Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, TakisZaxaratos είπε

Θεωρείς ότι η κατάσταση στην οποία οδηγούμαστε παγκόσμια με lock down,λουκέτα, ηλεκτρονικό κοσμο θα μας βγάλει με λεφτα; 

Η ανθρωπότητα εχει επιβιωσει 2 παγκοσμιους πολέμους, αρκετές παγκοσμιες οικονομικες κρίσεις και προσφατα την πανδημια. Εγινε ο κόσμος πιο φτωχός απο αυτα;

3 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Ηλιακός ή ηλεκτρικός; 

Both

Ειναι φθορα χρόνου οχι χρησης.

Επεξ/σία από narta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, narta είπε

Καλα εσυ δεν έλεγες οτι ειναι μια μ....κια και μιση να επενδυσει κάποιος σε ακινητο;

Τωρα ξαφνικα έγινες ιδιοκτητης και μαλιστα πολλων ακινήτων; Μ....κια δεν κάνεις;

Όπως ανέφερα εξαρχής είμαι στον κλάδο των επενδύσεων από το 2014 

Είναι χαζό να μιλάμε για επενδύσεις και αυτό είναι που αναλύω εδώ και πέντε σελίδες του φόρουμ. Όπου δεν προσπαθώ να σου αλλάξω την γνώμη αφού τα βλέπετε όλα τόσο τέλεια στην ελληνική οικονομία..αλλά να βάλω μερικές σκέψεις σε άτομα που σκέφτονται να επενδύσουν στα ακίνητα βλέποντας τις τιμές να αυξάνονται δυσανάλογα με μισθούς (γελάμε με το 2% αύξηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, TakisZaxaratos είπε

Τέλος πάντων...βλέπεις την άλλη πλευρά του νομίσματος αδιαφορώντας μεγάλους οίκους όσο και οικονομολόγους..Θα φανεί στο άμεσο μέλλον ποιος θα πέσει μέσα

Δηλαδή συγγνώμη..μια τελευταία ερώτηση. Θεωρείς ότι η κατάσταση στην οποία οδηγούμαστε παγκόσμια με lock down,λουκέτα, ηλεκτρονικό κοσμο θα μας βγάλει με λεφτα; 

Θεωρώ πως αυτή την στιγμή -και για το εγγύτερο μέλλον- δεν υπάρχει σοβαρός μοχλός πίεσης των ενοικίων και τιμών ακινήτων προς τα κάτω για την χώρα μας. Ειδικά στα μεγάλα αστικά κέντρα. 

Προσωπικά, μένω στο κέντρο της Αθήνας (Κουκάκι) και οι αλλαγές που έχω δει στην γειτονιά μου την τελευταία πενταετία μόνο είναι κοσμογονικές. Αλλά δεν είναι το προσωπικό μου ανέκδοτο το θέμα. Όσο η αγορά έχει αυτό το ποσοστό νέων ανεγέρσεων και αυτά τα στοιχεία ζήτησης, δεν βλέπω να αλλάζει η πορεία σύντομα. 

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, narta είπε

Η ανθρωπότητα εχει επιβιωσει 2 παγκοσμιους πολέμους, αρκετές παγκοσμιες οικονομικες κρίσεις και προσφατα την πανδημια. Εγινε ο κόσμος πιο φτωχός απο αυτα;

Both

Ειναι φθορα χρόνου οχι χρησης.

Ρωτάς αν έγινε ο κόσμος πιο φτωχός μετα από πόλεμο και στην οικονομική κρίση; 😮

Αλήθεια αυτή είναι η τελευταία μου απάντηση προς εσένα καθως φαίνεται πως δεν γνωρίζεις ούτε ιστορία ούτε την οικονομία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, gpapadakis είπε

Έχουμε μηδενικά επιτόκια με πληθωρισμό που τρέχει. Σε ένα τέτοιο περιβάλλον, και με λιγες κατοικίες να χτίζονται, το ακίνητο είναι επένδυση και οι τιμές δε θα πέσουν ούτε στην αγορά ούτε στην ενοικίαση. Ο μόνος δρόμος είναι προς τα πάνω.

Αυτό που για μένα δεν προβληματίζει τους υπεύθυνους αν και θα έπρεπε είναι το γιατί τα κτίρια γραφείων γίνονται airbnb και όχι κατοικίες όπως αλλού στο εξωτερικό. Ο λόγος είναι το νομικό πλαίσιο που διέπει τις κατοικίες στην Ελλάδα, που πρέπει να γίνει όπως στη Γερμανία (εγγύηση 3 νοίκια, συστατική επιστολή από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, συμβόλαιο εργασίας, Τειρεσίας φερεγγυου ενοικιαστή, κατάργηση άτυπου ενοικιοστασιου που είναι η μίνιμουμ 3ετια ενοικίασης που δεν υπάρχει πουθενά αλλού). Αν δε γίνουν αυτά μην περιμένετε να στραφούν επενδυτές στις ενοικιάσεις.

Στη Γερμανία το σύστημα είναι παράλογο. Αν δε το έχεις δει απο κοντά, δε μπορείς να το καταλάβεις. Άσε που σχεδόν αποκλείει απο την αγορά νέους ενοικιαστές, μετανάστες (ακόμα και καλοπληρωμένους) κλπ. Άλλα πράγματα μπορούμε να αντιγράψουμε απο αυτούς όπως την επαγγελματική διαχείριση των πολυκατοικιών, τις υποχρεωτικές πάγιες εντολές απο λογαριασμούς για την πληρωμή ενοικίων, τις αυστηρές διατάξεις για την επιστροφή της εγγύησης κλπ. Την υπερβολική ορθοδοξία των γερμανών ιδιοκτητών όμως όχι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, snot είπε

Εάν ο πληθωρισμός σημαίνει και αύξηση του μισθού συμφωνώ μαζί σου, αλλά όπως είπες στο Ελλάντα ζούμε οπότε αμφίβολο.

Εάν θέλετε να πιστεύετε πως τα ενοίκια μπορούν να αυξάνονται επ άπειρο αλλά οι μισθοί να μένουν ίδιοι πάω πάσο. Εγώ συνεχίζω να πιστεύω πως δύσκολα θα συνεχίσουν την αύξηση που είδαμε εάν δεν ακολουθήσουν οι μισθοί.

 

18 λεπτά πριν, TakisZaxaratos είπε

Ναι..βέβαια δεν ξέρω για πόσο θα κρατηθεί αυτή η προσφορά και ζήτηση. Θεωρώ ότι είμαστε σε μια φούσκα

Ναι...και εγώ έχω αυξήσει τις τιμές ενοικίων μου κατά 40% σε όλους (εντός 2 τελευταίων ετών) όμως αρκετοί ξέρω ότι δεν θα τα βγάλουν για πολύ με αυτές τις τιμες

 

14 λεπτά πριν, narta είπε

Μα απο σημερα αυξηθηκε ο μισθος 2% και φημολογείται αλλο ενα 3% τον Ιούλιο.

Ολα σε ισορροπία. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, TakisZaxaratos είπε

Ναι..βέβαια δεν ξέρω για πόσο θα κρατηθεί αυτή η προσφορά και ζήτηση. Θεωρώ ότι είμαστε σε μια φούσκα

Ναι...και εγώ έχω αυξήσει τις τιμές ενοικίων μου κατά 40% σε όλους (εντός 2 τελευταίων ετών) όμως αρκετοί ξέρω ότι δεν θα τα βγάλουν για πολύ με αυτές τις τιμες

Μαυραγορίτης alert. 40% εντός των τελευταίων δύο ετών και φαντάζομαι στους ίδιους ενοικιαστές. Εγώ πάντως αν νοίκιαζα ακίνητο σου και μου έκανες αύξηση 40% στο επόμενο συμβόλαιο θα είχα φύγει την άλλη μέρα και ας είχα να τα δώσω. Και ίσως σου έριχνα 50 ευρώ σε μονόλεπτα διάσπαρτα μέσα στο σπίτι για να απασχοληθείς μέχρι να βρεις τον επόμενο τέτοιος ταληροπνίχτης που είσαι...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Στη Γερμανία το σύστημα είναι παράλογο. Αν δε το έχεις δει απο κοντά, δε μπορείς να το καταλάβεις. Άσε που σχεδόν αποκλείει απο την αγορά νέους ενοικιαστές, μετανάστες (ακόμα και καλοπληρωμένους) κλπ. Άλλα πράγματα μπορούμε να αντιγράψουμε απο αυτούς όπως την επαγγελματική διαχείριση των πολυκατοικιών, τις υποχρεωτικές πάγιες εντολές απο λογαριασμούς για την πληρωμή ενοικίων, τις αυστηρές διατάξεις για την επιστροφή της εγγύησης κλπ. Την υπερβολική ορθοδοξία των γερμανών ιδιοκτητών όμως όχι...

Το γερμανικό σύστημα είναι έτσι για να εξυπηρετήσει τις τεράστιες εταιρείες που έχουν επενδύσει στα ακίνητα, με χτίσιμο και ενοικίαση χιλιάδων κατοικιών. Και φυσικά θα αποθαρρύνει μη φερεγγυους ενοικιαστές ένα αυστηρό σύστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gpapadakis είπε

Το γερμανικό σύστημα είναι έτσι για να εξυπηρετήσει τις τεράστιες εταιρείες που έχουν επενδύσει στα ακίνητα, με χτίσιμο και ενοικίαση χιλιάδων κατοικιών. Και φυσικά θα αποθαρρύνει μη φερεγγυους ενοικιαστές ένα αυστηρό σύστημα. 

Αποθαρρύνει ενοικιαστές τελεία. Και μια χαρά φέσια τρώνε απο τους "φερέγγυους" που έχουν τα χαρτιά. Σιγά μη χρειάζεται να δώσεις και την αδερφή σου ενέχυρο μη τυχόν και δεν είσαι καλός νοικάρης για το κάθε ρημάδι της Vonovia ή της Deutsche Wohnen

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό ισχύει, το Γερμανικό σύστημα αποτελεί δυστοπία για τον ΚΑΛΟ/ΦΕΡΕΓΓΥΟ ενοικιαστή, όχι δικλείδα ασφαλείας από τον κακό. Το 100-0 σε αυτά τα θέματα δεν βοηθά ποτέ την αγορά. 

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Μαυραγορίτης alert. 40% εντός των τελευταίων δύο ετών και φαντάζομαι στους ίδιους ενοικιαστές. Εγώ πάντως αν νοίκιαζα ακίνητο σου και μου έκανες αύξηση 40% στο επόμενο συμβόλαιο θα είχα φύγει την άλλη μέρα και ας είχα να τα δώσω. Και ίσως σου έριχνα 50 ευρώ σε μονόλεπτα διάσπαρτα μέσα στο σπίτι για να απασχοληθείς μέχρι να βρεις τον επόμενο τέτοιος ταληροπνίχτης που είσαι...

Όταν νοικιάζεις 280 ευρώ 3αρη με αυτόνομη θέρμανση, μάρμαρα, βεράντες το 2016 όπου τόσο θα νοικιαζονταν και τώρα 450 και το θεωρείς ευκαιρία δεν βλέπω λόγο να φύγεις...όταν με τα ίδια λεφτά θα πάρεις γκαρσονιέρα..

Ωστόσο περιμένω να σκάσει η φούσκα και φυσικά να μειώσω ξανά τις τιμές αφού θα αδυνατούν να πληρώσουν ...ειδικά αυτόν τον μήνα όπου σε ένα σπίτι είναι στα 380 ευρώ γκαρσονιέρα και η κοπέλα θα βγει αναστολή και θα πάρει 543

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μονα ακινητα που μπορει να ανεβουν εν μεσω της ζουγκλας που βιωνουμε ειναι αυτα σε αλλοτε υποβαθμισμενες περιοχες. Σε περιοχες (για θεσσαλονικη θα πω που γνωριζω) ανατολικα οπως χαριλαου τουμπα η και καλαμαρια εχουν ηδη πιασει ταβανι. Για να μεινει μια οικογενεια πρεπει να σκαει εναν μισθο σε ενοικιο.Θα ανεβουν(ηδη εχουν ανεβει)περιοχες στα δυτικα οπως ο ευοσμος και η σταυρουπολη γιατι θα ειναι πιο συμφερον οικονομικα να μενεις μακρια και να μετακινεισαι με το αυτοκινητο. Τα ηδη αυξημενα ενοικια λογω περιοχης ΔΕΝ μπορουν να πανε πιο πανω. Καποιοι εχουν και τα δινουν θα πει καποιος, ποσοι ειναι ξεσπιτωμενοι ομως?Καποιος που σκαει 5 και 6 εκατοσταρικα και καλοπληρωτης τον κραταει σαν βδελλα ο ιδιοκτητης μην και φυγει,αυτοι που τα χουν και τα σκανε δεν ψαχνουν καθε καλοκαιρι για κατι φθηνοτερο οπως κανει ο μεσος ενοικιαστης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, narta είπε

Both

Ειναι φθορα χρόνου οχι χρησης.

Δεν θα το έλεγα. Αυτό που λες αγορά σε αμιγώς ηλεκτρικό. Ο ηλιακός απαιτεί συμπλήρωση υγρών κάθε 3-5 χρόνια (αναλόγως μάρκας, χρήσης, προσανατολισμου και ούτω καθεξής). Δεν πιστεύω ότι και αυτά θα πρέπει να επιβαρύνουν τον ιδιοκτήτη. 

Το έθεσα όμως, προκειμένου να γίνει αντιληπτό ότι δεν υπάρχουν ξεκάθαρα όρια μεταξύ φυσιολογικής φθοράς και μη. Το πράγμα είναι πολυσύνθετο. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, TakisZaxaratos είπε

Όταν νοικιάζεις 280 ευρώ 3αρη με αυτόνομη θέρμανση, μάρμαρα, βεράντες το 2016 όπου τόσο θα νοικιαζονταν και τώρα 450 και το θεωρείς ευκαιρία δεν βλέπω λόγο να φύγεις...όταν με τα ίδια λεφτά θα πάρεις γκαρσονιέρα..

Ωστόσο περιμένω να σκάσει η φούσκα και φυσικά να μειώσω ξανά τις τιμές αφού θα αδυνατούν να πληρώσουν ...ειδικά αυτόν τον μήνα όπου σε ένα σπίτι είναι στα 380 ευρώ γκαρσονιέρα και η κοπέλα θα βγει αναστολή και θα πάρει 543

Μιλάς για σπίτι σε επαρχία η σε πόλη;Γιατί υπάρχει διαφορά στις τιμές.Αλλο να έχεις τα πάντα κοντά και ΜΜΜ στην πόλη και άλλο να είσαι επαρχία και να είναι απαραίτητο το αμάξι για ψώνια και για δουλειά.

Επισης έχω την εντύπωση πως λόγω κόστους, τα δυάρια έχουν περισσότερη ζήτηση λόγω χαμηλότερου ενοικίου.

Πάντως αυτή την στιγμή τα ενοίκια πχ στην Αθήνα είναι το ελάχιστο 250€ τα 20-30 τμ, δηλαδή μόνο 1 δωμάτιο.Τα περισσότερα μη ανακαινισμένα.Για κάτι καλύτερο στα 35-40 τ.μ. η τιμή ανεβαίνει στα 300-350€.

Για 2ο δωμάτιο πχ να το κάνεις σαλόνι, θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 40 τ.μ.Εννοείται μικρά δωμάτια και μικρή κουζίνα.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...