Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, TakisZaxaratos είπε

Οι άνθρωποι θα ψάξουν να ρευστοποιήσουν τα χρήματα και αφού οι επιχειρήσεις δεν θα πάνε καλά θα πουλάνε όσο-οσο... Μιλάμε για μια φούσκα που έχει δημιουργηθεί...δείτε λίγο τι συμβαίνει 

Και φυσικα τι πιο σιγουρη αποδοτικη επενδυση με σταθερη αξια και μηδενικο κινδυνο απο το ρευστο και τα κρυπτονομίσματα! 🤣🤣 🤣🤣  🤣🤣  🤣🤣  🤣🤣 

 

Δωσε μου ΕΝΑ παραδειγμα που η αγορα γης βγήκε ασυμφορη τα τελευταια 250 χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, narta είπε

Οπως ολα τα υπόλοιπα πραγματα θα παρουν την ανηφορα λογο πληθωριστικών πιέσεων. Ειδικα με την αυξηση των αντικειμενικων απο σημερα, κατα μεσο ορο βάλε ενα 5%-10% εντος του ετους

Ας μην μπερδευομαστε με τον πληθωρισμό...Οι αντικειμενικές ίσως όντως να αυξήσουν ελάχιστα τις τιμές (δεν το αποκλείω..θα φανεί για πόσο όμως) μιλάμε για μια αγορά προσφοράς - ζήτησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TakisZaxaratos είπε

Ας μην μπερδευομαστε με τον πληθωρισμό...

Φυσικα γιατι ο τιμάριθμος ειναι κατι το οποιο δεν εχει καμια σχεση με τις οικονομικες αποφάσεις ενος ανθρώπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, snot είπε

Συμφωνώ στο ότι Πορτογαλία και Ελλάδα είναι παραπλήσιες χώρες. Όμως η Λισαβόνα για λόγους που δεν γνωρίζω έχει υπερβολικά ακριβά ενοίκια που συγκρίνονται ακόμα και με του Βερολίνου (το οποίο έχει τριπλάσιους μισθούς).

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Portugal&country2=Germany&city1=Lisbon&city2=Berlin

Όπως είπα δεν έχω ιδέα προς τα που θα κινηθούν τα ενοίκια απλά δεν μου φαίνεται πιθανό να συνεχίσουν την πορεία προς τα πάνω εάν δεν ακολουθήσουν οι μισθοί.

Μη παίρνεις τους μισθούς στο numbeo πολύ τοις μετρητοίς. Ούτε στο Μόναχο δεν είναι ο πραγματικός μέσος μισθός 3,000 καθαρά. Στο Βερολίνο υπάρχουν πάρα πολλές white-collar δουλειές σε μεγάλες εταιρίες που πληρώνουν το μήνα 1.500-2.000€. 

Και για να μη μιλάω στον αέρα. Σύμφωνα με το Statista το μέσο εισόδημα στη Γερμανία είναι 4.100 μεικτά. Το οποίο μεταφράζεται σε 2.500 καθαρά για εργένηδες. Και το Βερολίνο έχει χαμηλότερα εισοδήματα απο την πρώην Δ. Γερμανία...

https://de.statista.com/themen/293/durchschnittseinkommen/#dossier-chapter1

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, TakisZaxaratos είπε

μιλάμε για μια αγορά προσφοράς - ζήτησης

Προφανώς αυτό δεν είναι το θέμα; Παράδειγμα, συμφέρον των ιδιοκτητών/εκμεταλλευτών είναι η άνοδος των ενοικίων και συμφέρον των ενοικιαστών είναι η πτώση/μη αύξηση. Το σημείο τομής των δύο πλευρών είναι...η σημερινή κατάσταση στην προσφορά-ζήτηση. 

Το παρόν νήμα σχολιάζει λοιπόν τις τάσεις/πορεία της κτηματαγοράς εν Ελλάδι. 

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε μηδενικά επιτόκια με πληθωρισμό που τρέχει. Σε ένα τέτοιο περιβάλλον, και με λιγες κατοικίες να χτίζονται, το ακίνητο είναι επένδυση και οι τιμές δε θα πέσουν ούτε στην αγορά ούτε στην ενοικίαση. Ο μόνος δρόμος είναι προς τα πάνω.

Αυτό που για μένα δεν προβληματίζει τους υπεύθυνους αν και θα έπρεπε είναι το γιατί τα κτίρια γραφείων γίνονται airbnb και όχι κατοικίες όπως αλλού στο εξωτερικό. Ο λόγος είναι το νομικό πλαίσιο που διέπει τις κατοικίες στην Ελλάδα, που πρέπει να γίνει όπως στη Γερμανία (εγγύηση 3 νοίκια, συστατική επιστολή από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, συμβόλαιο εργασίας, Τειρεσίας φερεγγυου ενοικιαστή, κατάργηση άτυπου ενοικιοστασιου που είναι η μίνιμουμ 3ετια ενοικίασης που δεν υπάρχει πουθενά αλλού). Αν δε γίνουν αυτά μην περιμένετε να στραφούν επενδυτές στις ενοικιάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dante80 είπε

η σημερινή κατάσταση στην προσφορά-ζήτηση. 

Και με δεδομενη την οικοδομικη απραγια το τελευταιο διαστημα (που θα αλλαξει μονο και μονο επειδη θα ανεγερθουν οικοδομες για να επωφεληθουν απο την μη καταβολη ΦΠΑ), η προσφορα ειναι ανελαστικη ενω η ζητηση ολο και βαινει αυξανόμενη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, narta είπε

Οπως ολα τα υπόλοιπα πραγματα θα παρουν την ανηφορα λογο πληθωριστικών πιέσεων. Ειδικα με την αυξηση των αντικειμενικων απο σημερα, κατα μεσο ορο βάλε ενα 5%-10% εντος του ετους

Εάν ο πληθωρισμός σημαίνει και αύξηση του μισθού συμφωνώ μαζί σου, αλλά όπως είπες στο Ελλάντα ζούμε οπότε αμφίβολο.

Εάν θέλετε να πιστεύετε πως τα ενοίκια μπορούν να αυξάνονται επ άπειρο αλλά οι μισθοί να μένουν ίδιοι πάω πάσο. Εγώ συνεχίζω να πιστεύω πως δύσκολα θα συνεχίσουν την αύξηση που είδαμε εάν δεν ακολουθήσουν οι μισθοί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dante80 είπε

Προφανώς αυτό δεν είναι το θέμα; Παράδειγμα, συμφέρον των ιδιοκτητών/εκμεταλλευτών είναι η άνοδος των ενοικίων και συμφέρον των ενοικιαστών είναι η πτώση/μη αύξηση. Το σημείο τομής των δύο πλευρών είναι...η σημερινή κατάσταση στην προσφορά-ζήτηση. 

Ναι..βέβαια δεν ξέρω για πόσο θα κρατηθεί αυτή η προσφορά και ζήτηση. Θεωρώ ότι είμαστε σε μια φούσκα

Ναι...και εγώ έχω αυξήσει τις τιμές ενοικίων μου κατά 40% σε όλους (εντός 2 τελευταίων ετών) όμως αρκετοί ξέρω ότι δεν θα τα βγάλουν για πολύ με αυτές τις τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TakisZaxaratos είπε

Ναι..βέβαια δεν ξέρω για πόσο θα κρατηθεί αυτή η προσφορά και ζήτηση. Θεωρώ ότι είμαστε σε μια φούσκα

Προσωπικά δεν βλέπω φούσκα, αντιθέτως είμαστε στην ουρά μιας δεκαετούς κρίσης που κατά την γνώμη μου θα οδηγήσει στην αύξηση της ζήτησης. 

Ο καλύτερος χρόνος για την επένδυση στο ακίνητο είναι χθες. Ο αμέσως επόμενος, σήμερα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, snot είπε

Εάν θέλετε να πιστεύετε πως τα ενοίκια μπορούν να αυξάνονται επ άπειρο αλλά οι μισθοί να μένουν ίδιοι πάω πάσο. Εγώ συνεχίζω να πιστεύω πως δύσκολα θα συνεχίσουν την αύξηση που είδαμε εάν δεν ακολουθήσουν οι μισθοί.

Μα απο σημερα αυξηθηκε ο μισθος 2% και φημολογείται αλλο ενα 3% τον Ιούλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, georgevr είπε

καλημέρα και καλή χρονιά να έχουμε.

Ίσως έχει ήδη συζητηθεί, δεν ξέρω γιατί είναι πολλές οι 109 σελίδες αλλά:

Μου έχει κάνει εντύπωση μια τάση που φαίνεται να δημιουργείται τελευταία, αυτή της τηλεργασίας.

Οι επιχειρήσεις συνειδητοποιούν την μεγάλη οικονομία που κάνουν σε υποδομές με την τηλεργασία και αρχίζουν να την απαιτούν.

Από την άλλη, οι μισθωτοί, αντί να αντιδράσουν, βολεύονται, κάνοντας και αυτοί οικονομία (μεταφορές, ώρες, φροντίδα παιδιών κλπ.).

Μου έκανε εντύπωση ότι ο ανιψιός μου θεωρεί ότι βρήκε εύκολα, εξαιρετικά καλή, δουλειά στη Γενεύη, γιατί απαιτούσε φυσική παρουσία του εργαζόμενου (παρόλο ότι είναι κομπιουτεράς) και οι νέοι, από τι μου είπε, αποφεύγουν έντονα δουλειές με φυσική παρουσία.

Τα αποτελέσματα αυτών;

Τεράστιοι χώροι γραφείων στην Θησέως, στην Ιπποκράτους και σε κάθετους δρόμους (π,χ, Ναυαρίνου) και αλλού, μένουν άδειοι. Και τι γίνονται; Δωμάτια και διαμερίσματα bnb (ήδη έχει γίνει σε ολόκληρο κτήριο απέναντι απο το γραφείο μου και ήδη οι ιδιοκτήτες του κτηρίου των γραφείων μας, μας έστειλαν αρχιτεκτονικό γραφείο για να μετρήσει τους χώρους. Με είσοδο με κωδικό, συνεργία καθαρισμού, βανάκι να σε πάρει και να σε πάει στο αεροδρόμιο κλπ. και όλα αυτά στο down-down της πόλης. 

Εργαζόμενοι, αν η κατάσταση σταθεροποιηθεί και οι ψυχολογικοί λόγοι αμβλυνθούν, δεν θα έχουν κανένα λόγο να μην διαλέξουν την Λούτσα ή τον Ωρωπό για μόνιμη κατοικία.

Αυτό δεν θα αλλάξει δραματικά την αγορά;

Δε θα ερημώσουν οι πόλεις, γενικά όταν υπάρχει μια απορρύθμιση μιας κατάστασης βγαίνουν όλοι οι και καλά αναλυτές και κάνουν καταστροφικές προβλέψεις. Η πόλη έχει πολύ ψωμί ακόμα. Θα μειωθεί λίγο ο πληθυσμός τους; Ναι πιθανόν αλλά τίποτα εξωφρενικό. Και υπάρχουν πολύ καλοί λόγοι να μη πας στη Λούτσα ή τον Ωρωπό, όπως υποδομές για οικογένειες, κοινωνικός κύκλος, commuting αν ένας απο τους δύο δε κάνει home office, περισσότερες διαρρήξεις κλπ. Άσε που τα λίγα σπίτια που υπάρχουν σε εκείνες τις περιοχές αν γίνουν δημοφιλείς θα πάνε στο θεό. Ρώτα λίγο όσους μένουν κάτι Κρυονέρια, Διόνυσους, Νέες Μάκρες πως περνάνε την καθημερινότητα τους. Ταρίφες για τα παιδιά τους γίνονται. 

Αν κάνουν και οι δύο εγγυημένα home office και δεν έχουν πολλές σχέσεις με την πόλη, το καλύτερο είναι να μετακομίσουν σε μια επαρχιακή πόλη μεσαίου μεγέθους όπου και χαμηλότερο κόστος ζωής θα έχουν και τις παροχές της πόλης και πιο ησυχη ζωή απο την Αθήνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dante80 είπε

Προσωπικά δεν βλέπω φούσκα, αντιθέτως είμαστε στην ουρά μιας δεκαετούς κρίσης που κατά την γνώμη μου θα οδηγήσει στην αύξηση της ζήτησης. 

Ο καλύτερος χρόνος για την επένδυση στο ακίνητο είναι χθες. Ο αμέσως επόμενος, σήμερα. 

Τέλος πάντων...βλέπεις την άλλη πλευρά του νομίσματος αδιαφορώντας μεγάλους οίκους όσο και οικονομολόγους..Θα φανεί στο άμεσο μέλλον ποιος θα πέσει μέσα

Δηλαδή συγγνώμη..μια τελευταία ερώτηση. Θεωρείς ότι η κατάσταση στην οποία οδηγούμαστε παγκόσμια με lock down,λουκέτα, ηλεκτρονικό κοσμο θα μας βγάλει με λεφτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα μόνο μισθών η ενοικίαση. Στην Ελλάδα κυκλοφορεί μπολικο μαύρο χρήμα, ενώ παίζει και οικονομική στήριξη από γονείς, που παίρνουν καλές συντάξεις+ενοίκια και υποστηρίζουν ιδίως σε φοιτητική κατοικία αλλά όχι μόνο, και σε νέα ζευγάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, TakisZaxaratos είπε

Ναι...και εγώ έχω αυξήσει τις τιμές ενοικίων μου κατά 40% σε όλους (εντός 2 τελευταίων ετών) όμως αρκετοί ξέρω ότι δεν θα τα βγάλουν για πολύ με αυτές τις τιμες

Καλα εσυ δεν έλεγες οτι ειναι μια μ....κια και μιση να επενδυσει κάποιος σε ακινητο;

Στις 28/12/2021 στις 6:41 ΜΜ, TakisZaxaratos είπε

Εάν μιλάς για επένδυση εκεί θα αρχίσω να γελάω

Τωρα ξαφνικα έγινες ιδιοκτητης και μαλιστα πολλων ακινήτων; Μ....κια δεν κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...