Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Επίσης να μάθουν κάποιοι ιδιοκτήτες να δηλώνουν το πραγματικό ποσό ενοικίου και όχι λιγότερα για να γλιτώσουν χρήματα απο την εφορία.

Αυτο γινεται με την συμφωνη γνωμη του ενοικιαστη, Γιατι ο μισθωτης δεν του λεει οχι;

 

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Επίσης να επιστρέφουν την εγγύηση εφόσον το σπίτι παραδόθηκε στην ίδια κατάσταση στο τέλος του συμβολαίου με την αποχώρηση του ενοικιαστή και όχι να αφαιρείται απο το τελευταίο ενοίκιο η να την καβατζώνει ο ιδιοκτήτης.

Ο συμψηφισμος ειναι συνηθης απαιτηση του μισθωτη. Αν ο εκμισθωτης παραλαβει το μίσθιο στην κατασταση που το παρεδωσε, χωρις φθορες και χωρις απληρωτες υποχρεωσεις να επιστρεψει την εγγυηση.

 

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Επίσης να δικαιολογούν γιατί βάζουν όρους όπως πχ ενοικίαση μόνο σε 1 άτομο.Δηλαδή αν κάποιος νοικιάσει δεν μπορεί να φιλοξενήσει σύντροφο;

Γιατι πολλοι ειναι οι μιθωτές που "φιλοξενουν" επ' αοριστον αλλα 5 άτομα στο μίσθιο με αποτελεσμα τις αυξημενες φθορες. Η υπενοικιάζουν. Το ποσοι και ποιοι θα μένουν μονιμα με ονομα και επιθετο, ειναι συνηθης πρακτικη χρόνια τωρα στο εξωτερικο. Καιρος να ερθει και εδω η "μοδα" αυτη.

1 ώρα πριν, TakisZaxaratos είπε

Κάτι το οποίο εξετάζεται να εφαρμοστεί ξανά...

Χλωμο. Εως πεθαμενο. Αν γινει κατι τετοιο η οποιαδηποτε ανανέωση συμβολαιου θα γινει με 40% αυξηση για να καλυψει την χασούρα, η οποια μετα το τέλος της "επιδοτηση απο την τσεπη των ιδιοκτητων" θα μεινει ως εχει απλα. Απο την αλλη, καλυτερα ξενοικιαστο να μαζευει σκονη, μεχρι να σταματησει το οποιοδηποτε τσιρκο-κυβερνηση να εμπλεκεται στις ιδιωτικες συμφωνίες σαν κομμουνιστικο καθεστώς.

Εχω ξενοικιαστο ακινητο περιμενοντας καποιες επισκευες και το τι θα γινει τον επομενο μηνα. Αν ανακοινωθει κατι τετοιο, ενοικιαση μονο σε ατομο που δεν δικαιουται την "επιδοτηση απο ξενη τσεπη". Αλλιως καλυτερα να μαζευει σκονη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, prometheas είπε

Το νόμισμα έχει δύο όψεις πάντοτε και ο καθένας προσπαθεί να παρουσιάσει τα πράγματα όπως του αρέσει. Αναφέρω περίπτωση πολύ δικού μου προσώπου. Νοικιάζει σπίτι στο Ν. Ηράκλειο Αττικής (σχετικά καλό διαμερισμα 100τμ )  σε λογική τιμή. Τυπικοτατος στις υποχρεώσεις του, το δε σπιτι το έχει σε απιστευτα καλή κατάσταση.

Η πολυκατοικία διαθετει (αν θυμαμαι καλά ) 10 ή 12 διαμερισματα. Ενοικιαστές μόνο δύο. Ο ιδιοκτήτης του διαμερισματος που νοικιάζει ο φιλος μου  (που ειναι και διαχειριστής) θεωρεί οτι οι ενοικιαστές πρέπει να συντηρούν ολη την πολυκατοικία και χρεώνει απροκάλυπτα οτι θέλει

Οπότε 

- Φτιαχτηκε ράμπα εισόδου στο παρκινγκ (πυλωτη), χρεώθηκε και στους ενοικιαστές, παρότι ειναι υποδομή της πολυκατοικιας

- Εγινε βάψιμο  εξωτερικά της πολυκατοικίας, χρεώθηκε και στους ενοικιαστές.

- Το κρατικό πιστοποιητικό  για τον ανελκυστήρα χρεώθηκε και στους ενοικιαστές.

Ρώτησα τον Νίκο (τον φιλο) γιατι δεν λέει τιποτα.  Η απάντηση :  " Το συμβόλαιο μου ανανεωνεται σε τρείς μήνες και ελπιζω να μου το ανανεωσει για δύο χρόνια σε λογική τιμή.. δεν θελω προβλήματα".  Ο ανθρωπος θελει να αποφύγει την μετακόμιση μιας και χτίζει δικό του σπιτι και ελπιζει να πάει εκεί σε 2-3 χρόνια το πολυ.

 

Προβλέπω να φάει γενναία αύξηση διότι ο διαχειριστής - ιδιοκτήτης έχει δείξει τον χαρακτήρα του! Και εφόσον χρέωσε στους ενοίκιαστες την ανανέωση τις πολυκατοικίας τώρα θα την κάνει ελκυστική σε υποψήφιους ενοικιαστές σε υψηλά ενοίκια !!! Μάλλον τον φίλο σου τον έπιασαν κορόιδο !!!!!

Επεξ/σία από Dinos1973
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιταξε έχει κρατήσει τις σχετικές αποδείξεις και γνωρίζει καμποσους δικηγόρους . Αν γινει αυτό που λές (που δεν ειναι καθόλου απίθανο) μπορει  .. να πράξει αναλόγως.  Εγώ του ειχα πεί απο την αρχή να μην τα δεχτεί και να μιλησει με τον δικηγόρο.

Εξαλλου ακομα και αν εχει θεμα στην ανανεωση του συμβολαιου.. ε καπου θα έβρισκε για 2-3 χρόνια μεχρι να μπει στο δικό του σπιτι.. έστω και με συμβιβασμούς..

 

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, TakisZaxaratos είπε

Μάλλον ξέχασαν πως για 1 χρόνο έπαιρναν 60% του μισθοματος. Κάτι το οποίο εξετάζεται να εφαρμοστεί ξανά...

Πότε έγινε αυτό και μάλιστα για έναν χρόνο; Εννιά μήνες μπορεί (Μάρτιος 2020 - Δεκέμβριος 2020). Όλο το 2021 (ή καλύτερα, όσο διήρκεσε η αποζημίωση) ήταν κατά 80% από κρατική συμμετοχή και 0% από τον ενοικιαστή (αναφερόμενος πάντα, στις αστικές μισθώσεις και δη κυρίας κατοικίας ή και επαγγελματικές).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TakisZaxaratos είπε

Μάλλον κάποιοι ή δεν έχετε ούτε ένα ακίνητο στο όνομα σας και το παίζετε εισοδηματίες ή είστε εκτός πραγματικότητας. 

Όσοι μιλάνε για επενδύσεις ακινήτων στην Ελλάδα ας δούμε τι έχει να γίνει από Ιανουάριο με τα ακίνητα τους...Μάλλον ξέχασαν πως για 1 χρόνο έπαιρναν 60% του μισθοματος. Κάτι το οποίο εξετάζεται να εφαρμοστεί ξανά...

 

Σκεφτείτε λοιπόν κάποιον ο οποίος νοίκιαζε και έδεινε 60% ενοικίων, έπαιρνε και χρήματα από το κράτος διότι ήταν σε αναστολή.. σε σχέση με εμάς τους ιδιοκτήτες όπου χάναμε με κρατική εντολή χρήματα.

Μάλλον ξέχασες ότι τα υπόλοιπα τα έδινε το κράτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2021 στις 2:07 ΜΜ, narta είπε

Ο εκμισθωτής δεν νοικιάζει στον εργοδότη. Αν ο εργαζόμενος δεν μπορεί είτε φεύγει είτε κάνει καταγγελία για τα δεδουλευμενα. 

ΔΕΝ είναι πρόβλημα του εκμισθωτή το οποίο πρόβλημα του μισθωτή, εμπορική συμφωνία είναι και τίποτα περισσότερο

Όχι, πρόβλημα όλων μας είναι όταν είναι τόσο διαδεδομένο φαινόμενο και μας επηρεάζει όλους.

 

Τι καταγγελία γράφεις;

Σε ποια χώρα ζεις;

Αν κάνεις καταγγελία θα χάσεις την δουλειά σου, θα κάνεις μήνες για να πάρεις τα δεδουλευμενα (ίσως χρειαστεί και δικαστήριο) και, εφόσον είσαι επαρχία, ίσως να μην ξαναβρείς δουλειά στην πόλη σου.

 

Τι νομίζεις; Ότι υπάρχει επιθεώρηση εργασίας; Ότι υπάρχουν νόμοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

Μάλλον ξέχασες ότι τα υπόλοιπα τα έδινε το κράτος...

Να ξέρετε ότι 

Α) κάποιοι ακόμα δεν τα έχουν πάρει

Β) υπάρχουν περιπτώσεις όπου ο ενοικιάσεις δηλωνε ως πλυτομενος ενώ δεν ήταν και στο τέλος αφού έβλεπες ότι δεν έρχεται ούτε από την κυβέρνηση σου έλεγε ότι αυτός έκανε όλες τις διαδικασίες κτλπ...και στο τέλος απλα ξεχαστηκαν ή ξενοικιασε το μαγαζί

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, narta είπε

Αυτο γινεται με την συμφωνη γνωμη του ενοικιαστη, Γιατι ο μισθωτης δεν του λεει οχι;
 

Γιατί ο ενοικιαστής δεν έχει κανένα πρόβλημα νομικά , ενώ ο ιδιοκτήτης έχει.

Και συνήθως όταν γίνεται μια τέτοια παρατυπία γίνεται για όφελος του ιδιοκτήτη για το 15% φόρο ενοικίου + τον φόρο από το συνολικό εισόδημα...

Επίσης γιατί κάνεις τέτοια επίθεση στους ενοικιαστές; 

Όταν νοικιάζεις ένα σπίτι είναι αναμενόμενο να έχει φθορές από οποιονδήποτε έμενε μέσα , δεν γίνεται να το πάρεις στην ίδια ακριβώς κατάσταση και συνήθως η εγγύηση θα χρησιμοποιηθεί εάν υπάρχουν μη αναστρέψιμα προβλήματα όπως σπασμένες πόρτες.

Χαλάει ας πούμε ηλεκτρική συσκευή 15ετιας ενώ ενοικιάζεται το σπίτι και θα βάλω εγώ να το πληρώσει ο ενοικιαστής; Εάν προφανώς δεν είναι δική του υπαιτιότητα/λάθος χρήση...

Τώρα μερικοί που είναι λερωμένοι οι τοίχοι και ζητάτε την εγγύηση, παρόλο που παραδώσατε το σπίτι βαμμένο στο πόδι δεν το καταλαβαίνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ενοίκια φορολογουνται αυτοτελούς δεν επηρεάζουν το εισόδημα φορολογικά. Από τη στιγμή που το βρήκες βαμμένο έστω και στο πόδι όπως λες έτσι πρέπει να το παραδόσεις αλλιώς έχει κάθε λόγο να κρατήσει μέρος η όλη την εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, primeragt είπε

Τα ενοίκια φορολογουνται αυτοτελούς δεν επηρεάζουν το εισόδημα φορολογικά. Από τη στιγμή που το βρήκες βαμμένο έστω και στο πόδι όπως λες έτσι πρέπει να το παραδόσεις αλλιώς έχει κάθε λόγο να κρατήσει μέρος η όλη την εγγύηση.

Επηρεάζουν όμως το εισόδημα και έχει αντίκτυπο σε πολλούς κλάδους της ζωής σου/παιδιών σου. 

Το να παραδώσω ένα σπίτι βαμμένο στο πόδι και να μου το παραδώσει βαμμένο από τον ίδιο , άρα πάλι στο πόδι μόνο κακό στο δικό μου σπίτι κάνει και σε κανέναν άλλο. 

Τι θέλουμε να είμαστε πολιτικά ορθοί και χαμένοι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Επίσης να μάθουν κάποιοι ιδιοκτήτες να δηλώνουν το πραγματικό ποσό ενοικίου και όχι λιγότερα για να γλιτώσουν χρήματα απο την εφορία.

Επίσης να επιστρέφουν την εγγύηση εφόσον το σπίτι παραδόθηκε στην ίδια κατάσταση στο τέλος του συμβολαίου με την αποχώρηση του ενοικιαστή και όχι να αφαιρείται απο το τελευταίο ενοίκιο η να την καβατζώνει ο ιδιοκτήτης.

Επίσης να δικαιολογούν γιατί βάζουν όρους όπως πχ ενοικίαση μόνο σε 1 άτομο.Δηλαδή αν κάποιος νοικιάσει δεν μπορεί να φιλοξενήσει σύντροφο;Μήπως θα κάνει ζημιές όπως μπορεί 1 σκύλος η θα κατουρήσει στο σπίτι;Μήπως δεν πρέπει το ζευγάρι να κάνει σέξ γιατί ενοχλεί;

Επίσης όταν γράφουν πως το διαμέρισμα είναι ανακαινισμένο, να μην είναι απλά βαμμένο με παράθυρα και πόρτες του 1970.

Μην γράφεις με κεφαλαία και έντονα γράμματα γιατί μας τρομάζεις. 😄

Επειδη δεν θελω να σε τρομαξω θα γραψω με μικρα  Δεν καταλαβες κατι αυτοι οι ιδιοκτητες με τις μειωμενες αποδειξεις που αναφερεις σε καποια χρονια θα ειναι μειοψηφια   Το ποστ μου περιγραφει το τι ερχεται οσοι καταλαβαν καταλαβαν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, primeragt είπε

Τα ενοίκια φορολογουνται αυτοτελούς δεν επηρεάζουν το εισόδημα φορολογικά. Από τη στιγμή που το βρήκες βαμμένο έστω και στο πόδι όπως λες έτσι πρέπει να το παραδόσεις αλλιώς έχει κάθε λόγο να κρατήσει μέρος η όλη την εγγύηση.

Το βάψιμο υπόκειται στην φυσιολογική φθορά χρήσης του ακινήτου και δεν δικαιολογεί την χρήση της εγγύησης. Επίσης αν δεν αναφέρεται ρητά ότι πρέπει να δοθεί βαμμένο ο ενοικιαστής δεν έχει καμία υποχρέωση να το βάψει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mihanikos1 είπε

Το βάψιμο υπόκειται στην φυσιολογική φθορά χρήσης του ακινήτου και δεν δικαιολογεί την χρήση της εγγύησης. Επίσης αν δεν αναφέρεται ρητά ότι πρέπει να δοθεί βαμμένο ο ενοικιαστής δεν έχει καμία υποχρέωση να το βάψει.

Τι οριζεις ως φυσιολογικη φθορα ακριβως ή που οριζεται? Εχω δει σπιτια βαμενα προ δεκαετιας που ντρεπεσαι να μπεις μεσα ακομα και τωρα. Και εχω δει σπιτι ( της γυναικας μου) μετα απο 50 χιλιαρικα ανακαινησης σε 5 χρονια να βαριεμαι να στοκαρω τις τρυπες που ειχε ανοιξει ο τυπος στους τοιχους ( στην κυριολεξια ομως μονο σε 1 τοιχο μετρησα ισα με 15 ουπα 8αρια!)για να βαψω τα παντα που απο ασπρα ειχαν γινει μαυρα απο τα τσιγαρα.(bonus εκοψε ολες τις εσωτερικες πορτες για να βαλει Laminate επειδη ειχε ..σκυλο, μου εφυγε ο πατος για να βγαλω τις κολες απο τα μαρμαρα και ακομα μετα απο 3 χρονια δεν εχει επανελθει στην αρχικη του μορφη , θελει τριψιμο γυαλισμα). Δεν νομιζω να εχεις δει πουθενα εσωτερικες πορτες με 3 εκατοστα κενο απο το δαπεδο.

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Τι οριζεις ως φυσιολογικη φθορα ακριβως ή που οριζεται? Εχω δει σπιτια βαμενα προ δεκαετιας που ντρεπεσαι να μπεις μεσα ακομα και τωρα. Και εχω δει σπιτι ( της γυναικας μου) μετα απο 50 χιλιαρικα ανακαινησης σε 5 χρονια να βαριεμαι να στοκαρω τις τρυπες που ειχε ανοιξει ο τυπος στους τοιχους ( στην κυριολεξια ομως μονο σε 1 τοιχο μετρησα ισα με 15 ουπα 8αρια!)για να βαψω τα παντα που απο ασπρα ειχαν γινει μαυρα απο τα τσιγαρα.(bonus εκοψε ολες τις εσωτερικες πορτες για να βαλει Laminate επειδη ειχε ..σκυλο, μου εφυγε ο πατος για να βγαλω τις κολες απο τα μαρμαρα και ακομα μετα απο 3 χρονια δεν εχει επανελθει στην αρχικη του μορφη , θελει τριψιμο γυαλισμα). Δεν νομιζω να εχεις δει πουθενα εσωτερικες πορτες με 3 εκατοστα κενο απο το δαπεδο.

Φυσιολογική φθορά είναι η φθορά από το πέρασμα του χρόνου και την φυσιολογική χρήση του ακινήτου. Δεν μπορείς να απαγορεύσεις σε κάποιον να κρεμάσει κάποιους πίνακες ή φωτογραφίες (με μέτρο) αλλά δεν επιτρέπεται να σου κόψει τις πόρτες. Αυτό είναι φθορά και την πληρώνει.

Το laminate το πλήρωσε από την τσέπη του; Σε τι τον εξυπηρετούσε με τον σκύλο; Κόλλες που έβαλε; Κουμπωτο πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2021 στις 6:41 ΜΜ, TakisZaxaratos είπε

Προσωπικά ασχολούμαι με τον κλάδο από το 2014 και είμαι μηχανικός στο επάγγελμα. Μακάρι να είμαστε στο φόρουμ και να το συζητήσουμε ξανά σε 2 χρόνια.

Εάν μιλάς για επένδυση εκεί θα αρχίσω να γελάω. Ειδικά στην Ελλάδα

Το να αγοράσει κανείς σπίτι με 1.000 το τετραγωνικό και να δώσει 20.000 για ανακαίνιση και μετά από 5 χρόνια ενοικίασης να χρειαστεί ξανά συντήρηση, (εάν στο διάστημα οι ενοικιαστές δεν μένουν τζάμπα αφού ως επενδυτής είσαι ακάλυπτος) άρα έχεις μια επένδυση κάπου στα 100.000 χιλιάδες για σπίτι μη αντισεισμικό, 60 ετών, με πιθανά κανόνια από ενοικιαστές όπως ΕΥΔΑΠ, κοινόχρηστα, ενοίκια.

 

Η παραπάνω ανάρτηση αφορούσε κάποιον όπου θέλει να το αγοράσει για τον εαυτό του. Δεν μπορώ καν να φανταστώ κάποιον να κάνει επένδυση στην μεγαλύτερη φούσκα των εποχών και με την κρίση να χτυπάει την πόρτα.. Μπρρρ!

Ασχολεισαι απο το 2014 με εναν κλαδο που απο οτι φαινεται δεν κατανοεις και πολυ πως λειτουργει. Υπαρχει κανεις εδω που να επενδυσε σε ακινητο προς εκμεταλευση και να βγηκε χαμενος; Για ρωτα μια τριγυρω ή εδω στο forum. Βεβαια αυτονοητο θεωρω οτι πρεπει να ξερεις τι ειδους ακινητο θα σου αποδωσει τα μεγιστα και δνε θα βγεις χαμενος. Παντως σε γενικες γραμμες, δεν βλεπω και πολλους να σκοτωνονται να ξεφορτωθουν ακινητα. Συμφωνοντας με τον @narta, αν μπορεσω θα παρω και εγω ακομα ενα προς εκμεταλλευση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...