Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Σεβαστή η άποψή σου, εμένα πάλι είναι διαφορετική 

Για μένα επειδή η πραγματική οικονομία είναι στη καλύτερη των περιπτώσεων στάσιμη την τελευταία 5ετία, η αύξηση τιμών που παρατηρώ σε κάποιες περιοχές δεν έχει καμία μα καμία λογική και απλά έγινε λόγω domino effect, χωρίς καμία λογική εξήγηση 

Άλλο οι τουριστικές περιοχές, άλλο π.χ. οι περιοχές που ξεκίνησαν να εξυπηρετούνται από σταθερής τροχιάς ΜΜΜ (και άρα μπορείς να δικαιολογήσεις μια αύξηση τιμών) και άλλο τρίτες περιοχές που επειδή έγινε ένα γενικό μπουμ τσιμπήσαν ένα 20-30%

Η αύξηση τιμών σε κάποιες περιοχές έχει λογική, άλλο αν αγνοείς ή δεν μπορείς να την καταλάβεις τους λόγους (εκτός από κανα δυο που ήδη ανέφερες). Η αγορά δεν ρωτάει εσένα πόσο βλέπεις εσύ λογικό να αγοράσει ή να πουλήσει, η προσφορά και η ζήτηση - δλδ η ίδια η αγορά - τα ρυθμίζουν αυτά.

Επίσης οι τιμές δεν ανέβηκαν έτσι ξαφνικά με ένα "γενικό μπουμ" όπως λες, δεν ξύπνησαν οι πωλητές και οι αγοραστές ένα ωραίο πρωί με διάθεση οι μεν να πουλήσουν και οι δε να αγοράσουν με 20-30% παραπάνω από όσο είχαν διάθεση να πουλήσουν ή να αγοράσουν αντίστοιχα χτες, σταδιακά έγινε.

20 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Αυτό δε που αναφέρεις


 μάλλον το αντίθετο είναι το πιο πιθανό, ειδικά αν συνυπολογίσεις και το ότι οι ζητούμενες τιμές στα συγκεκριμένα δεν έχουν πέσει εδώ και χρόνια

Μπορεί να διαβαστεί και ανάποδα 

Αφού δε πουλήθηκαν τα 2 τελευταία χρόνια που ανέβηκαν οι τιμές, γιατί να μη πέσουν τώρα που σφίγγουν τα γάλατα ; 

Sorry αλλά δεν ξέρω τι σημαίνει το "σφίγγουν τα γάλατα", στο δικό μου χωριό δεν την έχω ακούσει ποτέ αυτή τη φράση. Όμως ότι και να εννοείς με αυτό, γεγονός παραμένει ότι η γενικότερη τάση τιμών είναι ανοδική.

Επίσης το γεγονός ότι εδώ και τα τελευταία 2 χρόνια ανέβηκαν οι τιμές σημαίνει πως οι ακατέβατες τιμές που ζητάνε συγκεκριμένοι ιδιοκτήτες για συγκεκριμένα ακίνητα είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα από ότι ήταν δύο χρόνια πριν, και αυτό από μόνο του είναι λόγος να ΜΗΝ τις ρίξουν. Άσε που το ότι δεν τις έχουν ρίξει για χρόνια σημαίνει πως δεν έχουν ανάγκη να πουλήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Η αύξηση τιμών σε κάποιες περιοχές έχει λογική, άλλο αν αγνοείς ή δεν μπορείς να την καταλάβεις τους λόγους (εκτός από κανα δυο που ήδη ανέφερες). Η αγορά δεν ρωτάει εσένα πόσο βλέπεις εσύ λογικό να αγοράσει ή να πουλήσει, η προσφορά και η ζήτηση - δλδ η ίδια η αγορά - τα ρυθμίζουν αυτά.

Μη παραποιείς τα γραφόμενά μου, έγραψα με σαφήνεια ότι σε κάποιες περιοχές θεωρώ λογική την αύξηση των τιμών

Από εκεί και πέρα, κάνεις λάθος, προφανώς και εγώ διαμορφώνω την αγορά με τον τρόπο μου, το γεγονός ότι μπορώ και θέλω να κάνω μια αγορά στην οποία όμως δεν προβαίνω, έχει εν προκειμένω αντικειμενικά αντίκτυπο στο real estate της γειτονιάς μου, εφόσον τα ακίνητα παραμένουν αδιάθετα 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις την συλλογιστική μου 

Σφίγγουν τα γάλατα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις την συλλογιστική μου 

Σφίγγουν τα γάλατα

 

Το αξιότιμος συμφορουμιτης πρέπει να είναι από το Παρίσι ( εκεί ξέρεις κοντά στον Πύργο ) και να μην την έχει ακούσει την έκφραση που πολυ σωστά είπες. 

https://www.slang.gr/lemma/16513-sfiksane-ta-galata

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Μη παραποιείς τα γραφόμενά μου, έγραψα με σαφήνεια ότι σε κάποιες περιοχές θεωρώ λογική την αύξηση των τιμών

Δεν παραποίησα τίποτα, απλά επισήμανα πως λογική υπάρχει σε κάθε περίπτωση αύξησης των τιμών, ακόμα και στις περιοχές που εσύ δεν μπορείς/θέλεις να τη δεις.

23 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Από εκεί και πέρα, κάνεις λάθος, προφανώς και εγώ διαμορφώνω την αγορά με τον τρόπο μου, το γεγονός ότι μπορώ και θέλω να κάνω μια αγορά στην οποία όμως δεν προβαίνω, έχει εν προκειμένω αντικειμενικά αντίκτυπο στο real estate της γειτονιάς μου, εφόσον τα ακίνητα παραμένουν αδιάθετα 

Ο μόνος τρόπος για να διαμορφώσεις τις τιμές της αγοράς είναι η συμμετοχή σου σε κάποια αγοραπωλησία είτε ως πωλητής είτε ως αγοραστής, όσο δεν συμμετέχεις σε κάποια πράξη δεν τις επηρεάζεις με κανένα απολύτως τρόπο. Οι τιμές της αγοράς (οι εμπορικές αξίες) διαμορφώνονται από τις αγοραπωλησίες που πραγματοποιούνται, και όχι από αυτές που δεν πραγματοποιούνται. Αν κάποιο ακίνητο με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά σε συγκεκριμένη περιοχή έχει αυτή τη στιγμή εμπορική αξία ας πούμε 200.000€ αυτό μπορεί να αλλάξει προς τα πάνω ή προς τα κάτω μόνο αν πουληθεί κάτι αντίστοιχο με μικρότερο ή μεγαλύτερο αντίτιμο, αν εγώ προσφέρω για κάτι τέτοιο ας πούμε 100.000€ ή αν κάποιος που διαθέτει κάτι τέτοιο το προσφέρει με 200.000€, δεν επηρεάζουμε καθόλου το πόσο μπορεί να πιάσει.

36 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ελπίζω να καταλαβαίνεις την συλλογιστική μου 

Την καταλαβαίνω, άλλο που διαφωνώ επειδή δεν έχει λογική.

37 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Οκ, το έμαθα και αυτό.

Κάτι τέτοιο πάντως δεν έχει συμβεί ακόμα, το μόνο που συμβαίνει τώρα είναι ότι αγοραστές και πωλητές κρατάνε αμυντική στάση ελπίζοντας οι μεν σε μείωση και οι δε σε άνοδο τιμών.

Οι τιμές των ενοικίων πάντως - που είναι ενδεικτικές για το πως θα διαμορφωθούν οι τιμές πώλησης - τους τελευταίους μήνες συνεχίζουν να έχουν μια μικρή άνοδο.

14 λεπτά πριν, mp123 είπε

Το αξιότιμος συμφορουμιτης πρέπει να είναι από το Παρίσι ( εκεί ξέρεις κοντά στον Πύργο ) και να μην την έχει ακούσει την έκφραση που πολυ σωστά είπες. 

https://www.slang.gr/lemma/16513-sfiksane-ta-galata

Άλλα αντ’ άλλα, της Παρασκευής το γάλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ο μόνος τρόπος για να διαμορφώσεις τις τιμές της αγοράς είναι η συμμετοχή σου σε κάποια αγοραπωλησία είτε ως πωλητής είτε ως αγοραστής, όσο δεν συμμετέχεις σε κάποια πράξη δεν τις επηρεάζεις με κανένα απολύτως τρόπο. Οι τιμές της αγοράς (οι εμπορικές αξίες) διαμορφώνονται από τις αγοραπωλησίες που πραγματοποιούνται, και όχι από αυτές που δεν πραγματοποιούνται. Αν κάποιο ακίνητο με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά σε συγκεκριμένη περιοχή έχει αυτή τη στιγμή εμπορική αξία ας πούμε 200.000€ αυτό μπορεί να αλλάξει προς τα πάνω ή προς τα κάτω μόνο αν πουληθεί κάτι αντίστοιχο με μικρότερο ή μεγαλύτερο αντίτιμο, αν εγώ προσφέρω για κάτι τέτοιο ας πούμε 100.000€ ή αν κάποιος που διαθέτει κάτι τέτοιο το προσφέρει με 200.000€, δεν επηρεάζουμε καθόλου το πόσο μπορεί να πιάσει.

 

Εφόσον δεν πραγματοποιείται αγοραπωλησία, δεν υπάρχει εμπορική αξία 

Ελπίζω να καταλαβαινόμαστε 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε
 

Εφόσον δεν πραγματοποιείται αγοραπωλησία, δεν υπάρχει εμπορική αξία 

Ελπίζω να καταλαβαινόμαστε 

Σίγουρα κάτι έχεις καταλάβει λάθος, αγοραπωλησίες συνεχίζουν να πραγματοποιούνται, έστω και μειωμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Σίγουρα κάτι έχεις καταλάβει λάθος, αγοραπωλησίες συνεχίζουν να πραγματοποιούνται, έστω και μειωμένες.

μιλάμε για συγκεκριμένες περιπτώσεις, δε μιλάμε γενικά και αόριστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

μιλάμε για συγκεκριμένες περιπτώσεις, δε μιλάμε γενικά και αόριστα

Δεν χρειάζεται να γίνει πρώτα αγοραπωλησία ενός συγκεκριμένου ακινήτου για να διαπιστώσεις την εμπορική του αξία, μια χαρά μπορείς να καταλάβεις βλέποντας πόσο πουλήθηκαν ακίνητα με παρόμοια χαρακτηριστικά στην ίδια περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν χρειάζεται να γίνει πρώτα αγοραπωλησία ενός συγκεκριμένου ακινήτου για να διαπιστώσεις την εμπορική του αξία, μια χαρά μπορείς να καταλάβεις βλέποντας πόσο πουλήθηκαν ακίνητα με παρόμοια χαρακτηριστικά στην ίδια περιοχή.

Υπάρχουν και εξωτερικοι παράγοντες που συνδραμουν στην διαμόρφωση των τιμών πώλησης των παλιών ειδικά ακινήτων.

Ήταν το airbnb και οι ΜΚΟ προς τα πάνω.

Μπορεί να είναι οι νέες υψηλές αντικειμενικες και αυτό 

https://www.sofokleousin.gr/aytomato-psalidi-timis-stous-pleistiriasmous-glitonoun-mono-oi-ey

που θα συμβάλλουν σε κάτι άλλο, είναι πολλές οι αντικρουομενες δυνάμεις.

Επίσης πολύ σωστά οι πωλήσεις καθορίζουν τις αξίες αλλά όσο δεν γίνονται πωλήσεις επίσης συσσωρευονται ακίνητα με παρόμοια χαρακτηριστικά και είναι γνωστό πως όπου υπάρχει μεγάλη προσφορά οι τιμές πέφτουν.

Θα δούμε πως θα πάει και οι μεν και οι δε, όλα τα άλλα είναι εικασίες και προβλέψεις, οι οποίες αποτελούν και πεδίο επιστημονικής μελέτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Υπάρχουν και εξωτερικοι παράγοντες που συνδραμουν στην διαμόρφωση των τιμών πώλησης των παλιών ειδικά ακινήτων.

Ήταν το airbnb και οι ΜΚΟ προς τα πάνω.

Μπορεί να είναι οι νέες υψηλές αντικειμενικες και αυτό 

https://www.sofokleousin.gr/aytomato-psalidi-timis-stous-pleistiriasmous-glitonoun-mono-oi-ey

που θα συμβάλλουν σε κάτι άλλο, είναι πολλές οι αντικρουομενες δυνάμεις.

Επίσης πολύ σωστά οι πωλήσεις καθορίζουν τις αξίες αλλά όσο δεν γίνονται πωλήσεις επίσης συσσωρευονται ακίνητα με παρόμοια χαρακτηριστικά και είναι γνωστό πως όπου υπάρχει μεγάλη προσφορά οι τιμές πέφτουν.

Θα δούμε πως θα πάει και οι μεν και οι δε, όλα τα άλλα είναι εικασίες και προβλέψεις, οι οποίες αποτελούν και πεδίο επιστημονικής μελέτης.

Μια παρατηρηση για τις ΜΚΟ.

Αυτες δεν επηρεαζουν τις τιμες αγορας-πωλησης των ακινητων και σημερα ουτε και τα ενοικια σε τοσο μεγαλο βαθμο. Στα ενοικια συνεβαλλαν σε μια συγκρατηση πριν απο 2,3 ή και 4 χρονια οταν αρχισαν να αναζητουν μαζικα ακινητα προς ενοικιαση, συγκρατωντας ετσι και τοτε τις τιμες σε αρκετες περιοχες, οπως και επηρεασαν και επηρεαζουν και σημερα τα ενοικια αφου στερουν πολλα ακινητα απο τη διαθεσιμοτητα. Παροτι πληρωνουν συγκριτικα χαμηλοτερα ποσα σε σχεση με τις σημερινες τιμες.

Ετσι νομιζω πως δεν μπορουν να προσμετρωνται ως ενας παραγοντας για τις τασεις των αξιων των ακινητων.

ΥΓ

Αυτα τα οικονομικα του τυπου "εφοσον εγω δεν παω στο περιπτερο να αγορασω τη σοκολατα, και αρα ο βιομηχανος με προσμετρα στα δυσμενη οικονομικα του αποτελεσματα" σε ποια σχολη διδασκεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Δεν χρειάζεται να γίνει πρώτα αγοραπωλησία ενός συγκεκριμένου ακινήτου για να διαπιστώσεις την εμπορική του αξία, μια χαρά μπορείς να καταλάβεις βλέποντας πόσο πουλήθηκαν ακίνητα με παρόμοια χαρακτηριστικά στην ίδια περιοχή.

Eσύ προφανώς από την Πάτρα ξέρεις πολύ καλύτερα την κτηματαγορά της Δραπετσώνας από εμένα, οπότε έχεις δίκιο

 

10 λεπτά πριν, 29gk είπε

Αυτα τα οικονομικα του τυπου "εφοσον εγω δεν παω στο περιπτερο να αγορασω τη σοκολατα, και αρα ο βιομηχανος με προσμετρα στα δυσμενη οικονομικα του αποτελεσματα" σε ποια σχολη διδασκεται;

Στη σχολή που διδάσκουν ότι ο βιομήχανος παρομοιάζεται με έναν ιδιοκτήτη ακινήτου και το διαμέρισμα με σοκολάτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Υπάρχουν και εξωτερικοι παράγοντες που συνδραμουν στην διαμόρφωση των τιμών πώλησης των παλιών ειδικά ακινήτων.

Ήταν το airbnb και οι ΜΚΟ προς τα πάνω.

Μπορεί να είναι οι νέες υψηλές αντικειμενικες και αυτό 

https://www.sofokleousin.gr/aytomato-psalidi-timis-stous-pleistiriasmous-glitonoun-mono-oi-ey

που θα συμβάλλουν σε κάτι άλλο, είναι πολλές οι αντικρουομενες δυνάμεις.

Ακριβώς όπως τα λες είναι, δεν είπα κάπου το αντίθετο, όντως είναι πολλές οι αντικρουόμενες δυνάμεις που πιέζουν προς τα πάνω ή προς τα κάτω τις τιμές.

50 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Επίσης πολύ σωστά οι πωλήσεις καθορίζουν τις αξίες αλλά όσο δεν γίνονται πωλήσεις επίσης συσσωρευονται ακίνητα με παρόμοια χαρακτηριστικά και είναι γνωστό πως όπου υπάρχει μεγάλη προσφορά οι τιμές πέφτουν.

Η ουσία είναι ότι οι αγοραπωλησίες δεν έχουν σταματήσει ποτέ, απλώς - όπως έγραψα και παραπάνω - όλοι κρατάνε αμυντική στάση μέχρι να δουν τι θα γίνει. Επίσης η προσφορά από μόνη της δεν λέει απολύτως τίποτα, όπως επίσης απολύτως τίποτα δεν λέει ούτε η ζήτηση από μόνη της, αυτό που έχει σημασία είναι το σημείο που η ζήτηση συναντά την προσφορά.

58 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Θα δούμε πως θα πάει και οι μεν και οι δε, όλα τα άλλα είναι εικασίες και προβλέψεις, οι οποίες αποτελούν και πεδίο επιστημονικής μελέτης.

Ακριβώς αυτό λέω και εγώ, σε αντίθεση με τον φίλο παραπάνω που είναι σίγουρος ότι οι τιμές θα πέσουν.

14 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Eσύ προφανώς από την Πάτρα ξέρεις πολύ καλύτερα την κτηματαγορά της Δραπετσώνας από εμένα, οπότε έχεις δίκιο

0/10 για την προσπάθεια.

Πάντως, αν και δεν θυμάμαι να αναφέρθηκα κάπου στην κτηματαγορά της Δραπετσώντας της Πάτρας ή του Παρισιού, οι κανόνες της κτηματαγοράς είναι παντού οι ίδιοι. Πχ όταν βλέπεις ένα ακίνητο να προσφέρεται προς πώληση για πολλά χρόνια στην ίδια τιμή, είναι προφανές ότι η τιμή αυτή για το συγκεκριμένο ακίνητο είναι - ή έστω ήταν - εκτός πραγματικότητας, όπου και να είναι αυτό το ακίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Μητρώο Αξιών Μεταβιβάσεων Ακινήτων, σου λέει κάτι ; 

Σχετικά με τις εμπορικές αξίες εννοείται πως δεν μου λέει απολύτως τίποτα μια και οι αξίες που ανακοινώνει είναι οι δηλωμένες/αντικειμενικές, και όχι οι αξίες στις οποίες έγινε η πράξη.

Για να βλέπω στατιστικά αγοραπωλησιών όμως μου λέει πάρα πολλά.

Εσένα αλήθεια τι σου λέει αυτό το μητρώο? Όχι τίποτα άλλο, αλλά μια και μπήκες στον κόπο να το αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σχετικά με τις εμπορικές αξίες εννοείται πως δεν μου λέει απολύτως τίποτα μια και οι αξίες που ανακοινώνει είναι οι δηλωμένες/αντικειμενικές, και όχι οι αξίες στις οποίες έγινε η πράξη.

Για να βλέπω στατιστικά αγοραπωλησιών όμως μου λέει πάρα πολλά.

Εσένα αλήθεια τι σου λέει αυτό το μητρώο? Όχι τίποτα άλλο, αλλά μια και μπήκες στον κόπο να το αναφέρεις.

Συμφωνούμε απόλυτα 

7 αγοραπωλησίες από το 2017 στο Δήμο που με ενδιαφέρει, για διαμερίσματα άνω των 80 τ.μ. και κατασκευής μετά το 2000, τα τελευταία 3 1/2 χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...