πάει στο αεροδρόμιο κλπ. και όλα αυτά στο down-down της πόλης. 

Εργαζόμενοι, αν η κατάσταση σταθεροποιηθεί και οι ψυχολογικοί λόγοι αμβλυνθούν, δεν θα έχουν κανένα λόγο να μην διαλέξουν την Λούτσα ή τον Ωρωπό για μόνιμη κατοικία.

Αυτό δεν θα αλλάξει δραματικά την αγορά;

Πλεον τα γραφεία αποτελούν παρελθόν..

Πλέον οι ενδιαφερόμενοι αγοράζουν μεγαλύτερα σπίτια ώστε να έχουν τον χώρο του γραφείου και τα επαγγελματικά κτήρια θα ερημώσουν. Σε αυτό θα συμβάλει η ενεργειακή κρίση αφού μεγάλες εταιρείες βλέπουν πόσα λεφτά γλυτώνουν (θέρμανση- ψύξη, συντηρήσεις υπολογιστών- δικτύων, ενοίκια κ.α.) 

 

Τα γραφεία αυτά δεν μπορούν από μια στιγμή στην άλλη να γίνουν κατοικίες αφού δεν έχουν τις υποδομές (μια τουαλέτα στον όροφο κτλπ) πιστεύω θα πέσουν οι τιμές και θα τα αγοράσουν ως κτήριο Κινέζοι και θα μετατραπούν σε μεγάλες κατοικίες αλλάζοντας χρήση κτηρίου κτλπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

41 λεπτά πριν, narta είπε

Η αναφορά μου ειναι για μεμονομένα άτομα. Είτε αυτα ειναι φοιτητές, είτε μετανάστες, είτε νεοι σε ηλικία που εχουν φυγει απο το σπιτι τους για να ζήσουν μόνοι τους. Μια οικογένεια 3-4 ατόμων φυσικα δεν θα κατοικίσει σε δωμάτιο, αλλα εχει περισσοτερα απο 1 δυνητικα εισοδήματα αρα το αναλογούν ενοικιο διαμοιράζεται.

 

9 λεπτά πριν, narta είπε


Αρα αυτο που βλέπεις ειναι 1 ατομο σε μια κατοικια 1 ατομου. Αν εμεναν σε ενα τυπικο 3αρι, 3 διαφορετικα μεμονομενα άτομα με κοινοχρηστους χωρους φυσικα και δεν θα πληρωναν 400€+ ευρω το καθένα αλλα το αναλογούν ενοικιο για ενα 3αρι προσαυξημενο ελαφρως.

Δραματικα δεν θα αλλαξει τιποτα, γιατι οι περισσοτεροι εργοδοτες στο ΕΛΛΑΝΤΑ θελουν φυσικη παρουσια για να κανουν micromanaging στους υπαλληλους ή/και να τους τεντωννουν στις απληρωτες υπερωρίες. Αν σε αυτο συμπεριλάβεις και το γεγονός οτι υπαρχει σταθερο εξοδο για μετακινηση/launchbreak/ρουχισμο σε εργασιες με φυσικη παρουσια, με συνεπαγόμενο την μείωση του καθαρου εισοδήματος που απομένει στον εργαζομενο αρα και η σχετικη εξαρτηση απο την εργασια που εχει, δεν υπαρχει ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να επιτρεψουν με ΕΥΚΟΛΙΑ την μεταβαση σε τηλεργασια οι εργοδότες.

Γνωρίζω τί βλέπω στο site. Όπως επίσης γνωρίζω άτομα που συγκατοικούν στην Αθήνα 10+ χρόνια τώρα. Αυτό που δεν έχω δει ακόμα είναι τί θα αλλάξει και θα ανέβουν τα ενοίκια...

Δηλαδή τώρα υπάρχει κανείς που πιστεύει ότι το μέσο άτομο που μπήκε στην εργασία τα τελευταία 2 χρόνια στην Αθήνα μπορεί να πληρώνει ενοίκιο; Εννοείται πως συγκατοικεί ή μένει με γονείς

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, georgevr είπε

Αν εσύ ΘΕΛΕΙΣ να κάνεις μόνιμο τόπο κατοικίας πχ τον Ωρωπό, με παρόμοιες αποδοχές καθαρές στην τσέπη, πιστεύω ότι σύντομα θα έχεις την ευκαιρία. (να το θυμάσαι αυτό!)

Δεν με απασχολει προσωπικα μιας και ειμαι ελ. επαγγελματιας. Αν κα ιστο εξωτερικ οτο work from home εχει παρει τα πανω του και πλεον ειναι απαιτηση του μελλοντικου εργαζόμενου σε αγγελίες ζητησης εργασιας, στο ΕΛΛΑΝΤΑ δεν παίζει και οπου υπάρχει ειναι για ελαχιστες κατηγορίες επαγγελμάτων.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

Μαλλον δεν διαβασες καλα τι ακριβως εγραψα. Μιλας για κοκκινα δανεια, κατασχεμενα ακινητα και τοκους, ενω εγω μιλησα για αγορα ακινητου προς επενδυση και οχι για ιδιοκατοικηση. Πωλουνται 200.000 σπιτια, ε; Και 50.000 επαγγελματικα; Αυτο πρεπει να σημαινει λογικα οτι η αγορα εχει καταστραφει. Για ανοιξε μια και το Car.gr.

Βλεπω προς πωληση 90.000 αυτοκινητα και 30.000 μοτοσυκλετες. Λογικα και αυτη η αγορα πνεει τα λοισθια.

Η εποχη που οι ιδιοκτητες κοιταζαν να σκοτωσουν τα ακινητα τους, εχει περασει εδω και πολλα χρονια. Μερικοι ελπιζετε να επανελθει, μηπως βρειτε μερικα σπιτακια ακομα κοψοχρονια, αλλα πιστεψε με, κανεις δεν βιαζετε να τα ξεφορτωθει, εκτος φυσικα αν χρωσταει.

Οπως και να εχει εσυ αναφερεσαι σε ανθρωπους οι οποιοι πηραν δανεια για αγορα κατοικιας τα οποια μετα την κριση αδυνατουν να αποπληρωσουν, ενω και ο narna και εγω αναφερομαστε σε αγορα ακινητων προς εκμεταλλευση καθαρα.

Να διαβαζεις λιγο καλυτερα αλλη φορα.

Ασε το υφακι σε παρακαλω, Know your audience.

Ισως επηρέασε το χθεσινό ποτό, σε καταλαβαίνω...

Οι άνθρωποι θα ψάξουν να ρευστοποιήσουν τα χρήματα και αφού οι επιχειρήσεις δεν θα πάνε καλά θα πουλάνε όσο-οσο... Μιλάμε για μια φούσκα που έχει δημιουργηθεί...δείτε λίγο τι συμβαίνει 

Δείτε λίγο χρηματιστήριο, κρυπτο, ακίνητα 

Θα ήταν ουτοπικό να λέγαμε πως δεν είμαστε στην κορυφή ενός παγόβουνου

Επεξ/σία από TakisZaxaratos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, snot είπε

Αυτό που δεν έχω δει ακόμα είναι τί θα αλλάξει και θα ανέβουν τα ενοίκια...

Οπως ολα τα υπόλοιπα πραγματα θα παρουν την ανηφορα λογο πληθωριστικών πιέσεων. Ειδικα με την αυξηση των αντικειμενικων απο σημερα, κατα μεσο ορο βάλε ενα 5%-10% εντος του ετους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, narta είπε

Δεν με απασχολει προσωπικα μιας και ειμαι ελ. επαγγελματιας. Αν κα ιστο εξωτερικ οτο work from home εχει παρει τα πανω του και πλεον ειναι απαιτηση του μελλοντικου εργαζόμενου σε αγγελίες ζητησης εργασιας, στο ΕΛΛΑΝΤΑ δεν παίζει και οπου υπάρχει ειναι για ελαχιστες κατηγορίες επαγγελμάτων.

 

Για άτομα που πλησιάζουν στην συνταξιοδότηση σίγουρα θα κρατήσουν τα γραφεία τους καθώς δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στον ηλεκτρονικό κοσμο όμως πλέον όλα γίνονται ηλεκτρονικά και όποιος συνεχίσει θα χάσει πολυυυ κοσμο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, ΘΑ.

Οκ. Όταν με το καλό αυτό το "θα" γίνει πράξη, το ξανασυζητάμε.

Μέχρι τότε έσεις που επιμένετε καλά και ντε οτι η αγορά των ακινήτων έχει τελειώσει, τα τελευταία 5 χρόνια μόνο κουβά πάτε. Τα ακίνητα και τα ενοίκια συνεχίζουν να ανεβαίνουν και έσεις συνεχίζετε να περιμένετε την φαντασμαγορική πτώση.

Good luck with that.

Συγκεντρώσου.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...